ماجرای نامه‌ٔ نانوشتهٔ صادق لاریجانی/ چگونه «کانال دروغ‌پرداز»، دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
ماجرای نامه‌ٔ نانوشتهٔ صادق لاریجانی/ چگونه «کانال دروغ‌پرداز»، دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟

ماجرای نامه‌ٔ نانوشتهٔ صادق لاریجانی/ چگونه «کانال دروغ‌پرداز»، دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
آقای صادق لاریجانی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب ننوشته‌ است.

منابع چندگانه و دست اولم این را در چند مرحله با سوال‌های متعدد و ادبیات مختلف تایید کردند و راست‌آزمایی صورت گرفت. بنابراین آقای لاریجانی اعلام نکرده بود قصد مهاجرت به نجف دارد. البته مدعی بود و هست که شرایط کنونی پیش‌آمده برایش مهندسی شده و مدیریت می‌شود.

اگر جناب آقای یزدی این شایعه را مبنای سخن خود قرار داد، جای سوال دارد و اگر خبر دیگری دارند در این صورت قطعا ایشان توضیح خواهند داد اما یکی از حاضران دیدار اساتید بسیجی به من گفت که در پایان سخنان آقای یزدی درباره آقای لاریجانی، یکی از حضار، بر تکذیب این ادعا تاکید کرد که آقای یزدی بلافاصله، بدون اندک توضیح و تاملی پاسخ داد: «اگر تکذیب شده است که هیچ.» این پاسخ نشان می‌دهد ایشان مطلع نبوده‌ و طبق شنیده‌ها اظهارنظر کرده‌ است.

اما چگونه یک کانال خبری به نام «آمدنیوز» که بر اساس جعل خبر و در هم آمیزی قطره‌ای واقعیت میان خروار خروار دروغ چنین ادعا می‌کند، اینگونه است که اینان شایعات را در فضای مجازی نشر می‌دهند و اگر سواد رسانه‌ای وجود نداشته باشد، صحیح از سقیم قابل تمیز نیست، می‌خوانند و سپس شروع به سناریونویسی و بعد خبرنویسی جعلی می‌کنند. این کانال در شایعات شنیده بوده که آقای صادق لاریجانی می‌خواهد به نجف برود. سپس به سرعت با دست‌خط و امضای جعلی نامه‌ای بر اساس متن‌های شخصیت‌ها می‌نویسد و آن را منتشر می‌کند. مخاطب که چنین شایعه‌ای شنیده است، تا با متن مجعول روبرو می‌شود، بدون اندک درنگی آن را باور می‌کند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

رسانه‌های حاکمیتی هم چون نفوذ خود را از دست داده‌اند یا اصلا بخاطر جنگ‌های قدرت، از کنار این نوع اخبار بخاطر مصالحی می‌گذرند، یا حتی برای عقب نیفتادن ان را از قول خودشان بازنشر می‌کنند و موجب می‌شوند چنین خبرهایی جا بیفتد. البته عدم آشنایی مسولان و مقامات با فضای مجازی و رسانه‌ای هم بر تعمیق دروغ‌پردازی‌ها می‌افزاید؛ چراکه نمی‌دانند چگونه و چه زمانی و به چه شیوه‌ای و چه ادبیاتی پاسخ دهند. نگاهی به متن‌های روابط عمومی نهادها شاهدی بر این ادعاست؛ همچون متن ارسالی امروز روابط عمومی جامعه مدرسین یا تکذیبیه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت در هفته پیشین. سپس دروغ‌های دیگر خبری نیز با شیوه‌هایی همچون این روش باور می‌شود و میان افکار عمومی شنیده و رد و بدل می‌شود؛ گاهی متاسفانه میان نخبگان و صاحب‌نظران و صاحب‌منصبان نیز چنین خبط‌هایی دیده می‌شود و این محصول خروج مرجعیت رسانه‌ای از کشور است. پس این ماجرای نامه‌ای است که نه نوشته شده، نه منتشر شده و نه ارسال شده اما فردی صاحب مقام و جایگاه به عنوان رئیس جامعه مدرسین و عضو فقهای شورای نگهبان را همراه می‌کند و ناخواسته و خلاف میل او، چنین مطلب غیرواقعی نقل می‌شود.

مساله دفاع از آقای لاریجانی نیست که می‌توان انتقادات بسیاری به او داشت، بلکه مسئله مقابله با اخبار نادرست است که نه‌تنها ظلم به دیگران است، بلکه اگر بپذیریم به خودمان و شعورمان نیز ظلم کرده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل

روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئوصهیونیست‌ها با تقویت گروه طرفدار خود در لبنان (فالانژیست‌ها) به اردوگاه صبرا و شتیلا یورش بردند. فالانژها بعضا قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند، چشم‌هایشان را درمی‌آوردند و سپس آنها را می‌کشتند.

مهمان آمریکایی افق نو: حرم امام رضا حس ویژه‌ای برایم داشت/ به اسلام علاقه دارم/ بولتون غده سرطانی کاخ سفید بود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
وی می‌گوید طی سفر سه‌روزه‌اش به مشهد برای شرکت در کنفرانس سال گذشته افق نو، دو بار به حرم امام رضا علیه‌السلام مشرف شده و آن‌جا به نظرش مکان بسیار ویژه‌ای بوده است. اگر ویژگی شبکه‌سازی افق نو نبود، الآن این دوستان را نداشتم. بعضی وقت‌ها برای این‌که با شخصیت‌های جالب آمریکایی آشنا شوید، باید به تهران [و کنفرانس افق نو] بروید. «یهودی، نه صهیونیست» نوشته روی سینه «یسرائیل داوید وایس» خاخام یهودی و سخنگوی اتحاد یهودیان ضدصهیونیسم حین سخنرانی در کنفرانس افق نو (+) ◄ به موضوع افق نو برگردیم. در مقاله‌ام درباره همه این‌ها توضیح داده‌ام؛ البته می‌دانم همه این موضوعات مرتبط با افق نو نیستند، اما مرتبط با خود من هستند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان و به نقل از استانداری خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در بخشنامه‌ای جزئیات مربوط به تغییر ساعت کاری ادارات و مراکز آموزشی را ابلاغ کرد. مشروح این بخشنامه در پی می‌آید: "به کلیه سازمانها، ادارات، شرکت‌ها، موسسات دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی و موسسات عمومی غیر دولتی و شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و موسسات آموزشی سطح استانپیرو بخشنامه شماره ۵۱۸۷/۱/۴۴ مورخ ۳۰/۰۲/۹۸ در خصوص تغییر ساعت کار اداری (بنا به ضرورت صرفه جویی و مدیریت بهینه مصرف برق) بدینوسیله ساعت کار اداری استان خوزستان از تاریخ ۱/۷/۹۸ به شرح ذیل تعیین و ابلاغ می‌گردد: • زمان شروع کار دستگاههای اجرایی استان (به جز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، مدارس و موسسات آموزشی) از تاریخ ۱/۷/۹۸ لغایت ۱۰/۷/۹۸ ساعت ۸:۳۰ می‌باشد. • زمان شروع کار دستگاههای اجرایی استان از تاریخ ۱۳/۷/۹۸ ساعت ۷:۳۰ می‌باشد. • زمان اتمام کار دستگاههای اجرایی استان از تاریخ ۱/۷/۹۸ به روال عادی (قبل از تاریخ ابلاغ بخشنامه شماره ۵۱۸۷/۱/۴۴ مورخ ۳۰/۰۲/۹۸) می‌باشد (زمان اتمام ساعت اداری ساعت ۱۵:۴۵ خواهد بود) • ساعت کاری مراکز امدادی، درمانی، بیمارستان‌ها، بخش‌های ارائه دهنده خدمات عمومی، بخش‌های عملیاتی و دارای نوبت کاری و آتش نشانی‌ها بدون تغییر نسبت به قبل و به روال سابق می‌باشد. غلامرضا شریعتیاستاندار خوزستان"

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر1 روز قبل

ساعات آغاز اداری در اوایل مهر شناور خواهد شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: صنعت و معدن نیز از رشد منفی خارج شد چرا که در ماه‌های پایانی سال گذشته رشد منفی داشته و این علائم خوبی از رشد اقتصادی کشور است. آقای ربیعی، لغو یک طرفه روادید با کشور عمان را از دیگر مصوبات امروز دولت اعلام کرد و گفت: این لغو روادید را به صورت یک طرفه دائمی کردیم تا هم جذب گردشگر و هم جذب سرمایه گذار از طریق کشور عمان رونق پیدا کند. وی از تصمیم امروز هیئت دولت برای استان‌های مرزی و محروم کشور خبر داد و افزود: منطقه ویژه سرخس و دوقارون به منطقه آزاد تبدیل شد چرا که ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ما از همین مرز‌ها بوده و پیش بینی می‌شود با این تصمیم در صادرات، ترانزیت و اشتغال کمک قابل توجهی صورت گیرد. سخنگوی دولت، ساماندهی شهرک‌های صنعتی شرق تهران را از دیگر تصمیمات امروز جلسه وزیران اعلام کرد و گفت: چند دستگاه متولی شدند تا شهرک‌های صنعتی شرق تهران را ساماندهی کنند و صنایعی را که آلودگی ایجاد می‌کند حذف و سایر صنایع را ساماندهی کنند. آقای ربیعی در پایان شایعه تغییر سه وزیر را تکذیب کرد و گفت: باید در انتشار چنین خبر‌هایی دقت کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1