«امیرچخماق» در حصار میز و صندلی اغذیه‌فروشان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
«امیرچخماق» در حصار میز و صندلی اغذیه‌فروشان

«امیرچخماق» در حصار میز و صندلی اغذیه‌فروشان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حالی که بناهای تاریخی امیرچخماق و مسجد جامع دو جاذبه شاخص گردشگری شهر جهانی یزد به شمار می‌آیند، اما منظر آنها به دنبال هجوم بی‌قید و بند میز و صندلی‌های اغذیه‌فروشان در حال گم شدن است.

به گزارش ایسنا، مجموعه تاریخی امیرچخماق و مسجد جامع یزد دو بنای شاخص و مهم گردشگری شهر جهانی یزد هستند به طوری که هر گردشگری که وارد یزد می‌شود حتی برای اندک زمانی از این بناهای تاریخی نیز دیدن می‌کنند.

اگر از تردد و مزاحمت‌های متعدد دست‌فروشان و متکدیان در این اماکن تاریخی بگذریم، این روزها به ویژه بعد از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به شکلی نوین و شاید با تقلیدی کورکورانه از کشورهای پرگردشگری مانند فرانسه و ایتالیا، شاهد نوعی سوءاستفاده از این فرصت گردشگری پیش آمده برای یزد جهانی هستیم.

چند صباحی است که نه تنها در برخی معابر بافت تاریخی شهر بلکه در جوار این دو بنای شاخص گردشگری نیز شاهد تعداد زیادی میز و صندلی‌ متعلق به اغذیه‌فروشی‌های پیرامونی آنها هستیم که بخش زیادی از معابر گردشگری را بدون هیچ ضابطه‌ی و به بهانه‌ی کاسبی اشغال کرده‌اند و حتی از کودکان کار برای تبلیغات بیشتر کارشان بهره می‌برند.

هر چند این موضوع به نوعی در رونق این فضاها به نظر موثر بوده ولی عدم ساماندهی و نظارت بر این بخش، سلب آسایش و ممانعت از برقراری حس مکان و امنیت خاطر گردشگران از سوی این یدکننده‌های معابر نیز باعث بروز نارضایتی‌هایی است.

البته این اتفاق وقتی حادتر می‌شود که هر روز بیشتر از روز قبل شاهد تنگ‌تر شدن حصار میز و صندلی‌های پیرامون این محوطه‌ها و معابر گردشگری هستیم به طوری که در قاب کشیدن کامل زیبایی‌های این بناها را در لنز گردشگران به رویایی دست‌نیافتنی‌تر تبدیل می‌کنند.

«امیرچخماق» در حصار میز و صندلی اغذیه‌فروشان - 6

گلایه‌مندی میراث فرهنگی از این وضعیت

«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد نیز از این وضعیت حاکم بر اماکن تاریخی شهر گلایه می‌کند و در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، می‌گوید: هر چند که میراث فرهنگی نیز با این وضعیت مشکل دارد اما قانونا شهرداری متولی ممانعت از ایجاد سد معبر است که به دلیل مدیریت چندگانه‌ی شهری تاکنون موفق به همکاری و ساماندهی در این زمینه نشده است.

وی با بیان این که نماهای بافت‌ و ابنیه تاریخی یکی از جاذبه‌های یزد به ویژه برای گردشگران خارجی به شمار می‌رود، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه این نابسامانی منجر به ایجاد اختلال در منظر عموم و گردشگران در این مجموعه‌های گردشگری شده است.

مدیریت به شیوه‌ای دیگر در دیدگاه بالادست

به سراغ مسئولان اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد که متولی کنترل این وضعیت در شهر جهانی است، می‌رویم و خواستار پاسخگویی در این زمینه می‌شویم اما پاسخ روشن و راهگشا در این مورد نمی‌یابیم.

«امرالله سیف الدینی» مدیر اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری یزد در این رابطه به خبرنگار ایسنای یزد می‌گوید: هر چند که ما نیز به عنوان متولی امر مخالف این موضوع هستیم اما دیدگاه بالادست به دنبال ارائه طرحی مبنی بر مدیریت این موضوع به شیوه دیگری است به طوری که گویا قرار است شیوه‌ای برای چینش میز و صندلی‌های اغذیه فروشی‌ها در پیاده‌روها بویژه در این مسیرها بخصوص در شب‌ها فراهم شود.

در خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

تدوین شیوه‌نامه مبلمان شهری تا شهریور

لذا از رییس کمیسیون خدمات شهری یزد به عنوان متولی بالادست در این زمینه موضوع را پرس‌وجو می‌کنیم که «سپنتا نیکنام» با تائید وضعیت نامناسب صندلی‌های مغازه‌داران محوطه‌های تاریخی امیرچخماق و مسجد جامع، در این باره تصریح می‌کند: موضوع مبلمان‌های محوطه امیرچخماق و مسجد جامع که در دستور کمیسیون خدمات شهری بوده، در اردیبهشت ماه طی برگزاری جلسه‌ای با حضور معاونت شهرسازی شهرداری و اداره اجرائیات، بررسی و به این توافق رسیدیم که تا پایان شهریورماه، شیوه‌نامه مبلمان شهری امیرچخماق، مسجد جامع و خیابان قیام تدوین شود.

نیکنام در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اضافه می‌کند: در این شیوه‌نامه سبک مبلمان، نوع اصناف، محدوده هر مغازه، نحوه اخذ مجوز و هزینه‌ی لازم برای اخذ این مجوز از سوی معاونت شهرسازی تعیین می‌شود و چنانچه مورد تایید واقع شد، نسبت به ساماندهی آن‌ها اقدام خواهیم کرد.

این مسئول با تاکید بر این که وضعیت فعلی محورهای گردشگری امیرچخماق و مسجد جامع در شان این ابنیه تاریخی نیست، می‌گوید: از آنجایی که تردد خودرو در این دو محوطه محدود و عمدتا پیاده‌محور شده‌اند، سعی در فراهم کردن شرایطی مناسب برای گردشگران داریم اما آنچه امروز شاهد آن هستیم کاملا با ذهنیت ما مغایر است و صحنه‌های نامطلوبی اتفاق افتاده که لازم به ساماندهی است.

نیکنام در پایان خاطرنشان می‌کند: در همه کشورهایی که بحث گردشگری در آن‌ها مطرح است، استفاده از معابر عمومی برای نشستن و خدماتی مانند خوردن و آشامیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما از آنجایی که پس از پیاده‌محوری این محورها در یزد، به مغازه‌ها آسان گرفتیم امروز شاهد بی‌نظیمی‌هایی هستیم که به زودی ساماندهی خواهد شد.

البته چالش دیگری که گویا مسئولان به آن کمتر توجه دارند، موضوع تکدی‌گری، کودکان کار و دست‌فروشی است که در این محورهای تاریخی که در قلب شهر و بافت جهانی یزد به طور چشمگیری در حال شیوع است و جالب این که رویدادهای مذکور در اماکنی در حال گسترش هستند که فاصله زیادی تا شهرداری‌های مرکز و منطقه تاریخی یزد ندارند و نیروهای امنیتی و انتظامی هم به کرات در این اماکن انجام وظیفه می‌کنند اما گویا تمامی این ارگان‌ها که تکدی‌گری و دستفروشی را خط قرمز وظایف مشترک خود می‌دانند، این موضوعات را به دست فراموشی سپرده‌اند!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
به گزارش رکنا، پگاه آهنگرانی پس از چند سال سکوت درحالی که اخیرا حکم محکومیتی برایش صادر شده می‌گوید مردم از اظهار نظرهای سلبریتی‌ها خسته شده‌اند و بهتر است سکوت کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
کجاروکجارو17 ساعت قبل
اگر دوست دارید به ایتالیا سفر کنید و این زیبایی‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی را ببینید، با کمک کجارو بهترین تور ایتالیا را جست‌و‌جو کنید. در ایتالیا قوانین و مقرراتی وجود دارد که ممکن است ناآگاهانه آن‌ها را بشکنید و خودتان را به دردسر بیاندازید. اگر قصد دارید به ایتالیا سفر کنید، حتما این قوانین را در نظر داشته باشید تا دچار دردسر نشوید. مواردی که در ادامه عنوان می‌کنیم در ایتالیا ممنوع است و ممکن است منجر به دستگیری شما یا پرداخت جریمه‌های سنگین شود. این نوع از پوشش فقط محدود به نواحی ساحلی یا تفریحگاه‌های ساحلی است و جای دیگر شهر، ممنوع است.
مازن آنلاینمازن آنلاین17 ساعت قبل
مسئول اردویی راهیان نور سپاه کربلا: پیام مازند - ساری - مسئول اردویی راهیان نور و گردشگری سپاه کربلا از برگزاری تور گردشگری جنگل با عنوان راهیان بصیرت در جنگل‌ها و مناطق گردشگری استان به مناسبت هفته دفاع مقدس خبر داد. سرگرد پاسدار محمد عباسپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تور گردشگری جنگل با عنوان راهیان بصیرت اظهار داشت: این طرح با هدف بازشناسی جریان ضد انقلاب در دهه ۶۰ در هفته دفاع مقدس با حضور اقشار مختلف مردم برای اولین بار در استان اجرا می‌شود. وی افزود: این اردو در امتداد راهیان نور جنوب کشور و با عنوان جبهه سوم برگزار می‌شود زیرا دشمنان در اوایل انقلاب مناطق جنگلی را برای رسیدن به اهداف خود برگزیدند از اینرو این مناطق به جبهه سوم نامگذاری شده است. عباسپور به وقایع دهه ۶۰ و اقدامات منافقین علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: بنا داریم اهداف اردو را در قالب طرح تور گردشگری جنگل بیان کنیم و این وقایع توسط راویان در اردوها بیان خواهد شد. وی با اظهار اینکه این اردوها یک روزه تحت عنوان گردشگری جنگل اجرا می‌شود گفت: در این اردوها، برنامه‌های فرهنگی، ورزشی، تبیین حوادث تاریخی و بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی انجام می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر