چرخش امارات به سمت ایران/ کانال‌های مالی برقرار شده/ تعاملات نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش می‌یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
چرخش امارات به سمت ایران/ کانال‌های مالی برقرار شده/ تعاملات نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش می‌یابد

چرخش امارات به سمت ایران/ کانال‌های مالی برقرار شده/ تعاملات نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش می‌یابد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
آل اسحاق بیان کرد: معیار و ملاک قراردادن مسائلی مانند قدرت منطقه‌ای، مناسبات سیاسی و امثالهم باعث شد تا در برهه‌هایی اماراتی‌ها به این تحلیل برسند که قطع همکاری و ارتباط با ایران به‌نفع‌ ایشان است.

تنش‌های گسترده بین ایران و امارات متحده تاکنون علاوه بر فرصت‌های دیپلماتیک، فرصت‌های اقتصادی بسیاری را از بین برده است. بازار حدود ۲۰میلیارد دلاری تجارت ایران و امارات و سهم ۳۰درصدی تجار ایرانی از سرمایه‌های این کشور، همه و همه امتیازاتی بودند که با از بین رفتن روابط مناسب دیپلماتیک میان دو کشور، رو به زوال نهادند. اما چرخش اخیر دولت این کشور از عربستان و فاصله‌گرفتن آن با سیاست‌های تندروانه کسانی مانند محمدبن سلمان، شرایط را برای بازگشت آن دوران طلایی فراهم آورده است. در این زمینه به سراغ «یحیی آل اسحاق» اقتصاددان، رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران و رئیس فعلی اتاق ایران و عراق -که سال‌ها با شرکای اماراتی ایران فعالیت داشته- رفتیم و در این رابطه آخرین تحولات را جویا شدیم.

ریشه‌های روابط اقتصادی ایران و امارات تاریخی است

آل اسحاق در پاسخ به این سوال که چرا رابطه اقتصادی ایرانیان با اماراتی‌ها چنان جایگاهی یافته که آنان را دوباره به بازار تحریم‌شده و تحت فشار ایران برگردانده، اظهار کرد: ایرانیان از بدو شکل‌گیری کشور امارات، روابط گسترده اقتصادی با این کشور داشته‌اند و این مبادلات گسترده تجاری، سنتی دیرینه در روابط فی‌مابین بوده است. در دوره‌های مختلف ما با نوسان این رابطه اقتصادی مواجه بوده‌ایم اما هرگز شاهد قطع شدن این رابطه نبوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه واقعیت‌های راهبردی و استراتژیک در عرصه اقتصادی مانع از بریدن شدن طناب نازک رابطه میان امارات و ایران شد، بیان کرد: معیار و ملاک قراردادن مسائلی مانند قدرت منطقه‌ای، مناسبات سیاسی و امثالهم باعث شد تا در برهه‌هایی اماراتی‌ها به این تحلیل برسند که قطع همکاری و ارتباط با ایران به‌نفع‌ ایشان است.

عضو عالی‌رتبه اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به حجم تجارت ایران و امارات گفت: باتوجه به کریدور بودن تجاری بنادر امارات، ظرفیت بالایی در این کشور وجود داشت که در سال‌های اخیر باوجود فراز نشیب‌ها به حدود ۱۴میلیارد دلار رسیده بود. تعاملات ما در گذشته با امارات در حدی بود که این کشور پایگاهی برای حل و فصل مسائل و مذاکرات مربوط به دوران جنگ تحمیلی نیز بوده است و در زمینه ظرفیت‌های سیاسی و راهبردی این کشور با ایران، تاکنون مطالعات عمیقی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص و ریاست جمهوری صورت گرفته است. ما روابط در هم تنیده‌ای با هم داریم و به نفع دو طرف است که رابطه خویش را بخصوص در عرصه بانکی و پولی ادامه دهیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

آل اسحاق از قطع شدن رابطه ارزی و پولی ایران با امارات یاد کرد و گفت: شرط تداوم رابطه این است که امارات نباید خود و منافع خود را بازیچه کشورهای خارجی کند و این کشور را به پایگاه نظامی کشورهای بیگانه برای تهدید امنیت ایران قرار دهد. اما در گذشته ما شاهد این بودیم که در اوج تنش‌های میان دو کشور، بسیاری از تجار ایرانی در آن سال‌ها آزار دیده و دچار زیان شدند. بحث تبادلات ارزی و دلاری ما با امارات چنان وضعیت بدی پیدا کرد که پس لرزه‌های بیشتری پیدا کرد. نوع برخورد مسئولان اقتصادی امارات و صرافی‌های آنجا با ایران چنان بد بود که باعث کاهش بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی امارات در آن سال‌ها شد. گزارشات تاجرانی که سال‌ها از ایران در امارات فعالیت می‌کردند حاکی از بی ثباتی گسترده در تصمیمات و رویکردهای آنها بود.

چشم‌پوشی امارات از بازی‌های منطقه‌ای

این کارشناس اقتصادی در پایان درپاسخ به سوالی پیرامون آینده منطقه و رویکرد اقتصادی اماراتی‌ها گفت: حاکمان دوبی و ابوظبی در سال‌های اخیر باتوجه به بن‌بستی که در سیاست‌های خود داشته‌اند، سعی کردند از بلندپروازی‌های سیاسی و بازی‌هایی که برای تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای داشته‌اند، صرف‌نظر کرده و به یک شریک عادی برای دیگر کشورهای اطراف خویش بدل شوند. آنها اکنون متوجه شدند که راه را اشتباه رفتند و باید بازی را از اول با اولویت قراردادن منافع واقعی و ملی خود جلو ببرند. به‌نظر می‌رسد در آینده تعاملات ما درحوزه‌های نفتی و غیر نفتی دوباره افزایش یابد و راه افتادن برخی کانال‌های مالی در این حوزه، تاییدی بر صحت این رویکرد در بین حاکمان امارات است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
کامران وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اعمال عوارض صادراتی ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای مواد معدنی، اظهار داشت: به اعتقاد من دولت می‌خواهد یک اشتباه را با یک اشتباه دیگر جبران کند. *سیمان صادراتی به جای ۷۰ دلار به قیمت ۲۰ دلار فروخته می‌شوددبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران با بیان اینکه تصمیمات نامناسب عاملی شده تا امروز کارخانجات سیمان به جای فروش سیمان صادراتی خود به قیمت ۷۰ دلار محصولات خود را با قیمت ۲۰ دلار به فروش برسانند، گفت: این موضوع اصلا برای تولیدکنندگان این بخش توجیه اقتصادی ندارد. به نحوی که بخش زیادی از کارخانجات صنعت سیمان با نصف ظرفیت مشغول فعالیت هستند. به گزارش تسنیم، طی روزهای اخیر معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرده است: به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی می‌شود. برهمین اساس صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض ۲۵ درصدی خواهد بود.

وقتی ستایش، بنجامین باتن می‌شود + ویدئو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: اسناد سازمان «سیا» که به‌تازگی از حالت محرمانه خارج شده‌اند، حاکی از آن هستند که سیا اقدام به تربیت و آموزش گربه‌ها، سگ‌ها، دلفین‌ها و حتی پرندگان - از کبوترها تا کلاغ‌ها - کرده تا در عملیات جاسوسی از آن‌ها استفاده کند. سیا با روی آوردن به حیوانات در صدد بوده است آن‌ها را برای ماموریت‌هایی مانند قرار دادن دستگاه تصویر‌برداری و شنیداری در لبه پنجره‌ها‌ی مکان‌های حساس تربیت کند. یکی از ماموران جاسوسی سیا کلاغی به نام «دودا» بوده که در سال ۱۳۵۳ به طور مرموز ناپدید شد.

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.

نظرها

اخبار بیشتر