پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
تصاویر منتشر شده از هدف قرار دادن ناوچه ساعر ۵ در سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد حزب الله از موشک کروز ضد کشتی نور در این عملیات استفاده کرده است.

به گزارش‌گر. ه بین الملل قدس آنلاین، بیست و سوم تیرماه سال ۱۳۸۵ و در جریان جنگ ۳۳ روزه، حزب الله لبنان یک فروند ناوچه ساعر ۵ ارتش رژیم صهیونیستی را با موشک ضدکشتی مورد هدف قرار داد.

تصاویری که از هدف قرارگرفتن ناوچه ساعر۵ منتشر شد، نشان می‌داد موشک حزب الله به قسمت پاشنه ناو و پد فرود بالگرد برخورد کرده و موجب تخریب در این قسمت شده است.

پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد - 3

در آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که حزب الله موشک ‌کروز ضد کشتی در اختیار داشته باشد و به این موضوع در برآوردهای ارتش اسرائیل هم اشاره‌ای نشده بود. لذا زمانیکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی به دریا اشاره کرد و گفت هم اکنون ناو جنگی اسرائیلی که مردم بی دفاع لبنان را مورد هدف قرار می‌داد در حال سوختن است، کمتر کسی باور می‌کرد که حزب الله لبنان از چنان توانی برخوردار باشد که بتواند ناوچه‌های اسرائیلی را با موشک‌های کروز مورد هدف قرار دهد.

پس از هدف قرار گرفتن ناوچه ساعر ۵، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره سلاحی که حزب‌الله در این عملیات از آن استفاده کرد صورت گرفت و در برخی تحلیل‌ها گفته شد که حزب الله با موشک کروز ضد کشتی کوثر که بردی معادل ۲۵ کیلومتر دارد این ناوچه اسرائیلی را هدف قرار داده است. اما هیچ‌گاه این موضوع به صورت رسمی مورد تأیید قرار نگرفت و هیچ سند محکمی هم دال بر اینکه حزب الله از چه سلاحی برای هدف قرار دادن ناوچه ساعر ۵ استفاده کرده است ارائه نشد.

تا اینکه دو روز پیش حزب الله برای نخستین بار پس از گذشت ۱۳ سال از جنگ ۳۳ روزه، تصاویری از نحوه هدف قرار گرفتن ناوچه ساعر ۵ منتشر کرد و در آن سلاح بکار رفته را به نمایش گذاشت. بر اساس این تصاویر، حزب الله در این عملیات از یک لانچر سه فروندی موشک کروز ضد کشتی نور استفاده کرده است.

پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد - 7

لانچر سه فروندی موشک نور

پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد - 9

موشک نور شلیک شده در عملیات حزب الله

موشک نور ازجمله مشهورترین موشک‌های کروزی است که در دهه۷۰ وارد سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز شد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

طول این موشک ۶٫۳۸ متر، وزن آن ۷۱۵ کیلوگرم، وزن سرجنگی آن ۱۷۵ کیلوگرم و سرعت آن ۰٫۹ برابر سرعت صوت یعنی چیزی در حدود ۳۰۰ متر بر ثانیه است.

این موشک با برد ۱۲۰ کیلومتر در واقع الگوگیری از یک نمونه موشک چینی با نام C۸۰۲ بود که بعدها ارتقا پیدا کرد و با نام‌های قادر و قدیر به برد ۲۰۰ و ۳۰۰ کیلومتر نیز رسید.

پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد - 15

خانواده موشک‌های نور در سه نوع زمین پایه، دریاپایه و هواپایه در ایران توسعه یافته و همزمان در اختیار نیروهای دریایی ارتش و سپاه نیز قرار دارند.

نکته جالب توجه دیگر در عملیات حزب الله برای هدف قرار دادن ناوچه اسرائیلی این است که حزب الله برای زدن ساعر ۵، دو موشک به سمت آن شلیک می‌کند. شاید دلیل این اقدام آن باشد که چون ناوچه ساعر ۵ به سامانه‌های پدافند موشکی مجهز بوده اگر یکی از موشک‌ها توسط ساعر منحرف شد موشک دیگر بتواند به ناوچه اصابت کند.

حزب الله لبنان در حالی بعد از گذشت ۱۳ سال از جنگ ۳۳روزه، بخشی از توانمندی موشکی خود را به نمایش گذاشته که در طول سال‌های اخیر، با افزایش چند برابری توان رزم، به بسیاری سامانه‌های مهم دیگر نیز مجهز شده است که یک نمونه آن موشک بالستیک فاتح بود که طی سل‌های گذشته خبر آن اعلام شد.

این موشک و نمونه دریایی آن (خلیج فارس) با برد ۳۰۰ کیلومتر یکی از دقیق‌ترین موشک‌های ایران است که اکنون حزب الله لبنان نیز از آن برخوردار است.

از سوی دیگر در تصاویری که حزب الله اخیرا آن را منتشر کرد، تعداد زیادی از موشک‌های کروز دیده می‌شود که طبق آن، حزب الله لااقل به دو نوع موشک کروز نور و نصر با برد ۱۲۰ و ۳۵ کیلومتر مجهز است.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شب گذشته طی سخنانی در سالروز پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳روزه، بار دیگر به صهیونیستها هشدار داد که در صورت حمله به خاک لبنان، لشکرها و تانک‌هایشان در مقابل دوربین‌های شبکه‌های ماهواره‌ای نابود خواهند شد و جهانیان پخش زنده نابودی لشکرهای اسرائیلی را که وارد لبنان شوند، خواهند دید.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - امام جمعه اهواز یکی از عوامل آسیب‌های اجتماعی در خوزستان را بیکاری دانست و خواستار جلوگیری از بکارگیری نیروهای غیربومی در خوزستان شد. وی با تاکید بر ظرفیت سازی برای اشتغال جوانان بومی در خوزستان، افزود: اشتغال جوانان خوزستانی نیاز به تحمیل هزینه‌های اضافه به دولت نیز ندارد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از نیروی کار در بهار امسال، خوزستان دارای رتبه دوم بیکاری در کشور است. این استان با نرخ بیکاری ۱۶٫۲ درصد بعد از چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری ۱۶٫۷ درصد و لرستان با نرخ‌ ۱۶٫۱ درصد قرار دارد. وی افزود: با توجه به پیش بینی‌ها و احتمال بارش‌های قابل توجه، امسال باید به لایروبی رودخانه‌ها و انهار و کانال‌های سیلاب بر توجه ویژه‌ای شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.

ریشه جنجال «دختر آبی» کجاست؟ / چگونه اصلاح‌طلبان، پیاده نظام اندیشکده صهیونیستی توانا شدند؟ +تصاویر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
هفته‌ای نیست که به واسطه جریان‌سازی هماهنگ با خارج از کشور، حول یک مساله اجتماعی یا سیاسی، شاهد التهاب آفرینی‌های چند روزه نباشیم. این در حالی بود که خبر محکومیت او به ۶ ماه حبس و عنوان اصلی اتهامی آن مرحومه از اساس دروغ بود. اما به نظر می‌رسد که ماجراهایی از سنخ «دختر آبی» و ملتهب کردن فضای روانی جامعه، صرفا یک نوع سوءاستفاده ساده از یک رویداد اجتماعی نیست. اصولا انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس موسوم به «انقلاب یاس»، یکی از الگوهای ذهنی سران فتنه موسوم به «جنبش سبز» و حامیان متنفذ آن بود. راستی؛ چرا تصور می‌شود حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالف ارزش‌های دینی است؟ چرا منکر است؟ و چرا از منظر متولیان دین از منکراتی چون دروغ و دزدی و رشوه بزرگتر است؟ فرق حضور زنان در ورزشگاه‌ها با حضور آن‌ها در خیابان‌ها و پارک‌ها چیست؟ احتمالا خواهند گفت، شرایط اضطرار است و مصداق اکل‌میته است.

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز23 ساعت قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
یک عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله ائتلاف سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان پیشروی خواهند کرد. به گزارش خبر فوری، یک عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله ائتلاف سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان پیشروی خواهند کرد. «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، گفت که در صورت عدم توقف حملات ائتلاف سعودی به یمن، نه تنها حملات موشکی و پهپادی به مواضع متجاوزان متوقف نخواهد شد؛ بلکه نیروهای یمنی تا عمق خاک عربستان و حتی تا ریاض نیز پیشروی خواهند کرد. این عضو شورای سیاسی یمن همچنین تأکید کرد که عملیات یمنی‌ها بر اساس اصل دفاع از خویش صورت می‌گیرد و بنابراین کسی نباید ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را سرزنش کند. ارتش یمن در مردادماه گذشته نیز با ۱۰ پهپاد تأسیسات آرامکو را هدف قرار داده بود و آن را عملیات بازدارنده شماره یک نامیده بود.

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانانی که در کنکور قبول نشدند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران13 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در یکی از سخنرانی‌های خود درباره قبول نشدن جوانان در کنکور صحبت کردند. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان خاطره‌ای جالب از یک جوان مشهدی که تحصیلاتش را ادامه نداده بود، تعریف کردند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب خطاب به ورزشکاران: مبادا از تهدیدها بترسید + فیلمانتهای پیام/خاطره جالب آیت‌الله خامنه‌ای از یک جوان مشهدی که درس را ادامه نداده بود!

نظرها

اخبار بیشتر