ورود فرونشست زمین در تهران به مرحله بحرانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

ورود فرونشست زمین در تهران به مرحله بحرانی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون فنی محیط زیست استان تهران: دولت و مسئولان آموزش و زیرساخت‌های لازم را برای مردم تهیه نکرده اند.
ورود فرونشست زمین در تهران به مرحله بحرانی - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه «زمین ۳۶۰ درجه» با موضوع خطر فرونشست زمین در تهران با حضور آقای مهرداد کتال محسنی معاون فنی محیط زیست استان تهران و آقای رضا شهبازی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، مهندسی و زیست محیطی از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

آقای کتال محسنی در ابتدا، با ارائه تعریفی از پدیده فرونشست زمین اظهار داشت: فرونشست زمین، زخم سرباز کرده زمین در اثر بهره برداری بی رویه و فعالیت‌های نامناسب اقتصادی و اجتماعی انسان‌ها بر روی زمین است.

معاون فنی محیط زیست استان تهران پدیده فرونشست زمین در تهران را به دلیل تمرکز ۲۱ درصدی جمعیت و ۳۰ درصد از فعالیت‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، خدماتی در تهران و البرز و استفاده بیش از ۱۱۰ درصدی از منابع آب‌های قابل برداشت، یک پدیده بدیهی دانست.

آقای کتال محسنی با بیان اینکه فرونشست زمین از مرحله هشدار گذشته و به مرحله بحران رسیده تصریح کرد: دولت و مسئولان آموزش‌ها، ابزارها، فناوری و زیرساخت‌های لازم را برای مردم تهیه نکرده‌اند و مردم هم اصول را رعایت نمی‌کنند.

معاون فنی محیط زیست استان تهران در ادامه مطلب، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، محیط زیست، مجلس و دانشگاه‌ها را در وقوع این پدیده مقصر خواند و گفت: محیط زیست با این قد و قواره قادر به انجام وظایف اصلی خود به نحو احسن نیست و امیدواریم در آستانه ۵۰ ساله شدن، نیرو و اعتبارات و تجهیزات لازم در اختیار سازمان قرار گیرد تا نقش خود را ایفا کند.

این مقام مسئول همچنین بر ارائه آموزش‌های زیست محیطی به مردم تأکید کرد و گفت: آگاهی بخشی و آموزش استفاده بهینه از منابع به مردم تا حد زیادی پدیده‌ها و مخاطرات محیط زیستی را کاهش خواهد داد.

آقای کتال محسنی با بیان اینکه پدیده فروریزش، بیشتر در داخل محدوده شهری در اثر حفاری‌های مترو اتفاق افتاده گفت: فرونشست در منطقه جنوب و جنوب غربی تهران حدفاصل مناطق مسکونی و کشاورزی و مهاجر پذیر مانند ورامین، پاکدشت و دشت‌های مختلف رخ داده است.

معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به راهکار‌های کاهش پدیده فرونشست مطرح کرد: کشور‌های پیشرفته از پساب و فاضلاب تولید شده بیش از هفت بار استفاده می‌کنند، اما ما دو بار و آن هم در برخی موارد از این آب‌ها استفاده می‌کنیم، در حالی که ما با کمبود شدید منابع آبی هم مواجهیم.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی با تأکید بر لزوم توجه به آمایش سرزمین و توان اکولوژیک هر منطقه بیان کرد: متاسفانه پروژه‌های بزرگ از جمله سدسازی‌ها و انتقال آب بین حوضه‌ای مطابق با معیار‌های محیط زیستی نیست.

در ادامه این برنامه، آقای شهبازی با اشاره به تعریف یونسکو از پدیده فرونشست بیان کرد: نشست محدوده وسیعی از سطح زمین در امتداد یک محور قائم و به دلایل مختلف با عنوان «فرونشست» شناخته می‌شود.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، مهندسی و زیست محیطی با اشاره به اینکه فرونشست پدیده جدیدی نیست، گفت: این پدیده حدود از ۸۰ سال گذشته در جنوب کالیفرنیا و در سطح وسیعی آغاز شد و امروز این پدیده یکی از پیامد‌های دنیای مدرن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه نرخ فرونشست در ایران دو مرتبه پایش شده است، عنوان کرد: دشت‌های مختلف کشور با پدیده فرونشست مواجهند و دشت‌هایی مانند کویر مرکزی در جنوب سمنان که با این پدیده درگیر نیستند به دلیل عدم سکونت در آن است.

آقای شهبازی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد منابع آب در استان تهران در بخش شهری استفاده می‌شود، افزود: ۳۰ مترمکعب آب در ثانیه معادل سه رودخانه پرآب کرج وارد تهران و مصرف می‌شود و بیشتر از این میزان، از آب چاه‌های تهران برای فضای سبز و توسعه شهر تهران برداشت می‌شود.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناسی، مهندسی و زیست محیطی به هم خوردن چرخه طبیعی آب را دلیل عمده فرونشست‌ها عنوان کرد و گفت: آبخوان‌ها در طول هزاران سال تغذیه شدند و این چرخه در گذشته طبیعی بود، اما امروزه این چرخه به هم خورده است.

این مقام مسئول ادامه داد: بازگشت به چرخه طبیعی موجب بهبود وضعیت می‌شود، اما در حال حاضر با توجه به توسعه شدید تهران امکان چنین کاری وجود ندارد.

آقای شهبازی ضرورت فرهنگ سازی استفاده بهینه از منابع آبی و آمایش سرزمینی را متذکر شد و گفت: بیشترین جمعیت ایران در خشک‌ترین مناطق کشور از جمله تهران، کرج، اصفهان، مشهد و تبریز متمرکز شده‌اند و این یک مسئله اساسی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا20 ساعت قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

حضور بانوان در شهرآوردپیش بینی نشده

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سردار رحیمی: به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شدسردار حسین رحیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: هیچ برنامه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای شهرآورد پیش بینی نشده است. فرمانده انتظامی تهران افزود: علاقه‌مندان برای تماشای بازی استقلال - پرسپولیس که ۳۱ شهریور برگزار می‌شود، حتما باید بلیت الکترونیک تهیه کنند، چون به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شد.

ماجرای استفاده برخی سلبریتی‌ها از آمبولانس برای جابجایی از زبان اورژانس (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بلبرینگ‌های جعلی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در کوچه پس کوچه‌های خیابان امیرکبیر تهران در کارگاهی زیرزمینی، شما فقط کافیست نام کشور سازنده و نوع برند را بگوئیدف زحمت بقیه‌اش را متقلب‌ها می‌کشند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴-دانشمندان دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند تا حرکات اجساد درون قبرها را مورد بررسی قرار دهنددانشمندان استرالیایی دریافتند که اجساد مردگان، درون قبر تکان می‎خورد و دست‌های آن‌ها بارها از بدن دور شده و سپس به جای خود باز می‌گردند. اکتشاف این موضوع بر نظریه‌های قبلی که گمان می‌کردند اجساد مردگان تکان نمی‌خورد، خط بطلان کشید. مشاهدات شوکه‌کننده چند دانشمند از حرکت اجساد/ دوربین‌های نصب‌شده درون قبرها چه چیزی ضبط کرده بودند؟ دانشمندان استرالیایی در یک مرکز پژوهشی محرمانه دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند که به فواصل زمانی ثابت، از آن‌ها عکس گرفته و روند متلاشی شدن اجساد را ثبت می‌کرد. آلیسون ویلسون گفت که احتمالا تکان خوردن دست‌ها، در نتیجه کوتاه شدن رباط‌ها پس از خشک شدن آن‌ها باشد. او افزود: «مقدار حرکت اجساد واقعا تعجب‌آور است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1