چین؛ ریشه رکود بعدی اقتصاد جهان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

چین؛ ریشه رکود بعدی اقتصاد جهان

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : خبر‌های رسمی از یک هشدار بزرگ حکایت دارند. منحنی بازدهی اوراق خزانه آمریکا اکنون کاملا معکوس شده است، امری که حکایت از آن دارد که یکی از معتبرترین‌ نماگرهای وقوع رکود اقتصادی درحال‌حاضر به مرز هشدار رسیده است. برای مدتی، این وارونگی جزئی بود؛ در برخی تفاضل بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت و میان‌مدت، نرخ‌ها به سطح زیر صفر کاهش یافت، درحالی‌که فاصله بازدهی اوراق خزانه‌داری۱۰ تا ۲۰ ساله، در نرخ‌های مثبت باقی ماند. منحنی‌ بازدهی‌ معکوس شده به آن معنی است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند نرخ‌های بهره کاهش یابند، وضعیتی که عمدتا در زمان‌های رکود اقتصادی تجربه می‌شود. چنین رکودی برای نمایان شدن معمولا مدتی زمان می‌برد، مدتی که معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است. بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که رکود اقتصادی بعدی آمریکا در بازه بین مارس ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۱ احتمالا رخ خواهد داد. البته این احتمال نیز وجود دارد که منحنی بازدهی، علائمی اشتباه را روایت کند. بنابراین گرچه وارونگی منحنی‌ بازدهی خبر خوبی نیست، اما نمی‌تواند چندان عامل نگرانی باشد. آمارهای اقتصادی آمریکا نظیر سطح فروش خرده‌فروشی و اشتغال درحال‌حاضر وضعیت مطلوب فصلی را گزارش می‌کنند.

در واقع منحنی بازدهی وارونه‌شده تنها یک نشانه است و به تنهایی نمی‌تواند عاملی برای رکود اقتصاد آمریکا باشد. برخی صاحب‌نظران معتقدند وارونگی منحنی بازدهی یک پیشگویی خود اثبات‌کننده است که با القای ناامیدی شرکت‌ها مخارج خود را کاهش می‌دهند، امری که نتیجه آن می‌تواند کاهش فعالیت‌های اقتصادی و رکود باشد. در این رابطه اما تشدید ناامیدی‌های ناشی از وارونگی منحنی بازدهی‌ در اوایل امسال نتوانست اقتصاد را از ریل خارج کند. بنابراین در صورتی که رکودی رخ دهد احتمالا ناشی از برخی شوک‌ها خواهد بود. اما چه شوک‌هایی؟ به اعتقاد پاول کروگمن، اقتصاددان آمریکایی و ستون‌نویس روزنامه «نیویورک‌تایمز» چنین رکودی احتمالا ناشی از برخی عوامل جزئی است، عواملی همچون جنگ‌تجاری، ضعف بازار مسکن و پایان دوره تقاضای قدرتمند ناشی از کاهش نرخ‌های مالیات. به گفته این اقتصاددان وقوع چنین رکودی قطعا محتمل است. در این رابطه بسیاری از عوامل تنها مختص اقتصاد آمریکا هستند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، نگرانی بزرگ‌تر اما درحال‌حاضر این است که اقتصاد جهان وضعیتی ضعیف‌تر از نمونه آمریکایی دارد. سرعت رشد اقتصادهای چین و آلمان، دو غول صادرکننده اقتصاد جهان و از شرکای تجاری اصلی آمریکا، نیز به شدت کند شده است. این به آن معنی است که در صورتی که اقتصاد آمریکا دچار رکود شود، بخش عمده اقتصاد جهان را با خود به زیر خواهد کشید. آمریکایی‌ها تمایل دارند تصور کنند بازارها و مصرف آنها دو عامل اصلی رونق و شکست اقتصادی جهان هستند. به عقیده اقتصاددانان اما درحال‌حاضر شاید این گزاره درست نباشد. در عوض، هر نوع رکود امروز از اقتصاد چین ناشی خواهد شد. در سال‌های اخیر، چینی‌ها بیش از هر اقتصاد دیگری در رشد جهانی نقش داشته‌اند. وضعیتی که براساس پیش‌بینی‌ها در سال‌های پیش‌رو نیز صادق خواهد بود. بنابراین زمانی که سرما بر اقتصاد چین غالب شود، اقتصاد جهان به سرماخوردگی مبتلا خواهد شد. بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، چین سهمی بیش از ۳۰ درصدی در رشد مصرف جهانی داشت. بر این اساس برخی شرکت‌ها، آینده کسب‌وکارهای خود را بر مبنای میلیاردها دلار مخارج مصرف‌کنندگان چینی برنامه‌ریزی کرده‌اند. کاهش مخارج مصرف‌کنندگان چینی نه‌تنها منجر به کاهش فروش کسب‌وکارهای آمریکایی و سایر اقتصادهای ثروتمند می‌شود، بلکه شرکت‌های چندملیتی را نیز مجبور به کاهش مخارج سرمایه‌گذاری خود می‌کند. به گزارش «بلومبرگ» عوامل مختلفی وجود دارد که رشد اقتصادی چین را تهدید می‌کند. مهم‌ترین عامل شاید در برهه کنونی جنگ‌تجاری با آمریکا باشد. حملات تعرفه‌ای دولت آمریکا علیه واردات محصولات چینی و ایجاد محدودیت بر صادرات شرکت‌های تکنولوژی، ظاهرا باعث شده است تولیدکنندگان چینی برای سرمایه‌گذاری‌های آینده محتاط‌تر شوند.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز22 ساعت قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از اسپوتنیک، ملانیا ترامپ در توییتر عکس خود را در مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر منتشر کرد. او همراه دونالد ترامپ در این عکس دیده می‌شود. ملانیا ترامپ زیر عکس نوشت: «ما همیشه ۱۱ سپتامبر را به یاد خواهیم داشت». آنچه توجه کاربران را بخود جلب، برش پشت پالتوی ملانیا ترامپ است که شبیه یکی از برج هاست. انتقاد کاربران بر سر بانوی اول آمریکا جاری شد: «واقعا هم آن دکمه شبیه هواپیمایی است که با برج تصادم کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ در طرح فروش نقدی گروه خودروسازی سایپا ۲ خودروی تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی و آلومینیومی و همچنین خودروی کیا سراتو ۲۰۰۰ در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که قیمت تعیین شده برای فروش آنان به شرح زیر خواهد بود. - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت فروش نقدی ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت فروش نقدی ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- کیا سراتو ۲۰۰۰: قیمت فروش نقدی ۲۹۵ میلیون تومانعلاوه بر این، گروه خودروسازی سایپا طرح فروش اعتباری هم برای مشتریان خود در نظر گرفته است که شامل خودروی «سایپا ۱۵۱» و همچنین خودروی «تیبا صندوقدار» با دو رینگ فولادی و آلومینیومی می‌شود که جزییات فروش آنان با شرایط بازپرداخت یکسان ۳ چک چهارماهه به شرح زیر خواهد بود: - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- سایپا ۱۵۱: قیمت ۴۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۴ میلیون تومان
الفالف1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مردم از عملکرد خودروسازان ناراضی هستند، گفت: تکمیل خودروهای کف پارکینگ، افزایش تیراژ تولید، افزایش عمق ساخت داخل و فروش اموال مازاد باید از محورهای اصلی ایران‌خودرو به شمار آید. مبنا بر این است که اموال و املاک غیرتولیدی هرچه سریع‌تر واگذار شود؛ این سیاستی است که مطلقا برای اجرای آن کوتاه نمی‌آییم. به اعتقاد فعالان صنعت خودرو در خوشبینانه‌ترین حالت اگر مدیرعامل جدید این شرکت بتواند ۲ هزار میلیارد تومان منابع دریافت کند می‌تواند بر روی پلتفرمهای فعلی یک فیس لیفت جدید تولید و راهی بازار کرد. اما این موضوع خود ابهامات زیادی دارد چراکه اگر چنین مبلغی در کار باشد باید نخست بدهی شرکت به قطعه سازان پرداخت و سپس منابع به سمت تولید محصول جدید هدایت شود. به نظر می‌رسد با وضعیت فعلی این شرکت وعده وزیر صنعت به مردم در ارائه ۳ محصول جدید آنهم در ۶ ماهه پایانی سال امر قابل اجرایی نباشد و شرکت در گام نخست باید تعهدات معوق خود را به مشتریان و قطعه سازان را اجرایی کند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو گفتگو، حسینعلی حاجی دلیگانی در مورد حذف دهک‌های پر درآمد از دریافت یارانه توسط دولت، اظهار داشت: باید منتظر ماند و دید دولت در این زمینه چگونه عمل می‌کند. حقیقت آن است، حذف دهک‌های بالای جامعه خیلی کار سختی نیست. وی به مشکلاتی که در زمینه دریافت یارانه توسط قشرهای مختلف جامعه وجود دارد اشاره کرد و افزود: در سه سال گذشته یارانه برخی از افراد قطع شده است در حالی که آنها مستحق دریافت یارانه بودند. همچنین یارانه فرزندانی که تازه متولد شده‌اند نیز برقرار نشده است و یا برخی از جوانانی که ازدواج کرده‌اند و یارانه را از پدر و مادرشان جدا کردند نیز قطع شده است. وی افزود: به نظر می‌رسد علاوه بر ضرورت حذف یارانه افراد پردرآمد جامعه، دولت باید یارانه پنهان را نیز مدیریت کند و اگر این یارانه به درستی توزیع شود، می‌توان بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کرد و امکان کاهش فاصله فقیر و غنی در این صورت وجود خواهد داشت، زیرا افراد غنی بیش از افراد نیازمند از این یارانه استفاده می‌کنند که این موضوع ناعادلانه است.

نظرها

اخبار بیشتر