جزئیات مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

جزئیات مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران

فراروخبرگزاری فرارو |
حسین راغفر استاد دانشگاه با اشاره به تغییر نگرشی که در مطالعات مربوط به فقر در بین سیاست گذاران کشور رخ داده است، اظهار داشت: «در کشورمان برای سالیان متمادی درآمد به عنوان تنها ملاک فقیر بودن با استفاده از شاخصی به نام خط فقر سنجیده شده، اما در دنیا مدت‌هاست که شاخص‌های دیگری نیز علاوه بر درآمد در این رابطه مطرح است.»

فرارو-به تازگی وزارت امور اقتصادی و دارایی پژوهشی را در رابطه با فقر در ایران انجام داده، که یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد، دو سطح فردی و کلان مانع فقرزدایی در ایران شده است، از سویی این تحقیق، فقر چند بعدی را در ایران مورد بررسی قرار داده که به ندرت چنین موضوعی رخ داده و این امر نشان‌گر تغییر نگرش سیاست گذاران در رابطه با مطالعه فقر است.

به گزارش فرارو، در پژوهش‌های بسیاری که در حوزه فقر انجام شده، اکثر آن‌ها از لحاظ درآمدی فقر را بررسی کردند و تحت عنوان خط فقرافراد فقیر را مورد شناسایی قرار می‌دادند، اما با وجود مفاهیمی نظیر فقر چند بعدی دیگر تنها بعد درآمدی برای سنجش فقر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و وجوه دیگر شامل آموزش، سلامت، حمل و نقل، تغذیه و مسکن نیز برای پرسش در مورد فقر تاثیرگذار بود و به کار می‌رود.

جزئیات مدل جدید اندازه گیری خط فقر در ایران - 3

حسین راغفر

تنها ملاک مطالعه فقر درآمد نیست

حسین راغفر پژوهشگر حوزه فقر در گفتگو با فرارو با بیان اینکه مطالعاتی که در مورد فقر طی سالیان گذشته در کشورمان انجام شده بیشتر بر روی درآمد به عنوان ملاک فقیر بودن تاکید شده است، گفت: «اما در پژوهش اخیر وزارت اقتصاد در این حوزه از مفهوم فقر چند بعدی استفاده شده است، هرچند که این مسئله نیز خود نقایص و کاستی‌هایی به همراه دارد.»

این استاد دانشگاه با اشاره به تغییر نگرشی که در مطالعات مربوط به فقر در بین سیاست گذاران کشور رخ داده است، اظهار داشت: «در کشورمان برای سالیان متمادی درآمد به عنوان تنها ملاک فقیر بودن با استفاده از شاخصی به نام خط فقر سنجیده شده، اما در دنیا مدت‌هاست که شاخص‌های دیگری نیز علاوه بر درآمد در این رابطه مطرح است.»

وی افزود: «این تغییر نوع نگاه خود یک اتفاق بسیار بزرگ است که در حوزه سیاست‌گذاری رفاه اجتماعی توسط دولت‌مردان صورت گرفته و این را باید مورد توجه قرار داد، اما این فقر چند بعدی نیز مسائل مربوط به خود را دارد که باید در مورد آن نیز بحث کرد.»

راغفر با اشاره به اینکه در مطالعات مربوط به فقر باید به وجوه دیگر این حوزه نیز توجه کرد، بیان کرد: «به طور مثال خانواده‌ای که یک بیمار کلیوی در خانه دارد صددرصد هزینه‌های درمان دیالیز بسیار بالا است و این امر در فقیرتر شدن آن‌ها تاثیر دارد، بنابراین در مطالعات مربوط به فقر چنین موضوعاتی بسیار به آن‌ها پرداخته می‌شود.»بیشتر بخوانید:"یک تومان" صد سال پیش دوباره رایج می‌شود؟

توجه به توانایی افراد در مطالعات فقر چند بعدی

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در موضوع فقر چند بعدی یا قابلیتی به توانایی‌های فرد توجه ویژه‌ای می‌شود، گفت: «در این امر فقط به درآمد فرد نگاه نمی‌شود، بلکه به توانایی فقر اهتمام جدی‌دارد، به طور مثال در حوزه آموزش بررسی می‌کند، آیا سرپرست‌خانوار این توانایی را داردکه فرزند خود را در مدرسه غیر انتفاعی و خصوصی ثبت نام کند.»

وی با اشاره به وجوهی که فقر چند بعدی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد، تصریح کرد: «حداقل میزان دسترسی به غذا و کالری یا دسترسی به یک سرپناه به نحوی که سلامت فرد دچار آسیب نشود، که حداقل آن ۱۶٫۵ متر زیربنا برای هر فرد است، از جمله این وجوه است.»

راغفر اضافه کرد: «در حوزه آموزش نیز اینکه افراد از حداقل میزان سواد برخوردار باشند، نیز یک وجه فقر چند بعدی است، اما این وجوه در کشور‌های مختلف یکسان نیست، به طور مثال در برخی از کشور‌ها حق دسترسی به اینترنت یک بعد مهم است که در کشور‌های جهان سوم خیلی به کار نمی‌آید.»این پژوهشگر حوزه فقر با تاکید بر اینکه مطالعات مربوط به فقر چند بعدی بسیار پر هزینه است و عملا امکان بررسی تمام وجوه نیز وجود ندارد، اذعان داشت: «در کشورمان نیز ۵ پژوهش در این حوزه انجام شده است.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی با اشاره به اینکه در روش‌شناسی فقر چند بعدی شاخص‌های مختلف قابلیت تجمیع دارند، افزود: «با تجمیع وجوه شاخص‌های وجوه مختلف فقر چند بعدی، به آن‌ها وزن یکسان می‌دهند، که چنین امری غلط است، چرا که وزن آن‌ها نسبت به هم یکسان نیست و از سوی دیگر بر هم تاثیر نیز می‌گذارند.»

این استاد دانشگاه مسکن، آموزش، سلامت، تغذیه و حمل و نقل را وجوه اصلی فقر چند بعدی دانست و عنوان کرد: «این عوامل وجوه مطلقی هستند، اما در کشور‌های مختلف، آن‌ها را متفاوت تفسیر می‌کنند، از سویی به طور مثال مسکن یا تغذیه بر روی سلامت تاثیرگذار است و بر این اساس نباید به آن‌ها وزن یکسان داد.»بیشتر بخوانید:۵ میلیون نفر طی یک دهه آینده به حاشیه تهران اضافه می‌شود

هیچ‌کدام از مطالعات نمی‌تواند احساس حاصل از فقر را بیان کند

راغفر با بیان اینکه در این نوع از مطالعات محقق بسیار تاثیر گذاراست، گفت: «محقق می‌تواند مشخص کند، کدام‌یک از وجوه مختلف را بررسی کند و با چه معیاری، بنابراین نتایج به دست آمده در حوزه فقر چند بعدی تا حدود زیادی بستگی به محقق دارد.»

این پژوهشگر حوزه فقر با تاکید بر اینکه علیرغم این مطالعات گسترده‌ای که در مربوط فقر انجام می‌شود، هیچ کدام نمی‌تواند احساس فقر را منتقل کند، گفت: «به بیان دیگر هیچ‌کدام از سه جنبه فقر شامل وقوع، شدت و نابرابری نمی‌توانند عمق معنای فقر و اینکه فرد فقیر با چه مشکلاتی روبرو است و دست و پنجه نرم می‌کند را بررسی کند.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه نتایج به دست آمده درحوزه مطالعات فقر چند بعدی راهنمای رفتار سیاست‌گذارن در این زمینه خواهد بود، عنوان کرد: «علیرغم اینکه فقر چند بعدی نمی‌تواند تمام ابعاد فقر را بررسی کند، اما همین تغییر نگرش در رفتار مسئولان که تنها درآمد را دیگر ملاک فقر بودن قلمداد نمی‌کنند خود، تحول بزرگی است.»

راغفر به وجوهی از فقر چند بعدی اشاره کرد که به صورت خیلی جزئی‌تر مسئله فقر را بررسی می‌کنند و در این زمینه اضاقه کرد: «اینکه فرد سرپرست خانواره مرد باشد یا زن، معمولا زمانیکه زن سرپرست باشد، فقر بیشتر است، یا اینکه آیا خانواده دارای ملک است یا خیر، مستاجر‌ها در اکثر اوقات با فقر بیشتری روبرو هستند.»

وی افزود: «همچنین موقعیت جغرافیایی یک خانواده بسیار مهم است، اینکه در مناطق شهری یا روستایی باشد، یا اینکه در مناطق شمالی شهر واقع شود یا در نواحی جنوبی، از سویی جنسیت افراد خانواده نیز در مطالعات فقر چند بعدی از اهمیت بسزایی برخوردار است، وجود یک بیمار صعب العلاج و معلول خانوده به طور معمول خانواده را در معرض فقر بیشتری قرار می‌دهد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نسوختن مشعل‌های گاز در میادین مشترک تا سه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر نفت در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: ما برخی میادین داریم که نفت و گاز در آن مشترک است و مشعل‌های گاز هم وجود دارد که روشن است، اما با سرمایه گذاری‌های صورت گرفته بین ۲ تا ۳ سال آینده هیچ مشعل گازی در این میادین نخواهد سوخت و این مهم باعث صرفه جویی نیز می‌شود. آقای بیژن زنگنه افزود: با سرمایه گذاری‌هایی که به بالای ۶ میلیارد دلار می‌رسد و در حال انجام است، برای خوراک پتروشیمی‌ها اقدامات جدی صورت خواهد گرفت و این مهم باعث افزایش تولیدات پتروشیمی می‌شود البته هم اکنون از نظر تولید میعانات گازی در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم. وی گفت: در جلسه امروز ستاد اقتصاد مقاومتی برنامه‌های صنعت نفت در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین رونق تولید تشریح و بر این اساس تاکید شد که می‌توان با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان تولید گاز و فرآورده‌های مرتبط با آن را افزایش داد. وی تصریح کرد: هم اکنون روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود که بنزین خوب و سازگار با محیط زیست است. وزیر نفت گفت: ما مطمئنا از کالای ایرانی حمایت خواهیم کرد و به مدیران هم در وزارتخانه تاکید کردیم که از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌ها بهره گیرند. زنگنه اشاره‌ای به شائبه‌ها در خصوص کاهش سهمیه بنزین به خودرو‌های شخصی کرد و گفت: رانندگان در استفاده از کارت سوخت شخصی برای بنزین مشکلی نخواهند داشت، اما در استفاده از کارت سوخت جایگاه محدودیت‌هایی قائل شدیم. وی افزود: پیش از این در یک جایگاه هر فرد با استفاده از کارت سوخت جایگاه می‌توانست ۶۰ لیتر بنزین دریافت کند که اکنون به ۳۰ لیتر رسیده است و در آینده کمتر نیز خواهد شد چرا که اصل بر استفاده از کارت سوخت شخصی است. آقای زنگنه تصریح کرد: روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌شود و اگر کسانی کارت سوخت خود را گم کرده و یا دریافت نکرده‌اند می‌توانند به سامانه‌ای که در این خصوص تعریف شده است مراجعه کنند. وزیر نفت اشاره‌ای هم به وضع گازرسانی به مناطق مختلف کشور کرد و گفت: هم اکنون ۹۵ درصد مناطق مختلف و همچنین ۸۲ درصد جمعیت روستایی به طور مستقیم از گاز طبیعی برخوردارند که این در دنیا بی سابقه است. آقای زنگنه افزود: سرمایه گذاری برای بهره مندی مناطق شهری و روستایی باعث شده است تا مصرف فرآورده‌های نفتی هم به شدت کاهش پیدا کند. وی خاطر نشان کرد: تولید گاز در ۶ سال گذشته به ویژه در میادین مشترک رشد خوبی یافته است، به عنوان نمونه در غرب کارون تولید به ۵ برابر و در پارس جنوبی به ۳ /۲ دهم برابر رسیده است به گونه‌ای که سال آینده تولید گاز در روز به ۷۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز6 ساعت قبل
رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران می‌گوید: خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین در رسانه‌های خارجی بازنشر شده است اما فعلا خبری از عملیاتی شدن این خط اعتباری نیست. به گزارش تجارت‌نیوز، خط اعتبار ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین که از سوی یک فعال بخش‌خصوصی مطرح شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد چقدر واقعیت دارد؟ رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران درباره ماجرای خط ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین به تجارت‌نیوز گفت: راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری از سوی چینی‌ها مطرح شده اما این خطوط هنوز راه‌اندازی نشده است. اخیرا در جلسه‌ای که با شرکت‌های چینی داشته‌ام این خبر را آنها با ما در میان گذاشته‌اند که این خبر نیز برای ما غیرقابل باور بود. مطالبه من از اتاق بازرگانی تهران نیز این بود که خبر مطرح شده را که در رسانه‌های خارجی باز نشر شده است مورد پیگیری قرار دهند. البته ممکن است این خبر نیز یک شیطنت رسانه‌ای باشد که ما از آن اطلاعی نداریم.

نخستین کنترل دوسالانه هواپیما‌های‌ای تی آر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آر در ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. مدل این هواپیما‌های خریداری شده ATR ۷۲-۶۰۰ است که نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی وارد ناوگان هوایی جهان شد. پس از اجرای توافق برجام در دی ماه ۹۴، ایران سه قرارداد خرید هواپیما با شرکت‌های بوئینگ، ایرباس و‌ای تی. آر در مجموع برای ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید منعقد کرد که سهم شرکت فرانسوی- ایتالیایی‌ای تی آر، ۲۰ هواپیما بود، اما ناتمام ماندن اجرای برجام و خروج یکجانبه آمریکا از این قرارداد و اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های همکاری کننده با ایران، تحویل ۷ فروند از ای. آر‌های مورد سفارش هما را ناتمام گذاشت و ATR به تعهد خود برای تحویل ۲۰ فروند هواپیما به بهانه تحریم‌های آمریکا متعهد نماند.
ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس پلیس آگاهی استان از کشف ۱۲۶ دستگاه بیت‌کوئین و متعلقات آن به ارزش ۲۳ میلیارد ریال در رشت خبر داد. این مقام انتظامی با اشاره به شناسایی پنج نفر از مخلان امنیت اقتصادی در شهر رشت که اقدام به ورود غیرقانونی و استفاده از دستگاه‌های بیت‌کوئین می‌کردند، افزود: پس از هماهنگی با مقام قضائی پنج متهم در دو شرکت دستگیر و در بازرسی از این مکان‌ها ۱۲۶ دستگاه بیت‌کوئین و متعلقات مربوطه کشف شد. سرهنگ شعبانی تصریح کرد: کارشناسان ارزش بیت‌کوئین‌های کشف شده را ۲۳ میلیارد ریال اعلام کردند. متهمان ۲۹، ۳۵، ۴۰، ۴۴ و ۴۶ ساله با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند. رئیس پلیس آگاهی استان گیلان در پایان خاطرنشان کرد: پدیده قاچاق و هرگونه فعالیت اقتصادی غیرقانونی موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور و تعطیلی کارخانه‌ها و افزایش بیکاری می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر