فرصت سوزی میلیاردی کمیته المپیک/ کاروان ایران هنوز اسپانسر ندارد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. ورزشی
فرصت سوزی میلیاردی کمیته المپیک/ کاروان ایران هنوز اسپانسر ندارد!

فرصت سوزی میلیاردی کمیته المپیک/ کاروان ایران هنوز اسپانسر ندارد!

مهرخبرگزاری مهر |
کمتر از یک سال مانده تا شروع بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو و در شرایطی که ورزشکاران برای آماده‌سازی و کسب سهمیه به کمک مالی نیاز دارد، هنوز تکلیف اسپانسر کاروان ایران مشخص نشده است.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: المپیک و هزینه هایی که باید صرف کسب سهمیه و آماده سازی حضور در آن شود به قدری گسترده و سنگین هستند که اعزام کاروان به این رویداد بزرگ بدون حمایت مالی غیر دولتی‌ها ممکن نیست. به همین دلیل از اواخر پاییز سال گذشته در کمیته ملی المپیک مذاکره و رایزنی برای انتخاب اسپانسر کاروان ورزش ایران در المپیک توکیو با محوریت کمیسیون بازاریابی این کمیته آغاز شد.

اقدامات عجیب کمیته ملی المپیک در جذب اسپانسر

در این مدت جلسات زیادی با حضور مسئولان کمیته ملی المپیک همراه با نهادها و شرکت‌های مختلف برگزار شد. نتیجه این نشست‌ها اعلام آمادگی قطعی سه شرکت برای پذیرش اسپانسری کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود. این موضوع در چند جلسه هیات اجرایی هم به بحث و بررسی گذاشته شد و حتی به تصویب رسید تا هر چه سریعتر قرارداد همکاری با یکی از این شرکت‌ها امضا شود اما تا به امروز نتیجه‌ای در مورد آنها حاصل نشده است.

این در حالی است که طی این مدت پیگیری‌های زیادی از طرف شرکت‌های متقاضی و برای مشخص شدن تکلیف آنها انجام شد اما مسئولان کمیته ملی المپیک در بلاتکلیف نگه داشتن چندماهه این شرکت‌ها، کار را تا جایی پیش بردند که یک شرکت از حضور در این رقابت انصراف داد.

بعد از آن هم در اقدامی عجیب‌تر، کمیته ملی المپیک با چاپ آگهی در یکی از روزنامه‌های ورزشی برای واگذاری تبلیغات کاروان ورزش ایران فراخوان دوباره داد! در حالیکه دو شرکت همچنان متقاضی اسپانسری کاروان المپیک توکیو بودند. حالا هم که حدود دو ماه از چاپ آن فراخوان می‌گذرد هنوز تصمیم جدیدی در مورد اسپانسر کاروان ایران گرفته نشده و همین مسئله ابهامات و نگرانی هایی ایجاد کرده است.

زمانی که از دست رفته است

به هر حال از آنجا که دولت به تنهایی قادر به تامین هزینه ورزش نیست باید از اسپانسرها و حمایت مالی آنها برای تحقق هر چه بهتر اهداف ورزشی استفاده کرد. المپیک و اعزام کاروان به آن هم فرصتی ایده آل است تا از طریق جذب اسپانسر، بهره برداری اقتصادی کلان را داشت البته به شرط داشتن زمان کافی که بخش زیادی از آن برای المپیک توکیو از دست رفته است.

اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک در یکی از نشست هایی که در اولین ماه‌های آغاز به کار خود داشتند، «جذب زودهنگام اسپانسر» برای المپیک توکیو را مصوب کردند تا اینگونه کاروان ایران از مزایای همکاری با آنها به طور کامل و بدون اما و اگر بهره مند شود اما به نظر می‌رسد هیچ اراده جدی در کمیته ملی المپیک و برای نهایی کردن این موضوع نیست که اگر غیر از این بود تا به امروز و در فاصله کمتر از ۱۱ ماه تا آغاز المپیک سی و دوم، تکلیف اسپانسر کاروان ایران مشخص شده بود.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی به روز ایران و جهان

ضرر میلیاردی ورزش از تعلل کمیته ملی المپیک

به گزارش خبرنگار مهر، اسپانسرها همان طور که از نام‌شان پیداست در ازای تبلیغ دستاوردهای شان، کاروان یا تیم ورزشی را پشتیبانی مالی می‌کنند. خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که شرکت‌های متقاضی حمایت از کاروان ایران، سال گذشته پیشنهادهای میلیاردی برای همکاری با کمیته ملی المپیک داده بودند طوریکه تزریق آن به ورزش می‌توانست بار مالی قابل توجهی از دوش مسئولانش بردارد.

اما با توجه به گذشت یک سال و عدم آغاز همکاری با آنها دیگر نمی‌توان انتظار چنین نتیجه‌ای را از ورود حامیان مالی داشت. به هر حال اسپانسرها و تبلیغ نام و خدمات آنها جایی در المپیک و میادینش ندارد. آنها در ازای حمایت مالی خود می‌توانند تا پیش از اعزام کاروان و در میادین تمرین و مسابقه ورزشکاران سرمایه گذاری لازم را داشته باشند.

در واقع حامیان مالی به دو فاکتور زمان و فضا برای تبلیغ خود نیاز دارند و در ازای در اختیار داشتن کامل آنها حاضر به سرمایه گذاری کلان می‌شوند. میزان این دو فاکتور اما به خاطر تعلل بی مورد کمیته ملی المپیک به نصف رسیده و این بزرگترین ضرری است که این کمیته به ورزش وارد کرده است. چرا که اگر همکاری با حامی مالی خیلی وقت پیش از این و به موقع آغاز می‌شد، فدراسیون‌ها هم از مزایای آن بهره مند می‌شدند و در این اوضاع اقتصادی بخش زیادی از دغدغه آنها برای اعزام ورزشکار و تیم شان به میادین مختلف کاهش پیدا می‌کرد.

البته شاید ناتوانی کمیته ملی المپیک در جذب اسپانسر به خاطر نحوه عملکرد مجموعه‌ای باشد که فعالیت‌های اقتصادی، تبلیغاتی و بازرگانی این کمیته را دنبال می‌کند اما به هر حال از این موضوع مهم غفلت شده که جذب اسپانسر یکی از راه‌های اصلی و به نوعی دومین حامی مالی - بعد از کمک‌های دولتی - برای ورزش است.

اگر همکاری با حامیان مالی به موقع آغاز می‌شد، سود حاصل از آن هم شامل شرکت‌های متقاضی می‌شد و هم ورزش اما حالا هر دو طرف از تعلل ایجاد شده متضرر می‌شوند و طبیعی است که دود آن بیشتر به چشم ورزش می‌رود و کاروان ورزش ایران از این بابت ضرر میلیاردی خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان با پیروزی پویندگان فجر شیراز، رهیاب گستر تهران، ملی حفاری اهواز و مس رفسنجان همراه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تیم رهیاب گستر تهران با ۳ امتیاز حساسی که در هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان کسب کرد می‌تواند همچنان به صعود به مرحله پلی آف امیدوار باشد.

والیبال قهرمانی آسیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاگردان کولاکویچ در سه دست توانستند چین تایپه را شکست دهند و برای رسیدن به فینال از ساعت ۱۶ در نیمه نهایی به مصاف کره جنوبی می‌روند.
موجموج17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی والیبال ایران و استرالیا در رقابت‌‌های فینال والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف هم خواهند رفت. گفتنی است؛ این دیدار به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.
روزنوروزنو1 روز قبل
امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال درباره آخرین وضعیت پییگری درباره محرومیت فرشید اسماعیلی از دربی اظهار داشت: پیگیر اعتراض باشگاه استقلال درباره رفع محرومیت فرشید اسماعیلی هستیم و از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد. انتظار ما کاملا قانونی و منطقی است. امیرحسین فتحی افزود: اگر درباره نگاه عادلانه صحبت می‌کنند، اکنون زمانش رسیده که آن را در عمل نشان دهند. منتظر تجدید نظر کمیته داوران و فدراسیون فوتبال هستیم و امیدواریم به دور از هیاهوها تصمیم مبتنى بر عدالت و انصاف در این مورد اتخاذ شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
نفرات راه یافته به مرحله نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان در اوزان ۷۰، ۷۴، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم مشخص شدند. به گزارش ایسنا، رقابت‌های اوزان ۷۰، ۷۴، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در نورسلطان پایتخت قزاقستان از صبح امروز (جمعه) در حال پیگیری است که در پایان رقابت‌های صبح، اسامی نفرات راه یافته به مرحله نیمه نهایی این ۴ وزن مشخص شد. در میان ۴ نماینده ایران یونس امامی در ۷۰ و علیرضا کریمی در ۹۲ کیلوگرم راهی نیمه نهایی شدند اما یدالله محبی در یک چهارم نهایی مقابل حریف اوکراینی شکست خورد و نتوانست به نیمه نهایی برسد. همچنین رضا افضلی در ۷۴ کیلوگرم با شکست در همان دور نخست حذف شد. رقابت‌های رده بندی و نیمه نهایی اوزان ۵۷ و ۶۵ کیلوگرم نیز امروز بعد از ظهر برگزار می‌شود و رضا اطری در وزن ۵۷ کیلوگرم برای کسب مدال برنز به مصاف حریف هندی خود می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1