تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه

مهرخبرگزاری مهر |
هفدهمین روز از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به اجرای هنرمندان نوجوان و جوان شرکت کننده در بخش تمبک اختصاص داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، هفدهمین روز از سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی روز شنبه بیست و ششم مرداد در تالار رودکی تهران به ساز تمبک اختصاص داشت و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داوران قرار گرفتند. در این روز نوید افقه، سیامک بنایی، پژمان حدادی، مهدی خاکساران، پدرام خاورزمینی، کامبیز گنجه‌ای و حمید قنبری هیأت داوران ساز تنبک را تشکیل می‌دادند.

بر اساس این گزارش، بخش نخست هفدهمین روز جشنواره موسیقی جوان به رده سنی الف اختصاص داشت و این رده سنی به دو گروه الف ۱ و الف ۲ تقسیم شده بودند. در ابتدا منصور صادق نژاد آئینی از رده سنی الف ۱ به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، مشتاق معتضدیان، هومان خوش بین، باربد مشیدی، عارف مشایخ، حسین حسنوند، نگین نجابت قمصری و ایلیا فرج زاده از این رده سنی به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه - 3

پس از استراحتی کوتاه نوبت به رده سنی الف ۲ رسید. محمدامین جانعلی نژاد، نیما رنجبریان، آرش مهدیه نجف آبادی، کیان کیوان فر، یزدان درمیانی، مهرشاد فرضی پور، ملیکا رحیمی، میلاد ملکی و متین هاشمی ثابت نفراتی بودند که از این رده سنی به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش دوم و پایانی روز هفدهم جشنواره، به نوازندگان رده‌های سنی ب و ج اختصاص داشت و در ابتدا شیوا سادات واحدی از رده سنی ب به روی صحنه حاضر شد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، محمدعلی رفیعیان، عارف اسفندپور، محمود جعفری، علیرضا زارع، مائده شفیعی، علی احمدیان و شهریار صابونی از این رده سنی به نوبت مقابل هیات داوران قرار گرفتند و به تنبک نوازی پرداختند. این در حالی است که پس از استراحتی کوتاه، نوبت به گروه سنی ج رسید. امید مقیمی نژاد، عرفان بطلانی اصفهانی، آرش سروستانی، علیرضا احمدی، فرزاد ذوالجناحی، ایمان شجاعیان و سعید نیک رفتار نفراتی بودند که به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

حضور بهمن رجبی نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبک از نکات جالب توجه روز هفدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه - 7

تذکر استاد برای رعایت چند نکته تکنیکی

مهدی خاکساران عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تمبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و تمام شرکت‌کنندگان اجراهای خوب و باکیفیتی داشتند و بنده از اجراهای امروز راضی هستم. شرکت‌کننده‌های امروز از بین تمامی نوازندگانی که فیلم‌هایشان را ارسال کرده بودند انتخاب شده بودند و حدود یک ماه نیز فرصت داشتند که تمرین کنند و برای اجرای امروز آماده باشند و علت اینکه بنده در حین اجراها از نوازندگان سوالی نپرسیدم این بود که به اعتقاد من فردی که تمرین کرده و وقت گذاشته و امروز اجرا کرده، پس قطعا با آمادگی بالا در این جشنواره شرکت کرده است.

وی ادامه داد: امروز آقای بهمن رجبی بعد از سال‌ها به‌عنوان مهمان در جشنواره موسیقی جوان حاضر شدند و حضور ایشان برکتی برای جشنواره موسیقی جوان بود. امیدوارم که تأثیرات بزرگان موسیقی کشور از جمله آقای رجبی در چنین جشنواره‌هایی پررنگ‌تر شود. من تمام اجراهای امروز را دوست داشتم اما به شخصه از اجراهای رده سنی الف رضایت بیشتری داشتم. نقطه ضعفی که در رده‌های سنی ب و ج مشاهده کردم و بسیار مشهود بود، این بود که تمام نوازندگان این رده‌ها یکنواخت ساز نواختند و همانند سال‌های گذشته پیشرفت چندانی نداشتند.

مهدی خاکساران در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ و مهم است و به نظر من جزو بهترین جشنواره‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود و فرصتی برای جوانان کشور است که بتوانند خودشان را معرفی کنند و محک بزنند. امیدوارم که تمام نوازندگان تنبکی که در سنین مختلف مشغول نواختن هستند بتوانند در این جشنواره شرکت کنند و وجود چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود که نوازندگان جوان پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه - 13

نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند

کامبیز گنجه‌ای عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تمبک در مورد اجراهای این بخش گفت: کیفیت اجراها نسبت به سال‌های گذشته خوب بود و به شخصه از اجراهای گروه سنی الف رضایت بیشتری داشتم اما از نوازندگان گروه سنی ج چندان رضایت نداشتم و متأسفانه نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند و فکر می‌کنند که در نواختن این ساز تبحر خاصی دارند اما این موضوع غلط است و بیشتر باید تلاش کنند.

وی همچنین در مورد نقاط ضعف و قوت نوازندگان بیان کرد: نقاط ضعف نوازندگان در این بود که زیادی غرق تکنیک هستند و این موضوع به آن‌ها صدمه می‌زند زمانی که برای آن‌ها موسیقی پخش کردیم، نتوانستند همراه با موسیقی ساز بنوازند و موسیقی را درک نمی‌کنند و باید تلاش بسیار زیادی برای رفع این نقیصه انجام دهند. به نظر من باید زیر نظر اساتید برجسته کشور آموزش ببینند تا نقاط ضعف‌شان برطرف شود.

کامبیز گنجه‌ای در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد مهم و بزرگ است و از همینجا از تمام مسئولین برگزاری جشنواره تشکر می‌کنم و به هر حال همین که چنین جشنواره‌هایی در جهت رشد و پیشرفت نوازندگان جوان برگزار می‌شود، بسیار خوب است و امیدوارم که این جشنواره در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه - 18

ساز تمبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است

پژمان حدادی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: نکته‌ای که در تمام دوره‌هایی که جشنواره موسیقی جوان برگزار شده در قسمت نوازندگان تمبک وجود دارد این است که معمولا رده سنی ب از نظر نوازندگی و حس موسیقایی از رده سنی ج بهتر بودند و به نظر من دلیل آن در پشتیبانی که باید بشود و یا انگیزه‌هایی که روز به روز در جامعه ما کمرنگ‌تر می‌شود است. به طور کلی زمانی که سن انسان بالاتر می‌رود، انگیزه‌ها و علاقه‌مان نیز کمرنگ‌تر می‌شود و این موضوع نیز در مورد تکنیک و محتوا کاملا مشهود است.

وی افزود: همچنین در اجراهای امروز در قسمت همنوازی با موسیقی نیز اختلاف سطح مشهود است البته که به طور کلی نکته‌ای که در اجراهای امروز بسیار به چشم خورد این بود که نوازندگان تمبک و حتی سایر نوازندگان دیگر موسیقی کمتر گوش می‌دهند و این موضوع بسیار به نوازندگان لطمه می‌زند. در موسیقی فرهنگ ما به خصوص ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است و ریتم ما با شعر و موسیقی پیوند ناگسستنی دارد.

تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند/ انتقاد از فقدان مطالعه - 22

حدادی تصریح کرد: نکته ضعف دیگر نوازندگان این است که به هیچ عنوان با ریشه موسیقی ایرانی آشنایی نداشتند و اگر هم موسیقی گوش می‌دهند، از یک دوره‌ای به بعد موسیقی را گوش کرده‌اند و این موضوع برای من به عنوان یک نوازنده تنبک بسیار جای تعجب دارد. نکته مثبتی که در اجراهای امروز دیدم این بود که سبک نوازندگی بچه‌ها نسبت به سال‌های گذشته که فقط یک خط را دنبال می‌کردند، بسیار بهتر شده است و دوباره به سمت کلاسیک و نوازندگی‌های قدیمی‌تر روی آورده‌اند.

آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روز سه شنبه پنجم شهریورماه از ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مراسم نماز جمعه این هفته از ساعت ۱۱:۳۰ در دانشگاه تهران آغاز می‌شود. سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به مناسبت «هفته دفاع مقدس» پیش از خطبه‌ها سخنرانی می‌کند. در‌های دانشگاه از ساعت ۱۰:۳۰ باز می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، این مرکز از همه خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری، نشریات و فعالان فضای مجازی خواست تا قبل از انتشار اینگونه اخبار، از طریق مراجع ذی‌صلاح از صحت آن‌ها اطمینان کامل حاصل کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

6 روز قبلرکنا1