تاثیر روزی حرام بر خانواده‌ها؛ موضوع «کار کثیف»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. اجتماعی
تاثیر روزی حرام بر خانواده‌ها؛ موضوع «کار کثیف»

تاثیر روزی حرام بر خانواده‌ها؛ موضوع «کار کثیف»

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
در فیلم سینمایی «کار کثیف» تلاش کردم تا با محور قرار دادن روزی حرام به تاثیر این موضوع در زندگی اشاره داشته باشم.

به گزارش سینماپرس، خسرو معصومی، کارگردان سینما درباره ساخته جدیدش «کار کثیف» به حوزه اظهار کرد: فیلم کار کثیف به معضلی می‌پردازد که شاید برخی از جوانان به آن مبتلا باشند. این فیلم، داستان جوانی است که با وجود تحصیلات عالی به دلیل نبود شغل، دست به فروش مشروبات الکی می‌زند، البته این فرد به دلیل علایق مذهبی خود هیچگاه از چیزی که می‌فروشد مصرف نمی‌کند، اما از این نکته غافل است که روزی حرام تبصره بر نمی‌دارد.

وی افزود: وقتی مال حرام وارد زندگی می‌شود، دیگر فرقی ندارد چگونه این اتفاق صورت گرفته، بلکه مهم حلال و حرام بودن آن در آمد است. با این توضیح جوان فیلم در نهایت بابت روزی حرامی که وارد زندگیش کرده آسیب فراوان می‌بیند و خانواده خود را هم درگیر مشکلات خود می‌کند. این قصه به نظرم در میان کارهای اجتماعی تا به حال بازگو نشده است، ولیکن این ویژگی به کمک فیلم نیامد، زیرا آنچه برای موفقیت در گیشه نیاز است متاسفانه ربطی به پیام اثر ندارد، بلکه سخن نخست را، ارتباطاتی می‌زند که بر گیشه حاکم است.

وی افزود: سینمای امروز ما تحت اختیار فیلم‌هایی قرار گرفته که عنوان طنز را برای خود انتخاب کرده‌اند، درصورتی‌که این تولیدات هیچ ربطی به سینمای کمدی ندارد. برای مثال آیا فیلم‌هایی کنونی را می‌توان با آثار طنزی چون «اجاره نشینها» و «اتوبوس» مقایسه کرد. مطمئنا جواب خیر است، چون در آن کارها علاوه بر طنز مسائل و مشکلات مردم به شکلی شریف بیان می‌شد.

وی با تاکید بر این نکته که در فیلم‌های امروز کمتر خانواده مورد احترام و تکریم است، بیان کرد: سینما به عنوان محیطی فرهنگی باید امن‌ترین مکان برای خانواده‌ها باشد، اما آنچه امروز در برخی فیلم‌ها مد نظر قرار می‌گیرد، گواه این امر نیست، حتی برخی مواقع جملاتی را در فیلم‌ها می‌شنویم که شنیدنش برای بزرگسالان هم درست نیست، پس با چنین وضعیتی چگونه توقع داریم خانواده‌ها به سینما بیایند.

این سینماگر با تاکید بر این‌که فیلم‌های اجتماعی در صورت اکران مناسب، مخاطب لازم را خواهند داشت، گفت: نکته آزار دهنده این است که برخی‌ها برای به حاشیه راندن فیلم‌های اجتماعی توجیهاتی می‌آورند که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست، برای مثال گفته می‌شود فیلم‌هایی نظیر کار کثیف مخاطب ندارد، اما وقتی فیلم مرا در یک سانس نامناسب روی پرده می‌فرستند، چگونه انتظار موفقیت را از آن دارند؟ برای مثال در سینما آزادی این فیلم تنها در ساعت ۹ شب روی پرده می‌رفت!

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی با تاکید بر این‌که فضای موجود سینماگران را به سمت کارهای گیشه‌پسند سوق می‌دهد، گفت: به شخصه برای این فیلمسازی را پیشه کردم تا بتوانم معضلات اجتماع را بیان کنم. برای همین حاضر نیستم از آرمانم برای رضایت گیشه کوتاه بیایم، البته در پرونده کاری من یک فیلم تجاری به نام «پر پرواز» وجود دارد که من آن را فرزند ناخلف نامیده‌ام، اما آن کار را ساختم تا به همه ثابت کنم اگر بخواهم قادرم فیلم پرفروش بسازم، اما هیچگاه به آن تن نخواهم داد.

این کارگردان درباره برخی حساسیت‌ها پیرامون موضوعات اجتماعی با دفاع مقدسی اظهار کرد: نکته دیگری که باعث شده فیلم‌های اجتماعی یا دفاع مقدسی به حاشیه رانده شود، محدود کردن موضوعات این آثار به مفاهیم خاص است، درصورتی‌که باید به فیلمسازان اعتماد کرد و اجازه داد به حوزه‌هایی ورود کنند، که پیشتر بازگو نشده‌اند.، ولی متاسفانه این موقعیت برای کارهای مورد نظر مهیا نمی‌شود، حتی اگر فیلمسازی خود بخواهد در این زمینه کار کند، بایکوت خواهد شد.

کارگردان فیلم تحسین شده «باد در علفزارها» می‌پیچد» مثال زد: چند سال پیش فیلمی با نام «خرس» را جلوی دوربین برد. در این فیلم پرویز پرستویی نقش رزمنده‌ای را بازی می‌کرد که پس از سال‌ها به خانه باز می‌گردد، اما آنچه که می‌بیند خلاف انتظارش است، برای همین اتفاقات رخ می‌دهد که تا به حال در سینما بازگو نشده است. این فیلم به دلیل برخی تنگ نظری‌ها هنوز فرصت اکران پیدا نکرده است. نکته جالب‌تر اینجاست که تنگ نظرها با توجیحهات اعتقادی یا دینی بیان می‌شود، اما وقتی من این فیلم را برای حوزه‌های علمیه به نمایش در آوردم آنها که کارشناسان مسائل دینی هستند هیچ ایرادی از کار نگرفته و از آن حمایت کردند، اما افرادی که در سازمان سینمایی هستند خود را در این قبیل موضوعات کارشناس‌تر می‌دانند!

این فیلمساز در انتها تاکید کرد: سینمای ایران در دهه ۶۰ به واسطه آثار فاخرش در سینمای دنیا برای خود اعتباری کسب کرد، اما امروز راهی که ما در فیلم‌های خود در پیش گرفته‌ایم، باعث شده سینما به روزهایی (قبل از انقلاب) بر گردد که در آن تنها گیشه ملاک بود. این رویه نابودی سینما را هدف داشت، اتفاقی که متاسفانه به نوعی در حال تکرار است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عزاداری حسینی به رنگ احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی نیکوکاران در مجالس عزاداری حسینی، با احسان ماندگارشان هدیه لبخند امید و زندگی به همنوعان آبرومند، می‌بخشند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احسان و نیکوکاری به همنوعان زمان و مکان نمی‌شناسد. برخی افراد متدین، مجالس عزاداری حسینی را با کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیوند زدند و موجبات رهایی ایشان را فراهم کردند. هم وطنان می‌توانند از طریق شماره‌های حساب اعلامی بانک‌های ملی، تجارت و سامانه پرداخت تلفن همراه، به یاری شان بشتابند.

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

فیلم | درک زمان برای ما در زمین و فضا فرق دارد؟

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

بدون تعارف با «معلم فداکار من»

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، متن گفتگوی علی رضوانی خبرنگار «بدون تعارف» با «معلم فداکار من» به این شرح است: مجری: شما را باید آقا معلم صدا کنیم؟ میهمان: بلهمجری: از چند سالگی شما معلم شدید؟ میهمان: الآن تقریبا ۱۰ سال. مجری: یعنی چی‏، چی جوری؟ میهمان: بعد دیگه همین جور از حقوق خودم‏، حقوق خودم هم اون موقع خیلی نبود. مجری: خانمت هم قبول کرد؟ میهمان: آره دیگه اومدیم تهران دیگه. یعقوب: بدون تعارف با معلم فداکار من. مجری: الآن چی؟ الآن به خودت نمی‌گی دیگه من هر چه قد وظیفه داشتم انجام دادم دیگه به من ربطی نداره.
سینماپرسسینماپرس5 ساعت قبل
سینماپرس: شورای صدور پروانه ساخت غیرسینمایی با ساخت یک عنوان فیلم داستانی موافقت کرد. به گزارش سینماپرس، در جلسات اخیر شورای پروانه ساخت غیرسینمایی، برای فیلم داستانی «واپسین گام‌های یک قهرمان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حسین قاسمی‌جامی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه برای چهار عنوان فیلم مستند و یک عنوان برنامه ترکیبی پروانه ساخت صادر شد. شورای پروانه نمایش آثار غیر سینمایی، برای داستانی بلند «پارادوکس ۱» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ناصر قهرمانی پروانه نمایش صادر کرد. در این جلسه با نمایش قسمت جدید سریال «مانکن»، ۳ عنوان فیلم کوتا، یک عنوان سریال انیمیشن خارجی و سه عنوان مستند موافقت شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1