مالیات بر خانه‌های خالی یکی از راه‌های کاهش قیمت مسکن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
مالیات بر خانه‌های خالی یکی از راه‌های کاهش قیمت مسکن

مالیات بر خانه‌های خالی یکی از راه‌های کاهش قیمت مسکن

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای موجود برای کاهش قیمت مسکن، برقراری مالیات برای خانه‌های خالی است؛ گفت: این نوع مالیات از سفته‌بازی در بازار مسکن جلوگیری کرده و مانع احتکار مسکن و در پی آن گران‌فروشی خانه‌ها توسط مالکین می‌شود.

فرشاد فصاحت استاد دانشگاه پیام نور استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در علم اقتصاد اخذ مالیات همواره به‌ عنوان یکی از سیاست‌های موجود برای کاهش تقاضای غیر مؤثر کالاها و خدمات به‌شمار می‌رود؛ مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه یک نوع مالیات است که طی چند سال اخیر در اقتصاد ایران مطرح‌ شده و نظرات موافق و مخالفی را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: درواقع یکی از راهکارهای موجود برای کاهش قیمت مسکن، برقراری مالیات بر روی خانه‌های خالی است؛ زیرا این نوع مالیات از سفته‌بازی در بازار مسکن جلوگیری کرده و مانع احتکار مسکن و در پی آن گران‌فروشی خانه‌ها توسط مالکین می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مالکین خانه‌های خالی شامل دو دسته می‌شوند، اضافه کرد: دسته اول مالکان شخصی خانه‌های خالی و دسته دوم نیز سفته‌بازهای ملکی هستند؛ سوداگری با خانه‌های خالی زمانی بیشتر می‌شود که اشخاص به طمع افزایش قیمت در آینده، اقدام به خرید ملک و آپارتمان می‌کنند و آن را تا زمان بروز تورم در بازار مسکن بدون استفاده رها می‌کنند.

وی تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانیم ازجمله مشکلات موجود در بازار مسکن، سفته‌بازی و فسادی است که در این بازار شکل گرفته است. یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت‌ها و کمبود عرضه واحدهای مسکونی، پدیده احتکار و خالی نگه‌داشتن واحدهای مسکونی در کشور است؛ پدیده‌ای که در سال‌های اخیر بسیار شایع شده است.

وجود بیش از سه میلیون خانه خالی در کشور!

فصاحت با اعلام اینکه مطابق با داده‌های سرشماری سال ۹۵، تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور دو میلیون و ۵۸۰ هزار خانه رسیده است، افزود: همان‌گونه که از این آمار برمی‌آید تعداد خانه‌های خالی در کشور در پنج سال منتهی به ۹۵ حدود ۶۰ درصد افزایش‌ یافته است؛ در حال حاضر بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که در برهم زدن تعادل بازار مسکن تأثیر مستقیمی گذاشته است.

وی عنوان کرد: نظریات علم اقتصاد بیانگر آن است که عرضه و تقاضا مهم‌ترین عامل قیمت‌گذاری کالاهاست و درحالی‌که بیش از چهار میلیون تقاضای انباشته در بازار مسکن وجود دارد، این تعداد خانه خالی عاملی در جهت برهم خوردن تعادل در این بازار شده است. اتفاقی که در بازار مسکن در کشور افتاده منجر به افزایش قیمت مسکن شده است.

این استاد دانشگاه اشاره کرد: با توجه به افزایش تعداد واحدهای مسکونی خالی و جهش قیمت مسکن در کشور، اجرای سریع قانون مالیاتی مربوط به خانه‌های خالی را بیش‌ازپیش ضروری می‌سازد. اما پیش‌نیاز اجرای این قانون شناسایی خانه‌های خالی و راه‌اندازی سامانه‌ای تحت عنوان سامانه املاک و اسکان در کشور است.

بین نوسان تعداد خانه‌های خالی با نوسان قیمت مسکن ارتباط معکوس وجود دارد

وی تشریح کرد: مطالعات صورت گرفته در بازار مسکن نشان می‌دهد که بین نوسان تعداد خانه‌های خالی با نوسان قیمت مسکن ارتباط معکوس وجود دارد؛ بدین معنی که در شرایط کاهش رشد قیمت مسکن، صاحبان واحدهای مسکونی به امید افزایش قیمت در دوره‌های آتی، از عرضه واحدها به بازار خودداری می‌کنند. بنابراین پر واضح است که در زمان افزایش قیمت مسکن، عرضه خانه‌های خالی به بازار سبب جبران نسبی کمبود عرضه می‌شود و در مرحله رونق معاملات، دسته دوم یعنی سفته‌بازهای ملکی باعث افزایش بیشتر قیمت مسکن خواهند شد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

فصاحت بیان کرد: دو نوع مالیات وجود دارد که می‌تواند ریسک سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن را افزایش دهد، مالیات سالانه بر املاک و مالیات بر نقل‌وانتقال؛ این دو نوع مالیات هم برای مهار سفته‌بازی و هم برای کاهش تعداد واحدهای خالی از سکنه مناسب است.

وی گفت: تجربه‌های موفق در دنیا نشان داده است که دولت‌ها با اخذ مالیات‌های سنگین بر خانه‌های خالی، جذابیت احتکار و خالی نگه‌داشتن مسکن را کاهش می‌دهند. درواقع این نوع مالیات باید بازدارنده باشد، بدین معنی که برای صاحب ملک خالی بودن خانه صرف نداشته باشد، در این صورت خانه‌های زیادی در معرض اجاره و فروش قرار خواهند گرفت که کمک شایانی به اجرای برنامه‌های دولت برای راه‌اندازی جریان تولید خواهد کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بر همین اساس، دولت با وضع مالیات بر خانه‌های خالی، باعث پر شدن خانه‌ها و کاهش فشار تقاضا و در پی آن کاهش قیمت‌ها می‌شود. در همین راستا، در ایران نیز طرح مالیات بر خانه‌های خالی به‌عنوان بخشی از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۹۴، به تصویب مجلس رسید.

وی یادآور شد: متأسفانه در طول شش سال گذشته این مورد هم همواره مورد غفلت بود و بااینکه از سال ۹۴ دولت باید مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اجرا می‌کرد، به دلیل آماده نبودن سامانه املاک، عملا هیچ اقدام مؤثری انجام نشده است.

فصاحت توضیح داد: نبود سازوکار مناسب مالیاتی و همچنین عدم پایه‌ریزی و ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور و شرایط خاص بازار مسکن را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین دلایل اجرایی نشدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی دانست. به‌طورکلی وضع مالیات بر خانه‌های خالی کار درستی به نظر می‌رسد اما تنها راه رونق بازار مسکن نخواهد بود. باید در کنار اخذ مالیات از خانه‌هایی که سال‌ها است ساخته شده و به‌صورت خالی نگهداری می‌شوند، سیاست‌های تشویقی نیز برای رونق بازار مسکن در نظر گرفته شود.

نباید از نقش سفته‌بازی غافل شد

این استاد دانشگاه در پایان اظهار کرد: علاوه بر موارد فوق که نقش عرضه و تقاضا در بازار مسکن را توضیح می‌دهد، نباید از اهمیت نقش سفته‌بازی را در افزایش قیمت‌ها غافل شد. زیرا هر مقداری که عرضه افزایش یابد، بازهم سفته‌بازان، دلالان و سوداگران بازار مسکن، اقدام به خرید واحدهای جدید کرده و در برابر کاهش قیمت مسکن مقابله می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر1 روز قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش از راهنمای سفر به تایلند قصد داریم تا نکات مهم سفر به تایلند را بیان کنیم. از این رو، اگر قصد دارید سفر ارزانی را تجربه کنید، این ماه بهترین زمان سفر به تایلند است. رفت و آمد با تاکسی راحت‌تر است، اما توک توک دید بهتری به بیرون دارد. به یاد داشته باشید که قبل از سوار شدن در تاکسی یا توک توک در مورد کرایه با راننده به توافق برسید. -نکته‌ای که باید در بین نکات مهم سفر به تایلند توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، صحبت کردن در مورد پادشاه تایلند است.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، آقای محمد شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارش‌های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تاکنون به ۳۸۰ میلیمتر رسیده است، افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۴۲ درصد افزایش یافته است. وی با تاکید بر اینکه حجم ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران (لتیان، امیرکبیر، طالقان، ماملو و لار) به ۹۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: پارسال در همین بازه زمانی، حجم آب ذخیره شده در سد‌های استان به ۶۴۰ میلیون مترمکعب رسیده بود که به واسطه بارندگی‌های بسیار مناسب سال آبی جاری شاهد افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. آقای شهریاری با اشاره به فعالیت ۹ واحد نیروگاه برق‌آبی استان در سد‌های لتیان، امیرکبیر، طالقان، امیرکبیر و نیروگاه کلان، افزود: ظرفیت نصب شده این واحد‌ها ۲۶۸ مگاوات است و بارندگی‌های سال آبی جاری موجب شده است تا نیروگاه‌های برق‌آبی استان با افزایش ۹۲ درصدی تولید خود نسبت به تابستان پارسال نقش موثری در تامین برق پایدار پیک (اوج مصرف) تابستان امسال داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مصرف سالانه آب شرب تهران به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: تقریبا هر سال ۶ بار حجم مخزن سد امیرکبیر برای تامین آب شرب تهران استفاده می‌شود که در شرایط نرمال ۷۰ درصد از آب شرب تهران از آب‌های سطحی و منابع سد‌ها و ۳۰ درصد آن توسط منابع زیرزمینی تامین می‌شود. مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران افزود: با توجه به افزایش ۳۰۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد‌های پنجگانه استان تهران در مقایسه با سال گذشته امیدواریم با شرایط مطلوب‌تری بتوانیم برای سال آبی پیش‌رو برنامه‌ریزی کرده و با کمترین چالش نیاز آبی استان را در سال آبی ۹۸-۹۹ تامین کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت از تشکیل کارگروه و میز تخصصی طلا، جواهرات و فلزات گرانبها با حضور اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر دادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ هم اندیشی انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در زمینه طلا، فلزات گرانبها و سنگ تزیینی امروز (پنج شنبه) با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شد. آقای مهدی صادقی نیارکی در این نشست با اعلام این خبر گفت: نگاه ما در وزارت صنعت معطوف به مباحث کلان اقتصاد توسعه و زنجیره‌های ارزش است و از این رو مباحث مطرح شده در جلسات تخصصی باید تبدیل به اقتصاد و مزیت‌های اقتصادی شود. وی با اشاره به اهمیت طلا و جواهر در اقتصاد کشور افزود: پیشنهاد می‌شود مرکزی مستقل تشکیل شود که همه اضلاع فلزات گرانبها نظیر طلا، جواهرات و سنگ‌ها و حتی صادرات و فروش در آن‌ها تجمیع شود تا تحقق سند راهبردی این صنعت تسریع بشود. سرپرست معاونت امور صنایع گفت: ارتباط خوبی میان دولت و سایر قوا وجود دارد و از این ظرفیت می‌توان برای بلوغ کامل صنعت و برطرف کردن سنگلاخ‌ها و موانع استفاده کرد. سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت پیشنهاد داد که از ظرفیت‌های دانشگاه و صنعت باید به صورت هم افزا استفاده شود تا سند و چشم انداز صنعت طلا و جواهر با محوریت مطالعات در کشور تهیه شود.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۰۰ هزار تومان معامله شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ​ هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی ۱۴۹۶ دلار و ۵۰ سنت عرضه شد. همچنین امروز هر مثقال طلا یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. گفتنی است، ​ امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1