سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. اجتماعی

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - یکی از معضلات جدیدی که در سال‌های اخیر به انبوه مشکلات شهری اهواز افزوده شده، پرسه زدن سگ‌های ولگرد به صورت گله‌ای در اهواز است. گله‌های سگ را نه تنها در پارک‌ها بلکه می‌شود حتی در خیابان‌های هسته مرکزی شهر دید.

هرازگاهی هم شهروندان و مخصوصا کودکان مورد حمله سگ‌ها قرار می‌گیرند و این حمله‌های ناگهانی، رعب و وحشت زیادی ایجاد می‌کند. علاوه بر ترس و نگرانی ناشی از حمله سگ‌ها، خطر حیوان‌گزیدگی سلامت را هم تهدید می‌کند.

به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، برخی از سگ‌های بلاصاحب به بیماری هاری مبتلا هستند؛ هاری بیماری ویروسی است که موجب التهاب مغزی حاد می‌شود. مرگ در صورت ابتلا به هاری تقریبا قطعی است.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 7

بنا به گفته دکتر ایرج نظری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، در سال ۹۷، تعداد ۸ هزار حیوان‌گزیدگی در مناطق تابعه این دانشگاه گزارش شده است.

وی همچنین از هزینه‌کرد ۳ میلیون تومانی برای هر مورد حیوان‌گزیدگی خبر داد.

وضعیت سگ‌های ولگرد تا حدی در اهواز جدی شده که این موضوع در بیشتر جلسات شورای سلامت خوزستان و شهرستان‌ها مطرح می‌شود و مسئولین دنبال راه حلی برای این مشکل هستند. در نهایت، بهترین راه عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد عنوان شده است.

همچنین سایت نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد اهواز جهت نگهداری، معاینه، واکسیناسیون و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب با وسعت ۷ هزار مترمربع و با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان در منطقه صفیره جنب سایت دفن پسماند از تیرماه توسط شهرداری اهواز راه‌اندازی شد.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 12

این سایت دارای بخش قرنطینه، اتاق معاینه، اتاق ریکاوری، اتاق عمل، داروخانه، شش غرفه (قفس) نگهداری سگ‌ها، اتاق یوتانایز، دستشویی، حمام، سپتیک و منابع آب است. هر چند قفس‌های سگ‌ها دارای کولر آبی هستند، با توجه به شدت گرمای هوا به نظر می‌رسد باید شرایط مطلوب‌تری برای این قفس‌ها فراهم شود.

پس از زنده‌گیری سگ‌های سطح شهر توسط پیمانکار سازمان پسماند و انتقال به سایت صفیره، سگ‌ها ابتدا به حوضچه (وان کنه) انتقال داده می‌شوند و پس از شستشو و تمیز شدن پوست و بدن آنها از آلودگی و حشرات، به واحد قرنطینه انتقال می‌یابند. در واحد قرنطینه با حضور تیم پزشکی و در محل اتاق معاینه ابتدا سگ‌ها از نظر بیماری‌های مشترک بررسی می‌شوند و در صورتی که آیتم‌های سلامتی را داشته باشند، در اتاق عمل سگ‌های ماده و نر، عقیم می‌شوند.

سگ‌ها بعد از عمل در اتاق ریکاوری، دوره نقاهت خود را به مدت سه تا ۱۰ روز در قفس‌های مخصوص ماده و نر می‌گذرانند تا بهبود یابند و پس از بهبود، واگذار یا رهاسازی می‌شوند. همچنین تمام سگ‌های عقیم شده پلاک‌‌گذاری می‌شوند.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 16

به گزارش ایسنا، محمدرضا قنواتی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز، در حاشیه بازدید خبرنگاران از سایت زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد در خصوص اقدامات انجام شده از زمان آغاز فعالیت این سایت، اظهار کرد: سایت عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد اهواز با خاک‌ریزی و ایجاد روشنایی، از تیرماه امسال آغاز به کار کرد. ظرفیت این سایت، بالغ بر ۷۸۰ سگ است اما به دلیل گرانی نگهداری آنها، ماهانه تنها ۶۰ سگ از سطح شهر جمع‌آوری و عقیم می‌شوند. سگ‌ها پس از عقیم‌سازی مجددا به شهر برگردانده می‌شوند.

وی تصریح کرد: هر قلاده سگ، روزانه یک و نیم تا دو کیلوگرم گوشت نیاز دارد، به همین دلیل نگهداری بیش از ماهانه ۶۰ سگ از توان شهرداری خارج است. همچنین هزینه هر سگ از ورود تا خروج در این سایت، یک میلیون تومان است.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

قنواتی عنوان کرد: این سایت تقریبا نخستین سایت عقیم‌سازی سگ در کشور است که با این امکانات، خدمات ارائه می‌دهد. طبق دستورالعمل وزارت کشور، در زمینه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد ۱۶ ارگان باید با ما همکاری کنند اما هیچ ارگانی در این راستا به وظیفه خود عمل نمی‌کند و شهرداری به تنهایی و یک تنه این کار را انجام می‌دهد.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 21

وی در خصوص میزان مشارکت سایر ارگان‌ها در این زمینه گفت: به طور مثال میزان مشارکت دانشگاه علوم پزشکی صفر بوده است. محیط زیست نیز باید محلی برای نگهداری این سگ‌ها پس از عقیم‌سازی تعیین کند تا مردم شاهد کم شدن تعداد سگ‌ها باشند زیرا ما پس از عقیم‌سازی، سگ‌ها را مجددا در شهر رها می‌کنیم. همچنین در حال حاضر دامپزشک با هزینه خود ما در این محل کار می‌کند که باید بهداشت و دامپزشکی در این زمینه با ما همکاری کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز بیان کرد: علاوه بر عدم همکاری ارگان‌ها با ما، حامیان هم با ادعاهای مختلف در کار ما سنگ‌اندازی می‌کنند.

وی با اشاره به تعداد سگ‌های بلاصاحب شهر، ادامه داد: طبق آماری که حامیان محیط زیست و سمن‌ها اعلام کرده‌اند، بالغ بر ۶ هزار سگ ولگرد در شهر اهواز وجود دارد اما این آمار دقیق نیست.

قنواتی با بیان اینکه تاکنون ۱۲۰ قلاده سگ در این سایت عقیم‌سازی شده است، بیان کرد: اگر به ما اعتبار تزریق شود، قطعا سرعت کار بالاتر می‌رود.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 26

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز تصریح کرد: سگ‌ها از حیواناتی هستند که تولیدمثل آنها بالا است، هر سگ سالانه دو بار وضع حمل می‌کند. دوره بارداری سگ ۶۳ روزه است و در هر زایمان بین پنج تا ۱۲ توله به دنیا می‌آورد بنابراین اگر یک سگ در یک زایمان کمترین تعداد یعنی پنج توله به دنیا بیاورد، در سال ۱۰ سگ دیگر افزوده است.

وی افزود: قطعا عقیم‌سازی در کاهش تعداد سگ‌ها تاثیرگذار است زیرا از ۱۲۰ قلاده سگی که تاکنون عقیم‌سازی شده‌اند، حدود ۴۰ تا ۵۰ قلاده، ماده بوده‌اند و این موضوع در کنترل تولیدمثل تاثیرگذار است و تعداد سگ‌ها را در دو سه سال آینده به حداقل می‌رساند. همچنین پس از عقیم‌سازی، هم پرخاشگری سگ کمتر می‌شود و هم عمر آنها به یک‌سوم کاهش می‌یابد و بنابراین بعد از سه چهار سال تعداد آنها کم می‌شود.

قنواتی گفت: بیشترین شکایت مردم شهر اهواز به سایت پسماند، در خصوص آسیب‌های ناشی از سگ‌های ولگرد است اما ساماندهی سگ‌های ولگرد تنها توسط شهرداری امکان‌پذیر نیست و باید همه ۱۶ ارگان با ما همکاری کنند.

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 30

همچنین پیش از این سیدمحسن موسوی‌زاده، عضو شورای شهر اهواز، در گفت‌وگویی با ایسنا اظهار کرده بود: به دلیل ظرفیت محدود سایت نگهداری سگ‌های ولگرد، ماهانه تنها ۶۰ سگ از سطح شهر زنده‌گیری و عقیم‌سازی می‌شوند. با توجه به میزان کم زنده‌گیری و عقیم‌سازی و همچنین رهاسازی مجدد سگ‌ها در سطح شهر، مشکل وجود سگ‌های ولگرد برطرف نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، بنا به گفته حامیان محیط زیست، حدود ۶ هزار سگ ولگرد در اهواز وجود دارد که اکنون شهرداری اهواز تنها قادر به جمع‌آوری ماهانه ۶۰ سگ ولگرد از سطح شهر است. با یک حساب سرانگشتی، به نظر می‌رسد نه تنها معضل پرسه زدن سگ‌های ولگرد در اهواز با این روند رفع‌شدنی نیست بلکه شاید روز به روز بر تعداد سگ‌های ولگرد اهواز افزوده شود.

گزارش از دلال آلبوشهبازی، خبرنگار ایسنای خوزستان

انتهای پیام

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟ - 36

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرد تهرانی با ۷ شناسنامه ۷ زن داشت! / همسرانش نمی‌دانستند! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
محمد دلاوری مجری برنامه «مدیر مسئول» شبکه پنج سیما، در جدیدترین قسمت این برنامه همراه با سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به مراکز پلیس‌های تخصصی رفت. در این بازدید، مامور بخش آزمایشگاه فیزیک تشخیص هویت نیروی انتظامی، روایتی جالب از فردی که برای ۷ بار ازدواج کردن، ۷ شناسنامه جعل کرده بود را بیان کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بی هویت‌ها؛ ۱۰۰ هزاربومی بی‌شناسنامه در سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در نخستین بخش از گزارش‌های روایی تسنیم از بی‌هویت‌های بلوچستان سری زدیم به یکی‌از عمده‌ترین مناطق بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان، استانی که روایت‌های رسمی و غیررسمی می‌گوید حداقل ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت بومی آن شناسنامه ندارند.

کاهش دما در بیشتر مناطق کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد اصغری با اعلام این خبر افزود: البته بیشترین کاهش را از روز یکشنبه هفته آینده احساس خواهیم کرد بطوری که در سواحل دریای خزر تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت و از روز یکشنبه تا سه شنبه نیز بارش در سواحل دریای خزر در خورتوجه خواهد بود بویژه شالیکاران که باید مراقب این بارش‌ها باشند. کارشناس هواشناسی افزود: امروز نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان، مازندران و گلستان بارش به شکل پراکنده را داشتیم ضمن اینکه در شمال غرب کشور نیز از جمله اردبیل و آذربایجان شرقی در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق اتفاق می‌افتد. اصغری گفت: در بخش جنوبی کشور نیز از جمله در هرمزگان، سردشت در ساعات بعدازظهر باید منتظر رگبار و رعد و برق باشند ضمن اینکه وزش باد پدیده مشترک در منطقه خوزستان، بوشهر و دزفول است. وی افزود: سواحل خلیج فارس نیز هوا به علت بالا بودن رطوبت شرجی است و در جزایر ابوموسی کاهش دید شدید را داریم. کارشناس هواشناسی گفت: در شرق کشور نیز وزش باد و کاهش دید و کیفیت هوا را پیش رو خواهیم داشت.

بلبرینگ‌های جعلی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در کوچه پس کوچه‌های خیابان امیرکبیر تهران در کارگاهی زیرزمینی، شما فقط کافیست نام کشور سازنده و نوع برند را بگوئیدف زحمت بقیه‌اش را متقلب‌ها می‌کشند.

حضور بانوان در شهرآوردپیش بینی نشده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی: به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شدسردار حسین رحیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: هیچ برنامه‌ای برای حضور بانوان در ورزشگاه آزادی برای تماشای شهرآورد پیش بینی نشده است. فرمانده انتظامی تهران افزود: علاقه‌مندان برای تماشای بازی استقلال - پرسپولیس که ۳۱ شهریور برگزار می‌شود، حتما باید بلیت الکترونیک تهیه کنند، چون به هیچ عنوان در ورودی ورزشگاه بلیت فروخته نخواهد شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت۲۴-دانشمندان دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند تا حرکات اجساد درون قبرها را مورد بررسی قرار دهنددانشمندان استرالیایی دریافتند که اجساد مردگان، درون قبر تکان می‎خورد و دست‌های آن‌ها بارها از بدن دور شده و سپس به جای خود باز می‌گردند. اکتشاف این موضوع بر نظریه‌های قبلی که گمان می‌کردند اجساد مردگان تکان نمی‌خورد، خط بطلان کشید. مشاهدات شوکه‌کننده چند دانشمند از حرکت اجساد/ دوربین‌های نصب‌شده درون قبرها چه چیزی ضبط کرده بودند؟ دانشمندان استرالیایی در یک مرکز پژوهشی محرمانه دوربین‌هایی در محل دفن مردگان نصب کردند که به فواصل زمانی ثابت، از آن‌ها عکس گرفته و روند متلاشی شدن اجساد را ثبت می‌کرد. آلیسون ویلسون گفت که احتمالا تکان خوردن دست‌ها، در نتیجه کوتاه شدن رباط‌ها پس از خشک شدن آن‌ها باشد. او افزود: «مقدار حرکت اجساد واقعا تعجب‌آور است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1