وزیر کشور: تفاهم‌نامه ایران و عراق به برگزاری باشکوه‌تر اربعین کمک می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
وزیر کشور: تفاهم‌نامه ایران و عراق به برگزاری باشکوه‌تر اربعین کمک می‌کند

وزیر کشور: تفاهم‌نامه ایران و عراق به برگزاری باشکوه‌تر اربعین کمک می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر کشور گفت: تفاهم‌نامه ایران و عراق گام مهمی در جهت گسترش همکاری‌های امنیتی، مرزی، مبادلات تجاری و همچنین برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین خواهد بود.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در دیدار با یاسین الیاسری، همتای عراقی خود ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر، به همکاری‌های خوب و روابط سازنده دو کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد: این روابط بسیار موثرتر ادامه یابد.

او افزود: روابط ایران و عراق قلبی، اعتقادی، ایمانی، فرهنگی و تاریخی است و امیدوارم دو کشور در کنار هم مسیر رشد، تعالی، صلح و توسعه را طی کنند.

وی با اشاره به تلاش دشمنان و نیروهای خارجی در منطقه برای برهم زدن صلح و ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه و همچنین وحدت کشورهای مسلمان، خاطرنشان کرد: سیاست ایران همواره بر ایجاد صلح و همکاری و وحدت کشورهای مسلمان است. روابط ایران با سایر کشورها بر پایه رعایت منافع و مصالح و احترام متقابل به کشورها و استقلال آنهاست.

رحمانی‌فضلی افزود: پس از فروپاشی رژیم صدام همواره در کنار دولت عراق بودیم و از هیچ کمکی در این مسیر دریغ نکردیم. در حوزه مبارزه با تروریسم به ویژه داعش نیز از همه ظرفیت‌های خودمان استفاده کردیم و الحمدلله عراق به ثبات نسبی رسیده است و اکنون جایگاه خوبی در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

وزیر کشور با قدردانی از اقدامات دولت عراق در خصوص برگزاری باشکوه مراسم اربعین، گفت: موضوع اربعین را مسأله شیعه و سنی یا فارس و عرب نمی‌دانیم و امیدواریم این نهضت عظیم انسانی را با گرامی‌داشتی مناسب، به الگوی جهانی بدل کنیم. دنیا از این حرکت عظیم که در مدت ۲۰ روز چندین میلیون زائر یک‌جا جمع می‌شوند، در تعجب است.

وی اشاره کرد: بیش از دو میلیون زائر از ایران ظرف مدت ۲۰ روز با همکاری دولت عراق و با تأمین امنیت و امکانات و حمل و نقل به زیارت اباعبدالله می‌روند. در این چهار، پنج سال اخیر که وزارت کشور متولی موضوع اربعین در کشور بود، شرایط بسیار بهتر از سال‌های اول شده است و اصلا قابل مقایسه با آن زمان نیست. همچنین اکنون امنیت بهتر با زیرساخت‌های مناسب و خدمت بهتری ارائه می‌شود و این مراسم در امنیت و آرامش کامل برگزار می‌شود.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به همکاری‌های دو کشور در خصوص مباحث مرزی، امنیت مرز و بازارچه‌های مرزی تصریح کرد: باید همکاری‌ها گسترش یابد و طرف عراقی هم بیش از پیش بر کنترل مرز و تردد غیرقانونی در مرز مشترک دو کشور نظارت کند. نگاه ایران این است که دو طرف در مناطق مرزی تبادلات اقتصادی، تجاری و بازرگانی داشته باشند. سهولت در تردد از مرز، ثبات قوانین و مقررات و تسهیل در امور تجار و بازرگانان از مواردی است که می‌تواند در این مسیر کمک‌کننده باشد.

در ادامه این دیدار یاسین الیاسری، وزیر کشور عراق ضمن اشاره به این که نخست‌وزیر عراق بر برقراری بهترین رابطه با ایران در همه زمینه‌ها تاکید دارد، گفت: دولت و ملت عراق حمایت‌ها و کمک ایران در زمان حمله وحشیانه داعش را فراموش نخواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران کمک زیادی در مسیر نابودی داعش کرد که جای تقدیر دارد.

الیاسری نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه را برجسته دانست و گفت: ایران همواره سعی کرده است کشورهای اسلامی را با یکدیگر متحد کند و این موضوع دلیل اصلی هجمه‌ها و فشارهای دشمنان علیه ایران است.

وزیر کشور عراق تأکید کرد: عراق به جد به دنبال گسترش همکاری‌ها در همه زمینه‌ها با ایران است.

وی موضوع اربعین را یکی از اهداف سفر خود به ایران برشمرد و ادامه داد: با اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امسال مراسم اربعین بهتر از هرسال برگزار خواهد شد.

الیاسری با بیان این که سال گذشته نمونه موفقی از همکاری‌ها و هماهنگی‌های دو کشور در راستای برگزاری مراسم اربعین بود، گفت: با تصمیم دولت عراق امسال روادید رایگان صادر می‌شود و پاسپورت‌ها به جای روادید، صرفا در مرز مهر خواهند شد که این امر می‌تواند موجب تسهیل سفر زائران حسینی (ع) شود و همچنین با بازگشایی مرز خسروی نیز از بار ترافیکی مرزهای دیگر کاسته خواهد شد و تردد زائران روان‌تر می‌شود.

در پایان این دیدار، وزرای دو کشور ایران و عراق تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کارشناس: آمریکایی‌ها دوباره به رویکرد ایران هراسی روی آوردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: اینکه آن‌ها در موضوع حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی بلند کردند مربوط به مسئله ایران هراسی است و آن‌ها درپی ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین المللی است. آقای صدرالحسینی گفت: همچنین با توجه به خرید تسلیحات قابل توجه عربستان از آمریکا برای آن‌ها بسیار دشوار است که از مجموعه کوچکی مانند انصارالله شکست خوردند. وی افزود: قرار بود حداکثر در مدت یک ماه، مسئله یمن توسط ائتلاف، حل و فصل شود اما این گونه نشد. آقای رویوران افزود: آن‌ها می‌خواهند ناتوانی سلاح آمریکا در مقابل حمله را توجیه کنند. وی گفت: عربستان سعودی برای چند دهه هزینه گزاف حضور نظامی آمریکا را در منطقه پرداخته است برای روزی آمریکا در جبهه عربستان سعودی و به جای او بجنگد اما اکنون آمریکایی‌ها جا را خالی کرده‌اند.

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

تحقیر سعودی‌ها توسط کارشناس شبکه الجزیره/ عربستان یک ببر کاغذی است + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، احمد المؤید تحلیلگر و کارشناس یمنی، با حضور در برنامه «اتجاه المعاکس» شبکه الجزیره، درباره ضربه سنگین یمن به عربستان، صحبت کرد. این کارشناس با اشاره به مطلبی از پژوهشکده امنیت اسرائیل، گفت: طبق روایت سعودی‌ها تا الان باید یمنی‌ها تبخیر شده بودند. ولی آن‌ها فعلا توانسته‌اند سه فرودگاه عربستان را از کار بیندازند. بیشتر بخوانید: پاسخ محکم مجری سرشناس الجزیره به کارشناس سعودی/ عربستان بزرگترین دشمن اتحاد یمن است + فیلمانتهای پیام/اختلاف اماراتی سعودی در یمن، به ضرر منافع تل آویو است + فیلم

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جاناتان هافمن»، سخنگوی پنتاگون در جریان نشست خبری خود از پاسخ به سوالی درباره نقش ایران در حملات صورت گرفته علیه تاسیاست نفتی عربستان خودداری کرد. در این نشست خبری از سخنگوی وزارت دفاع آمریکا سوال شد که «آیا واشنگتن معتقد است که موشک‌ها و یا پهپادهای مهاجم علیه تاسیسات نفتی عربستان از خاک ایران برخاسته بودند؟»، اما سخنگوی پنتاگون پاسخ به این پرسش را منوط و مشروط به بررسی‌های جاری از سوی عربستان سعودی کرد. سخنگوی پنتاگون همچنین گفت: دولت آمریکا نمی‌خواهد قبل از تحقیقات سعودی‌ها در این باره اظهارنظر کند. سخنگوی پنتاگون در این نشست همچنین افزود: آمریکا در حال رایزنی با عربستان سعودی جهت یافتن راه‌هایی با هدف کاستن از تهدیدها علیه این کشور از مرزهای شمالی است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1