فرونشست زمین در البرز جدی است/خطر در کمین خطوط انتقال آب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
فرونشست زمین در البرز جدی است/خطر در کمین خطوط انتقال آب

فرونشست زمین در البرز جدی است/خطر در کمین خطوط انتقال آب

مهرخبرگزاری مهر |
کرج - مدیرکل منابع طبیعی استان البرز گفت: فرونشست زمین در البرز جدی است و خطر خطوط انتقال آب و دیگر تاسیسات را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حامد فرضی پیش از ظهر یکشنبه در نشستی خبری، اظهار کرد: از ۲۰۰ میلیون دلاری که سال قبل از محل صندوق توسعه ملی به منظور انجام طرح‌های آبخیزداری و منابع طبیعی تخصیص یافت بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان سهم البرز بود که در ۳۸ هزار هکتار از حوزه بحرانی استان هزینه شد.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری و منابع طبیعی، گفت: اولیوت ما برای انجام طرح‌های آبخیزداری، بالادست سدهای کرج و طالقان است که خطر سیل وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز افزود: سال جاری از محل صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیون یورو به اجرای طرح‌های آبخیزداری و منابع طبیعی کشور اختصاص یافت که سهم استان البرز ۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که در ۱۶۰ هزار هکتار از اراضی استان و برای ۳۵ پروژه جدید هزینه شده است.

فرضی با اشاره به اجرای طرح‌های بیابان زدایی در استان، گفت: سال گذشته ۷ میلیارد تومان برای اجرای این مهم اختصاص یافت، امسال نیز ۱۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه از ۵۴ هزار هکتار عرصه بیابانی البرز حدود ۲۴ هزار هکتار و ۵۰۰ مترمربع عرصه کانون‌های ریزگرد است، گفت: تاکنون عملیات بیان زدایی در ۱۲ هزار هکتار از این عرصه‌ها عملیاتی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در بخش دیگری به آتش سوزی مراتع اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۵۳ فقره حریق در سطح مراتع استان به وقوع پیوست که ۴۵۰ هکتار را طعمه حریق کرد.

فرضی در ادامه با اشاره به صدور ۱۵۶ فقره مجوز ورود دام به مراتع استان، گفت: ۹۵ هزار راس دام در سطح مراتع البرز وجود دارد که توسط ۱۰ ایستگاه ورود و خروجشان کنترل می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت رعایت نکات آبخیزداری و منابع طبیعی در پروژه‌های راه استان البرز عنوان کرد: با همکاری مشاوران و پیمانکاران پروژه چرم‌شهر - آبیک در هزار و ۵۰۰ هکتار عملیات بیابان زدایی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به کاهش شدید تصرفات در سطح اراضی ملی استان البرز، افزود: به عنوان نمونه با کمک مقامات قضایی یک پرونده هزار و ۲۰۰ هکتاری در ساوجبلاغ رفع تصرف شد.

فرضی در خصوص رفع تصرفات با اشاره به اینکه یکی از معضلات اصلی در محور کرج - چالوس به ویژه بخش آسارا وجود آش فروشی‌های محدوده کندوان است، گفت: برای ۹ آش فروشی حکم رفع تصرف صادر شده است.

وی در خصوص آخرین‌ اقداماتی که برای کنترل شترهای سرگردان در عرصه‌های بیابانی استان دنبال شده است، گفت: متاسفانه شاهد حضور شترهای سرگردان از استان‌های غیر همجوار مانند یزد نیز بوده‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در خصوص وضعیت معادن البرز نیز گفت: به دلایل مجوزهای متعهد در خصوص اکتشافات و بهره برداری از معادن در البرز دیگر به هیچ عنوان طرفیت واگذاری معادن جدید وجود ندارد.

فرضی در خصوص مسئله فرونشست زمین در بخش هایی از استانف گفت: طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی به دلیل برداشت‌های بی رویه از سفره‌های زیرزمینی، فرو نشست زمین در دشت ساوجبلاغ ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر بوده است که زنگ خطری جدی است و مخاطراتی را نیز متوجه خطوط انتقال آب و دیگر تاسیسات می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صبا کمالی، بازیگر: بازداشت نشدم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سینماپرسسینماپرس19 ساعت قبل
سینماپرس: فراخوان پذیرش نمایشنامه برای اجرا در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۹۹ منتشر شد. به گزارش سینماپرس، اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون خبر داد که علاقه‌مندان تا پانزدهم آبان سال ۱۳۹۸ فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران ارائه کنند. بر اساس این فراخوان، کارگردانانی که سابقه فعالیت هنری در عرصه تئاتر کودک و نوجوان دارند و در دو سال اخیر موفق به اجرا در مرکز تئاتر کانون نشده‌اند، در صورت تصویب اثرشان در اولویت اجرا قرار خواهند گرفت. همچنین تعداد پذیرش نمایش و نمایشنامه‌ها به کیفیت و ظرفیت سالن‌ها بستگی دارد تا پس از تایید اثر و با هماهنگی کارگردان و مدیریت مرکز تولید تئاتر در سال ۱۳۹۹ اجرا خواهد شد. علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت متن کامل فراخوان پذیرش نمایش‌نامه به پایگاه خبری کانون به نشانی kanoonnews. ir مراجعه کنند یا در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۹۷۱۲۹۲ داخلی ۲۲ کارشناس این بخش تماس بگیرند.

فیلم/ وقوع انفجار در مجتمع نفتی شرکت آرامکو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علی کاظمی ظهر شنبه در شورای عشایر استان چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: عشایر در کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و امید همگان کمک کنند تا این جایگاه حفظ شده و این قشر به روستایی تبدیل نشوند. نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی افزود: در دو تا سه سال اخیر فراکسیون عشایری با حدود ۱۶۰ عضو در مجلس شکل گرفته است که دستاورد این فراکسیون آمدن نام عشایر در اسناد بالادستی برنامه ششم و بودجه‌های سنواتی در کنار نام روستا است. کاظمی گفت: چهارمحال و بختیاری با بسیاری از استان‌ها متفاوت است که نیازمند توجه ویژه است. نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی تشکیل نهاد حمایت از عشایر را یک ضرورت دانست و گفت: در برخی مواقع به راحتی توسط بعضی ارگان‌ها از عشایر شکایت می‌شود لذا این قشر نیازمند امنیت خاطر هستند.
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
وی افزود: برابر این آیین نامه داشتن بیمه سلامت برای آحاد مردم جنبه اجباری پیدا کرده و باید هر فردی حداقل دارای یک بیمه باشد. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: تکلیف قانونی ما نیز این است که برای افرادی که فاقد پوشش بیمه هستند پوشش بیمه‌ای را فراهم کنیم که این شرایط فراهم شده و در آینده نزدیک فردی در ایران وجود نخواهد داشت که فاقد پوشش بیمه‌ای برای درمان باشد. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی یادآور شد: متقاضیان باید در بازه زمانی که برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده مراجعه و بیمه خود را تعیین تکلیف کنند. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی به طرح الکترونیکی شدن نسخ اشاره و تصریح کرد: در این راستا تاکنون گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی اظهار داشت: سطح یک روستاییان تا پایان تیرماه به صورت علی الحساب پرداخت شده که میزان پرداختی حدود ۷ میلیارد تومان بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر