خانه تاریخی رحمتی، خانه‌ای که فقط نام تاریخ را یدک می‌کشد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
خانه تاریخی رحمتی، خانه‌ای که فقط نام تاریخ را یدک می‌کشد!

خانه تاریخی رحمتی، خانه‌ای که فقط نام تاریخ را یدک می‌کشد!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
یکی از جاذبه‎های طبیعی، تاریخی و بکر استان لرستان و کم نظیر در سطح کشور، سراب هنام و خانه تاریخی رحمتی در شهرستان سلسله است، سراب و اثر تاریخی بی‌‎نظیری که به دلیل موقعیت خاص و چشم‎‌اندازی زیبا هر ساله گردشگران بسیاری را برای بازدید به این منطقه می‎‌کشاند.

سید احمد موسوی: اما آنچه باعث متفاوت بودن این سراب با سایر سراب‎های استان شده، سرچشمه گرفتن آن از دل بنایی تاریخی به نام خانه رحمتی است، خانه‌ای تاریخی که در سال ۱۳۲۰ و در دوران پهلوی اول توسط شخصی بنام مردان رحمتی ساخته شده و به همین دلیل این بنای تاریخی خانه رحمتی نام گرفته است.

مساحت این بنای ارزشمند در حدود ۳۰۰ متر مربع بوده و گویا توسط دو معمار الشتری با مصالحی از سنگ و چوب ساخته شده، این اثر در سال ۱۳۸۵ از طرف مالک آن به اداره کل میراث فرهنگی استان واگذارشده و با شماره ۱۶۰۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تخریب آثار در اثر بی توجهی

با وجود پتانسیل‌های بسیار زیاد در لرستان از حیث میراث ارزشمند تاریخی و طبیعی، اما تاکنون آنگونه که شایسته و بایسته بوده، احیا و مرمت این آثار مورد توجه مسئولان قرار نگرفته و رفته رفته گردشگران در مرور روزها و سالها شاهد تخریب و بلا استفاده ماندن آنها هستند.

متأسفانه خانه تاریخی رحمتی در سلسله که ۷۸ سال پیش ساخته شد و محل سکونت خانواده‌ای سرشناس بوده درگذر زمان و به علت اهمیت ندادن به آن‌ و بی توجهی مسئولان متولی تا حدودی مورد تخریب قرار گرفته و از آنجاییکه می‌توانست به یکی از موزه‌های تاریخی استان در دسترس عموم مردم قرار گیرد و به یک قطب گردشگر پذیر مبدل گردد و از طرفی کسب درآمد از آن شود اما مردم متاسفانه سالهاست با درهای بسته آن مواجه هستند و قفلی نامبارک بر سردرب آن نصب شده و خودنمایی می‌کند.

خانه‌ای که فقط نام تاریخ را یدک می‌کشد

از پشت بام این خانه به داخل حیاط آن که خیره می‌شویم شاید اگر بگوییم خانه تاریخی رحمتی فقط نام تاریخ را به یدک می‌کشد گزاف نگفته‌ایم چرا که تخریب برخی از قسمتها، تجمیع زباله‌ها و انواع نخاله‌های ساختمانی، قلب هر بازدیدکننده‌ای را به درد می‌آورد

به حاشیه راندن و به فراموشی سپردن خانه رحمتی در حالیست که سازمان میراث فرهنگی لرستان تنها اقدامی که برای آن انجام داده نصب تابلویی کوچک و معقر بر سردرب این خانه مبنی بر ثبت آن در آثار ملی کشور و تعلق آن به سازمان میراث فرهنگی استان است.

این خانه در حال حاضر به استحکام‎بخشی، مرمت دیوارها و بازسازی کلی نیاز دارد تا با دایر کردن موزه و یا کاربری خاص خود و تعیین تکلیف حریم قانونی آن به وظایف قانونی و اخلاقی خود در قبال آثار باستانی عمل نموده باشیم تا در دسترس عموم مردم قرار گیرد اما شاید اگر دیر انجام شود در آینده شاهد تخریب و از بین رفتن آن باشیم.

عدم درک قدمت چندین هزار ساله آثار تاریخی استان

با نگاهی به برخورد متولیان این میراث ارزشمند، با خود می‌گوییم براستی مسئولین مرمت و نگهداری اینگونه آثار یا تجربه یا تخصصی در این زمینه ندارند و یا اینکه به درک قدمت چندین هزار ساله لرستان و آثار کهن آن نرسیدند و دغدغه‌ای در این زمینه برای خود ایجاد ننمودند! و اگر غیر از این باشد در این همه سال تاکنون این بنای تاریخی می‌بایست مرمت، احیا و پذیرای گردشگران از نقاط مختلف کشور و حتی خارج کشور باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

با خود زمزمه می‌کنیم آیا این اثر اگر در اصفهان، همدان یا یزد بود این چنین بی توجهی به آن می‌شد یا به موزه‌ای خاص تبدیل می‌شد و از آن کسب درآمد می‌گردید؟

در این خصوص تلفنی با معاون سازمان میراث فرهنگی استان گفتگویی کردیم وی در این باره به خبرنگار خبرآنلاین در خرم آباد گفت: خانه رحمتی یک ملک تاریخی در الشتر است که مالک آن خانواده رحمتی می‌باشد و در سال ۸۵ به ثبت ملی رسیده است.

زهرا بهاروند ادامه داد: این خانه طبق تفاهم نامه با مالک قرار بود بصورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی بازسازی و مرمت شود اما مالک تاکنون در زمینه بازسازی مشارکتی با سازمان نداشته است و هزینه‌ای در این خصوص صرف نکردند.

بهاروند در ادامه اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی استان تاکنون سه فصل در راستای مرمت و احیای این اثر هزینه نموده و در تلاشیم با جذب اعتباری دیگر کار مرمت آن را ادامه دهیم.

معاون میراث فرهنگی استان در پایان با بیان اینکه بدنبال تملک این اثر تاریخی هستیم اظهار کرد: در سال جاری پیشنهاد اعتبار بازسازی و مرمت و همچنین پیشنهاد خرید و تملک قطعی خانه رحمتی را داده‌ایم و در صورتیکه اعتبار موردنیاز جهت خرید و بازسازی مورد موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گیرد و تخصیص یابد نسبت به احیای و بازسازی کلی آن اقدام خواهیم نمود.

بی اثر بودن اقدامات مقطعی

با اقدامات مقطعی نمی‌توان شاهد احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی بود نارضایتی بحق مردم استان در عدم رسیدگی به وضعیت خانه رحمتی و دهها مورد از این دست را بایستی پاسخ داد چرا که تاریخ هر مردمی بخشی از هویت و شناسنامه مردم است که حفظ و نگهداری از هویت ضرورت هر جامعه‌ای است اما به هر دلیلی متولیان، نگهداری از هویت‌های تاریخی لرستان را جدی نمی‌گیرند.

بهرحال باتوجه به شرایط خاص خانه رحمتی و قرارگرفتن در کنار سراب زیبای هنام و مراجعه زیاد گردشگران و مسافران آن منطقه، ضرورت بازسازی سریع و ویژه و ایجاد موزه، صنایع دستی و بازدید مردم از فضای داخل خانه بصورت دائمی یک اولویت باید باشد که امیدواریم روند موجود احیا و نگهداری از اماکن تاریخی استان که راضی کننده نیست تغییر یاید و شاهد نگهداری آثار تاریخی و باستانی لرستان در حد و اندازه قدمت آنها باشیم.

* سرپرست خبرگزاری خبرآنلاین در استان لرستان

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

حمیدجان! با هر خائنی روی تشک نرو! +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حمید سوریان پرافتخار ما اما نائب رئیس فدراسیون کشتی ایران است. با هر رذل و خودفروخته‌ای روی تشک نمی‌روند. با خبرنگارانی که هیکل‌شان آغشته به جوهر خیانت است، دست نمی‌دهند و حتی به گفت و گو نمی‌نشینند. رستم پور خبرنگار اینترنشنال سعودی است، مترصد فرصت است تا علیه ورزش این کشور دسیسه کند و پاداشش را از ملک سلمان بگیرد. حمید جان با هرکسی روی تشک نرو.

فیلمی از کودکان اسیر ایرانی در زندان‌های عراق

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی از آرشیو تلویزیون فرانسه از اردوگاه اسرای ایرانی در عراق نشان می‌دهد که تعداد زیادی از این اسیران، کودکان نابالغی هستند که در زمان جنگ به اسیر شده و در خاک دشمن دوران اسارتشان را می‌گذرانند. این فیلم تلخ را مشاهده کنید.
برنابرنا16 ساعت قبل
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: پس از واریز حقوق شهریور ماه، پرداخت بخشی از معوقات فرهنگیان آغاز می‌شود که پیشنهاد آموزش و‌پرورش پرداخت ۵۰ درصد از معوقات سال گذشته است. به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ علی الهیار ترکمن، درباره این موضوع که قرار است در هفته‌های آینده چه میزان از بدهی ۹۰۰ میلیارد تومانی آموزش‌وپروش به فرهنگیان پرداخت شود، اظهار‌کرد: وزیر آموزش و پرورش رایزنی‌هایی با سازمان برنامه و بودجه و خزانه کشور داشته است و آنها قول داده‌اند ۵۰ درصد معوقات سال گذشته را روزهای آینده به آموزش‌وپرورش پرداخت کنند. وی افزود: هم اکنون خزانه و سازمان برنامه و بودجه، بحث پرداخت حقوق شهریور ماه را دارند و ما هم باید تلاش کنیم حقوق شهریور فرهنگیان به موقع پرداخت شود. معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: سازمان برنامه و بودجه وخزانه به ما قول داده‌اند بعد از پرداخت حقوق شهریور ماه که بار مالی خزانه کمتر شد بخشی از معوقات را پرداخت کنند و پیشنهاد آموزش و‌پرورش پرداخت ۵۰ درصد معوقات است و‌به هر حال مجموعه پرداختی‌هایی را به صورت قطعی خواهیم داشت. پیش از این علی الهیار ترکمن از ۶۵۰ میلیارد تومان بدهی بابت مطالبات حق‌التدریس معلمان و ۲۵۰ میلیارد تومان برای حقوق معلمان خرید خدمات خبر داده بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.
برنابرنا1 روز قبل
نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه کنندگی رامبد جوان روی صحنه رفت. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ شامگاه پنجشنبه ٢٨ شهریور، پانته آ بهرام، نرگس آبیار، روح‌الله آبیار، هوشنگ گلمکانی، محمد فرنود، نادر مشایخی، امیرحسین رستمی، محمدعلی آهنگران، نگار عابدی، محمود شهریاری، دیبا زاهدی، حسن هندی، مهرزاد دانش، افسانه کمالی، میثم یوسفی، حسین غیاثی، محمدرضا مقدسیان، مازیار رضاخانی، مصطفی قدیری و جمعی از همکاران حوزه رسانه و منتقدان سینمایی در پردیس تئاتر شهرزاد حضور پیدا کردند تا به تماشای نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان بنشینند. نمایش «زیبایی گاهی زن است» با بازی هومن برق نورد، بهاره افشاری و ویدا جوان هر شب ساعت ٢٠:٣٠ در سالن ارکیده پردیس تاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. این تئاتر اثری روانکاوانه در باب مناسبات عاشقانه‌ زن و مردی‌ است که به طور اتفاقی در مسیر زندگی یک‌دیگر قرار می‌گیرند و با تصمیمی ناگهانی از هم جدا می‌شوند.

بدون تعارف با «معلم فداکار من»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، متن گفتگوی علی رضوانی خبرنگار «بدون تعارف» با «معلم فداکار من» به این شرح است: مجری: شما را باید آقا معلم صدا کنیم؟ میهمان: بلهمجری: از چند سالگی شما معلم شدید؟ میهمان: الآن تقریبا ۱۰ سال. مجری: یعنی چی‏، چی جوری؟ میهمان: بعد دیگه همین جور از حقوق خودم‏، حقوق خودم هم اون موقع خیلی نبود. مجری: خانمت هم قبول کرد؟ میهمان: آره دیگه اومدیم تهران دیگه. یعقوب: بدون تعارف با معلم فداکار من. مجری: الآن چی؟ الآن به خودت نمی‌گی دیگه من هر چه قد وظیفه داشتم انجام دادم دیگه به من ربطی نداره.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1