پیام‌های بزرگترین عملیات پهپادی یمن علیه عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
پیام‌های بزرگترین عملیات پهپادی یمن علیه عربستان

پیام‌های بزرگترین عملیات پهپادی یمن علیه عربستان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یکپارچگی فرماندهی محور مقاومت، یکی از اصلی‌ترین پیام‌های عملیات امروز بود که این پیام را مخابره کرد که اگر دست از پا خطا کنند با موجی همه‌جانبه، فراگیر و متحد از دست‌کم سه محور شامل ایران تا شامات و یمن مواجه خواهند شد.

به گزارش مشرق، ارتش یمن، امروز بزرگترین عملیات پهپادی تاریخ خود را با بمباران بزرگترین منبع ذخایر استراتژیک نفتی عربستان سعودی به اجرا درآورد که طی آن، ۱۰ فروند پهپاد مسلح یمنی، این هدف منحصر به‌فرد را در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی به آتش کشیدند که بر این اساس، وسعت، حجم و برد این حملات، تحول شگرفی در طول جنگ یمن به شمار می‌آید.

این عملیات تاریخی، حامل پیام‌های متعددی برای طرف‌های مختلف است که ذیلا به برخی از آنها اشاره می‌شود:

زمان عملیات

این عملیات به لحاظ زمانی، بسیار دقیق انتخاب شده است. عربستان سعودی با سوءاستفاده از ایام حج و به‌رغم حرمت جنگ در ماه ذی‌الحجه، اقدام به گسترش و تشدید تجاوزات نظامی خود علیه مردم یمن کرد و در همین راستا، سید ابراهیم بدرالدین، برادر رهبر جنبش انصارالله را که از فرماندهان ارشد این جنبش بود ترور کرد و انتظار داشت که پاسخ آن را نیز فوری دریافت کند اما رزمندگان هوشمند یمنی، انتقام تجاوزات اخیر سعودی‌ها را به‌گونه‌ای به تأخیر انداختند که هم باعث فرسایش توان پدافندی سعودی به علت آماده‌باش کامل طی روزهای متمادی شود و هم پس از پایان مناسک حج و بازگشت حجاج به کشورهای‌شان انجام گیرد تا امکان هرگونه سوءاستفاده از عواطف مذهبی مسلمانان توسط آل سعود گرفته شود.

این عملیات، همچنین پس از دیدار تاریخی فرستاده ویژه سید عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن به تهران و دیدار تاریخی سخنگوی این جنبش و هیئت همراه او با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای انجام شد.

از سوی دیگر، عملیات پهپادی امروز یمن، تقریبا همزمان با سالروز پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه بر رژیم صهیونیستی انجام شد و طبق برنامه، علاوه بر پیام تبریکی که انصارالله یمن در این مناسبت خطاب به حزب‌الله لبنان صادر کرده، قرار است سید عبدالملک الحوثی نیز معطوف به تحولات اخیر و دیدار مهم تهران و نیز عملیات تاریخی امروز، تا ساعتی دیگر، سخنان مهمی را ایراد کند که با توجه به شرایط زمانی، طبعا شامل پالس‌های ویژه‌ای برای مخاطبان خاص خواهد بود.

همچنین ساعاتی پیش از انجام این عملیات بزرگ، نفتکش گریس۱ نیز بعد از توقیف غیرقانونی آن توسط دولت انگلیس آزاد شده بود و تصور نیروهای متخاصم محور مقاومت این بود که پس از حمله به تأسیسات نفتی سعودی در بندر ینبع و شاه‌لوله‌های نفتی عفیف و الدوادمی در قلب عربستان، عملیات علیه نفتکش‌ها در بندر الفجیره و عملیات علیه دو نفتکش در دریای عمان با منشأ نامشخص و نیز توقیف نفتکش انگلیسی استنا ایمپرو توسط جمهوری اسلامی ایران، تنش نفتی دیگری در کار نخواهد بود که با عملیات بزرگ امروز و جهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، این تصور نیز بر باد رفت و مشخص شد تا زمانی که تنش‌زایی‌ها علیه محور مقاومت ادامه داشته باشد، بحران در حوزه‌های انرژی برای اقتصاد دشمنان این محور نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین در تحولی مهم، طبق برنامه، سفیر دولت یمن در تهران به‌زودی معرفی می‌شود و حسب شنیده‌ها سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن نیز تعیین شده و به‌زودی به عنوان نماینده رسمی جمهوری اسلامی ایران در صنعاء، کار خود را آغاز خواهد کرد. همزمانی این عملیات بزرگ نظامی با این عملیات بزرگ دیپلماتیک که بیانگر رسمیت یافتن دولت قانونی یمن یکپارچه به پایتختی صنعاء و شناسایی رسمی آن توسط ایران به‌عنوان مهم‌ترین قدرت منطقه‌ای، همزمان با شکست دولت غیرقانونی عبدربه منصور هادی و سقوط آن در عدن است، پیام مهمی را به طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ارسال می‌کند که نشان‌دهنده آغاز گام دوم انقلاب مردم یمن با اعلام دولت رسمی و فراگیر این کشور است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار سخنگوی جنبش انصارالله یمن خاطرنشان کرده بودند: «مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.»

مکان عملیات

هدف این عملیات، در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری خاک سعودی از مرز یمن واقع شده است که چنین بردی در عملیات‌های پهپادی یمن علیه اهداف سعودی بی‌نظیر است و عملیات‌های قبلی ارتش یمن، صدها کیلومتر کمتر از این اهداف قرار داشته است.

منطقه‌ای که چاه‌های نفت و پالایشگاه سعودی الشیبه در آن قرار گرفته، در ۱۰ کیلومتری مرز امارات متحده عربی قرار دارد. این منطقه از مدت‌ها پیش، مورد منازعه دو کشور امارات و عربستان بوده و طرفین سال‌هاست که بر سر دسترسی‌های زمینی و دریایی این منطقه و نیز بهره‌برداری از ذخایر نفتی مشترک آن، درگیر منازعات سیاسی و حقوقی و جغرافیایی هستند.

انتخاب هوشمندانه این تأسیسات توسط رزمندگان یمنی، درست در زمانی صورت گرفته است که منازعه نظامی و سیاسی بین سعودی‌ها و اماراتی‌ها در جنوب یمن اوج گرفت و به سقوط دولت مورد حمایت آل سعود در عدن منجر شد که خود، تحولی بزرگ در تاریخ جنگ یمن به شمار می‌رود. از آنجا که اماراتی‌ها همواره بر سر مدیریت چاه‌های الشیبه با سعودی‌ها اختلاف داشته و بر سر درصد بهره‌برداری از منابع آن، دچار درگیری بوده‌اند انتخاب این هدف، می‌تواند به تشدید درگیری‌ها بین ابوظبی و ریاض دامن بزند.

از سوی دیگر، منطقه هدف قرار گرفته در جنوب شرق سعودی و در نقطه مقابل بندر استراتژیک ینبع در سواحل غربی عربستان قرار دارد که این نوع هدف‌گیری گازانبری از شرق و غرب عربستان سعودی، بیانگر انفعال و شکست حکومت سعودی در دفاع از تمامیت ارضی و امنیت خود و ناامنی در اقصی‌نقاط این کشور است و این در حالی است که ژنرال یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز امروز وعده داد که عملیات‌های دردناک‌تر دیگری در راه است و از مردم عربستان خواست که از نزدیک‌شدن به مراکز حساس و استراتژیک سعودی خودداری کنند زیرا تمام این نقاط، اهداف بالقوه آینده ارتش یمن خواهند بود و بانک اهداف یمنی‌ها روز به روز در حال گسترش است.

ابزار عملیات

اعزام همزمان ۱۰ فروند پهپاد که به معنای عبور آنها از عرض جغرافیای پهناور عربستان است بدین معناست که سامانه‌های پدافندی فوق پیشرفته سعودی که با هزینه‌کرد گزاف آل سعود از غربی‌ها خریداری و نصب شده است در مقابل پهپادهای ساده و بعضا دست‌ساز رزمندگان یمنی، کاملا ناکارآمد و فلج است و نتوانسته حتی یک فروند از این ۱۰ پهپاد را در طول بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر و طی مدت‌زمان طولانی عبور آنها بر فراز خاک این کشور، رصد کرده و مورد هدف قرار دهد.

همچنین موفقیت عملیاتی با این برد طولانی، نشان می‌دهد دیگر تقریبا هیچ نقطه‌ای از خاک سعودی خارج از دسترس رزمندگان یمنی نخواهد بود و آنها دیگر نباید صرفا منتظر عملیات در استان‌های جنوبی خود باشند.

از سوی دیگر، عملیات پهپادی، تنها یکی از انواع عملیات‌های ارتش یمن است که در آینده ممکن است وارد فاز ترکیبی موشکی-پهپادی و یا حتی همراه پیشروی زمینی نیز بشود که بدیهی است در این صورت، پدافند سعودی به مراتب ناتوان‌تر و منفعل‌تر ظاهر خواهد شد و شکستی چند برابر را تجربه خواهد کرد.

ارتقاء سطح فرماندهی عملیات

تا هفته گذشته، سطح فرماندهی عملیات‌های رزمندگان یمنی، دست‌کم حسب ظاهر، به فرماندهی داخلی و سلسله‌مراتب ارتش این کشور محدود بود اما طی هفته اخیر، دو اظهار نظر راهبردی، زوایای دیگری از فرماندهی مشترک عملیات‌ها در محور مقاومت اسلامی را آشکار کرد که تا پیش از این، به‌طور رسمی برای دشمن، ناپیدا بود و اکنون مشخص شده که این فرماندهی، دارای پیوستگی منطقه‌ای و وابستگی عقیدتی نیز هست و متناسب و هماهنگ با دیگراجزاء محور مقاومت عمل می‌کند.

نکته نخست، اعلام بیعت و ولایت‌پذیری و تبعیتی بود که از سوی سخنگوی رسمی جنبش انصارالله یمن در تهران انجام شد و طی آن، «محمد عبدالسلام» در دیدار مهم خود، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد: «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام (ص) و ولایت امیرالمؤمنین (ع) می‌دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی (ره) و مایه برکت و بسیار روحیه‌بخش می‌دانیم.»

اعلام موضع دوم، اظهارنظر روز جمعه سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سالروز پیروزی جنگ ۳۳ روزه بود که طی آن، هشدار داد که هر گونه اعلام جنگ علیه ایران، به‌ منزله اعلام جنگ علیه کل محور مقاومت است و منجر به انفجار کل منطقه خواهد شد» و افزود: «آنچه مانع وقوع جنگ ویرانگر در منطقه می‌شود، انسجام جبهه محور مقاومت است.»

شاید این نخستین بار بود که نصرالله با چنین صراحتی، انسجام کامل محور مقاومت در سطح منطقه و همپیمانی نظامی آن با جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به هر گونه حمله‌ای علیه ایران را اعلام می‌کرد زیرا این اظهار نظر بازتاب گسترده‌ای در محافل غربی و عبری و عربی یافته و تحلیل‌های متفاوتی را طی ساعات اخیر پدید آورده است.

بر این اساس، می‌توان عملیات تاریخی امروز یمنی‌ها علیه سعودی‌ها را نوعی عمل به دستوری دانست که از سوی فرمانده کل قوا و فرمانده ارشد محور مقاومت اسلامی صادر شده که در دیدار اخیر هیئت اعزامی یمنی، با تأکید بر اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعا به نتیجه نخواهند رسید، تصریح کردند: «هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعا پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.»

بنابراین می‌توان گفت یکپارچگی فرماندهی محور مقاومت، یکی از اصلی‌ترین پیام‌های عملیات امروز بود که این پیام را به بدخواهان مردم منطقه مخابره کرد که اگر دست از پا خطا کنند، نه‌تنها با یک کشور و یک دولت و یک نیروی نظامی، بلکه با موجی همه‌جانبه، فراگیر و متحد از دست‌کم سه محور شامل ایران تا شامات و یمن مواجه خواهند شد که هیچ نیرویی را یارای مقابله با آنان نخواهد بود.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
کارشناس بی‌بی‌سی: به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، داریوش سجادی تحلیلگر مسائل سیاسی مقیم آمریکا، در گفت‌وگویی که با شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی فارسی داشت، درباره تاثیر حمله پهپادی یمن بر عربستان، صحبت کرد. این تحلیلگر گفت: حمله یمن نشان داد حاکمان عربستان در داخل کاخ شیشه‌ای نشسته‌اند که با سنگ ریزه‌ای آسیب می‌بینند. پاسخ پهپادی یمنی‌ها به عربستان می‌تواند باعث یک نوع آرامش منطقه‌ای با سر عقل آمدن دولت سعودی شود. عربستان خطر را احساس کرده است. بیشتر بخوانید: پاسخ محکم مجری سرشناس الجزیره به کارشناس سعودی/ عربستان بزرگترین دشمن اتحاد یمن است + فیلمانتهای پیام/کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با حمله پهپادی یمن، فروریخت!

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

دلیل اتهام‌زنی سعودی‌ها علیه ایران در ماجرای آرامکو به روایت سید حسن نصرالله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان، دو سال پیش در یکی از سخنرانی‌های خود، درباره علت تلاش سعودی‌ها برای متهم کردن ایران به حمله مستقیم، گفت: علت اصلی این دست و پا زدن سعودی‌ها برای متهم کردن ایران است، سعودی‌ها به دلیل غرور کاذبی که دارند هنوز هم نمی‌توانند باور کنند که یمنی‌ها چنین بلایی برسرشان آورده‌اند و بسیار علاقه‌مند هستند که همه این اتفاقات را فقط یک کابوس شبانه تصور کنند تا کسی بیاید و آن‌ها را از خواب بیدار کند. این قسمت از سخنرانی سید حسن نصرالله به تازگی منتشر شده است که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید. ترجمه سخنان دبیر کل حزب الله لبنان: من علت این موضوع را می‌دانم، این قضیه نتیجه کوچک دیدن یمنی‌ها است، عقل سعودی‌ها یک مشکلی دارد البته عقل حکومت، یمنی‌ها را کوچک می‌شمارد، یعنی اگر الان به آن‌ها بگویی مردم و مردان یمن می‌توانند موشک بسازند، سعودی‌ها باور نمی‌کنند، (می‌گویند) نه این‌ها یمنی هستند (و نمی‌توانند)، به شکل توهین آمیزی صحبت می‌کنند، آره این‌ها یمنی هستند، من می‌گویم و می‌دانم چه می‌گویم، قسم می‌خواهید، برایتان قسم می‌خورم، یمنی‌ها در این سال‌ها قدرت بالایی در ساخت موشک‌ها پیدا کردند، وقتی سید عبدالملک حوثی این رهبر شجاع و شریف از این صحبت می‌کند که ما در یمن پهپاد می‌سازیم و به زودی این پهپاد‌ها را جزء گزینه‌هایمان در جنگ وارد خواهیم کرد، سعودی‌ها باور نمی‌کنند و محل نمی‌گذارند و می‌گویند این پهپاد‌ها را از ایران می‌آورند، نه عزیزای من باور کنید، محاسبات شما اشتباه است، یمنی‌ها پهپاد‌های خود را می‌سازند، شما یمنی‌ها را کوچک می‌شمارید و برای همین در جنگ شکست خوردید. بیشتر بخوانید: رونمایی از نماهنگ زیبای «نفیر الفتح» برگرفته از سخنان سید حسن نصرالله +فیلمانتهای پیام/چرا سعودی‌ها می‌خواهند ایران را به حمله مستقیم متهم کنند؟ + فیلم

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

والیبال قهرمانی آسیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاگردان کولاکویچ در سه دست توانستند چین تایپه را شکست دهند و برای رسیدن به فینال از ساعت ۱۶ در نیمه نهایی به مصاف کره جنوبی می‌روند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1