هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مدل پایه A از Hs 132، قابلیت حمل 500 کیلوگرم بمب را در اختیار داشت و مجهز به هیچ سیستم تسلیحات دیگری نبود.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- هنشل Hs ۱۳۲ یک بمب افکن شیرجه‌ای (انواعی از بمب افکن‌ها که با شیرجه مستقیم روی هدف، دقت برخورد بمب را افزایش می‌دادند) و هواپیمای رهگیر (جنگنده هایی که با هدف جلوگیری از ماموریت هواپیماهای دشمن به خصوص بمب افکن‌ها و هواپیماهای شناسایی طراحی می‌شوند) مربوط به جنگ جهانی دوم است که به منظور استفاده توسط نیروی هوایی آلمان نازی طراحی شد اما هیچ گاه نتوانست خدمت رسمی خود را آغاز کند.

جالب‌ترین نکته‌ای که در طراحی بمب افکن و هواپیمای رهگیر مذکور به چشم می‌خورد، چیزی نیست جز نصب موتور جت ب ام و ۰۰۳ در قسمت فوقانی بدنه این مجموعه و حالت جایگیری خلبان در وضعیتی درازکش. ارتش شوروی درست زمانی که Hs ۱۳۲ V۱ آماده انجام تست‌های پرواز شده بود، کارخانه هنشل و پسر را اشغال کردند. گفتنی است که مدل‌های V۲ و V۳ نیز هرکدام به ترتیب ۸۰ و ۷۵ درصد از مسیر تولید خود را طی کرده بودند.

طراحی و توسعه

همانطور که اشاره شد، وضعیت قرارگیری خلبان در هنشل Hs ۱۳۲ با دیگر نمونه‌های مشابه تفاوت دارد. علت علاقه مندی تیم مهندسی به چنین طراحی متمایزی، امکان کاهش تاثیر نیروی گرانش و به تبع افزایش قابلیت مانور پذیری بمب افکن شیرجه‌ای بود. البته از این سیستم در مجموعه‌های دیگری نیز استفاده شده است که از جمله آنها می‌توان به DFS ۲۲۸، هواگرد شناسایی جنگ جهانی دوم اشاره کرد.

لازم به ذکر است که با وجود نوآوری‌های اعمال شده در طراحی این مورد، DFS ۲۲۸ تا پایان جنگ تنها در قالب دو پروتوتایپ به پرواز درآمد. همچنین لازم به ذکر است که تا زمان توسعه هواپیمای دو موتوره تجربی Akaflieg Berlin B۹، هیچ گونه تلاش جدی در راستای تکامل طراحی نام برده به عمل نیامده بود. B۹ در ادامه با هدف بررسی مزایای تغییر زاویه استقرار خلبان، پا به عرصه رقابت گذاشت.

DFS ۲۲۸

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 7

هنشل Hs ۱۳۲

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 9

Berlin B۹

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 11

پس از نخستین پرواز B۹ در اوایل سال ۱۹۴۳، مشخص شد که از نظر عملی هدایت یک هواپیما با وضعیت خوابیده برای خلبان، امری ممکن است. اما همانطور که انتظار می‌رفت، خلبان در این حالت میدان دید محدودی به جهات بالا و عقب داشت. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته طی جنگ جهانی دوم، پس از آن نیز طرح‌های آلمانی متعددی با الهام از B۹ معرفی شدند که البته تنها هدف از ساخت آنها کاهش تاثیر نیروی گرانش نبوده است.

یکی دیگر از مزایای این پیکربندی، کاهش سطح قدامی هواپیما است. محاسبات نشان داده‌اند که احتمال مورد هدف قرار گیری یک پرنده نظامی و به خصوص هواپیماهای رهگیر توسط تسلیحات دفاعی دشمن، تا اندازه زیادی به سطح قدامی آن بستگی دارد.

سفر پیدایش Hs ۱۳۲، به تاریخ ۱۸ فوریه سال ۱۹۴۳ و درخواست وزارت هوانوردی آلمان برای ساخت یک هواپیمای تهاجمی تک سرنشین به منظور مقابله با حمله مورد انتظار اروپا باز می‌گردد. در ابتدا یک پرنده نظامی با نیروی محرکه موتور پیستونی معرفی شد اما الزامات عملکردی وزارت هوانوردی، مهندسین را وادار به استفاده از موتور جت کرد.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

بدین ترتیب در سال ۱۹۴۴، هنشل توانست نسخه پشنهادی خود را به تصویب برساند. این نمونه بدنه‌ای به شکل سیگار داشت و موتور ب ام و ۰۰۳ در قسمت فوقانی آن نصب شده بود. با توجه به ارتفاع کم این بمب افکن از سطح زمین، تعمیرات و سرویس موتور با دشواری خاصی همراه نبود. مدل پایه A از Hs ۱۳۲، قابلیت حمل ۵۰۰ کیلوگرم بمب را در اختیار داشت و مجهز به هیچ سیستم تسلیحات دیگری نبود. این بمب افکن پس از دست یابی به سرعت ۹۱۰ کیلومتر بر ساعت، با فرمان خلبان بمب را به سوی هدف مورد نظر پرتاب می‌کرد و سپس به مجددا به ارتفاع قبلی خود باز می‌گشت.

در ادامه مدل‌های مختلف دیگری نیز بر اساس همان فریم اولیه پیشنهاد داده شدند. یکی از آنها Hs ۱۳۲B بود که به جای موتور ب ام و ۰۰۳ به موتور یونکرس یومو ۰۰۴ تجهیز شد. این مدل همچنین از نظر تسلیحاتی کامل‌تر بود و دو توپ ۲۰ میلی متری MG ۱۵۱/۲۰ داشت. مدل Hs ۱۳۲C از حضور موتور بزرگتر هاینکل ۰۱۱، دو توپ ۲۰ میلی متری MG ۱۵۱/۲۰ و دو توپ ۳۰ میلی متری MK ۱۰۳ یا MK ۱۰۸ بهره می‌برد. پیکربندی بال‌ها در مدل Hs ۱۳۲D به مراتب سطح بیشتری را در مقایسه با نمونه‌های دیگر فراهم کرده بود. در ادامه قرارداد تولید ۶ پروتوتایپ نخست در ماه مه سال ۱۹۴۴ به تصویب رسید و روند ساخت نیز در ماه مارس سال بعد آغاز شد. همچنین طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، Hs ۱۳۲V۱ می‌بایست پرواز اولیه خود را در ماه ژوئن سال ۱۹۴۵ انجام دهد اما به علت اشغال کارخانه در ماه مه همین سال توسط نیروهای شوروی، اتصال بال‌ها به بدنه هیچ گاه تکمیل نشد.

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 18

مشخصات Hs ۱۳۲

- نقش: بمب افکن شیرجه‌ای و هواپیمای رهگیر

- تولیدکننده: کارخانه هنشل و پسر

- وضعیت: هیچگاه به حالت پرواز درنیامد

- اپراتور اصلی: نیروی هوایی آلمان نازی

- تولید شده در سال: ۱۹۴۵

- تعداد ساخته شده: ۴ پروتوتایپ

مشخصات Hs ۱۳۲A

- خدمه: ۱ نفر

- طول: ۸٫۹ متر

- عرض بال: ۷٫۲ متر

- مساحت سطح بال: ۱۴٫۸۲ متر مربع

- موتور هواگرد: ۱ موتور ب ام و توربوجت ۰۰۳E-۲

- حداکثر سرعت: ۷۸۰ کیلومتر بر ساعت بدون بمب در ارتفاع ۶۰۰۰ متری و ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت همراه بمب

- برد: ۶۸۰ کیلومتر در ارتفاع ۴۰۰۰ متری و ۱۱۲۰ کیلومتر در ارتفاع ۱۰۰۰۰ متری

- سقف پرواز: ۱۰۲۵۰ متر

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 36هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 37هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر) - 38

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر14 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور16 ساعت قبل
فایننشال تایمز نوشت: چهار ماه قبل، حوثی‌ها یک خط لوله مهم نفتی و ایستگاه‌های پمپاژ نفت را در عربستان هدف قرار دادند. آقای امیل حکیم، کارشناس مسائل امنیتی خاورمیانه در اندیشکده مطالعات استراتژیک در این ارتباط گفت: «حملات اخیر نشان دهنده بهبود قابلیت‌های نظامی حوثی‌ها هستند. البته تحلیلگران سیاسی می‌گویند که ائتلاف بین تهران و حوثی‌ها بیشتر ماهیت استراتژیک دارد و دو طرف از لحاظ ایدئولوژیک شباهتی با یکدیگر ندارند. اما جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر با صراحت بیشتری در مورد پشتیبانی از حوثی‌ها صحبت کرده است. عربستانی‌ها معمولا در واکنش به حملات حوثی‌ها نواحی تحت کنترل آن‌ها در یمن را هدف قرار می‌دهند.

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

شهادت ۱۰ نفر از نیروهای مقاومت عراق نزدیک مرز سوریه

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین، در حمله هوایی به مواضع نیرو‌های مقاومت عراق نزدیک مرز‌های سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها به شهادت رسیدند. در حمله هواپیما‌های ناشناس به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز‌های عراق و سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها شهید شدند. این حمله در موازات منطقه القائم - البوکمال در مرز‌های عراق و سوریه رخ داد و این تلفات مربوط به دو حمله است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
ترامپ گفت که جانشین جان بولتون، مشاور امنیت ملی برکنار شده‌اش، می‌تواند از بین این سه نفر باشد: ریکی وادل، معاون سابق مشاور امنیت ملی، کیث کلوگ، مشاور عالی امنیتی مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، و رابرت اوبرایان، مشاوره‌کننده آمریکا در امور گروگان‌ها. چهره‌های آشنافهرستی که ترامپ معرفی کرده نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا به چهره‌های شناخته شده و آشنا توجه دارد. وادل به مدت یک سال معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود. در آن زمان ژنرال مک‌ماستر تصدی مقام مشاور امنیت ملی را بر عهده داشت. کلوگ تا زمانی که بولتون ۱۷ ماه پیش به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ سر کار آمد، مدیر اجرایی شورای امنیت ملی آمریکا بود.

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر