کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس

کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
این فروشگاه در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فخر رازی و خیابان دانشگاه، پلاک ۱۲۱۰ حوالی در اصلی دانشگاه تهران قرار دارد. این فروشگاه تا پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۲۰ و جمعه ها از ۱۵ تا ۲۰ باز است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، یکی از علل رونق کار نویسندگان و ناشران جبهه فرهنگی انقلاب، گسترش نسبی ویترین‌های عرضه کتاب در این جبهه بوده است. حالا همه کسانی که دنبال کتاب‌های سالم و محصولات فرهنگی مناسب، کاربردی و ارزان هستند، دستشان خالی نمی‌ماند و در هر گوشه شهر پاتوق‌های مناسبی برای دسترسی به آن‌ها وجود دارد.

به سراغ کتابخوانان حرفه‌ای رفتیم و همراه آن‌ها، راهی کتابفروشی‌های معتبر و معروف جبهه فرهنگی انقلاب در سطح شهر تهران شدیم. در این سفرنامه ضمن آشنایی با زیر و بم یک کتابفروشی، به کمک فرد کتابخوانی که ما را همراهی کرده است، با چند عنوان از بهترین کتاب‌های آن کتابفروشی هم آشنا می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم بعد از همراهی با ما در این کتابگردی، خودتان هم شال و کلاه کنید و از حال و هوایی که ما تجربه کردیم، بهره ببرید.

در این کتابگردی، راهی کتابفروشی کیهان شدیم. اواخر هفته گذشته بود کهعلی رُکاب (کتابخوان و کتابفروش فعال) ما را با فضای این کتابفروشی و برخی کتاب‌ها و محصولات فرهنگی آن آشنا کرد. کتابفروشی در فروشگاه‌های کیهان، ترنجستان سروش و فروشگاه کتاب اسم انقلاب از تجربیات رکاب در این گستره است که حالا باید «کتابگردی» را هم به آن افزود.

این فروشگاه در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فخر رازی و خیابان دانشگاه، پلاک ۱۲۱۰ حوالی در اصلی دانشگاه تهران قرار دارد. این فروشگاه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۲۰ و جمعه‌ها از ۱۵ تا ۲۰ باز است و برای ارسال کتاب با پیک و پست هم می‌شود با شماره ۶۶۴۰۳۴۷۹ تماس بگیرید. این جا سالها کتاب‌های سیاسی و محصولات انتشارات کیهان را ارائه می‌داد اما چند سالی است که با تغییر ویترین، مجموعه متنوع و بی نظیری از همه کتاب‌های به روز و جدید جبهه فرهنگی انقلاب را با مدیریت علی محبی عرضه می‌کند.

کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس - 7

ان شا الله این کتابگردی‌ها ادامه دارد

اگر چه حدود ۲۶ دقیقه دیر آمد اما همین که دیدیم با دوچرخه است، غم و غصه معطل شدن از یادمان رفت!

علی رکاب گفت که احتمال می‌داده باید منتظر «علی محبی» باشیم و یک بار دیگر هم با دوچرخه آمده و از جلوی فروشگاه رد شده اما کسی را ندیده. به همین خاطر از فرصت استفاده کرده و رفته قدری برای منزلش خرید کرده. از خوشبختی‌های علی یکی هم این است که خانه‌اش به محل کارش نزدیک است و در همان حوالی خیابان انقلاب سکونت دارد …

به ویترین متنوع کتابفروشی کیهان که اتفاقا خیلی هم شلوغ نیست نگاهی می‌اندازیم و وارد می‌شویم.

آرم موسسه کیهان همین اول کار تکلیف ما و همه مخاطبان را روشن می‌کند. معنی مهمش این است که هر کتابی با هر مضمونی اجازه ورود به آن را ندارد. و معنی مهم‌تر این که به راحتی می‌توانیم با خانواده و دوستان به اینجا بیاییم و در بین کتاب‌ها گشت و گذار کنیم.

اولین ردیف قفسه‌ها که کتابگردی مان را با آن شروع می‌کنیم، قفسه کتاب‌های دفاع مقدس است. مهمترین عناوین را در ردیف‌های وسط چیده‌اند و بقیه قفسه‌ها هم به نحوی است که عطف کتاب‌ها را می‌شود دید و انتخاب کرد. البته فروشگاه کیهان، انبار هم دارد که اگر کتابی در پیشخوان نباشد، در عرض چند ثانیه از انبار برای مخاطبان، احضار می‌شود!

میزی هم در همین ورودی فروشگاه گذاشته‌اند که اتفاقا وقتی محو کتابها می‌شویم، یادمان می‌رود سری به آن بزنیم تا آخر کار که دوباره سراغش می‌آییم.

انتشارات کیهان اگر چه سالهاست کم کار شده اما فروشگاهش در خیابان انقلاب، نام این انتشارات را در ذهن‌ها هنوز زنده نگهداشته است.

«خودسازی به سبک شهدا» کتاب دیگری است که علی از بین خیل کتاب‌ها بر می‌دارد تا معرفی کند. او اگر چه این کتاب را نوعی کتابسازی می‌داند اما تاکید دارد که توجه به خواست جوان‌ها و ترکیب خوب این کتاب که از خاطرات کوتاه، احادیث امامان و نکته‌های اخلاقی شکل گرفته، قابل توجه است.

کتاب «یادداشت‌ها» که مجموعه یادداشت‌های شهید حسن باقری است، اولین کتابی است که علی رکاب از قفسه‌ها برمی دارد تا به ما پیشنهاد دهد. او معتقد است به خاطر مشکلاتی که در پخش این کتاب وجود دارد، کمتر دیده شده اما این از ارزش‌های آن کم نمی‌کند.

قفسه بعدی جایی است که خانواده نشسته!

کتاب‌های «کودک و خانواده» و «کودک و ادب»، اولین انتخاب‌های علی رکاب از قفسه خانواده است. کتاب هایی که به ترتیب درباره مهارت‌های ارتباط با کودک در ۷ سال اول و ۷ سال دوم به والدین اطلاعات خوبی می‌دهد. کتاب هایی در قطع پالتویی که قیمت مناسبی هم دارند.

علی همچنین کتاب «۳۶۵ راه برای پرورش فرزندانی فوق العاده» را نشان می‌دهد. منبعی فوق‌العاده برای والدین و مربیان که به کودکان کمک می‌کند شخصیت خود را بسازند و اعتماد‌ به‌ نفس خود را افزایش دهند. شما در این کتاب مهم، به یک راهنمای ملموس و کاربردی برای پروراندن مهارت‌های زندگی در فرزندتان دست خواهید یافت؛ مهارت‌هایی که فرزندان و در نهایت خانواده‌تان را غنی می‌سازد. کتابی از انتشارات مهرسا که کتاب‌های خوبی در زمینه پرورش فرزند دارد، منتشر کرده است.

حالا دیگر «علی محبی» هم سر می‌رسد. مدیر پویا و تلاشگر کتابفروشی کیهان که کتاب خوانی اش بیشتر از کتابفروشی اش باید مورد توجه قرار بگیرد. همان رنجی که مدت هاست گریبان فرهنگ را گرفته؛ یعنی کتابفروشانی که کم کتاب می‌خوانند!

ترجمه حجت الاسلام علی ملکی از مصحف شریف از همان ابتدایی که منتشر شد با موافقان و مخالفان زیادی روبرو شد. حالا اما بعد از گذشت مدت قابل توجهی می‌شود اذعان کرد که این ترجمه برای آغاز ارتباط جوانان با مفاهیم قرآن، پیشنهاد خوبی است. فروشگاه کیهان دو قطع از این قرآن را در رنگ‌های مختلف عرضه می‌کند. قرآنی که به راحتی نمی‌شود آن را در کتابفروشی‌های دیگر پیدا کرد.

اگر تاکنون هیچ مطالعه‌ای در ‌زمینه‌ی همکاری نداشته‌اید، این ۱۰ مقاله‌ی بی بدیل هاروارد را از دست ندهید. مجموعه‌ی پیش رو حاصل گزینش بهترین مقالاتی است که هاروارد از میان صدها مقاله‌ی منتشر شده‌ خود انتخاب کرده است. این مجموعه‌ کاربردی به شما کمک خواهد کرد تا با تیم خود در سایر بخش‌ها و سازمان‌ها به صورت موثرتر کار کنید. این کتاب را انتشارات آموخته منتشر کرده است.

در کتابگردی هایمان معمولا ذکری از انتشارات آریاناقلم رفته و این بار هم علی بی هوا دستش می‌رود به سمت کتاب «حل مسائل مالی در اکسل». ساختار کتاب به گونه‌ای است که در ابتدا، مفاهیم اقتصادی و مالی مورد استفاده توابع مالی در نرم افزار اکسل مرور خواهند شد و در ادامه، به بخش عمده‌ای از توابع مالی در اکسل که کاربردی گسترده در مدل سازی مالی دارند اشاره می‌شود.

«پیکار صفین» در ادامه مسیر، کتابی است که علی محبی آن را به ما معرفی می‌کند. گویا انتشارات علمی فرهنگی این کتاب را در دهه هفتاد منتشر کرده بوده اما در توزیع و فروش آن موفق نبوده. یکی از ناشران، تعداد باقیمانده آن را می‌خرد و حالا می‌شود این کتاب ارزشمند را به راحتی از کتابفروشی کیهان با قیمت بسیار پایین خریداری کرد.

قفسه بعدی، کتاب‌های پرفروش کتابفروشی است. محبی می‌گوید: این کتاب‌ها را بر اساس بازه ۱۵ روزه انتخاب می‌کنیم تا گردش کتاب‌ها در آن زیاد باشد … کتاب هایی مثل «حدیث عنوان بصری»، «خط مقدم»، «دهکده خاک برسر»، «سربلند» و «نخل و نارنج» در این قفسه دیده می‌شوند.

به گفته محبی، کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی» از کتاب هایی است که معمولا از دایره پرفروش‌ها خارج نمی‌شود و با رویکرد مخاطبان به این کتاب، همچنان پس از مدت‌ها در صدر پرفروش‌ها قرار دارد … علی رکاب هم بر این موضوع صحه می‌گذارد و می‌گوید در خیلی از فروشگاه‌های جبهه فرهنگی انقلاب، این کتاب، جزو پرفروش هاست.

کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس - 28

در زیر قفسه پرفروش‌ها چهار ردیف کتاب‌های تازه گذاشته شده که البته تازگی آن‌ها لزوما به معنای چاپ جدیدشان نیست. گاهی ممکن است کتابی بعد از گذشت مدتی از انتشار، گذرش به این کتابفروشی افتاده باشد.

درباره فروش محصولات جانبی و تزئینی در کتابفروش‌ها می‌پرسم که علی رکاب می‌گوید: این محصولات مشتری خاص خودش را دارد و کتابفروشی‌های جبهه فرهنگی انقلاب به جهت این که مخاطبانش برای تهیه اینگونه محصولات به جای دیگری نروند از آن‌ها استفاده می‌کنند و الا این محصولات هیچگاه کتاب را تحت تاثیر خود قرار نمی‌دهند.

محبی دو عنوان از این محصولات را نشانمان می‌دهد. یکی هشتک «امروز چقدر کتاب خوندی» و دیگری «روزی ۳۴ صفحه کتاب بخوانیم» اولی ابداعی بوده از علی رکاب و دیگری ایده‌ای بوده از خود او.

جالب این که تولید همه این محصولات ایرانی شده و با توجه به وضعیت دلار، دیگر صرفه‌ای در وارداتشان نیست.

«فاطمه علی است» هم کتابی از انتشارات کتاب جمکران است که علی رکاب آن را یک جمع آوری مناسب با سر و شکلی شایسته می‌داند که به درد عموم مخاطبان می‌خورد. این کتاب شامل داستان‌های کوتاه از سبک زندگی علی (ع) و حضرت زهرا (س) است که با این فصل‌ها همراه است: «تولد دو نور»، «پیوند دو دریا»، «داستان زندگی» و «در فراق یار».

هر چه به ظهر نزدیک می‌شویم، بر تعداد مشتریان فروشگاه هم اضافه می‌شود.

کتاب «حسین علی»، پیشنهاد علی محبی است. این کتاب مقتلی است که به زبان فارسی سره نوشته شده، از این‌رو مخاطب با زبانی اصیل روبه‌رو است که تهی از کلمات بیگانه است. نثر کتاب بسیار شاعرانه و به شعر نزدیک است، به شکلی که گاهی مخاطب تصور می‌کند که متن، شعر سپید است. کتابی که در آستانه ماه محرم می‌تواند منبع خوبی برای دوستداران اهل بیت باشد.

کتاب «عصر ظهور» من را می‌برد به حدود بیست سال قبل. علی محبی می‌گوید این کتاب، هنوز هم پرفروش است و گاهی برخی افراد، اتفاقات منطقه و خصوصا یمن را بر اساس آن بررسی و تحلیل می‌کنند.

بعد از قفسه کتاب‌های مذهبی، قفسه‌ای قرار دارد که بر اساس چهره‌ها و اندیشمندان اسلامی طبقه بندی شده است. علی رکاب همان اول دستش می‌رود به کتاب‌های امام موسی صدر.

علی محبی می‌گوید چون آرا و اندیشه‌های امام موسی صدر با توجه به شناختش از دنیا و خصوصا اروپا شکل گرفته، برای جوانان امروز بسیار جذاب و گیراست و کتاب‌های ایشان نظر خیلی از مخاطبان ما را به خودش جلب کرده است.

علی رکاب هم کتابی از کتاب‌های شهید چمران را بر می‌دارد و به نگاه عاشقانه او به زندگی اشاره می‌کند. او متاسف است که موسسه شهید چمران در ارائه شکیل و مناسب کتاب‌های شهید چمران به بازار کتاب، خوب عمل نمی‌کند.

رکاب، کتاب «خدا بود و دیگر هیچ نبود» را هم از سری کتاب‌های شهید چمران پیشنهاد می‌دهد. این کتاب در واقع مجموعه تاریخ دار از دست نگاشته‌های شهید مصطفی چمران، بدون در نظر گرفتن موضوعی خاص است که فقط بر طبق زمان نگارش آنها دسته بندی شده است.

علی محبی یادآور می‌شود که خیلی از این کتاب‌ها باید در قفسه‌های دیگری و تحت موضوعشان دسته بندی بشوند اما تجربه نشان داده که یکجا بودن آثار افراد مشهور و چهره‌های شناخته شده، در ارائه و فروش آن‌ها تاثیر زیادی دارد.

کتاب‌های آیت الله مجتبی طهرانی از جمله کتاب هایی است که از نظر تعداد بیشتر از کتاب‌های دیگر جلب توجه می‌کند.

علی رکاب از بین همه آن‌ها دستش می‌رود به کتاب «ادب الهی» که درباره تربیت فرزند است و آن را برای همه والدین، پیشنهاد می‌دهد.

علی همچنان دستبردار نیست و می‌خواهد یک کتاب دیگر را هم از این فقسه به ما پیشنهاد بدهد.

کتاب «الهی نامه» اثری از آیت الله حسن حسن زاده آملی است. استاد حسن زاده، خود، در وصف الهی نامه چنین می‌نویسد: «الهی نامه، کلماتی چند است که از سنوات هزار و سی صد و نود تا نود و چهار هجری، به قلم این کمترین، حسن حسن زاده آملی، به اقتضای تبدل بال و تحول حال، به رشته نوشته درآمده است.»

رکاب دلش نمی‌آید به کتاب‌های مرحوم آیت الله حائری شیرازی هم اشاره‌ای نکند. جلد یکی از آن‌ها را باز می‌کند و این جمله را می‌خواند: استعمار یعنی تعطیلی فکر نه به آن معنا که اجازه ندهند فکر کنید بلکه به آن معنا که فرصت ندهند فکر کنید. استعمار نو، رسیدن به جواب، قبل از رسیدن به سئوال است.

کنار صندوق، چشم علی به گیره‌های پلاستیکی کتاب می‌خورد و یکی از آن‌ها را برمی دارد. سرش را بالا می‌گیرد و می‌گوید برای کسانی که عادت دارند به صورت خوابیده کتاب بخوانند، این وسیله، خواندنشان را بسیار راحت می‌کند … من هم می‌گویم که از وقتی یک از این گیره‌ها دارم، سرعت مطالعه‌ام دو برابر شده!

در دالان انتهایی کتابفروشی، میزی است که رویش این عروسک‌ها و کاردستی‌های چوبی قرار دارد. رضایی از فعالان فروشگاه کیهان که حالا به ما پیوسته می‌گوید که یکی از دوستانش از کارگاه تولید این محصولات در شیراز بازدید کرده که حدود ۵۰ نفر در آن مشغولند. هر وقت هم که به آنها سفارش بدهیم، شش ماه بعد سفارشمان آماده می‌شود!

یک ردیف کامل هم اسباب بازی‌های فکری چیده شده که علی رکاب، ویژگی‌های این بازی‌ها را انجام گروهی آن‌ها می‌داند و می‌گوید: در حالی که سیستم تربیتی فرزندان به سمت فردگرایی و تنهایی می‌رود، این بازی‌ها می‌تواند، فضای زندگی را عوض کند.

حالا در گوشه جنوب شرقی فروشگاه و در کنج آن چشممان می‌خورد به نامگذاری جالبی که فروشگاه کیهان برای این قفسه هایش در نظر گرفته. داستان‌های خارجکی و داستان‌های خیلی خارجکی!

محبی البته می‌گوید مبنای خاصی جز جلب نظر و نشستن لبخند به لب مخاطبانمان در این تنوع نامگذاری نداشته‌ایم.

علی رکاب همان اول دستش می‌رود به یکی از تازه‌های نشر کتابستان که در همین قفسه گذاشته‌اند. کتاب داستان «مادم مینگ و ده بچه نداشته‌اش» ماجرای تاجری فرانسوی است که در سفرهای تجاری خود با زنی به نام مینگ آشنا می‌شود که مدعی است ۱۰ فرزند دارد. این موضوع که برخلاف قوانین چین است، موجب تحیر و سردرگمی تاجر فرانسوی می‌شود و تلاش می‌کند تا راز خانم مینگ را بفهمد و همین جستجو موجب تغییراتی در زندگی تاجر می‌شود.

رمان «گاه ناچیز مرگ» را هم در همین قفسه پیدا می‌کنیم و علی خواندن آن را پیشنهاد می‌کند اگر چه معتقد است قیمت آن و البته بیشتر کتاب‌های نشر مولی، بالاست. این رمان که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه بوکر عربی شده، درباره زندگی محیی‌الدین ابن‌عربی عارف مسلمان و پدر عرفان نظری نوشته شده است. محمدحسن علوان نویسنده این کتاب متولد ۱۹۷۹ در عربستان است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

علی کتابی را بر می‌دارد اما یادش می‌رود درباره‌اش چیزی به ما بگوید! بعدا خودمان پیدا می‌کنیم که «سوفیا پتروونا» رمان کوتاهی است که لیدیا چوکوفسکایا آن را در اواخر دهه ۱۹۳۰ نوشته. این رمان درباره تصفیه‌های استالینی است و از جمله معدود آثار باقیمانده در این باره است که در همان دوران نوشته شده است. پس از تغییر شرایط سیاسی، نسخه ویرایش شده سوفیا پتروونا، اولین بار در ۱۹۶۵ منتشر شده است.

رکاب با برداشتن کتاب «شکوه زندگی» دنبال معرفی نویسنده‌اش بود و می‌گفت علاقه زیادی به کتاب‌های این نویسنده دارد. کریستیان بوبن، نویسنده فرانسوی زاده ۲۴ آوریل ۱۹۵۱ است. او در ۱۹۷۷ به نویسندگی روی آورد و تاکنون بیش از ۶۰ اثر تألیف کرده‌است. در ایران، کریستیان بوبن با ترجمه کتاب غیرمنتظره در سال ۱۳۷۸ به معروفیت دست یافت و به فاصله چند سال تقریبا نیمی از آثار او به فارسی ترجمه شد. چند رمان او حتی بیش از یک مترجم دارد.

رکاب می‌گوید که به جز بوبن به اگزوپری هم علاقمند است. او شازده کوچولو را اتفاقا قوی‌ترین اثر این نویسنده نمی‌داند و معتقد است اگزوپری با هواپیمایی که محموله‌های پستی را جابجا می‌کرد کشته شد و نه هواپیمای جنگی.

جالب این که این ترجمه از «شازده کوچولو» هم مثل کتاب «مادم مینگ و ده بچه نداشته‌اش» مربوط به خانم معصومه صفایی راد است که این را هم کتابستان معرفت به چاپ رسانده و علی محبی معتقد است ترجمه‌های خوبی هستند.

جالبی فروشگاه کیهان، تنوع مخاطبانش در سنین مختلف است. شاید خیلی از این افراد مسن و عصا به دست، به دنبال خاطرات گذشته شان وارد این فروشگاه می‌شوند …

علی رکاب از بین همه کتاب‌های نشر اسم، دستش به سمت «شکوه مرگبار» می‌رود. کتابی که دانیال حقیقی نوشته و آن را نه می‌شود داستان دانست و نه کتابی تئوریک و نه کتابی روایی. دانیال حقیقی معتقد است به سبک خاصی در کتابش رسیده که نمونه قبلی نداشته است. پیشنهاد می‌کنیم گفتگوی مشرق با دانیال حقیقی درباره این کتاب را بخوانید …

رکاب از قفسه داستان‌های ایرانی، رمان «غریب قریب» را برمی دارد و خواندن آن را در حرم امام هشتم سفارش می‌کند. او البته می‌گوید برای وارد کردن این کتاب به داخل حرم هم او و همسرش با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند. غریب قریب عاشقانه‌ای است از سعید تشکری. داستان ساختن و بازسازی حرم امام (ع) در دوران‌های مختلف تاریخ ایران.

قفسه‌های کتاب‌های کودک و نوجوان به قفسه ادبیات ایران چسبیده است اما رکاب از بین آن‌ها مورد خاصی را برای پیشنهاد پیدا نمی‌کند. او معتقد است به رغم کار زیادی که در این زمینه شده، اما هنوز خیلی عقبیم.

کتاب «وضعیت آخر» اثر تامس ای. هریس و کتاب «تحلیل رفتار متقابل» اثر اریک برن دو کتابی است که علی رکاب با توجه به علاقه‌اش به کتاب‌های روانشناسی برمی دارد تا نشانمان بدهد. کتاب «وضعیت آخر» به واقعیتهای مختلفی در حوزه احساس انسانی می‌پردازد. اینکه احساسات برای هر فردی منحصر به فرد است. و کتاب «تحلیل رفتار متقابل» هم می‌خواهد بگوید: من خودم را همان طور که هستم می‌پذیرم و تو را همان طور که هستی. این حالت از نهاد انسان بر می‌خیزد تا این که به رفتار مربوط شود.

مجموعه راهنمای اندیشه ورزان از نشر نو نیز پیشنهاد دیگری از سوی علی رکاب است. «مفهوم‌ها و ابزارهای تفکر نقادانه» به قلم ریچارد پل و لیندا الدر و ترجمه مهدی خسروانی بر مفهوم‌ها و ابزارهای اصلی سنجش‌گرانه‌اندیشی (تفکر نقادانه) تمرکز می‌کند. این کتاب حاوی برداشتی از سنجش‌گرانه‌اندیشی است که نوعی توافق عمومی بر سر آن وجود دارد؛ از این جهت، به کار استادان می‌آید. برای دانشجویان نیز، یک کتاب تکمیلی در کنار همۀ کتاب‌های درسی دیگر و برای همه درس‌ها است.

قفسه داستان‌های ایرانی که تمام می‌شود، قفسه کم جانی از سی دی‌ها را می‌بینیم که در گذشته، جاندارتر بود. علی محبی می‌گوید رویکرد مردم به سی دی خیلی کم شده و دیگر استقبال خوبی از این محصولات نداریم، چون مردمدر خانه هایشان جایی برای نگهداری آن ندارند. او پیشنهاد می‌دهد اما به هر صورت که شده، مستند «عابدان کهنز» را ببینیم. مستندی درباره مدافعان حرمی که از یک مسجد در شهریار پاگرفته‌اند …

گرم همین صحبتهاییم که خانم جوانی انگار که از دور کتابفروش بودن علی محبی و علی رکاب را تشخیص بدهد، می‌آید و درباره برخی کتاب‌ها راهنمایی می‌گیرد. بعد هم همانجا می‌نشیند و شروع به خواندن می‌کند …

بیشتر از نیمی از فروشگاه را پشت سر گذاشته‌ایم اما علی محبی مثل همان لحظات اول، پر انرژی است و درباره کتاب‌ها نکات جالبی می‌گوید که خیلی هایش برای ما هم تازگی دارد.

بعد از قفسه سی دی‌ها، کتاب‌های فلسفه را گذاشته‌اند. کتاب هایی که این روزها با رویکرد جدی مخاطبان روبرو شده. در بین کتاب‌های فلسفی قبل از همه سراغ کتاب «من» نوشته مل تامپسون، فیلسوف و فعال اجتماعی بریتانیایی می‌رود. تامپسون در «من» به این موضوع از زاویه تازه‌ای نگاه می‌کند. او می‌گوید پرسش‌هایی که از قدیم درباره رابطه ذهن و بدن مطرح بود تا حدی به کیستی ما پرداخته‌اند اما نتوانسته‌اند به اصل موضوع نزدیک شوند: یعنی آن خودی که تجربه‌اش می‌کنیم.

بعد از آن، دو عنوان از نشر بیدگل نظرمان را جلب می‌کند. من «کوسه شکم پر ۱۲ میلیون دلاری» را پیشنهاد می‌دهم و علی رکاب هم «جهان چگونه مدرن شد؟» را برمی دارد. هنر معاصر چگونه بازاریابی می‌شود؟ چطور ممکن است یک سرمایه‌گذار هوشمند ساکن نیویورک دوازده میلیون دلار برای خرید جسد نیمه‌فاسد یک کوسه پول بدهد؟! / کتاب جهان چگونه مدرن شد؟ برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر سال ۲۰۱۲ برای آثار عمومی غیرداستانی و نیز جایزه‌ی ملی کتاب سال ۲۰۱۱ برای ادبیات غیرداستانی بوده‌ است.

وقتی علی، کتاب «پیگیری دیوانه وار» را برمی دارد فکر می‌کنم می‌خواهد معرفی اش کند اما متوجه می‌شوم که به خاطر پیگیری‌های مجدانه‌اش، همه دوستانش خواندن این کتاب را همواره به او پیشنهاد می‌کنند!

در کنار قفسه فلسفه، قفسه مدیریت و اقتصاد هم خودنمایی می‌کند. رکاب دو کتاب «دید اقتصادی» از انتشارات آریانا قلم و کتاب «حرف هایی با دخترم درباره اقتصاد» تالیف یانیس واروفاکیس ترجمه فرهاد اکبرزاده از نشر بان را پیشنهاد می‌کند؛ خصوصا برای آن هایی که دختران نوجوان و جوانی دارند …

حدود دو ساعت است که سر پا و در حال مرور کتاب هاییم. این دو ساعت به قدر چند دقیقه برای ما گذشته اما خستگی در پا و کمرمان حس می‌شود. در این میان البته علی که دوچرخه سوار و ورزشکار است، حس و حال خستگی ناپذیرش را حفظ کرده است.

حوصله رکاب در معرفی کتاب و صحبت درباره آن‌ها آنقدر زیاد است که رضایی پای سیستم می‌ایستد تا هر کتابی که او می‌خواهد را جستجو کرده و در قفسه‌ها پیدا کند.

کتابگردی با سه «علی» در دهه ولایت + عکس - 74

قفسه‌ای از کتاب‌ها به کتاب‌های تخفیف دار اختصاص یافته که اتفاقا در بین آن‌ها می‌شود کتاب‌های خوبی را پیدا کرد.

علی محبی می‌گوید بر اساس گردش کتاب، ممکن است یک کتاب گردش کمتری داشته باشد که با این ترفند، آن را به گردش می‌اندازیم و البته این به معنی کم ارزش بودن این کتاب‌ها نیست.

قفسه بعدی، کتاب‌های ویژه امام و رهبری است. قفسه‌ای پر و پیمان که اتفاقا جدا کردن آن‌ها باعث شده که تعدادی از این کتاب‌ها در لیست پرفروش‌های این فروشگاه دیده شوند.

وقتی مشغول شنیدن صحبت‌های رکاب درباره لزوم تبلیغ و پر رنگ کردن کتاب‌های امام و رهبری در کتابفروشی‌ها هستیم، فرهاد خیابانی، نگاه سنگین محمد الفاهم، عضو جداشده داعش را شکار می‌کند.

رکاب می‌گوید: هر کتابفروشی که کتاب‌های امام و رهبری را به طور مشخص و تفکیک شده تبلیغ کرده و بفروشد با فروش بالای این کتابها روبرو می‌شود اما این از مظلومیت این بزرگان است که حتی کتاب هایشان هم مورد بی مهری قرار می‌گیرد.

او به طور نمونه دو کتاب ساده اما پر محتوا را انتخاب می‌کند تا بیشتر به ما معرفی کند. یکی «آدم شدن چه مشکل» که خودسازی و تربیت نفس در کلام و آثار امام خمینی است و نشر نارگل منتشر کرده و دیگری «جدال دو اسلام» که گزیده‌ای از جلد بیست و یکم صحیفه امام است و آن را انجمن فرهنگی هنری شهید بهروز محمدی منتشر کرده است.

حالا نوبتی هم که باشد نوبت مجموعه ماجراهای امنیتی از نشر نارگل است که تا کنون چهار عنوان از آن منتشر شده و هم علی رکاب و هم علی محبی بر جالب بودن و پر محتوا بودن آن‌ها صحه می‌گذارند.

محبی می‌گوید یکی از بزرگان انقلاب خواندن این کتاب را سفارش کرده است … این کتاب روایتی است از وقایعی که به فروپاشی امپراتوری عثمانی در طول جنگ جهانی اول انجامید و مایه تغییر اساسی در خاورمیانه شد و بنا به عقیده‌ی نویسنده، به شروع جنگی دامن زد که همچنان ادامه دارد. می‌توان تاریخی را که این کتاب بدان پرداخته سفر پیدایش قرن بیستم و خاورمیانه‌ی امروزی دانست. این کتاب در سال ۱۹۸۹ منتشر شد و به فهرست نهایی جایزه‌ی پولیتزر هم راه یافت.

رکاب می‌گوید کتاب «فقر احمق می‌کند» را قبل ناشر دیگری منتشر کرده بود که با استقبال مواجه نشد اما چاپ جدید آن توسط نشر ترجمان در مدت کوتاهی به چاپ پنجم و ششم رسیده … طرز فکری قدیمی می‌گوید: افراد فقیر به این خاطر فقیر هستند که تصمیمات بدی می‌گیرند. اما از نظر سندهیل مولاینیتن و الدار شفیر ماجرا کاملا برعکس است و در واقع افراد به این خاطر تصمیمات بدی می‌گیرند که فقیر هستند. با این‌حساب، افراد چطور می‌توانند از دام فقر بگریزند؟

کتاب «سیاحت غرب» به تازگی از سوی انتشارات کتاب جمکران بازنشر شده و جذابیت‌های بصری و گرافیکی خوبی به آن اضافه شده که می‌تواند مخاطب امروزی و جوان را به خود جلب کند. همچنین کتاب «چریک تنها» را انتشارات شهید ابراهیم هادی بر اساس زندگی نامه و خاطرات شهید سید علی اندرزگو منتشر کرده است.

و حالا نوبت میزی می‌شود که دوباره به آن رسیده‌ایم … میز مطالعه ۳۴ صفحه در روز …

علی محبی می‌گوید: روزی یکی از مخاطبان برایم تعریف کرد که این تعداد کتاب را در ماه مبارک رمضان خواندم. به چشم من زیاد آمد. صفحات همه این کتاب‌ها را جمع زدم که شد ۱۰۰۰ صفحه. چیز زیادی نبود. آن‌ها را تقسیم بر ۳۰ روز کردم و روزی حدود ۳۴ صفحه به دست آمد. از آن به بعد این هشتک را راه اندازی کردم و این میز هم پیشنهادهایی برای شروع ۳۴ صفحه کتابخوانی در روز است.

علی رکاب هم تصمیم می‌گیرد برای تبلیغ بیشتر این پویش، با تابلویش عکس یادگاری بگیرد …

یکی از این کتاب‌ها کتاب «کامبوزیا» است که درباره زندگی و شهادت دانشمند امیر توکل کامبوزیا نوشته شده و به همت نشر شهید هادی منتشر شده است. امیر توکل کامبوزیا اصالتا از کردهای ایل زعفرانلو بود و در نبرد خونین ۹ مهر ۱۳۰۰ در قوچان که منجر به کشته شدن کلنل پسیان شد، دستگیر و به بیرجند تبعید گردید. امیر توکل کامبوزیا در هفتاد سالگی و در حالی که سالم بود به مرگی مشکوک دچار شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷، دادگاه انقلاب طی حکمی مرگ وی را به ساواک منصوب کرد.

در حال صحبتیم که «علی» یکی از دست اندرکاران فروشگاه کیهان با دسته‌ای کتاب وارد می‌شود و علی محبی از ورودش ذوق می‌کند. وقتی علت را می‌پرسیم، کتابی از مرحوم علی صفایی حائری را نشانمان می‌دهد که مدتها منتظرش بوده و حالا به فروشگاه رسیده. «عوامل رشد رکود انحطاط» نام این کتاب است …

و حالا باز هم قفسه‌ای از کتاب‌های سیاست و کیاست و میاست!

همین اول کار، کتاب «روایت انحراف» جلب توجه می‌کند. «روایت انحراف» توسط پژوهشگران «اندیشکده ولاء» و درباره عقاید و افکار حلقه موسوم به «حلقه انحرافی» تألیف شده است. در این کتاب تلاش گردیده تا فراتر از تحلیل‌های سیاسی راجع به حلقه احمدی نژاد و دوستانش، به بررسی افکار و عقاید وی و این حلقه پرداخته شود. کنکاشی که می‌تواند نسبت عقاید و افکار این حلقه با مکتب «اسلام ناب» را که انقلاب اسلامی تعین یافته وجه نهضتی آن در عصر کنونی است را مشخص نماید.

علی محبی از بین کتاب‌های سوره مهر، کتاب «سیاه چال مستر» را بالا می‌برد تا به ما نشان بدهد.

آن یک «علی» که کتاب مرحوم صفایی را آورده بود و حالا می‌خواست از فروشگاه برود درباره این کتاب می‌گوید: این کتاب درباره ربوده شدن جلال شرفی در پانزدهم بهمن ۱۳۸۵ است. او در حال انجام خدمت دیپلماتیک در خیابان عرصات هندیة بغداد، به دست عده‌ای تروریست ربوده می‌شود و در فروردین ۱۳۸۶ از سیاه چال آن‌ها فرار می‌کند و موفق می‌شود خود را به سفارت ایران برساند … در این کتاب به زندگی سخت بازداشتگاهی یک اسیر و نقشه فرار وی پرداخته شده است.

کتاب بعدی، کتاب تقی شهرام است که جدیدا از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده و با استقبال مواجه شده است. کتاب «تقی شهرام به روایت اسناد» مشتمل بر ۲۰۰ برگ سند منتشر نشده درباره تقی شهرام، از اعضای مرکزیت سازمان مجاهدین خلق است.

از رنگ و لعاب کتاب «آخرین وحشت آفرین» معلوم است که کمی قدیمی است. این کتاب که درباره آخرین رییس ساواک با نام سپهبد ناصر مقدم است، در مجموعه دانستنی‌های انقلاب برای جوانان منتشر شد که متاسفانه انتشار آن‌ها متوقف شد و عناوین قبلی آن نیز تجدید چاپ نگردید.

در مورد کتاب‌های «نیمه پنهان» از انتشارات کیهان هم هر چه گفتنی بوده، گفته شده. فقط ذکر این نکته که این مجموعه ارزشمند را هیچ کجای دیگر جز در این فروشگاه نمی‌شود به صورت کامل و یکجا دید و تهیه کرد. صلواتی هم هدیه کنیم به روح مرحوم شایانفر که تولد این کتاب‌ها به همت او در دفتر پژوهش‌های موسسه کیهان بود.

کم کم سرو کله دانش آموزان و دانشجویان هم در فروشگاه پیدا می‌شود. اما قبل از ورودشان اول سری مفصل به ویترین می‌زنند.

علی رکاب چند نمونه از کارت‌های ویزیت فروشگاه را می‌آورد و نشانمان می‌دهد تا ببینیم که چه هنرمندانه حتی از این کارت‌ها هم برای ترویج کتابخوانی بهره برده‌اند.

این هم کیو. آر کد فروشگاه و آدرس ایستاگرامش که فعال است و می‌تواند به خرید‌های کتابی تان کمک کند.

و در آخر هم دو عکس یادگاری؛ اولی با دو «علی» …

و دومی با سه «علی» … یا علی …

منبع:مشرق

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
اندی سرکیس با تأکید بر لزوم رعایت حقوق بازیگران برای استفاده دیجیتال از نقش‌آفرینی‌هایشان در دیگر فیلم‌ها، خواستار درخواست غرامت و دستمزد در این موارد شد. خبرگزاری مهر: به نقل از اسکرین دیلی، اندی سرکیس فیلمساز و بازیگر بریتانیایی خواستار حمایت بیشتر از حقوق نقش‌آفرینان دیجیتال شده و این مسئله را به چالش کشیده که مرزهای ثبت تصویر دیجیتال یک بازیگر چطور توصیف می‌شوند. سرکیس گفت: اگر نقش‌آفرینی یک بازیگر از یک فیلم در فیلمی دیگر بازاستفاده شده، باید آن بازیگر غرامت دریافت کند و هیچ سوالی در این مورد وجود ندارد. بازیگر نقش گالوم گفت: این قابلیت به معنی پایان انتخاب کلیشه‌ای بازیگران خواهد بود. همراه آن باید فرصت‌های بسیاری برای بازیگران از کار افتاده پیش بیاید تا بتوانند نقش شخصیت‌های با قابلیت‌های کامل بدنی را ایفا کنند.

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1