لاشه بلیتی که گران تمام شده!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
لاشه بلیتی که گران تمام شده!

لاشه بلیتی که گران تمام شده!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر کل تعزیرات حکومتی استان بوشهر با تاکید بر ضرورت رعایت سقف نرخ فروش بلیت در تمامی مسیرهای پروازی تاکید کرد: اشخاص می‌توانند با لاشه بلیت و مستند دریافتی از سایت که قیمتی بیشتر از نرخ های اعلام شده خریداری کرده اند، گزارش خود را به صمت و یا اداره تعزیرات ارائه کنند تا رسیدگی شود.

زهرا افضلی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: طی بخشنامه‌ای از سوی هواپیمایی کل کشور و پیش‌بینی یک سایت که قیمت تمامی بلیت‌ها روزانه در آن اعلام می‌شود، هر شخصی که اقدام به خرید بلیت گرانتر از تعرفه‌های موجود کرده است با مراجعه به این سایت می‌تواند هر گرانفروشی و تخلف در این ارتباط را روزانه گزارش دهد.

وی افزود: در سایت مذکور با جستجوی پروازها هر کدام دارای حداکثر و حداقل نرخ قیمت است و اگر بلیتی بالاتر از نرخ اعلام شده به فروش رسیده باشد خریدار می‌تواند با استناد به قیمت اعلام شده در سایت شکایت خود را مطرح کند.

مدیر کل تعزیرات حکومتی بوشهر با بیان اینکه در سال گذشته سه بازرسی از طریق تعزیرات انجام شده است، خاطرنشان کرد: گروهی نیز از بازرسی هواپیمایی کل کشور آمده و با همکاران صمت و تعزیرات، تخلف دو شرکت احصا شد که به سازمان حمایت از مصرف کننده، اعلام و پس از تشکیل پرونده هر کدام از شرکت‌ها بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان جریمه شدند.

وی تصریح کرد: با توجه به الزام بر رعایت سقف نرخ فروش بلیط در تمامی مسیرهای پروازی داخلی، نرخ‌های مصوب اجرایی از تاریخ اول تیرماه ۹۸ در سایت اینترنتی سازمان هواپیمایی کشور و یا تارنمای انجمن شرکت‌های هواپیمایی، بارگذاری و در معرض دید عموم قرار داده شده است، لذا هرگونه رعایت نشدن سقف نرخ‌های ارائه شده، تخلف محسوب شده و برخوردهای قانونی صورت خواهد گرفت.

این مسئول یادآور شد: من از کلیه شهروندان درخواست دارم که در زمان خرید قیمت‌ها را از طریق سایت مورد بازبینی قرار دهند و در صورت هرگونه تخلف مراتب را به سازمان صمت و یا تعزیرات حکومتی گزارش دهند.

گفتنی است آدرس سایت اعلام شده برای پیگیری و بررسی نرخ بلیت‌ها www. cao. ir و یا تارنمای انجمن شرکت‌های هواپیمایی است.

چندی است که برخی مشتریان دفاتر هواپیمایی از افزایش قیمت بلیت در مسیرهای هوایی گلایه‌مندند و به عنوان مثال قیمت پرواز تهران - بوشهر ۸۰۰ هزارتومان تعیین شده است و یا در برخی مسیرها به یک میلیون رسیده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

چند پیش و در اردیبشت ماه نیز ایسنا به نقل دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده بود، درحالی که قیمت ارز روند افزایشی شدیدی داشته، شرکت‌های هواپیمایی و مسافرتی موج جدیدی از تبلیغ گرانی را راه‌ انداخته‌اند.

برخی آژانس‌ها نیز در پی این گرانی‌ها و افزایش هزینه سفر، در یک سال گذشته، اعلام ورشکستگی و تعلیق خودخواسته کرده‌اند. با این وجود بعضی شرکت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی و سامانه‌های رزرواسیون گردشگری، از گرانی جدیدی در سفرهای هوایی خبر داده‌اند.

در پیام‌های تبلیغاتی این آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی که همزمان با اعلام مواضع جدید ایران در موضوع برجام نشر داده شده به مردم اطلاع داده شده است که «با توجه به احتمال افزایش قیمت ارز، توصیه می‌شود برای تهیه پرواز و هتل خارجی تعجیل کنید.»

اگرچه این گرانی به افزایش نرخ ارز ارتباط داده شده اما این شکل تبلیغ کردن و به تعجیل انداختن مردم قطعا نظم بازار را بر هم خواهد زد؛ تکرار تجربه‌ای که پیش‌تر در خرید و فروش خودرو، مواد غذایی و حتی خود ارز، شاهد بوده‌ایم.

حرمت‌الله رفیعی - رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران - اما این اقدام آژانس‌ها و سامانه‌های رزرواسیون را به حساب ماندگاری مشتری می‌گذارد، هرچند که این روش تبلیغ را تأیید نمی‌کند و در ادامه به ایسنا گفته: قیمت بلیت هواپیما بر اساس نرخ تبدیل ارز (ROE) تعیین می‌شود که تا همین اواخر، پایه محاسبه آن روی بیشتر از ۸ هزار تومان بود و حالا به بالای ۱۰ هزار تومان رسیده است. طبیعی است افزایش نرخ ارز، ROE را بالا ببرد اما تبلیغ و به تعجیل انداختن مردم برای خرید بلیت هواپیما نمی‌تواند ROE (نرخ تبدیل ارز به ریال) را تغییر دهد. به عبارتی چنین تبلیغاتی روی گران شدن قیمت بلیت هواپیما، آن‌قدری که ارز تأثیر دارد، اثر ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.

دلار چگونه چاپ می‌شود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.

نظرها

اخبار بیشتر