زخم کهنه اصلاح‌طلبان دهان باز کرد/ تقابل با عارف علنی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
زخم کهنه اصلاح‌طلبان دهان باز کرد/ تقابل با عارف علنی شد

زخم کهنه اصلاح‌طلبان دهان باز کرد/ تقابل با عارف علنی شد

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ اظهارات اخیر کرباسچی که در بخشی از آن عملکرد عارف در شورای عالی و فراکسیون امید را زیر نقد برده بود باردیگر پرونده انتقادات از شورای عالی را روی میز گذاشت.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی آزادی در گزارشی در خبرآنلاین نوشت:

«

بگومگوهای دو سه روز اخیر که از اردوگاه اصلاحات به گوش رسید، فراتر از یک تنش لفظی درون‌جریانی فیمابین چهره‌های سرشناس اصلاح طلب بر سر مسائل خرد بود، حتی اختلاف نظر کلی دو حزب یا دو طیف در جبهه اصلاحات بر سر نحوه کنش در انتخابات پیش رو، محل بحث و جدل نبود.

مسئله اصلی نه دعوای شخصی بین کرباسچی و عارف بود، نه بحث خروج حزب کارگزاران از جبهه اصلاحات. تقابل‌های کلامی و رسانه‌ای چند روز اخیر برخی اصلاح‌طلبان حتی چندان ارتباطی با رهبری معنوی یا تشکیلاتی خاتمی در جبهه اصلاحات یا ضرورت بازتعریف اصلاح‌طلبی و بازنگری در جبهه اصلاحات هم نداشت.

اظهارات کرباسچی اگرچه در وهله نخست هدف فضاسازیهای رسانه‌ای قرار گرفت و برخی آن را تعبیر به اختلاف بین کرباسچی و عارف کردند اما پشت پرده اختلافات چند ماه اخیر در جریان اصلاحات چه آنجا که کارگزاران رودروی اتحاد ملت قرار گرفت چه این روزها که کارگزاران مقابل عارف ایستاده است در نهایت به یک جا ختم می‌شود؛ «شورای عالی سیاستگذاری». در واقع اصل ماجرای مذکور ناظر بر تصمیمات، عملکرد و کارآمد بودن یا نبودن اصلی‌ترین نهاد مشورتی جبهه اصلاحات طی چند سال اخیر یعنی «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان» است.شورای عالی محل اختلاف شد

حدود شش ماه به انتخابات مجلس یازدهم زمان باقی است و احوالات اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی چندان مساعد نیست. اصلاح‌طلبان تاکنون به یک تصمیم جمعی و جامع و اتخاذ استراتژی انتخاباتی درباره نحوه ورود جبهه اصلاحات به عرصه انتخابات دست نیافته‌اند. آنها همچنان چشم به شورای نگهبان دارند تا ببینید با چه رویکردی وارد میدان رقابت شوند. یا باید حاضر در میدان باشند چه با قید و شرط چه بی قید و شرط یا از انتخابات عبور کنند. در این میان بحث ادامه رویکرد ائتلافی هم همچنان مطرح است.

از سوی دیگر موفقیت‌های پیاپی اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های دهه ۹۰، نتیجه عوامل مختلفی بود که مستقیم یا غیرمستقیم راه پیروزی انتخاباتی ائتلاف اصلاح‌طلبان و میانه‌روها را هموار ساخت. در این میان گرچه نمی‌توان بخشی از این موفقیت‌ها را مستقیما به عملکرد سازوکار مشورتی اصلاح طلبان نسبت داد اما آنچه امروز بیشتر به چشم می‌آید این است که همان «شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات» خود به عامل و محل بروز اختلاف شده‌ است.

اختلاف نظر و رویکردهای انتقادی اصلاح‌طلبان درباره شورای عالی و رئیس آن از مدت‌ها پیش و چه بسا از بدو تشکیل شورا وجود داشت. انتقاداتی که بیشتر متوجه شکل چینش صندلی‌ها در شورای عالی سیاستگذاری بود. شورایی که حضور و نفوذ چهره‌های حقیقی گاها از چهره‌های حقوقی بیشتر می‌شد. با این وجود گویی برخی تعارفات با عارف و این شورا باعث شده بود اصلاح طلبان با وجود انتقاد بازهم ذیل تصمیمات همین شورا حرکت کنند.

اما اظهارات اخیر کرباسچی که در بخشی از آن عملکرد عارف در شورای عالی و فراکسیون امید را زیر نقد برده بود باردیگر پرونده انتقادات از شورای عالی را روی میز گذاشت. کرباسچی از رایزنی سران جبهه اصلاحات به محوریت سیدمحمد خاتمی برای بازسازی جبهه اصلاحات از جمله نحوه ورود به انتخابات خبر داده بود. خبری که از دل آن به محاق رفتن شورای عالی سیاستگذاری یا تغییر در سازوکار آن نیز برداشت می‌شد. همین امر هم بود که طیف عارف را شاکی و به تقابل علنی و رسانه‌ای با کارگزارانی‌ها کشاند. کارگزاران در نقد شورای عالی سیاستگذاری تنهاست؟

دو قطبی شکل گرفته در جنجال اخیر میان حزب کارگزاران و طیف نزدیک به عارف، این شائبه را بوجود ‌آورد که مشکل کنونی نشأت گرفته از نواقص و ضعف‌های سیستماتیک موجود در ساختار و سازوکارهای شورای عالی نبوده، بلکه ریشه در اختلاف‌ نظرهای موجود بین دو طیف یا اعضای آن‌ها دارد. اما کارگزاران در انتقاد از شورای عالی تنها نیست.

یکی دو ماه پس از انتخابات سال ۹۶ محسن رهامی به عنوان عضو شورای عالی سیاستگذاری ضمن گلایه از رویکرد دیکتاتورمآبانه برخی افراد تأثیرگذار در شورا، نسبت بالای اشخاص حقیقی در مقایسه با افراد حقوقی را به عنوان یکی از ایرادات اساسی در شورای عالی برشمرد و گفت: «من، آقای هادی خامنه‌ای، آقای منتجب نیا، آقای کواکبیان و آقای حکیمی پور معتقدیم احزاب باید میدان دار باشند و اشخاص حقیقی نیز به دعوت احزاب در مجموعه حضور پیدا کنند.». رهامی تاکید کرده بود: «شورای عالی سیاستگذاری سعی کرده نقش احزاب را کمرنگ کند حال آنکه ما معتقدیم دموکراسی از کانال تحزب محقق می‌شود. هیچ جای دنیا دموکراسی بدون حضور احزاب نیست.»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

رسول منتجب نیا نیز از دیگر منتقدان اصلی شورای عالی سیاستگذاری است که معتقد است «خیلی احزاب به شورای عالی انتقاد کردند چرا که دیدند حضورشان در این شورا موثر نیست و تصمیم جای دیگر گرفته می‌شود.»

او می‌گوید «یک مجموعه‌ای که نزدیک به آقای خاتمی، بودند به نام شورای عالی سیاست گذاری لیستی منتشر کردند که همان لیست امید بود. خود من به ناچار در آن زمان در جلسات شرکت کردم و به صورت مقطعی برای حل اختلافات پذیرفتیم که این کار را انجام دهیم؛ ضمن آن که گفتم کار درستی نیست و نتیجه معکوسی هم گرفته شد. محصول شورای سیاست گذاری، نمایندگان مجلس فعلی است که بسیارشان اصلاح طلب نبوده و نتوانستند مشکلات مردم را حل کنند.»

انتقاداتی که به شکلی دیگر از تریبون چهره هایی چون هادی خامنه‌ای یا مصطفی کواکبیان نیز به گوش رسیده است و بعید به نظر نمی‌رسد این طیف از اصلاح طلبان اینبار تعارفات با شورای عالی را کنار گذاشته و با لیستی مستقل از شورای عالی وارد انتخابات شوند مگر آنکه دستور تشکیلاتی از سوی رهبران این جریان آنها را مجبور به ادامه دادن مسیر با شورای عالی سیاستگذاری کند.

زخم کهنه اصلاح‌طلبان دهان باز کرد/ تقابل با عارف علنی شد - 16

نقدها از عارف یکباره بالا گرفت

فارغ از انتقادات از ساختار درونی شورای عالی سیاستگذاری، بخشی از نقدها متوجه ریاست این شوراست. ریاستی که از ابتدا در دست عارف بوده و او طی چند سال اخیر بطور همزمان ماموریت هدایت اصلاح طلبان در شورای عالی سیاستگذاری از یک سو و فراکسیون امید از سوی دیگر را برعهده داشته است. دو سمتی که برخی معتقدند در نتیجه تعارفات اصلاح طلبان با عارف از بعد از سال ۹۲ به او تقدیم شده است. بخش اصلی انتقادات هم متوجه انفعال عارف در حفظ ائتلاف با میانه روها در پارلمان است که دامنه آن تا شورای عالی هم رسیده است.ائتلافی که سرانجام خوشی نداشت

رد صلاحیت‌ گسترده چهره‌های منتسب به جریان اصلاحات در انتخابات سال ۹۴ مجلس دهم از یک سو و شرایط آن مقطع زمانی طیف اعتدالیون اصولگرا از سوی دیگر، جریان اصلاحات و این طیف از اصولگرایان میانه‌رو را به بستن لیست ائتلافی سوق داد. لیست‌ ائتلافی در نهایت موفق به تصاحب کرسی‌های زیادی شدند که در دوره پیشین در اختیار چهره‌های تندرو شناخته شده بود. اما عمر ائتلاف بسیار کوتاه بود و زوال این ائتلاف به مرور زمان، از نگاه برخی اصلاح طلبان نتیجه مدیریت منفعل عارف بود که مستقلین و میانه روهای اصولگرا را به همکاری با ولایی‌ها سوق داد.

گرچه عده‌ای هم گلایه داشتند که این مستقلین بودند که با استفاده از برند اصلاح‌طلبی و حضور در لیست امید رأی آوردند، اما پس از ورود به مجلس، به جای پیوستن به فراکسیون امید، با خیانت به ائتلاف، فراکسیون مجزایی به نام مستقلین تشکیل دادند. اما شاید منتقدان فراموش کرده بودند که ائتلاف شکلی از همکاری است که بر اساس منافع مشترک و با کنار گذاشتن اختلاف نظرها شکل می‌گیرد. یعنی هر دو طرف همکاری به یکدیگر نیازمند هستند و بر این اساس ائتلاف می‌کنند. نه مستقلین بخاطر حضور در لیست چیزی بدهکار امیدی‌ها بودند، و نه مستقلین بابت درج نام‌شان در لیست امید طلبی از اصلاحات داشتند.

شاید بهترین حالت همان بود که بهزاد نبوی می‌گوید در ماه‌های اول تشکیل مجلس دهم به اصلاح طلبان و مستقلین پیشنهاد داده است، او می‌گوید از هر دو طیف خواسته که یک فراکسیون واحد با یک هیات رئیسه مشترک تشکیل دهند تا تصمیمات مهم ذیل فراکسیون گرفته شود ولی اصلاح طلبان تن به این راهکار نداده‌اند.چرا شورای عالی تغییر سازوکار نمی دهد؟

در این میان اما سوال اصلی آن است که چرا شورای عالی سیاستگذاری با وجود نقدهایی که روز به روز بر دامنه آن افزوده می‌شود دست به تغییر سازوکار خود نمی‌زند؟ سازوکاری که در آن احزاب دست بالاتر را داشته باشند و اشخاص حقیقی ذیل احزاب مانور حرکتی پیدا کنند. و در این میان چرا اصلاح طلبان همچنان اصرار دارند تمام مسئولیت و بار دو نهاد مهم اصلاح طلب در پارلمان و بیرون پارلمان را به عارف واگذار کنند؟ شاید همانطور که چهره هایی چون تاجیک، حجاریان، کرباسچی، ابتکار و …. می گویند زمانه تغییر و بازسازی در جریان اصلاحات فرارسیده باشد.» این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا1 روز قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
ترجمه یادداشت را در ادامه بخوانید: دولت ترامپ، ایران را مسئول حملات ۱۴ سپتامبر به تأسیسات عربستان سعودی می‌داند. وی در این باره گفت: "ما آماده‌ایم به عربستان سعودی برای آنکه آنها بتوانند از مردمشان حفاظت کنند، کمک کنیم. اما واکنش هیئت ایرانی هر چه باشد، پیشنهاد پوتین به عربستان سعودی برای فروش سامانه دفاعی، باید جدی گرفته شود. لبخندهای ظریف و روحانی نسبت به پیشنهاد پوتین دربارۀ فروش سامانه موشکی روسی به عربستان شاید به این مفهوم نباشد که آنها این پیشنهاد را جدی نمی‌گیرند. فروش سامانه موشکی اس۴۰۰ به عربستان سعودی می‌تواند این هدف دولت آمریکا را بیش از هر سیاست دیگری محقق کند.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد15 ساعت قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد جواد ظریف در فضای مجازی با فهرست کردن جنایات در یمن نوشت: " خون اعراب در ازای نفت اعراب، الفبای سیاست ایالات متحده: چهار سال بمباران بی‌ملاحظه یمن، صدهزار جان باخته یمنی، بیست میلیون یمنی دچار سوء تغذیه، ۲٫۳ میلیون مورد وبا، آزادی عمل کامل برای مجرمین. در مقابل، حمله تلافی‌جویانه یمنی‌ها به انبار‌های ذخیره نفت مساوی است با «اقدام به جنگ» غیرقابل پذیرش! "

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - شنبه ۳۰ شهریورماه

خبری2 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - شنبه ۳۰ شهریورماه

خبری2 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - شنبه ۳۰ شهریورماه

خبری2 ساعت قبل

جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا و مرتبطان این پرونده برگزار شد

میزان‌آنلاین7 دقیقه قبل

ناگفته‌های شقایق دهقان از احوال این روزهایش؛ دیگر از بازیگری خسته شدم!

فرارو12 دقیقه قبل

فغانی برای ۶ ماه قضاوت در لیگ استرالیا چقدر دریافت خواهد کرد؟

اقتصاد آنلاین14 دقیقه قبل

در نشست هیات اجرایی مطرح شد؛ درخواست قاسمی برای پرداخت پاداش و حمایت از فوتبال

فارس15 دقیقه قبل

نقشه بازدهی و ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ برگشت شاخص بورس پس از افت‌های سنگین

اقتصاد آنلاین15 دقیقه قبل

تمهیدات اتوبوسرانی برای شهرآورد پایتخت

تابناک16 دقیقه قبل

کشتی قهرمانی جهان| اسامی کامل نفرات حاضر در فینال و رده بندی ۴ وزن/ یک طلا و یک برنز در انتظار ایران

فارس16 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

6 روز قبلرکنا1