چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟

چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک پژوهشگر و کارشناس ارشد مسایل منطقه با اشاره به اهداف و منافع هند و پاکستان در مساله کشمیر، توضیح داد که چرا این مساله همچنان میان این دو کشور لاینحل باقی مانده است.

فرزاد رمضانی بونش در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از تحولات اخیر در کشمیر میان هند و پاکستان اظهار کرد: سابقه بحران در کشمیر بیانگر آن است که حداقل چند جنگ رسمی میان این دو اتفاق افتاده و در وضعیت کنونی هم به نظر می‌رسد نارندرا مودی وعده‌های انتخاباتی خود در مورد نحوه قانون کاهش اختیارات خودمختاری محلی در کشمیر را با دو انگیزه توسعه اقتصادی و حذف تروریسم به اجرا گذاشت و تلاش کرد تا در راستای حذف اختیارات ویژه کشمیر گام بردارد.

وی افزود: تحلیل‌گران و کارشناسان مسائل امنیتی و سیاسی در هند معتقدند زمانی که مودی این قانون را به اجرا گذاشت بهترین زمان بوده و او تلاش کرده با توجه به وضعیتی که هند دارد و برای جلب نظر رای دهندگان و همچنین جایگاه خوبی که در مجلس هند دارد، عملا روند کاهش خودمختاری کشمیر را مد نظر قرار دهد.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: بر اساس رویکرد توسعه اقتصادی در کشمیر و نیز برنامه‌هایی برای استقرار بیشتر نیروهای امنیتی در این منطقه مقابل تندروهای اسلامی و استقلال طلبان کشمیر از نظر آن‌ها اجرای این قانون تا حدی موفقیت‌آمیز بوده و در وضعیت کنونی نیز پاکستان توان چندانی در مقابله با هند در این زمینه را ندارد.

رمضانی بونش در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر هند با روابط مناسبی که با آمریکا و سایر بازیگران دارد تلاش کرده تا با جلب حمایت‌های بین‌المللی و به نوعی کاهش مخالفت برخی کشورها و سیاست رویکرد خنثی کشورهای اسلامی در این زمینه اهداف و منافع خود را در کشمیر پیگیری کند.

وی ابراز کرد: در این شرایط پاکستان نیز تلاش کرده تا از طریق رایزنی‌هایی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در مقابل رویکرد هند گام‌هایی را بردارد. اما به نظر می‌رسد بیش‌تر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی در وضعیت کنونی با توجه به توان و نوع روابط خودشان با هندوستان به عنوان بازیگر مهم جنوب شرق آسیا تلاش کردند تا رویکرد خنثی، خویشتنداری، میانجی‌گرانه و حمایت از هند را داشته باشند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

این کارشناس مسائل منطقه همچنین با اشاره به رویکرد حمایتی چین از پاکستان گفت: این حمایت به نوع روابط راهبردی چین با پاکستان در مساله یک جاده- یک کمربند بر می‌گردد و در این راستا چینی‌ها، هندوستان را رقیب خود می‌دانند و در منازعه پاکستان و هندوستان از پاکستانی‌ها طرفداری می‌کنند.

رمضانی بونش یادآور شد: از سوی دیگر هند رویکرد خود را حفظ کرده و سطح روابطی که با آمریکا دارد با سطح روابط پاکستان با ایالات متحده قابل قیاس نیست. همچنین به نظر می‌رسد ترامپ تلاش کرده رویکرد و حمایت گسترده علنی خود را اعلام نکند و تلاش‌هایی را برای نوعی رویکرد حضور خود در منطقه و ایفای نقش در حل مساله کشمیر به انجام برساند.

وی در ادامه درباره این‌که هند و پاکستان دارای سلاح هسته‌ای هستند آیا احتمال بروز جنگ و درگیری شدید هم وجود دارد یا خیر؟ گفت: بحران کشمیر یک مساله دامنه‌دار میان هند و پاکستان بوده و با توجه به توانسته‌های هر دو کشور عملا شاهد برخوردهای‌ نظامی نخواهیم بود، در واقع این بحران‌های مقطعی بین دو کشور وجود داشته و ترس از همه گیر شدن یا اجتناب از پیامدهای گسترده امنیتی و سیاسی برای هر دو کشور مانع از جنگ هسته‌ای میان آن‌ها شده است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: در واقع هند و پاکستان تلاش می‌کنند با توجه به وضعیت خود، منافع امنیتی‌شان در کشمیر را پی‌گیری کنند هر چند رویکرد سازمان ملل در چند دهه گذشته از آغاز روابط این دو مبتنی بر میانجی‌گری بوده اما اختلاف منافع هند و پاکستان، نوع نگاه احزاب سیاسی و مذهبی به کسمیر و همچنین جریان استقلال طلبی که نه هند و نه پاکستان را به رسمیت می‌شناسند باعث شده تا بحران کشمیر به‌عنوان یک مساله لاینحل باقی بماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر14 ساعت قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر