حق مؤلف‌هایی که رعایت نمی‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
حق مؤلف‌هایی که رعایت نمی‌شوند

حق مؤلف‌هایی که رعایت نمی‌شوند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با وجود قانون حقوق مؤلفان و مصنفین به برخی از آثار نمایشی بدون‌مجوز نویسندگان اجازه اجرا داده می‌شود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، با گسترش هنرهای نمایشی در کشور، نیاز به متون برای تولید اثر حادتر می‌شود و اهمیتی بیش از گذشته پیدا می‌کند. موفقیت یک اثر در تهران شرایط را برای جلب‌نظر تولیدکنندگان دیگر شهرها برای اجرای آن اثر موفق را مهیا می‌کند. تلاش برای تکرار موفقیت‌ها در دیگر شهرها اما سازوگار درستی ندارد. نویسندگان و مترجمان بسیاری از اجرای آثارشان در شهرهای مختلف کشور بدون کسب اجازه خبر داده‌اند و این در حالی است که قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفین و هنرمندان در سال ۱۳۴۸ به تصویب رسیده است و کماکان این قانون پابرجاست.

طبق ماده ۲۳ این قانون ‌ هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازه او و یا عالما عامدا به‌نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تأدیبی از شش ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

همین مسأله موجب می‌شود که اقتباس از هر اثر هنری نیازمند مجوزهای لازم باشد. برای مثال، در حوزه تئاتر هر کارگردانی می‌بایست پیش از دریافت هر گونه مجوزی و آغاز پروسه بررسی اثر، اجازه‌نامه کتبی نویسنده را در اختیار نهاد نظارتی قرار دهد. به طور معمول این مجوز یک نامه معمولی - فاقد چارچوب به خصوص - است که به امضای نویسنده یا مترجم می‌رسد. البته آنچه مشخص است، صحت و سقم این امضا هیچ‌گاه پیگیری نمی‌شود و ملاک بر پایه اعتماد است.

در شهرهای غیر از پایتخت شرایط کمی پیچیده است. دسترسی به نویسنده و مترجمان به مراتب مشکل است و دریافت مجوز کتبی نیز پروسه ویژه‌ای ندارد. پس می‌توان با استناد به همان رویه ناقص تهران مجوزهای لازم را دریافت کرد. این وضعیت زمانی عجیب می‌شود که گاهی اوقات مؤلفان خبری از اجرای آثارشان ندارند و صرفا به واسطه فضاهای مجازی و تبلیغات متوجه می‌شوند که مجوز یک اجرای بدون مجوزهای آنان اجرا شده است.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

برای مثال اخیرا در شیراز نمایش «موش تا موش» نوشته رامین کهن بدون مجوزهای لازم روی صحنه رفته است. آقای کهن می‌گوید پس از آنکه گروه از او خواسته نمایش را در شیراز اجرا کنند و او به شکل ضمنی از آنان خواسته امور را پیش برند، ناگهان متوجه می‌شود که بدون دریافت مجوزی از او، گروه نمایش را روی صحنه برده است. وضعیت زمانی عجیب می‌شود که گروه تولید از صدای صداپیشگان رامین کهن هم استفاده می‌کنند و این در حالی است که حقوق آن متعلق به کهن و مرکز نشر و پخش جوان است. البته تخلف به همین نقطه ختم نمی‌شود؛ چرا که اشعار نسرین خنجری نیز برای اجرا در نمایش نیازمند مجوزهای لازم است.

نکته مشخص آن است که ارشاد شیراز روال عادی ابلاغ مجوز را رعایت نکرده است و از گروه مجوزهای لازم مؤلفان را نخواسته است. این وضعیت مشت نمونه خروار است. هیچ سیستم یک‌پارچه‌ای برای ارزیابی مجوز نویسندگان و شاعران وجود ندارد. هیچ رابطه اورگانیکی میان شورای نظارت و ارزشیابی در تهران و دفاترکل ارشاد کشور وجود ندارد. فرم‌های ویژه‌ای برای نویسندگان در دسترس نیست و نمی‌توان چندان روی صحت و سقم امضاها نیز پافشاری کرد.

با اینکه محمدرضا الوند، مدیر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی با آگاهی از مشکل پیش آمده، مجوز اجرای «موش تا موش» شیراز را ملغی کرده است؛ اما واقعیت این است نه تنها ارشاد شیراز؛ که هیچ یک از ادارات کل ارشاد شرایط مساعدی برای کنترل حقوق مؤلفان را ندارد.

آنچه در شیراز رخ داده که منجر به توقیف یک نمایش شده است، نه تقصیر هنرمند که بر گردن ارشاد است. اداره کل‌های هر شهرستان وظیفه راهنمایی هنرمند و کنترل اوضاع را دارند و فشل‌بودگی این ادارات شرایطی را ایجاد خواهد کرد که هنرمند در برابر هنرمند بایستد. باید دید آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستم یکپارچه‌ای برای کنترل حقوق مادی و معنوی مؤلفان و مترجمان طراحی می‌کند یا خیر.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو17 ساعت قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
برنابرنا17 ساعت قبل
محمد حاجی حسینی نویسنده طنز و فکاهه «صبح جمعه با شما» رادیو به دیار باقی شتافت. در این نشریات به خصوص گل آقا بحر طویل‌های جالبی از او منتشر می‌شد. او از دوستان قدیمی کیومرث صابری مرحوم «گل آقا» بود. «بهارستان طنز» «بحر طویل»، «فال حافظ» و «طنز سیاسی» با مشارکت طنز پردازان از آثار اوست که به همت معاونت پژوهش صدا و با کمک انتشارات سروش منتشر شده است. مراسم تشییع پیکر مرحوم مغفور نویسنده و شاعر طنز پرداز و پیشکسوت استاد محمد حاجی حسینی امروز ۲۴ شهریور ساعت ۱۶ از حسینه الغدیر واقع در کن، محله اسماعیلیان به سمت امامزاده جعفر (ع) برگزار می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
به گزارش مشرق، پروانه سلحشوری در اعتراض به نشر اکاذیب در صدا و سیما نامه نوشت: نظر به اینکه در گذشته و همینطور در روز‌های اخیر بار‌ها نام و یا اظهارنظر‌های اینجانب از شبکه‌ها و برنامه‌ها مختلف آن سازمان از جمله برنامه «بیست و سی» و اظهار نظر هایی از سوی مهمانان برنامه «پرونده ویژه» از شبکه۳ سیما نظیر نوع عملکرد اینجانب در مجلس شورای اسلامی و نشر اکاذیب به قصد کسب رأی در خصوص مرحوم سحر خدایاری مطرح شده، لذا خواهشمند است مطابق با ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ترتیبی اتخاذ فرمایید تا به مدت دو برابر زمانی که درباره اینجانب در برنامه‌های آن سازمان نشر اکاذیب شده، فرصت برای تنویر افکار عمومی داشته باشم. بی طرفی آن سازمان در این خصوص و اختصاص وقت برای دفاع از اتهامات منتسب، شائبه هر گونه تخریب سازمان یافته از سوی آن سازمان را از بین خواهد برد. یک فعال رسانه‌ای و مجری تلویزیون در صفحه شخصی خود در توییتر به دعوت خانم سلحشوری در شبکه سه در برنامه «رو در رو» اشاره کرده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی فیلم، بعد از علی شادمان به عنوان اولین بازیگر فیلم برادران محمودی، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری و سوگل خلیق علیرضا آرا خیام وقار و پیمان مقدمی نیز در این فیلم نقش آفرینی دارند. «مردن در آب مطهر» عاشقانه‌ای از برادران محمودی است. در خلاصه داستان فیلم آمده است عاشقانه تازه‌ی برادران محمودی قصه‌ی چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا را دارند. عوامل این فیلم عبارتند از: نویسنده و کارگردان: ‌ نوید محمودی، تهیه کننده: جمشید محمودی، مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، صدابردار: محمد شاهوردی، طراح صحنه: مهدی موسوی، طراح چهره پردازی: محمود دهقانی، طراح لباس: شبنم اصغری، سیاوش رمضان لو: دستیار کارگردان و بررنامه ریز، مدیر تولید: هادی حیدری و مدیر روابط عمومی: ‌سپیده حیدرآبادیفیلمبراری «مردن در آب مطهر» چند روز است که آغاز شده و برادران محمودی سعی دارند آنرا به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برسانند. انتهای پیام/
مهرمهر13 ساعت قبل
همچنین چند سایت دیگر فروش پایان‌نامه هم شناسایی کرده‌ایم که قاضی یک سایت را مسدود کرده است. ما معتقد هستیم وزارت علوم باید به عنوان ضابط بتواند این موسسات را تعطیل و پرونده را برای تصمیم گیری در دادگاه ارسال کند. سیمایی صراف ادامه داد: ۹۰ درصد پرونده‌های کشف شده مربوط به غیردولتی‌ها و ۱۰ درصد مربوط به دولتی‌ها است. وی افزود: بیشترین میزان تقلب در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی، فنی مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد مشاهده می‌شود. سیمایی صراف گفت: استادان داور یکی از ابزارهای کنترل و پیشگیری هستند و می‌توانند اصالت یک اثر را تشخیص دهند.

نظرها

اخبار بیشتر