مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. فرهنگ
مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟

مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
مدرسه‌های تابستانه فرصتی مناسب برای کسب مهارت‌های لازم در حوزه استارت‌آپی و کسب و کار‌های نوپا هستند که دانشگاه‌های ما را به سمت نسل چهارم سوق می‌دهند.

به گزارش جام نیوز، اسم مدرسه که به میان می‌آید یاد سال‌های تحصیلی در دوران کودکی و نوجوانی می‌افتیم، اما این اصطلاح چند سالی است که رنگ و بوی دیگر به خود گرفته است؛ مدارس تابستانی در مقطع ابتدایی و راهنمایی، بیشتر جنبه‌ آموزشی و تفریحی دارد، اما در دبیرستان، دانشکده یا دانشگاه، تعریف مدرسه تابستانی متفاوت است.

مهمترین هدف از برگزاری مدرسه‌های تابستانی دانش افزایی و ارتقا مهارت‌های کاربردی مورد نیاز دانشجویان است و یکی از برنامه‌های موفق و مؤثر در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتبر دنیا به حساب می‌آید.

برگزاری مدرسه‌های تابستانی برای دانشجویان فرصتی است تا قبل از فارغ‌التحصیلی و وررد به بازار کار محفوظات علمی خود را به صورت عملی پیاده سازی کنند؛ فرصتی که کمک می‌کند تا دانشگاه‌های ایران نیز بتوانند به سمت نسل سوم و چهارمی شدن حرکت کنند، شعاری که بسیاری از دانشگاه‌های برجسته دنیا سال‌هاست به آن دست یافته‌اند و دانشگاه‌های معتبر ایران نیز در تلاشند به این هدف برسند.

مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟ - 4

آنچه مشخص است؛ دانشگاه‌های طراز اول ایران به اذعان خود مسئولین آموزش عالی در تمام این سال‌ها تنها به بحث آموزش و پژوهش پرداخته و آموزش عملی مغفول مانده است؛ شاید مهمترین راه برای رسیدن به یک جامعه پویا و اقتصاد فعال در کشور عملیاتی کردن پژوهش‌های دانشگاهی است.

آنچه مشخص است باید پژوهش‌های دانشگاهی متناسب با مسائل روز صنعت و فضای واقعی کسب و کار کشور باشد و دستیابی به این هدف است که کمک می‌کند تا مشاغل جدید با رویکرد‌های کارآفرینی با کمک شرکت‌های استارت‌آپی و دانش بنیان به اقتصاد کشور تزریق شود. مطمئنا تنها دانشگاهیان را نمی‌توان کارآفرین دانست، زیرا بسیاری از افراد خلاق و موفق در حوزه کسب و کار و کارآفرینی تحصیلات دانشگاهی ندارند، اما تجربه بسیار موفقی در کنار شغل خود دارند که می‌تواند برای دانشجویانی که به زودی فارغ التحصیل می‌شوند، مفید باشد.

مدرسه‌های تابستانی می‌تواند بهترین محل برای دستیابی به این تجربیات در کنار دانش علمی اساتید باشد، از طرف دیگر بسیاری از دانش آموزان تمایل دارند تا قبل از ورود به دانشگاه و دنیای کار برخی مهارت‌ها را بیاموزند و این می‌تواند فرصتی مناسب برای دانشجویان تا مهارت‌های کسب و کار و کارآفرینی که آموخته‌اند را در اختیار علاقمندان قرار دهند.

برگزاری مدرسه تابستانی توسط دانشگاه‌ها و برخی مراکز علمی و تحقیقاتی در ایران نیز رواج دارد و در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کند که برخی از آن‌ها تجربیات موفقی نیز در حوزه استارت‌آپ و دانش بنیان داشته‌اند و آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

مدرسه تابستانی اینترنت اشیاء در پارک فناوری تهران

آکادمی اینترنت اشیاء با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، امسال پنجمین مدرسه تابستانی اینترنت اشیاء را با موضوع «مدیریت منابع انرژی در پیک مصرف برق» در مرداد ماه برگزار کرد. تیم‌ها در این دوره مهارت‌های لازم را آموختند که چگونه اجزای اصلی سازنده یک محصول مبتنی بر اینترنت اشیاء شامل سیستم نهفته، شبکه ارتباطی، پلتفرم اینترنت اشیاء و اپلیکیشن را در کنار یکدیگر قرار دهند و در نهایت هر تیم کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) مبتنی بر اینترنت اشیاء را به عنوان یک راهکار برای «مدیریت منابع انرژی در پیک مصرف برق» ارائه کرد.

مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟ - 12

مدرسه تابستانه دانشجویی علوم اعصاب شناختی

علوم اعصاب شناختی، به علم اعصاب، روانشناسی و علم کامپیوتر‌ می‌پردازد و لازم است با پیشرفت علوم به این حوزه بیشتر پرداخته شود، به همین منظور برگزاری مدرسه‌های تابستانی در سطح دانش آموزی و دانشجویی اقدامی برای ترویج بهتر حوزه‌های مختلف علمی است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

با همین رویکرد مرداد ماه امسال مدرسه تابستانی علوم اعصاب شناختی برگزار شد و در آن دانشجویان با فناوری‌های نوین شناختی، تقویت کارگروهی و تفکر بین رشته‌ای و با تأکید بر اجرای پروژه‌های علمی آشنا شدند؛ در این کلاس‌ها به ۱۰ موضوع مختلف علوم اعصاب شناختی از جمله تشریح عملی مغز، حس و ادراک، و تفکر، حافظه و یادگیری، شناخت اجتماعی و توانبخشی شناختی، آشنایی با ساختار سیستم عصبی، بیماری‌های عصبی، فیزیولوژی سیستم عصبی و مدل سازی شناختی و هوش مصنوعی پرداخته شد.

برای برگزاری این مدرسه، دانشگاه علوم پزشکی ایران، کلینیک مغز و شناخت و مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه شهید بهشتی میزبان دانشجویان علوم پزشکی، علوم پایه، روانشناسی و فنی و مهندسی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای است بودند تا آموزش‌های لازم به آن‌ها با حضور اساتید برجسته داده شود.

مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟ - 18

مدرسه تابستانی بلاک‌چین

امروزه در ایران موضوع بلاک چین در حوزه استارت‌آپ بسیار جریان ساز بوده و برپایی مدرسه تابستانی در این حوزه مورد توجه و علاقه جوانانی است که مایلند در حوزه طرح‌های توجیهی اقتصادی و کدنویسی فعالیت کنند. «بلاک چینی شو»، «کمپ بلاک چین»، «کافه محتوا»، «کاف گپافه» یا کافه خلاقیت از دورهمی‌های این استارت‌آپ بود.

شبکه نئو با برگزاری مدرسه تابستانه نانو

مدرسه تابستانی نانو در راستای کاربردی‌سازی علم نانو مرداد ماه برگزار شد؛ در این دوره تلاش شد تا دانشجویان ایرانی و سایر کشور‌ها به ویژه کشور‌های منطقه که تمایل به یادگیری علم نانو، کاربرد‌های آن و تعریف پروژه‌های علمی در این زمینه داشته باشند در قالب برنامه‌های هدفمند با یکدیگر و در قالب یک شبکه مرتبط شوند.

در این مدرسه ۴ روزه به مباحثی همچون کارگاه دانش تئوری نانو، کارگاه‌های عملی تخصصی فناوری نانو، زیست فناوری و تقلید زیستی، کارگاه‌های عملی خلاقیت و کارآفرینی در حوزه نانو، آموزش کسب‌و‌کار در حوزه نانو از ایده‌پردازی تا ارائه محصول در قالب استارت آپ و مسابقات علمی-عملی برای آموزش تیم‌سازی و کار عملی در قالب تیم پرداخته شد.

مهارت‌آموزی؛ راه رسیدن به دانشگاه‌های نسل چهارم/ در مدرسه‌های تابستانه چه می‌گذرد؟ - 24

مدرسه تابستانی رویان

دست ورزی ژن در سال ۱۹۶۰ ظهور کرد تا راهی برای درمان و علاج بیماری‌ها باشد، اما در مقطعی از زمان فعالیت‌ها در این حوزه متوقف شد و کمتر نامی از آن برده می‌شد، اما در یک دهه گذشته اتفاقات مناسبی برای توسعه و گسترش آن در کشور ما رخ داده و شواهد حاکی از آن است که می‌تواند فضای مناسبی برای اشتغال‌زایی ایجاد کند به طوری که در حال حاضر این علم یک بازار بیلیون دلاری دارد و به سرعت در حال رشد است؛ این درآمد نشان دهنده آن است که کمتر فناوری در دنیا از این سرعت رشد برخوردار است. با همین هدف نیز در ایران دهمین مدرسه تابستانی پژوهشگاه رویان با موضوع «زیست پزشکی مولکولی: از تشخیص تا درمان» برگزار شد.

آنچه مشخص است، کشور ما امروز به لزوم برگزاری مدارس تابستانی پی برده‌ و بسیاری از دانشگاه‌های برجسته همچون دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و شهید بهشتی در حوزه‌های مختلف علمی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و علاقمندان برگزار کرده است.منبع: خبرگزاری دانشجو

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:
مهرمهر23 ساعت قبل
وی افزود: در حال حاضر سه اقامتگاه بوم‌گردی در رادکان با ظرفیت ۱۰۰ نفر و با اشتغال ۱۲ نفر در حال فعالیت و آماده ارائه خدمات به مسافران و گردشگران است. طاهریان مقدم اظهار کرد: تا پایان سال سه اقامتگاه جدید در روستای بقمچ، رادکان و شهر گلمکان به بهره‌برداری خواهد رسید. مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران یادآورشد: بوم‌گردی به عنوان یکی از شاخه‌های صنعت گردشگری است که تقریبا ۲۷درصد از سفرهای بین‌المللی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به اشتغال محلی، فرصت‌های توسعه بومی و حفظ محیط طبیعی منجر شود. طاهریان مقدم افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی تنها جنبه اقامتی ندارد بلکه در آن‌ها فعالیت‌های مختلفی مانند غذا و نوشیدنی بومی، ساخت، آموزش و فروش صنایع دستی محلی، موسیقی سنتی، رویدادهای بومی و … انجام می‌شود. گفتنی است: شهرستان چناران در مسیر جاده‌های شمالی (مشهد- بجنورد) قرار دارد و تاکنون ۱۲۰ اثر تاریخی واجد شرایط ثبت در فهرست میراث فرهنگی کشور در این شهرستان شناسایی شده است و ۲۱ اثر در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار مذهبی - وی اضافه کرد: امام حسین (ع) به دنبال روشن کردن نور هدایت بودند که توانستند به این هدف هم برسند به همین علت ایشان عزتمند واقعی کربلا هستند چراکه توانستند به اهداف اصلی خود برسند. سخنران هیأت‌های مذهبی با بیان اینکه عاطفه و عشق در جریان کربلا موج می‌زند، تصریح کرد: عزاداری مجالس اهل‌بیت (ع) باید به خواندن مستند و معقول مقتل اختصاص داده شود همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر دو نکته مستند و معقول بودن تاکید داشته‌اند. وی ادامه داد: مرثیه‌خوانی کار دقیق علمی است که در حوزه‌های علمیه نیز باید به آن پرداخته شود و سخنرانی نیز از ارکان مراسم عزاداری است که باید مورد توجه قرار گیرد. مؤمنی با تاکید بر اینکه بصیرت‌افزایی باید در پیاده‌روی اربعین به‌عنوان اولویت هیأت‌های انقلابی دنبال شود، عنوان کرد: حماسه اربعین بهترین فرصت برای توسعه جریان مهدویت، پاسخ‌گویی به شبهات و تقویت وحدت جهان اسلام است. وی بر لزوم تلاش هیأت‌های مذهبی برای معرفی و ترویج پیامدهای کربلا تاکید کرد و گفت: امام حسین (ع) هر آنچه داشتند در مسیر الهی بذل و بخشش کردند که هیچ چشم‌داشت دنیایی و اخروی در این بخشش مشاهده نمی‌شود.
فارسفارس12 ساعت قبل
به گفته آکادمی علوم چین دانشمندان چینی ابزارهای مانیتورینگ آنلاین را برای بررسی‌های بیولوژیکی دریایی تهیه کرده و آنها را در دریای زرد آزمایش کرده‌اند. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، به گفته آکادمی علوم چین (CAS) دانشمندان چینی ابزارهای مانیتورینگ آنلاین را برای بررسی‌های بیولوژیکی دریایی تهیه کرده و آنها را در دریای زرد آزمایش کرده‌اند. این ابزارها توسط موسسه علوم فیزیکی Hefei تحت CAS تهیه شده است. این ابزارها در یک کشتی نظارتی نصب شده‌اند که بیش از ۸۰۶ مایل دریایی در دریای زرد طی کرده است. آنها همچنین از نظر علمی و ارزش علمی برای تحقیق در چرخه جهانی کربن و تغییرات آب و هوایی برخوردار هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1