در گفت‌وگوی الف با کارشناس حقوق بین الملل مطرح شد آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
در گفت‌وگوی الف با کارشناس حقوق بین الملل مطرح شد			آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

در گفت‌وگوی الف با کارشناس حقوق بین الملل مطرح شد آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است

الفخبرگزاری الف |
یک کارشناس حقوقی معتقد است که آمریکا به همه تعهدات خودش نسبت به مسایل بین‌المللی پشت پا زده و تمام قواعد حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشته است، در مورد کشتی گریس هم این موضوع صدق می‌کند، توقف نفتکش ایرانی هیچ ربطی به آمریکا ندارد اما ایالات متحده در این موضوع دخالت می‌کند که خلاف قوانین بین الملل است.

به گزارش الف، ماجرای جنجالی نفتکش ایرانی که حدود یک ماه و نیم پیش در آب‌های جبل‌الطارق توقیف و به صدر اخبار رسانه‌های جهان تبدیل شده بود، این روزها در انتظار پایان خوشی است. دور روز پیش بود که دادگاه عالی جبل‌الطارق با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس-۱ (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد.

پایگاه خبری «گیبرالتار کرونیکل» روز جمعه گزارش داد با توجه به تغییر خدمه نفتکش ایرانی گریس‌۱ (آدریان دریا) که روز گذشته به‌حکم دادگاه عالی جبل‌الطارق رفع توقیف شد، احتمال به‌تعویق افتادن حرکت این کشتی تا روز یکشنبه وجود دارد.

این در حالی است که رسانه‌های آمریکایی اواخر وقت جمعه به نقل از وزارت دادگستری این کشور اعلام کردند یک دادگاه آمریکا در واشنگتن حکم توقیف نفتکش ایرانی را صادر کرده است. کاخ سفید پیش از این هم سعی کرده بود از حرکت گریس-۱ جلوگیری کند و پس از ناکامی در تمدید توقیف این ابرنفتکش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای خدمه این نفتکش را به تحریم تهدید کرد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، با این حال به نظر می‌رسد که این اخطارها و کارشکنی‌های آمریکا در نهایت راه به جایی نبرد چراکه باتوجه به اقتدار نظامی و دیپلماسی ایران و همچنین استفاده از ابزارهای حقوق بین الملل، این آمریکاست که باز هم شکست خواهد خورد و ایران به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید.

سید داود آقایی، کارشناس حقوق بین الملل، در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد کارشکنی‌های دولت آمریکا برای جلوگیری از حرکت نفتکش ایرانی گریس-۱ اظهار داشت: از منظر حقوق بین‌الملل باید همه چیز در مورد گریس۱ در ضوابط و چارچوب‌های حقوقی صورت بگیرد و با پیگیری‌های ایران این اقدامات تا حدودی صورت گرفته است، اما متاسفانه عرصه‌ بین المللی به شدت تحت تاثیر قدرت و سیاست آمریکا است. به طور مثال ما شاهد بودیم که بعد از مذاکرات فشرده و طولانی ایران با کشورهای ۱+۵ و رسیدن به توافق نهایی، با روی کار آمدن ترامپ رییس‌جمهور جدید آمریکا، وی بعد از گذشت چند ماه، علی رغم اینکه وزیر خارجه پیشین آمریکا آن را تصویب و کنگره هم آن را تایید کرده بود، از این توافق خارج شد.

وی همچنین به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران توسط آمریکا اشاره کرد و گفت: یک از موضوعات دیگر در مورد کارشکنی‌های آمریکا، بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران است، طبق توافق هسته‌ای، قرار بود تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران لغو شود اما باز شاهد این بودیم که زمانیکه ترامپ از برجام خارج شد، تمامی تحریم‌های لغو شده با امضای وی برگشتند. ترامپ همچنین سایر کشورهای دیگر را تهدید کرد که اگر معامله‌ای با ایران انجام دهند، مشمول این تحریم‌ها خواهند شد.

در گفت‌وگوی الف با کارشناس حقوق بین الملل مطرح شد			آمریکا آبرویی برای حقوق بین الملل باقی نگذاشته است - 7

این کارشناس حقوقی ادامه داد: آمریکا به همه تعهدات خودش نسبت به مسایل بین‌المللی پشت پا زده و تمام قواعد حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشته است، در مورد کشتی گریس هم این موضوع صدق می‌کند، توقف نفتکش ایرانی هیچ ربطی به آمریکا ندارد اما ایالات متحده در این موضوع دخالت می‌کند که خلاف قوانین بین الملل است، از سوی دیگر انگلیس هم مدعی بود که در چارچوب اتحادیه اروپا خرید و فروش نفت به سوریه که مورد تحریم است، ممنوع است و به این علت که کشتی ایرانی حامل انتقال نفت به سوریه بوده، متوقف شده است که مقامات ایرانی بارها این ادعا را رد کرده بودند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

آقایی تصریح کرد: در حال حاضر دادگاه جبل‌الطارق رای به آزادی این نفتکش داده و هیچ سند و مدرکی هم وجود ندارد که مقصد این نفتکش سوریه بوده است، با فرض اینکه اگر این نفتکش به سمت سوریه هم میرفته است، باز آمریکا حق دخالت در این زمینه طبق حقوق بین‌الملل را نداشته و نمی‌تواند در مورد سایر کشورها تصمیم گیری نماید. در حال حاضر آمریکا به دنبال فشار حداکثری بر روی ایران بوده و سعی می‌کند از هر طریقی این کار را انجام دهد. علی‌رغم صدور حکم دیوان عالی دادگاه جبل الطارق به نفع ایران، باز هم شاهد اقدامات کارشکنی‌های آمریکا هستیم.

این کارشناس حقوقی به قانون داماتو در زمان کلینتون اشاره کرد و گفت: ‌ در سال ۱۳۷۵ «آلفونس داماتو» سناتور جمهوری‌خواه امریکا طرح جدیدی برای تحریم اقتصادی ایران به بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا ارایه کرد و مورد موافقت و تصویب کنگره قرار گرفت‌. به موجب این طرح، هر شرکت یا دولتی که بیش از ۴۰میلیون دلار در صنایع نفت وگاز ایران و عراق سرمایه‌گذاری کند، دچار مجازات اقتصادی امریکا خواهد شد، سوریه و مالزی این قانون را دور زده و سرمایه گذاری بزرگی را انجام دادند و در مورد مقابل آمریکا ایستادند، فرانسه نیز بعدها اعلام کرد که این قانون باید حذف شود، لذا آمریکا همواره حقوق بین‌الملل زیر پا گذاشته و به هیچ تعهدی پابیند نیست.

وی به ناتوانی اروپا در مقابل آمریکا اشاره کرد و گفت: اروپایی‌ها در حال حاضر در مقابل آمریکا بسیار ناتوان و ضعیف هستند، ما این موضوع را به وضوح در مقابل عدم انجام تعهداتشان در برجام شاهد هستیم، اینکه نمی‌توانند به وظایف خود عمل کرده و تحت نفوذ آمریکایی‌ها هستند.

آقایی تاکید کرد: اگر آمریکا در مورد برگشت نفتکش ایرانی، کارشکنی کند، مکانیزم‌ و راهکارهایی در سازمان کشتیرانی که متولی امر حمل و نقل کشتیرانی بوده در این خصوص، پیش‌بینی شده است، همچنین دادگاه دریایی در بن آلمان وجود دارد که مخصوص رسیدگی به چنین موضوعاتی است، لذا ایران هم راهکارهای حقوقی خود را همچنان در دستور کار دارد و اگر دوباره در این مورد کارشکنی‌ صورت بگیرد، ایران با اقتدار نظامی و دیپلماسی خود و همچنین استفاده از حقوق بین‌الملل، باز هم این موضوع را به نفع خود رقم خواهد زد چراکه آمریکا هیچ‌گاه در بحران‌‌ها نمی‌تواند شرایط را به نفع خود تمام کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی دهقان‌دهنوی افزود: بالغ بر ۹۰ درصد مجوز‌های کسب و کار کشور در سامانه قرار گرفته است. فراتر از آن نیز زیر ساخت اتصال بخش صدور مجوز در بستری مشخص در راستای ساماندهی مجوز‌ها فراهم خواهد شد. همچنین مقررات اضافی یا بخش‌هایی از استعلام‌ها که اضافی هستند نیز در قالب هیئت مقررات زدایی حذف، لغو یا قابل تغییر خواهد شد. دهنوی گفت: اصلاحیه قانون فضای کسب و کار در مجلس تصویب شده است و با تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد. عضو کمیسیون حمایت از تولید مجلس نیز گفت: قانون فضای کسب و کار در مجلس در حال اجرایی شدن است.
الفالف21 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه اقدامات و اظهارات آمریکایی‌ها در خصوص فلسطین نقض صریح قوانین بین المللی است خواستار تحرک مجامع بین الملی در مخالفت و مقابله با آن شد. وی به آقای پومپئو توصیه کرد بهتر است خود را از تفکرات قرن هجدهمی رها کند که صاحبان قدرت خود را فراتر از حقوق و قوانین بین المللی می‌دانستند. در قرن بیست و یکم نه آمریکا قدرت فائقه است و نه دیگر کسی نقض قوانین بین المللی توسط صاحبان قدرت را می‌پذیرد. وی گفت: طبق سوابقی که از عوامل بیگانه در قالب‌های مختلف از جمله بازرسان آژانس رخ داده است نیرو‌های امنیتی حساس‌تر شده‌اند و این ماده خطرناک را از وی شناسایی کردند. وی یادآور شد: آژانس باید مقررات جمهوری اسلامی ایران و مراکز مهم و حیاتی ما را رعایت کند و ما حق خود می‌دانیم از مراکز حساس حفاظت کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

۱۲٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها از فناوری‌های نو خواهد بود

فارس10 دقیقه قبل

وزیر ورزش قول ۴ مدال طلای المپیک را از کشتی گرفت

عصر ایران11 دقیقه قبل

۹۱ پرونده تخلف صنفی در قم تشکیل شد

مهر13 دقیقه قبل