توافق نهائی مرحله انتقالی و سند قانون اساسی سودان امضا شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سیاسی
توافق نهائی مرحله انتقالی و سند قانون اساسی سودان امضا شد

توافق نهائی مرحله انتقالی و سند قانون اساسی سودان امضا شد

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
پس از مدت‌ها درگیری در سودان، امروز (شنبه) توافق سیاسی میان شورای نظامی انتقالی و گروه‌های ائتلاف آزادی و تغییر در خارطوم با حضور مقاماتی از سایر کشورها امضا شد.

به گزارش وانانیوز، گروه‌های آزادی و تغییر سودان و شورای نظامی انتقالی که اخیرا به صورت اولیه توافق سیاسی و سند قانون اساسی را امضا کرده بودند، امروز این توافقات را در مراسمی و به صورت نهائی با حضور مقاماتی از سایر کشور‌ها امضا کردند.

محمد دقلو به نمایندگی از شورای نظامی انتقالی و احمد ربیع، به نمایندگی از ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر این سند را امضا کردند.

رئیس جمهور سودان جنوبی، رئیس جمهور آفریقای مرکزی، نخست‌وزیر اتیوپی، نخست‌وزیر مصر، وزیر خارجه بحرین و وزیر مشاور عربستان در امور خارجه از جمله مقاماتی هستند که برای حضور در مراسم امضای توافق سیاسی و سند قانون اساسی میان شورای نظامی و گروه‌های آزادی و تغییر وارد خارطوم شده‌اند.

اسکای نیوز گزارش داد که هیات‌های عربی و بین المللی عالی رتبه‌ای در مراسم امضای تاریخی توافق سیاسی و سند قانون اساسی حضور می‌یابند.

یک منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان نیز با ابراز امیدواری نسبت به اینکه توافقنامه خارطوم در ایجاد مرحله‌ای جدید از ثبات در سودان نقش داشته باشد، گفت که عادل الجبیر، وزیر مشاور عربستان در امور خارجه ریاست هیات سعودی در مراسم امضای این توافق را در سودان بر عهده دارد.

در همین حال، خبرنگار روسیا الیوم در خارطوم گزارش داد که شورای نظامی انتقالی «جمال عمر» را به عنوان وزیر دفاع در دولت انتقالی تعیین کرده است.

طبق این گزارش، پس از اینکه شورای نظامی با تعیین عبدالقادر محمد احمد برای تصدی پست رئیس دستگاه قضائی مخالفت کرد، گروه‌های آزادی و تغییر تاج السر علی الحبر را برای تصدی این پست معرفی کردند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

پیشتر نیز رهبران گروه‌های معترض در سودان اعلام کردند بر سر تعیین عبدالله حمدوک، مسئول سابق در سازمان ملل که کارشناس اقتصادی کارکشته‌ای نیز است، برای تصدی پست نخست وزیری به توافق رسیده‌اند.

در تاریخ ۱۳ مرداد ماه، شورای نظامی سودان و گروه‌های آزادی و تغییر به صورت اولیه سند قانون اساسی را در خارطوم امضا کردند. این سند را از طرف شورای نظامی محمد حمدان دقلو (حمیدتی) و از طرف گروه‌های آزادی و تغییر «احمد الربیع» امضا کرد.

منابع آگاه گفته بودند، ۱۸ اوت (فردا) تشکیل شورای حاکمیتی اعلام می‌شود که قرار است طی دوره گذار سه ساله کشور را اداره کند و این دوره به برگزاری انتخابات ختم شود.

طبق گفته منابع، همچنین قرار است نخست وزیر ۲۰ اوت تعیین شود و دولت اولین نشست خود را در ۲۸ اوت برگزار کند. در عین حال، اولین نشست مشترک کابینه و شورای حاکمیتی در اول سپتامبر برگزار خواهد شد.

منابع همچنین احتمال دادند، طبق توافق با گروه‌های آزادی و تغییر عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی کنونی ریاست شورای حاکمیتی را به مدت ۲۱ ماه برعهده بگیرد.

این منابع افزودند، شورای نظامی هویت چهار تن از اعضای خود را که قرار است در شورای حاکمیتی مشارکت کنند علاوه بر البرهان، محمد حمدان دقلو، یاسر العطا، شمس الدین الکباشی اعلام کرده و عضو پنجم را از بین جمال عمر یا صلاح عبدالخالق و بحری ابراهیم جابر انتخاب خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

گسترش حملات پهپادی یمن به عربستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد ما بسیار صریح و روشن به تمامی کشور‌های متجاوز می‌گوییم که خون یمنی‌ها بی بها نیست. این حملات ادامه خواهد داشت و گسترش خواهد یافت و تاسیسات مهم‌تر و حساس‌تر رژیم سعودی را هدف قرار خواهد داد. البخیتی گفت پیام نخست این حملات از آن سعودی است و در وهله دوم، پیام این حملات برای امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی باید به طور کامل از خاک یمن خارج شده و به دخالت‌های خود در این کشور پایان دهد. وی افزود هم اکنون معادله قدرت به هم خورده است و ما توانسته‌ایم توازن وحشت ایجاد کرده و عمق خاک سعودی را هدف قرار دهیم.

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظر صالحی درباره وعده‌های برجامی اروپایی‌ها

الفالف1 روز قبل
نظر صالحی درباره وعده‌های برجامی اروپایی هاگروه ویدئو الف، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۵۰ ۳۹۸۰۶۲۵۱۸۶علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی: آیا هنوز هم منصفانه است که ایران به اجرای یکجانبه این توافق (برجام) ادامه دهد؟

نظرها

اخبار بیشتر