فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

فهرست ناکامی‌های دیپلماتیک و نظامی بن سلمان به روایت یک روزنامه اسراییلی

الفخبرگزاری الف |
روزنامه صهیونیستی هاآرتص با اشاره به تسلط جدایی طلبان بر جنوب یمن می نویسد ایجاد جبهه ای جدید در جنگ یمن، می تواند به تقویت ایران بینجامد و تعامل اطلاعاتی عربستان-اسرائیل را علیه تهران تضعیف کند.

به گزارش الف هاآرتص در تحلیلی افزوده است ائتلاف جدید بین شورشیان در جنوب یمن به این معناست که عربستان سعودی با امارات عربی متحده شدیدا درگیر خواهد شد، و این امر یعنی ایجاد مجدد یمن جنوبی و تقویت ایران.

عیدروس الزبیدی رهبر شورای انتقالی جنوب یمن که نیروهایش شهر عدن را به تصرف خود درآورده‌اند، تصریح کرده است: «ما قصد نداریم عدن را ترک کنیم.» این شورا که در سال ۲۰۱۷ و به دنبال مناقشه با عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن ایجاد شد، تصرف عدن را گامی برای ایجاد کشور مستقل یمن جنوبی می‌داند.

هاآرتص با اشاره به تظاهرات روزجمعه هزاران نفر از مردم در عدن، از آن به عنوان حمایت از جدا شدن بخش جنوبی یمن یاد کرد و افزود تصرف عدن و اخراج مقامات غیرنظامی آن نشان میدهد که نه تنها جنگی جدید بین مخالفان حوثی‌ها در حال شکل گیری است، بلکه حاکی از اختلافاتی است که به مناقشه واقعی بین عربستان و امارات تبدیل می‌شود.

به نوشته هاآرتص در نگاه اول، این تحولات «خطرناک» به دلیل اختلافات ایدئولوژیک و راهبردی میان امارات – حامی شورای انتقالی – و عربستان سعودی است. عربستان و امارات هدف مشترک توقف ایران را دنبال می‌کردند، همانند آمریکا، تا اینکه حوثی‌ها حمله به اهدافی را در خلیج فارس آغاز کردند، نظیر بنادر و نفت کشها، و تهران هم تهدید کرد هرگونه حمله به ایران از سوی آمریکا یا کشورهای منطقه، عربستان و شرکایش را در معرض حمله قرار می‌دهد. در پی این حملات و تهدیدات، امارات تصمیم گرفت سیاست هایش را تغییر دهد و نیروهایش را از یمن فراخواند و همکاری با ایران را در خصوص امنیت دریایی در خلیج (فارس) گسترش دهد.

«علاوه بر آن، امیرنشین دبی یک هیات اقتصادی به ایران فرستاد تا برای تجار ایرانی که قصد دارند در دبی سرمایه گذاری کنند، ویزا فراهم شود. حوثی‌ها هم به ازای این مسال قول دادند حملاتشان را به امارات متوقف کنند.»

به نوشته هاآرتص اختلاف بین عربستان و امارات می‌تواند به یک راه حل برای بحران یمن منجر و به تعامل میان حوثی‌ها و جدایی طلبان در جنوب یمن منجر شود. و اگر حوثی‌ها از تشکیل یک دولت مستقل در جنوب حمایت کنند، چنین دولتی با دولت حوثی‌ها در شمال همکاری خواهد کرد. چنین راه حلی می‌تواند به حوثی‌ها اجازه دهد از عواید نفتی بهره مند شوند یا دستکم تضمین کند که آنها به صورت دائم نفت دریافت کنند زیرا بیشترین تولید نفت یمن در جنوب صورت می‌گیرد؛ و چنین مساله‌ای قطعا به نفع ایران خواهد بود زیرا عربستان مجبور است از یمن خارج شود و امارات - که حامی مالی جنوب است – از الملل و به ویژه در آمریکا، دسترسی به چنین راه حلی را تسریع خواهد کرد.

هاآرتص با اشاره به تلفات عربستان در یمن و همچنین هزینه‌های سنگین جنگ، و اقدام کنگره آمریکا که خواستار توقف فروش سلاح به عربستان شده است می‌افزاید قطعا عقب نشینی عربستان از یمن پذیرش شکست است که می‌تواند جایگاه محمد بن سلمان – ولیعهد عربستان – را تضعیف کند و رقبای وی را برآن وادارد که او را از قدرت کنار بگذارند. البته آنها تاکنون هم فهرستی از ناکامی‌ها دیپلماتیک و نظامی دارند که بن سلمان مسئول آنهاست، نظیر ناتوانی در شکست بشار اسد در سوریه، استعفای عجیب سعد حریری از نخست وزیری لبنان که در سفر به عربستان صورت گرفت، برکناری عمرالبشیر از ریاست جمهوری سودان و همچنین قتل جمال خاشقچی، ناراضی سعودی.

هاآرتص می‌نویسد: «هرگونه تضعیف بن سلمان باعث نگرانی مقامات اسرائیلی و دایره‌ی امنیتی آن خواهد شد زیرا چنین مساله‌ای ضربه‌ای شدید به همکاری اطلاعاتی اسرائیل-عربستان علیه ایران خواهد بود. در عین حال سوابق اقدامات عربستان علیه ایران چندان چشمگیر نبوده است. این ناکامی‌ها نه تنها از اقدامات ضد ایرانی بن سلمان ناشی شده، بلکه وی اعلام کرده که به جنگ دیگری در خلیج (فارس) هم علاقه ندارد. نقش عربستان برای اجرای تحریم‌ها علیه ایران مهم است عمدتا به این علت که می‌تواند مازاد نفت مورد نیاز در بازار را به دلیل تحریم ایران، جبران کند.»

به نوشته هاآرتص عربستان با توجه به ناکامی‌های نظامی و همچنین تغییرات ایجاد شده در سیاست‌های امارات، تلاش خواهد کرد برای خروج از یمن یک راه حال آبرومندانه پیدا کند، که این اقدامی بخشی از توافقی است که ریاض را مجبور خواهد کرد همراه آمریکا، حوثی‌ها را به رسمیت بشناسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آتش‌ سوزی جدید در مخازن نفت آرامکو +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ارتش روسیه در رزمایش «استراتژی مرکز-۲۰۱۹»، موشک بالستیک Alexander-M را شلیک کرد. در این رزمایش حدود ۱۲۸ هزار پرسنل نظامی از هشت کشور روسیه، چین، پاکستان، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان با بیش از بیست هزار اسلحه و تجهیزات نظامی، حدود ششصد هواپیما و ۱۵ کشتی حضور دارند. رزمایش استراتژی مرکز-۲۰۱۹ از ۱۶ سپتامبر آغاز و تا ۲۱ سپتامبر ادامه دارد. در ادامه فیلمی از لحظه شلیک موشک Alexander-M و برخورد آن به هدف را مشاهده می‌کنید. بیشتر بخوانید: لحظه شلیک موشک مخوف روسی + فیلمانتهای پیام/رزمایش استراتژیک Center-۲۰۱۹ + فیلم

لحظه دستگیری فردی که تهدید به انفجار پلی در اوکراین کرده بود

مهرمهر1 روز قبل

اولین فیلم از پالایشگاه آسیب دیده عربستان در خریص

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حمله یمنی‌ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق و خریص منجر به کاهش صادرات پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه‌ای نفت سعودی شد. رسانه‌های خارجی برای اولین بار پس از حمله یمنی‌‌ها از تاسیسات پالایشگاه خریص فیلمبرداری کردند. بیشتر بخوانید: کاخ شیشه‌ای سعودی‌ها با سنگ‌ریزه‌ای فرو می‌ریزد/ پاسخ پهپادی‌ یمنی‌ها، عربستان را سر عقل می‌آورد + فیلمانتهای پیام/حمله پهپادی یمن به آرامکو + فیلم

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1