نظام اقتصادی ایران از قرآن اخذ نشده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
نظام اقتصادی ایران از قرآن اخذ نشده است

نظام اقتصادی ایران از قرآن اخذ نشده است

مهرخبرگزاری مهر |
حجت الاسلام منطقی با بیان اینکه نظام اقتصادی ایران از قرآن اخذ نشده گفت: نظام اقتصادی فعلی ایران برگرفته از مدل های موجود در دنیاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، ویژه برنامه در ساحل سخن رادیو گفت و گو به مناسبت دهه ولایت با موضوع قرآن در نهج البلاغه و حضور حجت الاسلام محمود عینی استاد حوزه، حجت الاسلام علی زمانی استاد حوزه و دانشگاه و حجت الاسلام منطقی رئیس حوزه علمیه کرج و امام جمعه سابق ماهدشت روانه آنتن شد.

حجت الاسلام زمانی در این ویژه برنامه با اشاره به تأکید ویژه امیرالمؤمنین (ع) درباره قرآن گفت: حضرت در وصیت نامه خود می‌فرمایند: مراقب باشید کسی از عمل به قرآن از شما سبقت نگیرد.

وی با اشاره به اهمیت قرآن کریم در نهج البلاغه بیان کرد: امیرالمؤمنین (ع) در خطبه ۱۹۸ قرآن را چشمه‌ای معرفی می‌کنند که هیج وقت تمام نمی‌شود. همچنین حضرت در خطبه اول نهج البلاغه دو نشانه را برای دینداران معرفی می‌کنند: اول فروتنی در برابر عظمت الهی و دوم اعتراف به عزت خداوند که البته این دو باید در عمل و رفتار ما بروز و ظهور داشته باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به سفارش قرآن و نهج البلاغه به تواضع و فروتنی گفت: حکمت ۴۰۶ نهج البلاغه و آیاتی از قرآن به این موضوع اشاره و تاکید دارند.

در ادامه ویژه برنامه در ساحل سخن از رادیو گفت‌وگو، حجت الاسلام منطقی با مقایسه منشأ علوم و معارف بشری و قرآن اظهار داشت: علوم بشری منشأ تجربی دارند اما منشا قرآن، علوم الهی است.

رئیس حوزه علمیه کرج با بیان اینکه علوم الهی افق دید انسان را بالاتر برده و نگاه دنیایی و آخرتی ما را اصلاح می‌کند افزود: یکی از اشکالات بشر این است که دائما تجربه می‌کند اما راه را پیدا نمی‌کند درصورتی که با حرکت به سمت قرآن نقشه راه را پیدا خواهیم کرد.

وی بیان کرد: امیرالمومنین (ع) در نهج البلاغه تأکید بسیاری بر اهمیت قرآن دارند و با توجه به قابل فهم نبودن برخی سطوح قرآن برای همه آن را در نهج البلاغه تفسیر می‌کنند.

حجت الاسلام منطقی با اشاره به بیانات حضرت در خطبه ۱۸۳ نهج البلاغه گفت: قرآن امر کننده و نهی کننده و صامت و ناطق است. قرآن به برخی امور تشویق و از برخی امور نهی می‌کند. ظاهر قرآن ساکت است اما گوینده‌ای است که باید از مطالب درون آن بهره برد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با تصریح بر اینکه نظام اقتصادی ایران از قرآن أخذ نشده گفت: نظام اقتصادی فعلی ایران برگرفته از مدل‌های موجود در دنیاست. نجات ما در این است که در همه امور به ویژه نظام اقتصادی به سمت قرآن حرکت کنیم.

رئیس حوزه علمیه کرج همچنین به فرازی دیگر از سخنان حضرت در نهج البلاغه گفت: اگر کسی اهل خواندن قرآن باشد و بمیرد و به جهنم برود یعنی این فرد آیات را به مسخره گرفته و اهل عمل به قرآن نبوده است.

حجت الاسلام منطقی بیان اینکه نهج البلاغه سفارش ویژه‌ای به تواضع دارد، گفت: در مدل‌های نظام غربی، نه تنها غنی در برابر فقیر متواضع نیست بلکه غنی، غنی‌تر و فقیر فقیرتر می‌شود. ما در نظام اسلامی باید مراقب این مدل‌ها باشیم.

در پایان، حجت الاسلام عینی با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین (ع) در خطبه ۱۸ نهج البلاغه گفت: قرآن علم پروردگار است که ظاهری زیبا و باطنی عمیق دارد.

استاد حوزه با اشاره به اینکه حکومت امام زمان (عج) بر مبنای قرآن خواهد بود گفت: توجه به قرآن مربوط به زمان و موضوع خاصی نیست. قرآن از نظر زمانی حد و حدود ندارد و در همه مکان‌ها نیز قابل توجه است.

حجت الاسلام عینی با اشاره به خطبه ۱۵۲ نهج البلاغه درخصوص شفا در قرآن مطرح کرد: ما باید از قرآن شفا طلب کنیم بدین معنا که نگاه ما در همه زمینه‌ها باید به قرآن متصل باشد.

وی همچنین حزن و خشیت قرآنی را دو مسئله مهم برشمرد و گفت: قرآن به ما می‌آموزد که ترس ما از خداوند باید مبتنی بر دانش ما باشد و از خداوند حیا کنیم.

این استاد حوزه با بیان اینکه خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه به موضوع تکبر اشاره دارد گفت: حضرت می‌فرمایند: مردم از آنچه بر ملتهای متکبر گذشت عبرت گیرند و به کسانی که از دنیا رفته‌اند فکر کنند. از آثار کبر و غرور به خداوند به پناه ببرید همان طور که در حوادث به خدا پناه می‌برید. اگر خدا تکبر را جایز می‌دانست آن را برای اولیای خود مجاز می‌شمرد درصورتیکه اولیا از قشر مستضعف بودند و خداوند همواره آنها را با ترس و فقر و بیم می‌آزمود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

درخواست قابل تأمل شهاب حسینی از رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
شهاب حسینی در دیدار رهبری با جمعی از هنرمندان در سال ۱۳۸۹ گفت: باید با پرداخت زیبای شخصیت بزرگان و نخبگان اجتماعی، علمی، فرهنگی، دینی و ورزشی، نسل جوان درک هویت ملی خود کمک کرد.

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو12 ساعت قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب6 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

مشق احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، خانم اوتادی در صفحه شخصی خود نوشت: «دوستان عزیزی که میخوان بدون علم در زمینه شعر نظر بدن، لطفا یاد بگیرن حداقل از رو درست بخونن، که سبب خنده مارو فراهم نکنن. برای عزیزانی که متوجه نشدن و دایرکت درخواست دادن توضیح میدم که مضمون شعر (زیریک سقف) توصیف زورگویی واقتدار بیش از حد یکی از طرفین و یکی نبودن زوج‌های جامعه مون هست که در نهایت سردی و طلاق عاطفی و زندگی اجباری رو به همراه داره …امیدوارم درست خونده و فهمیده بشه و لذت ببرید.» اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن مجریان من و تو، شعر خانم اوتادی را تمسخر می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر