چرا قیمت نان بی‌سر و صدا گران شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
چرا قیمت نان بی‌سر و صدا گران شد؟

چرا قیمت نان بی‌سر و صدا گران شد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تجارت نیوز نوشت: دو مقام مسئول صنفی می‌گویند: عمده نانوایی‌ها خلاف قانون عمل نمی‌کنند؛ هر یک از نانوایان سنتی نرخ مصوبی را از سوی دولت دریافت کرده‌اند و براساس آن نان را به دست مردم می‌رسانند. نانوایی‌ها غیرمجاز هستند که قیمت را گران کردند.

«قیمت نان گران شد!؟» گرچه این خبر هنوز رسمی نشده اما اگر سری به نانوایی‌ها بزنید شاهد این هستید که برخی نانوایان به طور خودسرانه قیمت نان را بالاتر از آنچه که نرخ مصوب است، عرضه می‌کنند. دلیل افزایش قیمت نان در برخی از واحدهای صنفی نان‌پزی هم غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد. از سال ۹۳ تاکنون دولت اجازه افزایش قیمت نان را به آنها نداده است. نانوایان می‌گویند از سال ۹۳ تاکنون قیمت دستمزد، آب، برق و … گران شده در حالی که قیمت نان تکانی نخورده است.

حالا برخی نانوایان سنتی‌پز خودسرانه قیمت نان را بالا برده‌اند و می‌توان این طور گفت که قیمت نان گویی سقفی ندارد. هر واحد صنفی براساس خمیر مایه و مشتقاتی که برای تهیه نان بر می‌دارد قیمت‌های متفاوت و نامتعارفی را به مردم اعلام می‌کند که در این میان جای دستگاه‌های مسئول برای رسیدگی به این اقدام غیرقانونی خالی است.

نانوایی‌های غیرمجاز قیمت را گران کردند

در همین حال، رئیس اتحادیه نان‌های سنگکی تهران درباره علت افزایش قیمت نان‌های سنتی می‌گوید: هیچ یک از نانوایی‌ها خلاف قانون عمل نمی‌کنند؛ هر یک از نانوایان سنتی نرخ مصوبی را از سوی دولت دریافت کرده‌اند و براساس آن نان را به دست مردم می‌رسانند. البته تا به امروز حدود ۲۰۰ واحد صنفی غیرمجاز در شهر تهران در حال فعالیت هستند و ممکن است که مردم نان شب خود را از این واحدها و با هزینه بالاتری خریداری کرده باشند.

چرا قیمت نان بی‌سر و صدا گران شد؟ - 5

اصغر پابرجا در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت نان‌ها سقف مشخصی ندارد؟ اظهار می‌کند: قیمت نان‌های سنتی از جمله نان سنگک، بربری، لواش و… نرخ مشخصی دارد. سقف قیمت نان سنگک بین دو تا سه هزار تومان متغییر است. عده‌ای از مردم چانه نان بزرگ‌تری را به نانوا سفارش می‌دهند، عده دیگری هستند که نان با مخلفاتی همچون کنجد و سبزی می‌خواهند. برخی‌ هم هستند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند و نان با کیفیت‌تری سفارش می‌دهند؛ همه این‌ها در گران شدن قیمت نان نقش دارد.

قیمت واقعی نان سنگک چند؟

او می‌افزاید: چانه‌زنی نانواها برای افزایش قیمت نان همچنان ادامه دارد. ما برای واقعی شدن قیمت نان پافشاری کرده‌ایم و طرح‌های لازم را به دولت ارائه داده‌ایم اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم. معتقدیم که قیمت نان باید هم اندازه نرخ تورم از سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ افزایش یابد.

پابرجا درباره قیمت واقعی نان سنگک می‌گوید: در حال حاضر قیمت نان سنگک دولتی‌پز هزار تومان است در حالی که ما نرخ این نان را به دولتمردان ۱۴۰۰ تومان پیشنهاد دادیم اما رد شد.

رانتی که با گندم دولتی توزیع می‌شود

از سوی دیگر، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و فانتزی نیز با رد افزایش قیمت نان‌های سنتی و فانتزی می‌گوید: فعلا خبری از افزایش قیمت نان‌های سنتی و نان‌های حجیم نیست؛ چرا که دولت هنوز نرخ آرد و گندم را گران نکرده و این کالای اساسی به نرخ گذشته به دست نانواها می‌رسد. در حقیقت قیمت گندم هم با نرخ دلار سه هزار و ۷۰۰ تومانی به نانوایان توزیع می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

محمدجواد کرمی می‌افزاید: دولت گندم را به سه نرخ به نانوایان توزیع می‌کند. در حقیقت نانوایی‌های دولتی گندم را به نرخ ۶۹۵ تومان از دولت دریافت می‌کنند، آزادپزها نیز گندم را به نرخ ۹۰۰ تومان، شیرینی‌پزها و واحدهای صنعتی نیز ۱۸۵۰ تومان گندم را خریداری می‌کنند. ما معتقدیم واگذاری گندم سه نرخی فساد را در این حوزه گسترش می‌دهد.

او اظهار می‌کند: در حال حاضر سه نرخی شدن قیمت گندم باعث شده که نانوایان به فسادهایی دست بزنند. به عنوان مثال برخی از این فعالان صنفی به خرید و فروش آرد و گندم به قیمت آزاد روی آورده‌اند. یعنی به بهانه دایر بودن واحد صنفی نانوایی آرد و گندم را به نرخ دولتی از دولتمردان خریداری می‌کنند اما به قیمت آزاد به مردم می‌فروشند.

چرا قیمت نان سقف ندارد؟

کرمی در ادامه می‌گوید: چند نرخی بودن قیمت آرد و گندم فساد گسترده را به بار می‌آورد. دولت برای جلوگیری از توزیع این فساد و رانت باید یک بار برای همیشه قیمت گندم را تک نرخی کند و این کالای اساسی را به یک نرخ به نانوایان و واحدهای صنعتی این صنف بفروشد. متاسفانه همین چند نرخی‌ها باعث بی‌کیفیت شدن و همچنین کاهش وزن نان شده است.

او می‌گوید: در حال حاضر دولت یارانه‌ای را به مبلغ چهار هزار تومان به حساب خانوارها واریز می‌کند؛ این در حالی است که دولت باید قیمت آرد و گندم را آزاد کند و سوبسیدهای اعطا شده به این دو محصول را در قالب یارانه در اختیار مردم قرار دهد.

کرمی در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت نان سقف ندارد؟ اظهار می‌کند: دلیل اصلی این به یارانه‌ای بودن این محصول باز می‌گردد. تا زمانی که دولت قیمت نان را آزاد نکند قیمت نان با نرخ‌ها و کیفیت مختلف به دست مردم می‌رسد. در حال حاضر پنج سال است که افزایش قیمت نان عمده‌ترین مطالبه نانوایان شده و این در حالی است که برخی نانوایان نان‌های سنتی را با بالاتر از نرخ مصوب به دست مصرف‌کننده می‌رسانند. حالا تقاضای آنها نیز این است که قیمت‌های عرضه شده فعلی مصوب شود اما هنوز دولت جواب مشخصی را در این باره ارائه نداده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، پلیس ایالت‌‌‌ ایلی‌نوی آمریکا٬ پس از مرگ یک پزشک در آمریکا موفق به یافتن ۲۲۴۶ جنین در خانه او شد. به گزارش ‌نیویورک تایمز، خانواده این پزشک پس از فوت او توانستند بقایای متعلق به این تعداد جنین را در خانه پیدا کنند؛ این پزشک مدیر یک کلینیک سقط جنین بوده که از سال ۲۰۱۶ به دلیل باطل شدن مجوزش ظاهرا فعالیتی نداشته‌ است. همچنین این پزشک در سال ۲۰۱۵ در دادگاهی در ایالت ایلی‌نوی به عدم گزارش سقط جنین یک دختر نوجوان ۱۳ ساله متهم بوده‌ است. بررسی جزئیات بیشتر این پرونده در حال انجام است.

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
مهمترین خودرویی که پیش از این از خط تولید ایران خداحافظی کرده است پیکان بود، خودرویی نوستالژیک با انبوهی از خاطرات ریز و درشت …نامه نیوز: مهمترین خودرویی که پیش از این از خط تولید ایران خداحافظی کرده است پیکان بود، خودرویی نوستالژیک با انبوهی از خاطرات ریز و درشت نسلی که حالا گذر عمر و سپیدی مویشان را به نظاره نشسته‌اند. این اولین باری نیست که صحبت از خداحافظی خط تولید خودروسازی‌های ایران با پراید و پژو می‌شود. مهمترین خودرویی که پیش از این از خط تولید ایران خداحافظی کرده است پیکان بود، خودرویی نوستالژیک با انبوهی از خاطرات ریز و درشت نسلی که حالا گذر عمر و سپیدی مویشان را به نظاره نشسته‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: خودروهای فاقد استاندارد و کیفیت از خط تولید ۲ خودروساز بزرگ کشور خارج می‌شوند. وی زمان خروج را پایان سال جاری اعلام کرده است. در زمستان سال ۱۳۸۹ شرکت سایپا محصولات را بر پایه پلتفرم پراید متوقف کرد و تولید بر اساس پلتفرم X۱۰۰ را آغاز کرد و محصولات خود را با نام‌های جدید سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۴۱ تولید می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۹۰۰ هزار تومان معامله شده است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ​ هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی ۱۴۹۶ دلار و ۵۰ سنت عرضه شد. همچنین امروز هر مثقال طلا یک میلیون و ۷۶۸ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. گفتنی است، ​ امروز
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، امروز پنجشنبه_۲۸ شهریورماه _ سکه طرح جدید و سکه طرح قدیم به ترتیب چهار میلیون و ۶۷ هزار تومان و چهار میلیون و ۲۰ هزار تومان و دلار ۱۱ هزار و ۴۴۶ تومان در بازار معامله شد. اطلاعات بیشتر در مورد آخرین قیمت‌های اعلام شده برای سکه، طلا و ارز در جدول زیر آمده است:

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران

خبری22 ساعت قبل

مطالبات کارگران هپکوی اراک چیست؟

خبری1 روز قبل

تعداد چاه‌های غیر مجاز آب مدام بیشتر می‌شود؟

خبری1 روز قبل

افزایش فشار حکومت سعودی بر خانواده‌های ثروتمند پس از حملات به آرامکو

تسنیم14 دقیقه قبل

ارز دولتی به کالاهای اساسی ندهید/جور دیگری به مردم کمک کنید

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

احتمال راهیابی «قیس سعید» به «کاخ قرطاج» قوت گرفت

فارس16 دقیقه قبل

اعتراض کارگردان «شاه‌کش» به حذف نام مهناز افشار از تبلیغات فیلم

عصر ایران16 دقیقه قبل

امام جمعه تهران: شیطان می‌گوید می‌توانی ده هزار دلار بدزدی، چرا نمی‌دزدی؟ خاک بر سرت! / بی‌غیرتی کشور اسلامی را ساقط می‌کند

خبرآنلاین18 دقیقه قبل

معاون پامپئو: آمریکا تمام نظامیانش را از افغانستان خارج نمی‌کند

تسنیم18 دقیقه قبل

زمان سوختگیری با کارت جایگاه‌داران دو برابر افزایش یافت

اعتمادآنلاین21 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1