حشمت الله غریق نجاتی که دریا جان فرزندش را گرفت / اولین بار جان یک آمریکایی را نجات دادم + عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا

حشمت الله غریق نجاتی که دریا جان فرزندش را گرفت / اولین بار جان یک آمریکایی را نجات دادم + عکس

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: حشمت الله شکری که غریق نجات است پس از غرق شدن فرزند 24 ساله اش در دریا تصمیم می گیرد نگاهش به حرفه غریق نجات تغییر داد و او سالهاست از زاویه نجات جان مردم به این شغل نگاه می کند.

حشمت الله غریق نجاتی که دریا جان فرزندش را گرفت / اولین بار جان یک آمریکایی را نجات دادم + عکس - 1

«آقا جلو نرو، سریع برگرد …» این فریاد ناجی غریق، «شکری» است که چندین بار دیگر در سوت خود به عنوان هشدار می‌دمد؛ گویا فردی از محدوده مجاز شنا در دریا پا فراتر گذاشته است.

حشمت‌الله شکری متولد ۱۰ بهمن ۱۳۳۷ در شهرستان محمودآباد، مربی شنا و غواص درجه ۲ استان مازندران است که بیش از ۴۲ سال سابقه نجات غریق و غواصی دارد؛ او از پیشکسوت غواصی مازندران و یکی از اعضای این‌ کمیته است.

شکری گفت: اولین فردی را که نجات داده یک آمریکایی بوده است در سال ۱۳۵۶؛ علاقه شدیدی به این حرفه دارد و تا اکنون بیش از ۷۰۰ نفر را از دریا نجات داده که آن را افتخار می‌داند.

شنا را در ۱۴ سالگی و در رودخانه کنار منزل اش یاد گرفته و معتقد است، این شغل مقدس است.

خاطرات بیشماری از دریا دارد؛ سکوت می‌کند، گویا بغضی سنگین راه گلویش را می‌بندد، به دریا خیره می‌شود، نگاهش پر از حرف‌ها و رازهای مگوست، ثانیه‌هایی بدن کلام می‌ایستد، و خیره به دریا و افق‌های دور …

او می‌خواهد گریه کند اما خودش را کنترل کرده و درباره خاطره‌ای تلخ توضیح می‌دهد: «خیلی سخت است که خودت ناجی غریق باشی اما فرزندت در دریا غرق شود، پسرم ۲۴ سال بیشتر نداشت، او نیز همانند من ناجی غریق بود؛ قهرمان مسابقات شنای نجات غریق کشور با بیش از ۱۵ مدال طلا.»

«او در زمستان برای صیادی همراه قایق به میان دریا رفته بود که متوجه شد قایقش سوراخ شده و در حال غرق شدن است اما فاصله او تا ساحل بسیار بسیار طولانی بود و با وجود شنای فراوان به سمت ساحل، به علت سرد بودن بیش از حد آب دریا دچار ایست قلبی در هنگام شنا شد.»

چقدر باید مصیبت این حادثه برای این پیشکسوت نجات غریق سنگین باشد، اما شکری می‌گوید این شغل را قبول کرده و تا آخرین نفس و توان، پای این شغل می‌ماند.

شکری اما در عین حال از خانواده‌ای یاد می‌کند که ۲ سال پیش با گل و شیرینی به دیدن اش آمده و از او تشکر کردند؛ آن‌ها می‌گفتند که ۱۰ سال قبل فرزندشان را شکری نجات داده‌ است.

یکبار هم جان دو دختر از یک خانواده را نجات داده که در آستانه مسافرت به شهر خودشان بودند و یا به واژگونی قایق ۹ نفره‌ای اشاره می‌کند که خودش یکی از سرنشینان آن بوده و توانستم تمامی افراد آن را به تنهایی نجات دهد، او معتقد است نجات سرنشینان این قایق به مانند معجزه بوده است.

او افتخار دیگر خود را تربیت شاگردانی می‌داند که قهرمان مسابقات شنای نجات غریق کشور شده‌اند، شاگردانی چون جواد سعادتی، رامین شیخایی و تقی ربیع نیا که تحت تعلیم این استاد شنا و نجات غریق نام خود را بلندآوازه کردند.

وی در ادامه تاکید می‌کند که هر ناجی و شناگری بدرد نجات غریق نمی‌خورد و او در انتخاب ناجیان غریق بسیار سختگیر است، او معتقد است کسی باید ناجی غریق شود که به این شغل تعلق خاطر داشته باشد.

شکری درباره مشقت‌ها و چالش‌های شغلی اش می‌گوید و او که انگار درد و دلش تازه شده است با لحنی حق به جانب و صریح می‌گوید: «مشکل حقوق و دستمزد عمده‌ترین چالش ماست که سالیان سال با آن مواجهیم.»

«اینکه هلال احمر ما را تحت پوشش خود گرفته اما با گذشت سه ماه از آغاز فعالیت هئیت‌های نجات غریق استان در سال جاری تنها یک میلیون تومان علی‌الحساب برای ناجیان غریق واریز شده است. اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند بسیاری از همکاران ترک شغل کرده و این امکان وجود دارد که در شهریور با کمبود نیرو مواجه شوند و غریق استان افزایش یابد.»

شکری در ادامه تاکید می‌کند: «کمبود تجهیزات و خدمات هلال احمر، فقدان آمبولانس در ۳۳ کیلومتر ساحل شهرستان محمودآباد، کمبود چتر و سایبان برای اسقرار ناجیان و نبود پوشش بیمه‌ای برای شاغلان در صورت بروز حادثه مشکلاتی است که هیئت‌های نجات غریق هر سال با آن دست به گریبانند.»

وی معتقد است اگر نجات غریق به صورت پیمانکاری واگذار گردد شرایط بهتر خواهد شد.

او یک روز کاری خود را اینگونه شرح می‌دهد: شیفت کاری ناجیان غریق در دو نوبت صبح از ساعت ۸ تا ۱۴ و بعدازظهر از ساعت ۱۴ تا ۲۰ است، اما از ساعت ۶ صبح در کنار دریا حاضرم، علاوه بر این در ساعات خارج از محدوده کاری ناجیان، یعنی شب هنگام نیز به صورت ناجی غریق نگهبان مشغول گشت زنی سواحل و رصد خانواده‌ها و افرادی هستم که در کنار ساحل چادر زده یا قصد ورود به دریا را دارند که مانع آنان برای شنا می‌شوم.

او تاکید کرده و هشدار می‌دهد: شنا در نقاط کور، کنار سنگچین‌ها، همراه داشتن وسایل بادی نامناسب، عدم آگاهی و اطلاع از پرچم‌های رنگی دریا در زمان‌های معین و عدم‌ توجه به تذکرات ناجیان می‌تواند به قیمت جان افراد تمام شده و خاطرات شیرین آنان را به تلخ‌ترین آن بدل کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه بلعیده شدن دختر ۱۷ساله توسط مرگ+ فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل

رویارویی غواص با مار ۷ متری ۹۰ کیلویی در برزیل

همشهریهمشهری17 ساعت قبل

صبا کمالی، بازیگر: بازداشت نشدم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز22 ساعت قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

روایت شبکه اسرائیلی از قدرت پهپادی ایران + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| قدرت نظامی کشورمان همواره موضوع گزارش رسانه‌های بیگانه بوده است. پهپادهای ایرانی در سال‌های اخیر بسیار قدرتمندتر از قبل شده‌اند و همین موضوع، ترس و وحشت رژیم صهیونیستی را بیشتر کرده است. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انیمیشن برادر ویژه محرم منتشر شد

سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: انیمیشن برادر ویژه محرم در استودیو دل زار تولید شد. به گزارش سینماپرس، انیمیشن برادر ویژه محرم به کارگردانی محمد دانیال عطوفی و تهیه کنندگی محمد همدانی در استودیو دل زار تولید شد.

نظرها

اخبار بیشتر