مشکلات هست؛ اما نمی‌شود با دوره پهلوی مقایسه‌اش کرد/ جایزه دادن کافی نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
مشکلات هست؛ اما نمی‌شود با دوره پهلوی مقایسه‌اش کرد/ جایزه دادن کافی نیست

مشکلات هست؛ اما نمی‌شود با دوره پهلوی مقایسه‌اش کرد/ جایزه دادن کافی نیست

فارسخبرگزاری فارس |
نویسنده رمان «دو روایت از یک عکس» که در جایزه شهید اندرزگو نامزد شده، می‌گوید: دنبال تطهیر پهلوی نباشیم؛ چرا که واقعیت ندارد. مشکلاتی وجود دارد؛ اما نمی‌شود با دوره پهلوی مقایسه‌اش کرد.

ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده رمان «دو روایت از یک عکس» که در جمع نامزدهای بخش کودک و نوجوان جایزه ادبی شهید اندرزگو قرار دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس گفت: «قطعا داوران هر جایزه‌ای ضمن توجه به محوریت آثار که در اینجا مرتبط با انقلاب اسلامی است، به قابلیت کتب از لحاظ ساختاری و تکنیکی هم توجه می‌کنند. به همین تناسب نیز رمان من به لطف داوران، احتمالا دارای این بضاعت بوده است.»

وی افزود: «محوریت رمان دو روایت از یک عکس نیز به دوران بعد از خروج رضاخان و محمدرضا پهلوی از ایران برمی‌گردد که هر دو نیز دوران فلاکت‌باری در خارج از کشور داشتند و وابستگی‌شان به انگلیس و آمریکا مایۀ فلاکتشان بوده است. همین بخش از تاریخ را به این دلیل که حاوی نکات عبرت‌آموز و پندآمیزی است، در قالب داستان برای مخاطبان به تصویر درآوردم.»

*به دنبال تطهیر پهلوی نباشید؛ چراکه واقعیت ندارد

حسن‌بیگی با ابراز تعجب درباره واردنشدن برخی از نویسندگان به نگارش داستان‌های انقلابی عنوان کرد: «متأسفانه گویی برای برخی، نوشتن رمان انقلابی زشتی و قبح پیدا کرده و انگار به هر دلیلی نمی‌خواهند سراغی از این برش تاریخی کشورمان بگیرند.»

وی تأکید کرد: «البته در جامعه فعلی، با نارضایتی‌های اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو هستیم که این اسباب دل‌خوری شده است. دقیقا همین مسائل باعث شده است که برخی سوءاستفاده کنند و برای تطهیر پهلوی تلاش کنند؛ مثلا آن دوره را با اوضاع امروز قیاس می‌کنند.»

این نویسنده پرکار کشور ادامه داد: «مشکل اینجاست جوانی که دوره پهلوی را ندیده، ممکن است با تبلیغات رسانه‌ای این عده فریب بخورد و به غلط تصور کند که در آن دوره، ما وضعیت خوبی داشته‌ایم؛ در حالی که من نویسنده امروز و جوان دوره پهلوی و انقلاب این دوران را حس کرده‌ام و می‌دانم که در رژیم مستبد شاه، خبری از آزادی نبوده است.»

این نویسنده با بیان اینکه قیاس میان دوره پهلوی با جامعۀ امروز درست نیست، گفت: «دنبال تطهیر پهلوی نباشیم؛ چراکه واقعیت ندارد. مشکلاتی وجود دارد؛ اما نمی‌شود با دوره پهلوی مقایسه‌اش کرد. این وظیفه داستان‌نویسان انقلابی است که در قصه‌ها به این مسائل توجه کنند و درباره‌اش بنویسند.»

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

نویسنده رمان دو روایت از یک عکس اضافه کرد: «من سعی کردم در این رمان برای گروه نوجوان مستندات تاریخی دوره پهلوی را بگویم. عواقب احتمالی‌اش را هم پذیرفتم؛ مانند اینکه مثلا شاید برخی از افرادی که گفتم، از من ایراد بگیرند.»

*به برپایی جوایز نباید اکتفا کرد؛ باید جریان تولید داستان انقلابی راه انداخت

حسن‌بیگی با اشاره به محاسن برگزاری جوایزی همچون جایزه شهید اندرزگو یادآور شد: «قطعا این جوایز ادبی لااقل در معرفی کتب خوب به مخاطب مؤثر است؛ اما نباید به برپایی جوایز اکتفا کرد. بنده حتی معتقدم که می‌توان به‌سبب وجود جوایزی این‌چنینی، دست به تولید اثر زد.»

این برگزیده جوایز ادبی اشاره کرد: «در برگزاری یک جایزه، یک سری نهادها درگیر می‌شوند. چه بهتر که همین‌ها دست به تولید کتاب انقلابی بزنند و نویسندگان را برای نوشتن کتاب استاندارد فرابخوانند و پیشنهاد رمان و داستان و … بدهند؛ مثل جریانی که در حوزه دفاع مقدس، خصوصا در خاطره‌نگاری شکل گرفت و اتفاقا وجود کتاب‌های پرشمار و پرفروش، حکایت از موفقیت حرکتشان دارد.»

وی همچنین گفت: «ما منابع و سوژه‌های داستانی خوبی در حوزۀ انقلاب اسلامی در اختیار داریم که می‌توان این‌ها را به رمان‌نویسان پیشنهاد داد و ترغیبشان کرد تا یک جریان کتب داستانی انقلابی قوی در کشور شکل گیرد.»

ابراهیم حسن‌بیگی تأکید کرد: «نگارش آثار متعدد داستانی در حوزۀ انقلاب اسلامی، قطعا با کمک و همراهی امثال جایزه شهید اندرزگو و دستگاه‌های فرهنگی و برگزارکننده آن می‌تواند جدی‌تر دنبال شود. این جریان خودبه‌خود منجر به رونق هرچه بیشتر این جایزه هم خواهد شد؛ وگرنه جایزه‌دادن با اینکه خوب است، کافی نیست.»

بر این اساس مراسم اختتامیه و اهدای این جایزه یکشنبه سوم شهریور ساعت ۱۷ تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
۲۵ شهریور ۱۳۹۸, ۱۶:۲۰ / کد خبر:۷۵۲۴۲ مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: ساعت کار اماکن تاریخی زیرپوشش این اداره از امروز، ۲۵ شهریورماه تغییر کرده است. به گزارش ایرنا، عباس متولی در این زمینه اظهار داشت: ساعت مراجعه و بازدید از اماکن تاریخی- فرهنگی زیرپوشش اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان از ساعت ۹ تا ۱۸ عصر خواهد بود. او مجموعه‌های باغ‌موزه فین کاشان، خانه تاریخی بروجردی‌ها و محوطه باستانی سیلک را ازجمله اثرهای تاریخی- فرهنگی پربازدید زیرپوشش میراث فرهنگی در این شهرستان برشمرد. مسئول روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان یادآور شد: آمار بازدید از اماکن گردشگری این شهرستان در سال جاری به بیش از یک‌میلیون نفر می‌رسد.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری15 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری19 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری19 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز23 دقیقه قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین24 دقیقه قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین27 دقیقه قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک27 دقیقه قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین27 دقیقه قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا27 دقیقه قبل