کمک‌ مصر به چین برای بازداشت اویغورهای ساکن تبعید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
کمک‌ مصر به چین برای بازداشت اویغورهای ساکن تبعید

کمک‌ مصر به چین برای بازداشت اویغورهای ساکن تبعید

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عبدالمالک عبدالعزیز، یک دانشجوی اویغور زمانی از سوی پلیس مصر با دستبند و چشم‌بند دستگیر شد، وقتی آنها چشم‌بند او را برداشتند، از مشاهده اینکه مقام‌های چینی مشغول بازجویی از او در بازداشتگاه مصر هستند، تعجب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عبدالعزیز را در روز روشن و در زمانی که پیش دوستانش بود دستگیر کرده و به بازداشتگاه پلیس قاهره منتقل کردند و در آنجا مقام‌های چینی از او درباره اینکه در مصر چه کارهایی انجام داده، بازجویی کردند.

سه مقام به زبان چینی با او صحبت کردند و او را با اسم چینی‌اش و نه با اسم اویغورش خطاب قرار دادند.

عبدالعزیز که ۲۷ سال دارد در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه درباره جزئیات زنجیره بازداشت‌های بالغ بر ۹۰ اویغور در سال ۲۰۱۷ در مصر گفت: آنها هرگز نام‌هایشان را نگفتند و مشخص نکردند که دقیقا چه کسانی هستند.

عبدالعزیز یکی از این بازداشتی‌ها است که اکثرا در یک بازه سه روزه در اولین هفته ماه ژوئیه ۲۰۱۷ بازداشت شدند. او در آن زمان دانشجوی دانشگاه اسلامی الازهر مصر بود.

عبدالعزیز خاطرنشان کرد: ماموران پلیس مصر گفتند دولت چین می‌گوید شما تروریست هستید اما گفتیم که ما فقط دانشجوی دانشگاه الازهر هستیم.

چین یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در مصر است و پول‌های زیادی را در پروژه‌های بزرگ زیرساختی این کشور همچون ساخت یک پایتخت اداری جدید در شرق شهر قاهره صرف کرده است. تجارت میان دو کشور سال گذشته میلادی به رکورد بالای ۱۳٫۸ میلیارد دلار رسید.

تنها سه هفته پیش از این یورش‌ها برای بازداشت، مصر و چین یک یادداشت تفاهم همکاری امنیتی با تمرکز بر مبارزه با تروریسم امضا کردند.

عبدالعزیز که از نامی مستعار برای حفظ امنیتش در این مصاحبه استفاده کرده، می‌گوید بعد از چند روز بازجویی شدن در بازداشتگاه شماره دو پلیس در شهر نصر واقع در حومه قاهره، به زندان طره، یکی از بدنامترین زندان‌های مصر منتقل شد.

او بعد از ۶۰ روز بازداشت در آنجا، آزاد شد و از مصر فرار کرده و در اکتبر ۲۰۱۷ به جهت دریافت پناهندگی به ترکیه رفت؛ ‌ کشوری که میزبان جمعیت قابل توجهی از مهاجران اویغور است.

شمس الدین احمد، ۲۶ ساله یکی دیگر از این اویغورها است که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۷ در شهر نصر و در مقابل مسجد موسی ابن نصیر دستگیر شد.

در همان ماه پدر او در استان سین‌کیانگ چین هم ناپدید شد.

او بیان کرد: من هنوز نمی‌دانم او زنده است یا مرده.

او تعریف کرد که در زمان بازداشتش، چند خودروی ون مشکی بدون هیچ گونه علامت و نشانه‌ای در آن محل حضور داشتند و بعد از پایان نماز عصر، حدود پنج مامور پلیس شروع به دستگیر کردن چند نمازگزار اویغور کردند.

احمد را نیز به زندان طره منتقل کردند؛ ‌ زندانی که میزبان تعداد زیادی از زندانی‌های سیاسی سرشناس در مصر بوده است.

او اظهار کرد: زمانی که به آنجا رسیدم بسیار احساس نگرانی داشتم. آنجا بسیار تاریک بود. با خودم فکر می‌کردم چطور قرار است از اینجا بیرون برویم؟

احمد ادامه داد: من نگران بودم که مصری‌ها ما را تحویل مقام‌های چینی بدهند.

اویغورها به دو گروه حدودا ۴۵ تا ۵۰ نفری تقسیم شدند و چندین هفته در سلول‌های این زندان به سر بردند.

دو هفته قبل از آزادی، این اویغورها و دیگر مسلمانان چینی از تبارهای مختلف را به سه گروه تقسیم کردند و به آنها به صورت کد رنگ‌هایی را مشخص کردند.

رنگهای قرمز، ‌ سبز یا زرد را برای وضعیت‌های استرداد، آزادی یا بازجویی بیشتر تعیین کرده بودند.

احمد اظهار کرد، نگهبانان زندان مصر تعدادی از این زندانیان را با دستبند و چشم‌بند وارد این ون‌ها کرده و به پاسگاه‌های پلیس فرستادند.

او طی ۱۱ روز حضورش در بازداشتگاه پلیس تجربه بازجویی سه مقام چینی را از خود به ویژه در مورد پدرش داشت.

او ادعا کرد: آنها می‌پرسیدند پدرت کجاست و چطور برات پول میفرستد؟

احمد جزو گروه سبزها بود، به این معنی که قرار است آزاد شود. او اوایل اکتبر ۲۰۱۷ به استانبول فرار کرد.

عبدالولی ایوب، یک اویغور مستقر در نروژ و زبانشناس که درباره وضعیت جامعه اویغورها در مصر تحقیق کرده تایید کرد که روایت‌های مشابهی را از چند بازداشتی اویغور دیگر شنیده است.

او خاطرنشان کرد: تاکتیک‌های اجرا شده در قبال آنها مشابه با تاکتیک‌های اجرا شده در کمپ‌های نگهداری اویغورها در چین بودند. از نظر من این یک تصادف نیست. مقام‌های چینی حتی همان سه رنگی که برای گروه‌های اویغور در داخل چین استفاده کرده بودند برای این بازداشتی‌ها استفاده کردند.

آدریان زنتس، یک محقق مستقل در آلمان که به ترسیم نقشه‌های کمپ‌های نگهداری اویغورها در سین‌کیانگ پرداخته گفت: رویکرد جدید چین در بازتعریف حقوق بشر بر مبنای توسعه اقتصادی مناسب حال بسیاری از کشورها است.

وی با اشاره به همکاری‌های امنیتی چین و مصر خاطرنشان کرد: کشوری که به چین در این زمینه اهرم زیادی را بدهد می‌تواند در ازایش امتیازهای چشمگیری را دریافت کند.

وزارت کشور مصر و سفارت چین در شهر قاهره به درخواست خبرگزاری فرانسه برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

احمد حافظ، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر در پاسخ به پرسشی درباره استرداد کردن اویغورها از سوی مصر در سال ۲۰۱۷ گفت: مصر کسانی را که بیش از مدت زمان ویزایشان در کشور بمانند از جمله چینی‌ها و همین طور اتباع دیگر، اخراج می‌کند.

او به سوال خبرگزاری فرانسه درباره بازداشت شصت روزه این اویغورها در مصر پاسخ نداد.

دارن بایلر، یک کارشناس مردم شناسی در دانشگاه واشنگتن اظهار کرد: تلاش‌های مشابهی از سوی مقام‌های چینی در تایلند و جاهای دیگر انجام شده تا این اویغورهای ساکن تبعید به چین مسترد شوند.

وی اضافه کرد: این خودمختاری که مقام‌های چین در عملکردشان در مصر نشان دادند بی‌سابقه است.

ایوب، ‌ زبانشناس اظهار کرد: برای اویغورها این یک کابوس است که کشور برادر مسلمانی از مقام‌های چینی دعوت کند که از آنها بازجویی کنند. آنها اعتقاداتشان را از دست داده‌اند و در تبعید دچار بدبینی و پارانویا شده‌اند.

عبدالعزیز خودش را خوش شانس می‌داند اما همچنان به سرنوشت اویغورهای دیگری که از سوی مصر اخراج شدند فکر می‌کند.

وی اظهار کرد: سال‌ها می‌شود که خبری از آن استرداد شده و خانواده‌هایشان ندارم. ما چیزی درباره آنها نمی‌دانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

تاسیسات بقیق از بزرگترین نقاط ضعف عربستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کارشناسان معتقدند نیرو‌های یمنی با حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق دست روی یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان گذاشته‌اند. وزارت کشور عربستان سعودی از حمله پهپادی به دو پالایشگاه نفت شرکت آرامکو در استان بقیق در شرقی‌ترین منطقه این کشور خبر داد. وی تاکید کرد عربستان سعودی هیچ چاره‌ای جز متوقف کردن محاصره و تجاوزات به یمن ندارد. به گفته مسئولان سعودی پالایشگاه‌های بقیق اهمیت بین المللی زیادی در زمینه تولید و صادرات نفت به بازار‌های بین المللی دارد. کارشناسان همیشه در تحقیقات خود تاسیسات نفتی بقیق را یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان دانسته‌اند که بیش از همه کسانی را که بخواهند در این حوزه به عربستان آسیب بزنند تحریک می‌کند.

(ویدیو) واکنش جالب پلیس لندن پس از خوردن قیمه نذری

فراروفرارو1 روز قبل
همزمان با ایام عزاداری ماه محرم، ویدئو جالبی از برخورد یکی از پلیس‌های شهر لندن منتشر شده است که واکنش او هنگام مزه کردن قیمه نذری را نشان می‌دهد. در این ویدئو این فرد بدون استفاده از قاشق و با دست بخشی از غذا را می‌خورد و می‌گوید که «این زیباست» به گزارش باشگاه خبرنگاران، غذای نذری که در ایام محرم و به اسم اباعبدالله الحسین (ع) پخش می‌شود، مورد پسند همگان قرار می‌گیرد. در باور و اعتقادات شیعیان ایران و سایر کشور‌های عربی این غذا متبرک است و افراد سعی می‌کنند همواره بخشی از آن را برای مصارف یک‌سال خود در غذاهایشان استفاده کنند. شاید فردی که مسلمان نبوده و از باور‌های دینی و اسلامی بی‌خبر باشد، وقتی اندکی از این غذا را تست کند، متفاوت بودن آن را با دیگر غذا‌ها متوجه شود. در ادامه واکنش جالب این پلیس لندنی را در هنگام مزه کردن قیمه نذری مشاهده می‌کنید:

فیلم/ آتش یمنی‌ها در دامن آل سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
تصاویری از سوختن مجتمع نفتی آرامکو در کشور عربستان سعودی را مشاهده می‌کنید. یمن با پذیرفتن مسئولیت این عملیات، آن را پاسخی به ۵ سال جنایت سعودی‌ها دانست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

حمله پهپاد حوثی‌ها به پالایشگاه نفت البقیق عربستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری2 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیورچند ثانیه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر37 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما37 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب37 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر38 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری38 دقیقه قبل