کیش، زیست‌بوم هوشمند نوآوری‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

کیش، زیست‌بوم هوشمند نوآوری‌ها

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون علمی و فناوری ریییس جمهوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس منطقه آزاد کیش برای ایجاد زیست بوم نوآوری و تبدیل شدن جزیره کیش به شهر هوشمند و بهره برداری از برج نوآوری، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
کیش، زیست‌بوم هوشمند نوآوری‌ها - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری «ایجاد زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند»، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را تبدیل جزیره کیش به زیست‌بوم نوآوری و شهر هوشمند و فناور بیان کرد و گفت: هدف از این تفاهم نامه، تبدیل کیش به یک جزیره هوشمند و نوآوری است. ایجاد برج نوآوری کیش یکی از محور‌های این تفاهم نامه، گامی برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب هوشمند، فناور و نوآور است.

ستاری، بهره‌برداری از برج نوآوری کیش را از محور‌های این تفاهم‌نامه برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب نوآور و فناور دانست و گفت: هدف اصلی این است که با تکیه بر تمام مزیت‌های ذاتی کیش، یک زیست بوم نوآوری را با شتاب و سرعت بالا در این منطقه ایجاد شود.

وی با بیان این‌که کیش از ظرفیت‌های نهفته ارزشمندی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان به کمک فعالان زیست بوم نوآوری بهره‌مند است، اظهار کرد: اقتصاد دریا، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری و زیست فناوری تنها بخشی از توانمندی‌های نهفته این منطقه است؛ اطمینان دارم به زودی با شکوفا شدن این ظرفیت‌های نهفته به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کار‌های نوپا (استارتاپی)، تحول تازه‌ای را در اقتصاد دانش‌بنیان و از مبدأ جزیره کیش شاهد خواهیم بود.

ستاری ادامه داد: زیست‌فناوری و تولید دارو‌های بیوتک، توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است؛ نطفه‌های اولیه این تحول به زودی در کیش ظهور و بروز پیدا می‌کند و با فضای آماده صادراتی که در این جزیره مهیاست، تحول تازه‌ای در اقتصاد ایجاد می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، فرصت‌های آزاد سرمایه گذاری را یکی دیگر از ظرفیت‌های کیش دانست و گفت: فرآیند‌های پیچیده و دست و پاگیر اداری کم‌تر وجود دارد.

وی افزود: حضور دانشگاه‌های مطرح کشور و فعالیت علمی این دانشگاه‌ها، در کیش، یکی دیگر از مزیت‌هایی است که این جزیره را به قطب علمی، نوآورانه و فناورانه بدل می‌کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، از خدمات و مزایایی که کیش‌وندان در گام نخست و سپس کل کشور از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کار‌های نو (استارتاپ‌های) مستقر در جزیره کیش بهره‌مند خواهند شد گفت و افزود: ۷ هزار دانشجو در جزیره کیش حضور دارند که ۷۰ درصدشان در تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. این ظرفیت خارق العاده نیروی انسانی، فرصتی ایجاد می‌کند که تحول اساسی در زیست بوم نوآوری ایجاد خواهند کرد.

«کیش» بستر ارزش آفرینی پیشگامان دانش‌بنیان

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این مراسم، از ایجاد فضایی مساعد برای رونق زیست‌بوم نوآوری در منطقه آزاد کیش خبر داد و گفت: یک برج نوآوری در ساختمانی ۱۱ طبقه و در ۸ هزار متر مربع با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش به مدت ۵ سال، بستری برای استقرار بخش‌های اثرمند در زیست بوم نوآوری شامل شرکت‌های دانش بنیان پیشگام، نهاد‌های تامین مالی دانش بنیان و نهاد‌های زیست بوم فراهم می‌آورد.

مهدی الیاسی ادامه داد: هدف اصلی از امضای این تفاهم‌نامه، تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک منطقه آزمایشی (پایلوت) برای طرح‌های پیشگام فناورانه و نوآورانه است که امیدواریم با ظرفیتی که در این منطقه وجود دارد، بتواند ایران را به پیشران نوآوری منطقه بدل کند.

وی گفت: بلافاصله پس از آماده شدن کاربری ساختمان طرح‌های پیشگام توسط شرکت‌های دانش بنیان آغاز می‌شود. فضای ۸ هزار و ۳۰۰ مترمربعی مفید اداری این ساختمان در اختیار نهاد‌های نقش آفرین در زیست بوم نوآوری از جمله شتاب دهنده‌ها قرار می‌گیرد و شرکت‌های دانش‌بنیان در این ساختمان کار فناورانه و نوآورانه خود را دنبال می‌کنند.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان فناور تسهیل می‌شود

در بخش دیگری از این مراسم، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت و افزود: یکی از دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان فضای استقرار آنهاست. از ابتدای کار آیین نامه‌های مربوط را طراحی کردیم تا تأمین فضای کار این کسب و کار‌ها تسهیل شود.

علی وحدت با بیان این‌که این تسهیلات در قالب خرید یا رهن فضای استقرار به شرکت‌های اختصاص می‌یابد، اضافه کرد: اگر شرکتی نوپا باشد و نیازی به خریداری فضای کار نداشته باشد می‌تواند این تسهیلات را در قالب رهن دریافت کند.

وی با اشاره به حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در جزیره کیش برای توسعه زیست‌بوم نوآوری در این منطقه گفت: بر مبنای همین رویه، استقرار شرکت‌های دانش بنیان و فناور در منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیل می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، از اجرای سیاست‌های تشویقی برای استقرار مجتمع شرکت‌های دانش‌بنیان در نواحی نوآوری یا پارک‌های علم و فناوری خبر داد و افزود: اگر شرکت‌ها به صورت مجتمع در کنار یکدیگر قرار گیرند اثربخشی بیش‌تری خواهند داشت، یا اگر شرکت‌های دانش بنیان در نواحی نوآوری قرار گیرند موجب می‌شوند بافت شهری هم اصلاح شود و نمونه موفق آن در ناحیه نوآوری شریف قابل مشاهده است. یا به طور مثال قرار گرفتن این کسب و کار‌ها در پارک‌های علم و فناوری، یکی دیگر از اولویت‌های حاکمیتی است بنابراین برای تحقق این موضوعات سیاست‌های تشویقی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای نهاد‌های واسط از جمله شتابدهنده‌ها تسهیلاتی در حوزه استقرار دیده شده است و این نهاد‌ها نیز می‌توانند از تسهیلات رهن صندوق استفاده کنند و فعالیت هایشان را توسعه دهند.

از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال می‌کنیم

غلامحسین مظفری رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و رییس سازمان منطقه آزاد کیش، نیز در این مراسم با بیان این‌که زمینه فعالیت‌ها برای آزمایشی (پایلوت) شدن بسیاری از فضای کیش وجود دارد، گفت: اراده و باور برای تبدیل شدن کیش به یک منطقه فناور، نوآور و دانش‌بنیان شکل گرفته است و این منطقه می‌تواند محلی باشد برای این که شرکای اقتصادی و تجاری در این منطقه تبادل مالی کنند.

مظفری افزود: علاقه‌مند هستیم از همه ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم و خوشحالیم که عزم و همکاری بسیار خوب متولیان امر به ویژه معاونت و صندوق نوآوری و شکوفایی، بستر لازم را برای تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک منطقه نوآور و هوشمند بدل کند.

وی از ایجاد یک شهرک کارگاهی در منطقه آزاد کیش خبرداد و افزود: به شرکت‌های دانش بنیان و نوآور اختصاص دهیم یا کارگاه‌های متمرکز را بسازیم و به شرکت‌های داشن بنیانی که به کارگاه نیاز دارند این فضا اختصاص یابد.

با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه، ایجاد مرکز فناوری کیش برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام و صادراتی، کسب و کار‌های نو (استارتاپ‌ها)، نهاد‌های تأمین مالی، شتاب‌دهنده‌ها و سایر نهاد‌های واسط یکی از محور‌های همکاری این تفاهم‌نامه است.

این سه نهاد برای تحقق بخشیدن چشم‌انداز شهر کیش به عنوان قطب علمی، آموزشی و تحقیقاتی و الگوی توسعه پایدار با بهره‌گیری از فناوری نوین و یک زیست بوم مناسب سرمایه‌گذاری فناورانه همکاری می‌کنند.

قرار است با استفاده از مزیت‌های کیش، راه برای توسعه طرح‌های نوآورانه و پیشرو، توسعه طرح‌های نوآورانه سایر مناطق کشور، نفوذ در بازار‌های جهانی و رونق صادرات محصولات دانش‌بنیان هموار می‌شود.

همچنین کمیته راهبردی متشکل از نمایندگان سه طرف، بر پیشبرد و نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه نظارت خواهد داشت و فرآیند پیشبرد کار را پیگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1