بازیگران در ادبیات سرک نکشند! /شما نظر دادید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
بازیگران در ادبیات سرک نکشند! /شما نظر دادید

بازیگران در ادبیات سرک نکشند! /شما نظر دادید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
برآیند نظرات کاربران خبرآنلاین درباره انتشار کتاب‌های شعر از سوی برخی از هنرمندان را می‌توان در نظر این مخاطب خلاصه کرد: هر حوزه‎ای نیازمند داشتن مهارت و تخصص است و دلیل نمی‎شود برای اینکه چهره شناخته شده هستیم و مانعی سر راه نداریم در هر حوزه ای سرک بکشیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در هفته‌های گذشته انتشار خبر چاپ مجموعه شعر لیلا اوتادی و پس از آن وایرال شدن بخش‌هایی از این کتاب و بخش‌هایی از اشعار بهاره رهنما که در سال‌های گذشته به چاپ رسیده است، در فضای مجازی بازخوردهای فراوانی به دنبال داشت.

از جمله عبدالجبار کاکایی که در گفت‌وگو با خبرآنلایناز ابتذالی که دامن ادبیات ایران را فرا گرفته بود گفت و شهرام جهانگیری مدیر نشر چترنگ که از علل استقبال ناشران از چاپ چنین مجموعه‌هایی گفته بود. پس از انتشار این دو گفت‌وگو در خبرآنلاین، از شما کاربران خواستیم تا نظر خودتان را دراین‌باره اعلام کنید.

برآیند نظرات کاربران خبرآنلاین اما همان چیزی بود که در روزهای گذشته در واکنش کاربران فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی هم نسبت به این موضوع دیده شده بود: بازیگران مشغول کار خودشان باشند و در کارهای دیگر سرک نکشند!

از میان ۵۶ نظری که برای این موضوع منتشر شد، بخش اعظم نظرات همین جمله بود. اما برخی هم مانند یکی از کاربران نظرشان بر این بود که اتفاقا این موضوع ایرادی ندارد: مهم این نیست که یک نفر با چه سابقه و تخصصی کار جدیدی می‌کنه، مهم اینه که با چه کیفیتی این کار رو می‌کنه، اگه مثلا یک بازیگر در کنار بازیگری یک شاعر خوب، یک خواننده خوب، یک موسیقی دان خوب، … باشه چه اشکالی داره، ولی سوءاستفاده از شهرت خوب نیست.

کاربر دیگری هم تجربه خود را در زمینه چاپ کتاب اینطور بیان کرده بود: این انتشاراتی‌ها و چاپخانه دارها یک شبکه پیچیده‌ای درست کرده‌اند که برای سردرآوردن از آن به اطلاعات بیشتری نیاز دارم اما تجربه خودم را می‌گویم. چندوقت پیش برای چاپ کتابی با هزینه شخصی به یک انتشاراتی مراجعه کردم و قرار شد که آن انتشارات ۱۰۰ جلد از کتاب مرا چاپ کند و مبلغی بابت آن دریافت کرد که به گفته انتشاراتی‌های دیگر چند برابر هزینه واقعی چاپ بود. حالا از این پول اضافه گرفته شده چیزی به چاپخانه می‌رسد یا نه را نمی‌دانم. بعد دیدم که انتشاراتی شمارگان کتاب را ۱۰۰۰ زده. به او می‌گویم شما که ۱۰۰ جلد چاپ کردید چرا می‌نویسید ۱۰۰۰ که گفت برای تبلیغ است. حالا این وسط بابت این چاپ و انتشارات چه مقدار کاغذ از وزارت ارشاد می‌گیرد را باز نمی‌دانم اما با پول من ۱۰۰ جلد کتاب چاپ کرده و احتمالا کاغذ برای چاپ ۱۰۰۰ جلد از وزارت ارشاد می‌گیرد و کاغذ اضافی را در بازار آزاد می‌فروشد. فعلا انتشاراتی‌ها از فروش همین کاغذ یارانه‌ای کسب درآمد می‌کنند و علت چاپ چندباره یک اثر ترجمه شده و یا چاپ کتاب‌های مرجع مذهبی که صفحات بالایی دارند و یا کتاب سازی‌ها همین موضوع کاغذ است و یارانه آن!

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

و کاربر دیگری که دلیل چاپ کتاب‌های بی‌محتوا از سوی سلبریتی‌ها را فقدان چهره‌های مطرح در زمینه ادبیات دانسته و نوشته بود: عرصه شعر و شاعری خالی شده برای همین اینها جولان می‌دهند فکر می‌کنم فقط از شاعران الان احمدرضا احمدی باقی مانده بعد از او ایران شاعر زنده نخواهد داشت این هم یک فاحعه است.

از سوی دیگر یکی از مخاطبان با نام علیرضا سعی کرده بود با نگاه طنز به این موضوع نگاه کند و نوشته بود: باید مواظب باشیم که ترکیه و بقیه همسایه‌ها شعرها و خود هنرمندارو مال خودشون نکنن!

نظر متفاوت بعدی هم از سوی یکی از کاربران بی‌نام دیگر بود که برای جلوگیری از چاپ چنین مواردی این راهکار را ارائه داده بود: فی الواقع یک گروه در وزارت ارشاد یا دانشگاه‌های ادبیات باید آثار ادبی را نمره دهی کنند. مثلا استاد ادبیات بگوید که این نوشتار از نظر ادبی در گروه الف است یا گروه بی یا گروهی دیگر. بعد می‌توان تعلق گرفتن سهمیه کاغذ برای چاپ این کتاب‌ها را ساماندهی کرد. مثلا یکی دوست داره که از جیب خودش برای خودش کتاب چاپ کنه خب بره چاپ کنه اما انتشاراتی انباید کاغذ یارانه‌ای بابت چاپ این کتاب بگیره. چاپ خیلی از اینها موضوعش به یارانه کاغذ برمی گرده. در مورد کتاب‌های ترجمه و کتاب‌های دینی هم خیلی از انتشارات به اسم چاپ آن کاغذ می‌گیرند و آن را در بازار آزاد می‌فروشند. اینها باید ساماندهی شود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
مهراله رخشانی‌مهر؛ رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این گردهمایی با ارائه گزارشی از بازسازی مدارس مناطق سیل‌زده اظهار‌ کرد: تخریب و بازسازی و تکمیل فضاهای خیر‌ساز و تکمیل پروژه‌های ملی سه کار اساسی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است. رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خاطرنشان‌کرد: دراول مهر برای برچیدن بخاری‌های نفتی برنامه داریم لذا ۲۴ هزار بخاری نفتی کاملا جمع‌آوری می‌شود. رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس از بهره‌برداری سایرسازمان‌ها یا دستگاه‌ها از مدارس انتقاد کرد و افزود: نباید فضای مدرسه در اختیار سایر نهادها قرار گیرد. رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی اظهار کرد: مدارس هیئت‌امنایی که هم‌زمان با مدارس دولتی تعطیل می‌شوند حق دریافت شهریه اضافی ندارد. دبستان‌های غیردولتی باید معلمان دارای کارت صلاحیت حرفه‌ای را جذب کنندوی گفت: مدارس غیردولتی موظفند معلمانی در دوره ابتدایی به‌کارگیری کنند که کارت صلاحیت حرفه‌ای را دریافت کرده باشند.

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو10 ساعت قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

پارک فناوری پردیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، خانم اوتادی در صفحه شخصی خود نوشت: «دوستان عزیزی که میخوان بدون علم در زمینه شعر نظر بدن، لطفا یاد بگیرن حداقل از رو درست بخونن، که سبب خنده مارو فراهم نکنن. برای عزیزانی که متوجه نشدن و دایرکت درخواست دادن توضیح میدم که مضمون شعر (زیریک سقف) توصیف زورگویی واقتدار بیش از حد یکی از طرفین و یکی نبودن زوج‌های جامعه مون هست که در نهایت سردی و طلاق عاطفی و زندگی اجباری رو به همراه داره …امیدوارم درست خونده و فهمیده بشه و لذت ببرید.» اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن مجریان من و تو، شعر خانم اوتادی را تمسخر می‌کنند.
ایمناایمنا9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اول اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب درصفحه توییتر خود آورده است: «‏به استحضار رهبر می‌رساند ⁧‫صداوسیما‬⁩ به هر که بخواهد هر اتهام و تهمتی را می‌زند و به اتکای انتصاب از طرف ولی‌فقیه از انعکاس جواب آنها، حتی اگر منتخب مردم باشند، خودداری می‌کند. قوه قضائیه نیز به چنین شکایاتی رسیدگی نمی‌کند. پیشنهاد جنابعالی به شاکیان چیست؟»
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از رمان «شب شمس» نوشته میلاد حسینی روز جمعه ۲۹ شهریور در کتابفروشی نشر چشمه دلشدگان واقع در مشهد برگزار می‌شود. «شب شمس» جدیدترین عنوان مجموعه «کتاب‌های قفسه آبی» است که این ناشر چاپ می‌کند و بناست در مراسم رونمایی‌اش کیارنگ علایی مترجم و عکاس، علاوه بر نویسنده اثر حضور داشته و سخنرانی خواهد کرد. مرگ این نوجوان موجب رقم‌خوردن اتفاقات بعدی داستان می‌شود. خاندان بزرگ شمس که این نوجوان درگذشته عضو آن بوده، اعضا و رازهای زیادی دارد که قرار است از خلال روایت‌های مختلف، چگونگی زوالش پیش روی مخاطب قرار بگیرد. مراسم رونمایی از کتاب مذکور روز جمعه ۲۹ شهریور از ساعت ۱۸ در کتابفروشی نشر چشمه دلشدگان واقع در مشهد، بلوار وکیل‌آباد، بین هفت‌تیر و هنرستان، پلاک ۳۸۶ برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر