اعتبار «معاملات غیررسمی» چطور مردم را به خاک سیاه می‌نشاند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
اعتبار «معاملات غیررسمی» چطور مردم را به خاک سیاه می‌نشاند؟

اعتبار «معاملات غیررسمی» چطور مردم را به خاک سیاه می‌نشاند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
حوالی دی ماه سال گذشته بود که خبری در رسانه‌ها پیچید، کلاهبرداری تواسنته بود ۱۳۲ واحد را به ۱۴۰۰ نفر پیش‌فروش و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان نیز به جیب بزند اما این فرد با چه ابزاری توانسته بود چنین کلاه‌برداری بزرگی انجام دهد؟!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ تلخ است وقتی بدانی تمام زندگیت، یک شبه بر باد می‌رود؛ این داستان کسانی است که در رضوان شهر قم اقدام به پیش خرید خانه کردند اما پس از مدتی متوجه شده‌اند، رویای شیرین صاحبخانه شدن برای آن‌ها تنها سرابی بیش نبوده و اکنون تمام دارایی که برای سرمایه‌گذاری در این پروژه صرف کرده بودند را از دست داده‌اند زیرا پیش‌خرید خانه‌های رضوان شهری، کلاهبرداری بوده و کلاهبرداران توانستند ملکی را به ۱۴۰۰ نفر بفروشند.

داستان رضوانشهر از کجا شروع می‌شود؟

تقریبا حوالی دی ماه سال گذشته بود که خبری در رسانه‌ها پیچید، فرد کلاهبردار توانسته بود ۱۳۲ واحد را به ۱۴۰۰ نفر پیش‌فروش و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان نیز به جیب بزند اما این فرد کار خود را چگونه آغاز و با چه ابزاری توانسته بود این ثروت عظیم را بدست بیاورد و ۱۴۰۰ نفر را آواره کند؟!

طبق گفته‌ی مال‌باختگان، داستان از این قرار است که کلاهبردار در سال ۹۰ شروع به تبلیغات گسترده جهت پیش‌فروش در شهر قم می‌کند؛ مردم نیز برای رسیدن به آرزوی خود، یعنی صاحب خانه شدن، تمام سرمایه یک عمر زندگی خود را برای شرکت در این پروژه پرداخت می‌کنند.

راه تامین این پول برای متقاضیان راه دردآوری بود زیرا اکثر کسانی که در پروژه مذکور، سرمایه‌گذاری کردند از افراد متوسط و ضعیف جامعه محسوب می‌شدند؛ برای مثال یکی از مالباختگان، برای پیش خرید خانه، طلا و هدایای مراسم عروسی خود را به فروش رساند، وی در اینباره می‌گوید: «زمانی که این پروژه را پیش‌خرید کردیم، تازه ازدواج کرده بودم؛ به امید خانه‌دار شدن، تمام طلاهای خود را فروختم؛ هر آنچه در مراسم عروسی و پاتختی از دوستان و آشنایان دریافت کرده بودم را نیز برای تامین هزینه مربوطه به فروش رساندم؛ حتی از رفتن به ماه عسل نیز صرف نظر کردم؛ با این حال بعد از گذشت چندین سال، بچه‌ام به دنیا آمده و در حال بزرگ شدن است اما من صاحب هیچ خانه‌ای نشدم!»

یکی دیگر از مالباختگان از سال‌ها کارگری برای تامین هزینه‌های زندگی و جمع کردن پول‌های خود به امید خانه‌دار شدن چنین می‌گوید: «در ابتدا که تبلیغات این پروژه را دیدم، امیدوار شدم که پس از مدت‌ها می‌توانم خانه‌دار شوم، بنابراین تمام دارایی و دار و ندار خود را برای سرمایه‌گذاری در این پروژه جمع آوری کردم اما بعد از مدتی که خبر کلاهبرداری این پروژه به گوش بنده رسید، تمام آرزوهایم نقش بر آب شد».

شیوه کلاهبرداران چگونه بود؟

با این که کلاهبرداران توانستند به راحتی ۱۴۰۰ نفر را آواره کنند اما چگونه بی‌سر‌و‌صدا و بدون آنکه کسی متوجه شود، این فعالیت را به سرانجام رساندند؟

در پاسخ به این سؤال نماینده مالباختگان می‌گوید: «‌آن‌ها به دو روش فیش‌ها را به مردم می‌فروختند؛ اول از همه اینکه در دفاتر خودشان یکسری فیش آماده تهیه کرده بودند و زمانی که داوطلبان پیش‌خرید خانه، تمام هزینه‌های مربوط را که چیزی حدود ۷۰ میلیون تومان بود را پرداخت می‌کردند، در ازای آن یک برگ فیش که اسم و مشخصات آن‌ها در آن درج شده بود را دریافت می‌کردند».

این فرد در ادامه به شیوه دوم کلاهبرداری و پیش‌فروش این املاک اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «‌راه دومی که این کلاهبرداران از آن استفاده می‌کردند به این طریق بود که تعدادی فیش را به مشاورین املاک واگذار می‌کردند و پس از اینکه متقاضیان خرید مسکن به آن‌ها مراجعه می‌کردند، این خانه‌ها را به آن‌ها پیشنهاد می‌دادند؛ زمانی که افراد به خرید آن خانه‌ها تمایل پیدا می‌کردند، آن‌ها نیز با درج اسامی افراد در داخل فیش‌ها در ازای دریافت وجه کامل پول، یک فیش به خریداران می‌دادند».

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

نماینده مردم مالباخته اظهار می‌کند: «‌متاسفانه این شیوه رایج پیش‌خرید خانه در سراسر کشور است و ما نیز به اعتمادی که به دستگاه قضا و قوانین داخلی کشور داشتیم، برای خرید این خانه‌ها اقدام کردیم!»

چرا به راحتی می‌توان یک ملک را به چندین نفر پیش‌فروش کرد؟

یک کارشناس حقوقی، علت فروش یک ملک به چندین نفر را باید در «اعتبار معاملات غیررسمی» جستجو کرد، در همین راستا سجاد طاهری، کارشناس حقوقی معتقد است که «معاملات غیررسمی به علت ثبت نشدن در دفاتر ثبت اسناد رسمی، راه را برای کلاهبرداران هموار می‌کند؛ معاملات غیررسمی با اینکه در دفاتر ثبت اسناد رسمی به ثبت نمی‌رسند اما از اعتبار بالایی در دادگاه‌ها برخوردارند، به طوری که اسناد غیررسمی به راحتی می‌توانند اسناد رسمی را باطل کنند!»

این کارشناس حقوقی ادامه داد: کلاهبرداران برای اینکه بتوانند یک ملک را به چندین نفر پیش فروش کنند، نیازمند ابزاری هستند که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد؛ برای مثال از این معاملات، هیچ کس نباید اطلاع داشته باشد و بتوان از آن معاملات به تعداد زیاد استفاده کرد؛ از این رو معاملات غیررسمی به دلیل نیاز نداشتن به ثبت رسمی، تنها طرفین قرارداد از آن مطلع هستند؛ علاوه برآن هیچ کس دیگری نیز قادر به تشخیص این موضوع نیست که آیا این ملک در گذشته به کسی فروخته شده است یا خیر.

طاهری افزود: بنابراین قانون راه را برای کلاهبرداران هموار می‌کند؛ از طرف دیگر به دلیل اعتباری که معاملات غیررسمی، نظیر قولنامه در دادگاه‌ها دارد، مردم در ازای دریافت قولنامه به فروشندگان، پول پرداخت می‌کنند لذا مقصر اصلی بروز چنین اتفاقاتی در کشور را باید قانون دانست نه مردم زیرا مردم به اعتبار قانون به انجام معامله می‌پردازند و سرمایه خود را در این زمینه خرج می‌کنند.

راه حل چیست؟

همانطور که ملاحظه شد، معاملات غیررسمی یا قولنامه‌ای سبب فروش یک ملک به چندین نفر در کشور و باعث آوراگی بسیاری از هموطنانمان نیز شده است اما برای حل این مشکل چه باید کرد؟ در همین راستا بسیاری از اساتید دانشگاه بی‌اعتباری این معاملات را راه‌کار مشکلاتی نظیر فروش یک ملک به چندین نفر دانسته‌اند.

از این رو، سام سواد‌کوهی؛ عضو حقوقدان شورای نگهبان معتقد است که «در واقع دلیل فروش یک ملک به چند نفر، ثبت نشدن معاملات است؛ باید شرایطی در کشور به وجود بیاید که معاملات اموال غیرمنقول، در یک فرصت معینی به ثبت برسند؛ این در حالی است که کشورهای دیگر به این سمت رفته‌اند و کشور ما نیز ناگزیر است که به سمت رسمی کردن معاملات برود.»

بنابراین اینگونه می‌توان نتیجه گرفت که علت فروش یک ملک به چندین نفر، اعتبار معاملات غیررسمی است؛ از جهت دیگر، تا زمانی که این معاملات بی‌اعتبار نشوند، شاهد بروز چنین اتفاقاتی خواهیم بود؛ علاوه بر آن، بی‌اعتباری این معاملات با اصلاح قانون قدیمی ثبت مصوب ۱۳۱۰ امکان‌پذیر است لذا قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی برای حل این موضوع با همکاری هم می‌توانند راه را بر کلاهبرداران بسته و امنیت را به بازار برگردانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اشتباه کردی، توجیه نکن!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کسانی که قبول نمی‌کنند اشتباه کرده‌اند، قابل اعتماد نیستند و نمی‌شود به آنها به عنوان یک دوست، همکار و یا حتی رییس جمهور اعتماد کرد. این اشتباه برای گزارشگر تازه کار فوتبال هم یک گاف بزرگ است چه برسد به سرهنگ علیفر با این سابقه وتجربه. او قبول نمی‌کند اشتباه کرده است و تقصیر را به گردن سایت خارجی می‌اندازد. شاید اگر علیفر قبول می‌کرد، اشتباه کرده و سعی در جبران آن می‌کرد، شاهد این همه هجمه علیه خود نبود. اشتباه کردن خوب نیست اما پذیرش اشتباه یک ویژگی مهم اخلاقی در یک انسان است.
تابناکتابناک18 دقیقه قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک نیمه سنگین در محدوده ورودی تهران خبر داد. به گزارش ایسنا، سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی هم اکنون ترافیک در مسیر آزادراه قزوین به کرج محدوده پایانه شهید کلانتری تا پل فردیس و در ادامه در آزادراه کرج به تهران محدوده پل فردیس تا پل کلاک نیمه سنگین است. وی با بیان اینکه سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردارند، گفت: توصیه ما به هموطنان این است که قبل از آغاز تردد در محورهای مواصلاتی کشور از طریق تماس با شماره تلفن ٨٨٢۵۵۵۵۵ از آخرین وضعیت جوی و ترافیکی راه‌های کشور مطلع شوند.

گدا‌ها شناسنامه‌ دار می‌شوند (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشخصات گدا‌های سراسر کشور به زودی در سامانه‌ای ثبت و نگهداری می‌شود تا در صورت نیاز رصد شوند. عصرایران - بهنام اکبری؛ مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: قانون گذار مجازات تکدی‌گری را ۳ ماه تا یک سال حبس و استرداد تمامی اموال جمع آوری شده از این راه، پیش بینی کرده است.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
بهترین آموزشگاه زبان آلمانی اصفهان کجاست؟ بهترین مجموعه آموزشگاه زبان آلمانی اصفهان که شما را برای آزمون گوته سفارت آلمان آماده می‌کند، مؤسسه گاما می‌باشد. تدریس خصوصی زبان آلمانی اصفهان چگونه است؟ تا حد ممکن سعی کنید زبان آلمانی را در کلاس‌های گروهی یاد بگیرید، چراکه تعامل با سایر زبان‌آموزها باعث تقویت مهارت مکالمه در شما خواهد شد. آموزش فشرده زبان آلمانی در اصفهاناگر با محدودیت زمانی زیادی مواجه هستید دوره فشرده زبان آلمانی اصفهان به شما پیشنهاد میشود. به زبان ساده شما نباید هیچ کار دیگری جز یادگیری زبان آلمانی داشته باشیدآموزشگاه زبان آلمانی گوته در اصفهان کجاست؟ آزمون گوته سفارت آلمان در شهر تهران برگزار می‌شود و دوره‌های آمادگی آزمون گوته اصفهان در مؤسسه گاما ارائه می‌شود. آدرس آموزشگاه زبان آلمانی در اصفهان – موسسه گاماآدرس آموزشگاه زبان آلمانی در اصفهان خیابان شیخ صدوق شمالی بوده علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در کلاس زبان آلمانی اصفهان می‌توانند با شماره‌تلفن‌های مؤسسه گاما تماس بگیرند.

گزارش در حال تکمیل است …نخستین جلسه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت‌زاده

4+
ایسناایسنا32 دقیقه قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی از آغاز بارش‌ها در کشور از آبان ماه خبر داد و گفت: بارش‌ها در سال جاری به نسبت سال گذشته کاهش می‌یابد. احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت جوی کشور طی هفته‌های آینده گفت: تا هفته آینده بارشی در مناطق مرکزی، غربی، شمال شرق کشور رخ نمی‌دهد. وی با بیان اینکه آبان ماه، ماه پربارشی برای کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: دامنه‌های جنوبی البرز و مناطق مرکزی در آبان بارش‌های باران را تجربه خواهند کرد. وظیفه با تاکید بر اینکه بیشتر از سال گذشته بارش باران در کشور نخواهیم نداشت، گفت: بارش باران در سال گذشته بیش از حد نرمال بود و اکنون مدل اقلیمی این موضوع را نشان نمی‌دهد. مدیر کل پیش‌بینی سازمان هواشناسی با بیان اینکه طی دو هفته آینده اولین سیستم پاییزی را در شمال غرب کشور خواهیم داشت، گفت: در تهران و نیمه مرکزی، غربی و شمال شرق کشور بارش باران در دو هفته آینده پیش بینی نمی‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر