چرا گوشت‌های قربانی به کشور بازنگشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
چرا گوشت‌های قربانی به کشور بازنگشت؟

چرا گوشت‌های قربانی به کشور بازنگشت؟

داستان گوشت های قربانی حاجیان چند روزی است که بسیار مورد توجه است و اخبار آن در فضای مجازی هم بسیار دیده می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، در اردیبهشت امسال بود که نماینده ولی فقیه در امور حج از رایزنی با عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی شده در حج به ایران خبر داد که در ابتدا با واکنش‌های مثبت و منفی همراه بود اما در انتها و بعد از ذبح قربانیان امسال، رئیس سازمان حج و زیارت این اتفاق را منتفی دانست.

دام عید قربان از کجا می‌آید؟

هرساله در ایام نزدیک به عید قربان، قیمت دام در عربستان به چند برابر قیمت واقعی اش می‌رسید. از سال ۱۳۷۷ بانک توسعه اسلامی طرح اجرای قربانی را به عهده گرفت و سال هاست که دام مورد نیاز حاجیان از مزارعی که این دام‌ها در آن پرورش داده می‌شوند تهیه می‌شود. زمانی گوشت‌های قربانی حاجیان سوزانده یا دفن می‌شد اما بعد از اجرای این طرح گوشت ذبیحه حجاج طی مراحلی بسته بندی و به صورت منجمد برای مصرف نیازمندان و مستمندان در داخل عربستان و برخی کشورهای اسلامی توزیع می‌شود.

فرایند تعیین قیمت برای هر دام قربانی

بانک توسعه اسلامی هر ساله به تعداد گوسفندان مد نظر برای ذبح، کوپن‌های سه قسمتی چاپ می‌کند و آن‌ها را در اختیار یکی از مؤسسات مالی و صرافی عربستان قرار می‌دهد تا به حجاج داوطلب فروخته شود. زائران ایرانی وجه مربوط به قربانی را قبل از سفر به سرزمین وحی به حساب مربوط واریز می‌کنند و مدیران کاروان‌ها در عربستان متکفل پیگیری دریافت کوپن قربانی و انجام گرفتن آن در روز عید قربان هستند. بهای گوسفندان شامل کلیه هزینه‌های خرید، حمل، نگهداری، تغذیه، ذبح، انجماد، حمل و نقل تا محل توزیع گوسفندان است. براساس اظهارات مسئولان بانک توسعه اسلامی، این بانک، در این عملیات سودی برای خود در نظر نگرفته است.

این دام کجا توزیع می‌شود؟

امسال دو میلیون و ۵۰۰هزار راس دام توسط حجاج کشورهای اسلامی قربانی شده که براساس اعلام بانک توسعه اسلامی، توزیع گوشت‌ها پس از معاینه، از همان روز عید شروع می‌شود. بخشی از گوشت‌های قربانی‌شده به حاجی‌ها و فقیران حاضر در منا داده می‌شود و بقیه گوشت‌ها هم از راه‌های دریایی و زمینی به کشورهایی مثل اردن، سوریه، لبنان و فلسطین در صورت اجازه‌ رژیم صهیونیستی فرستاده می‌شود. ارسال این گوشت‌ها به کشورهای دیگری چون افغانستان، پاکستان، مالی، نیجر، سودان، سنگال، جیبوتی، سومالی، کنیا، دارالسلام، تانزانیا، کومور، موزامبیک، بنگلادش، موریتانی، گینه، سیرالئون، آلبانی و بوسنی در روزهای بعدی انجام می‌شود.

چرا این گوشت باید به ایران بیاید؟

قیمت گوسفند زنده همزمان با قیمت گوشت در سال اخیر افزایش زیادی داشته است؛ به عنوان مثال اواخر فروردین سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر کیلو گوشت نزدیک به ۴۹۰۰۰ تومان بود که طی یک سال به بالای صد هزار تومان و قیمت دام زنده نیز این روز‌ها به بیش از ۴۲ هزار تومان در هر کیلو رسیده است. با وجود این بسیاری از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توان خرید گوشت را ندارند و کمیته امداد هم برای توزیع ذبیحه حاجیان اعلام آمادگی کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

قربانی حاجیان چند تن گوشت می‌شود؟

با توجه به آمار منتشر شده، در روز عید قربان ۸۶۵۰۰ راس دام توسط حاجیان ایرانی قربانی شدند که این درخواست تا روز آخر حداقل به ۸۸ هزار راس دام خواهد رسید که با توجه به وزن هر دام چیزی حدود ۳۵۰۰ تن لاشه دام خواهد بود.

کشور ما سالانه چیزی حدود ۹۰۰ هزار تن گوشت مصرف می‌کند که از این مقدار ۱۰۰ هزار تن آن به صورت واردات تامین می‌شود و گوشت ذبیحه حاجیان چیزی حدود ۳٫۵ درصد واردات کل گوشت کشور است.

چرا گوشت قربانی حاجیان به کشور نیامد؟

بعد از مطرح شدن برگشت گوشت قربانی حجاج به کشور، عده کمی با آن مخالف بودند. آن‌ها معتقد بودند که گوشت ذبیحه حاجیان صدقه است نباید پذیرفت. با این حال قرار بر این بود که امسال این گوشت به کشور بازگردد اما بازهم میسر نشد. رئیس سازمان حج و زیارت دلیل بازنگرداندن گوشت را مقرون به صرفه نبودن اعلام کرد. به نظر می‌رسد تهیه نکردن کشتی سردخانه دار و اجاره آن برای انتقال گوشت از بندر جده به بندرعباس از قبل هماهنگ نشده بوده و در لحظه آخر مسئولان حج به دنبال آن بوده‌اند که با مشکلاتی همراه می‌شود و بنا به گفته رشیدیان انتقال آن‌ها با هواپیما هم مقرون به صرفه نبوده به همین دلیل به ناچار امسال هم با هماهنگی با رئیس بانک توسعه اسلامی مقرر می‌شود که گوشت بین کشورهای محروم اسلامی توزیع شود. هرچند به نظر می‌رسد تایید بهداشتی این گوشت‌ها از سوی سازمان دام پزشکی نیز چالش جدی دیگر در این مسیر باشد.

حال ۲ سوال پیش می‌آید که بهتر است مسئولان در سازمان حج و زیارت به آن پاسخ دهند.

هزینه حمل و نقل تا محل توزیع، بسته بندی و توزیع که پیش از این توسط بانک توسعه اسلامی گرفته شده است چرا مجدد باید ایران هزینه حمل و نقل پرداخت کند؟

مسئولان در سازمان حج که پیش از این می‌دانستند قرار است گوشت قربانی حجاج به کشور بازگردد چرا برای هماهنگی با سازمان بنادر و دیگر سازمان‌های مربوط اقدام نکرده بودند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
فراروفرارو1 روز قبل
اسدالله عسگراولادی برادر حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار جریان اصولگرایی بود که وی نیز چند سال قبل دارفانی را وداع گفت. اسدالله عسگراولادی که بود؟ شاخص‌ترین رفتار سیاسی اسد الله عسگراولادی در دو مقطع زمانی رخ داد. پس از این دو اتفاق، اسدالله عسگراولادی دو گزینه پیش رویش قرار گرفت. پس از آن تمامی زندگی اسدالله عسگراولادی، خلاصه در تجارت، امور خیریه و گفتگو‌های رسانه‌ای شد. اسدالله عسگراولادی خود را طی تمامی سال‌های گذشته «کاسب جزء» معرفی کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر