شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
تصاویر منتشر شده از هدف قرار دادن ناوچه ساعر ۵ در سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد حزب الله از موشک کروز ضد کشتی نور در این عملیات استفاده کرده است.

به گزارش مشرق، ۲۳ تیرماه سال ۱۳۸۵ و در جریان جنگ ۳۳ روزه، حزب الله لبنان یک فروند ناوچه ساعر ۵ ارتش رژیم صهیونیستی را با موشک ضدکشتی مورد هدف قرار داد.

تصاویری که از هدف قرارگرفتن ناوچه ساعر۵ منتشر شد، نشان می‌داد موشک حزب الله به قسمت پاشنه ناو و پد فرود بالگرد برخورد کرده و موجب تخریب در این قسمت شده است.

شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم - 3

در آن زمان کسی فکر نمی‌کرد که حزب الله موشک ‌کروز ضد کشتی در اختیار داشته باشد و به این موضوع در برآوردهای ارتش اسرائیل هم اشاره‌ای نشده بود. لذا زمانیکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی به دریا اشاره کرد و گفت هم اکنون ناو جنگی اسرائیلی که مردم بی دفاع لبنان را مورد هدف قرار می‌داد در حال سوختن است، کمتر کسی باور می‌کرد که حزب الله لبنان از چنان توانی برخوردار باشد که بتواند ناوچه‌های اسرائیلی را با موشک‌های کروز مورد هدف قرار دهد.

پس از هدف قرار گرفتن ناوچه ساعر ۵، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره سلاحی که حزب‌الله در این عملیات از آن استفاده کرد صورت گرفت و در برخی تحلیل‌ها گفته شد که حزب الله با موشک کروز ضد کشتی کوثر که بردی معادل ۲۵ کیلومتر دارد این ناوچه اسرائیلی را هدف قرار داده است. اما هیچ‌گاه این موضوع به صورت رسمی مورد تأیید قرار نگرفت و هیچ سند محکمی هم دال بر اینکه حزب الله از چه سلاحی برای هدف قرار دادن ناوچه ساعر ۵ استفاده کرده است ارائه نشد.

دانلود

تا اینکه دو روز پیش حزب الله برای نخستین بار پس از گذشت ۱۳ سال از جنگ ۳۳ روزه، تصاویری از نحوه هدف قرار گرفتن ناوچه ساعر ۵ منتشر کرد و در آن سلاح بکار رفته را به نمایش گذاشت. بر اساس این تصاویر، حزب الله در این عملیات از یک لانچر سه فروندی موشک کروز ضد کشتی نور استفاده کرده است.

شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم - 9

لانچر سه فروندی موشک نور

شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم - 11

موشک نور شلیک شده در عملیات حزب الله

موشک نور ازجمله مشهورترین موشک‌های کروزی است که در دهه۷۰ وارد سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز شد.

طول این موشک ۶٫۳۸ متر، وزن آن ۷۱۵ کیلوگرم، وزن سرجنگی آن ۱۷۵ کیلوگرم و سرعت آن ۰٫۹ برابر سرعت صوت یعنی چیزی در حدود ۳۰۰ متر بر ثانیه است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این موشک با برد ۱۲۰ کیلومتر در واقع الگوگیری از یک نمونه موشک چینی با نام C۸۰۲ بود که بعدها ارتقا پیدا کرد و با نام‌های قادر و قدیر به برد ۲۰۰ و ۳۰۰ کیلومتر نیز رسید.

خانواده موشک‌های نور در سه نوع زمین پایه، دریاپایه و هواپایه در ایران توسعه یافته و همزمان در اختیار نیروهای دریایی ارتش و سپاه نیز قرار دارند.

نکته جالب توجه دیگر در عملیات حزب الله برای هدف قرار دادن ناوچه اسرائیلی این است که حزب الله برای زدن ساعر ۵، دو موشک به سمت آن شلیک می‌کند. شاید دلیل این اقدام آن باشد که چون ناوچه ساعر ۵ به سامانه‌های پدافند موشکی مجهز بوده اگر یکی از موشک‌ها توسط ساعر منحرف شد موشک دیگر بتواند به ناوچه اصابت کند.

حزب الله لبنان در حالی بعد از گذشت ۱۳ سال از جنگ ۳۳روزه، بخشی از توانمندی موشکی خود را به نمایش گذاشته که در طول سال‌های اخیر، با افزایش چند برابری توان رزم، به بسیاری سامانه‌های مهم دیگر نیز مجهز شده است که یک نمونه آن موشک بالستیک فاتح بود که طی سل‌های گذشته خبر آن اعلام شد.

این موشک و نمونه دریایی آن (خلیج فارس) با برد ۳۰۰ کیلومتر یکی از دقیق‌ترین موشک‌های ایران است که اکنون حزب الله لبنان نیز از آن برخوردار است.

از سوی دیگر در تصاویری که حزب الله اخیرا آن را منتشر کرد، تعداد زیادی از موشک‌های کروز دیده می‌شود که طبق آن، حزب الله لااقل به دو نوع موشک کروز نور و نصر با برد ۱۲۰ و ۳۵ کیلومتر مجهز است.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شب گذشته طی سخنانی در سالروز پیروزی حزب الله در جنگ ۳۳روزه، بار دیگر به صهیونیستها هشدار داد که در صورت حمله به خاک لبنان، لشکرها و تانک‌هایشان در مقابل دوربین‌های شبکه‌های ماهواره‌ای نابود خواهند شد و جهانیان پخش زنده نابودی لشکرهای اسرائیلی را که وارد لبنان شوند، خواهند دید.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ادامه شکست حداکثری

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
وی با بیان اینکه نظام سلطنتی برای ثبات با چیزی به نام ایران یکپارچه در تعارض بود، تصریح کرد: تلاش دشمن این بود که ایران یکپارچه نماند. به گفته صالحی در زمان جنگ تمامی نیروها در مقابل صدام ایستادند و حتی در جریان ترورهای به ثمر رسیده و نرسیده به ویژه در سال ۶۰ ما شاهد حفظ انسجام کشور بودیم. وی اظهار کرد: به‌‍رغم تمامی اتفاقات در فضای داخلی و جهانی انسجام کشور حفظ شده و بن مایه‌های جامعه ایرانی و علت پایداری ایران، دنیا را شگفت‌زده ساخته است. وزیر ارشاد به ضرورت تلاش تمامی حوزه‌های فرهنگی جامعه جهت احیای هویت فرهنگی و انقلابی تاکید کرد و گفت: به عنوان مثال آموزش و پرورش نقش کلیدی در این حوزه دارد و هنر نیز می‌تواند ابزار موثری باشد. فضای همدلی در استان وجود دارد و چنین سرمایه‌ای باید برای توسعه فرهنگی به‌کار گرفته شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
بحث موضوع مذاکره ایران و طالبان پیش از این هم مطرح و هدف از آن مبارزه جدی کشورهای منطقه با تروریسم عنوان شده بود که جمهوری اسلامی ایران آمادگی همکاری در روند صلح حکومت افغانستان با طالبان را دارد. در همین زمینه حامد کرزای رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز تاکید کرد که گفت‌وگو و تماس ایران با طالبان به نفع افغانستان تمام خواهد شد. اخیرا هم اعلام شد که اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شدند تا با مفامات ایران درباره مذاکرات صلح افغانستان به گفت‌وگو بنشینند. روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است. او گفت که تحولات اخیر در روند صلح و پیشرفت در پروژه‌های اقتصادی ایران در افغانستان محور گفت‌وگوها در این سفر بوده است.

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وزیر دفاع لبنان همچنین گفت: اسرائیل خود کنترل عملیات دو هواپیمای بدون سرنشین را از طریق هوا و دریا در دست داشت. لبنان در دفاع از خود در رویارویی با تجاوز آشکار اسرائیل است و از هیچ اقدامی برای پاسخ به تجاوزات کوتاهی نمی‌کند. بوصعب گفت: اقدام پهپاد اسرائیلی در نقض حریم هوایی ضاحیه، خطرناکترین اقدام خصمانه از زمان جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ بود. وی افزود: تحقیقات ثابت کرد طرح اسرائیل ارسال چند پهپاد همزمان با وجود هواپیمایی از نوع یو ای وی بود. چند هواپیما باری کنترل دو پهپاد، در آسمان لبنان حضور داشتند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1