گور ایرانی قربانی حفاظت ضعیف و تله‌گذاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
گور ایرانی قربانی حفاظت ضعیف و تله‌گذاری

گور ایرانی قربانی حفاظت ضعیف و تله‌گذاری

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: گورخر جوان ایرانی که برای نوشیدن آب به نزدیکی آبشخوری در پارک ملی و حفاظت‌شده توران رفته بود، در تله کارگذاشته شده توسط شکارچیان غیرمجاز گرفتار شد و هرچه برای رهایی از تله شکارچیان تلاش کرد، بی‌فایده بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، رهایی از تله شکارچیان به بهای قطع‌شدن پای راست این گونه در معرض انقراض و حفاظت‌شده ایران تمام شد و پای راست گورخر قطع‌شد. تله کار گذاشته شده در پارک ملی توران، یک تله معمولی نبود و کابل‌ فلزی‌‌ پای گورخر را قطع کرد. حیوان با همان پای قطع‌شده راه خود را گرفت و رفت تا با هر قدم رد خون بر زمین حفاظت‌شده پارک ملی توران بماند.

گورخر ایرانی پارک ملی توران چندین روز با همان پای قطع‌شده و خونریزی ناشی از آن، در پارک ملی توران سرگردان شد تا آنکه یک محیط‌بان بازنشسته حیوان زجر‌کشیده و البته در معرض انقراض را در توران یافت.

اما تلاش‌ها برای رفع عفونت و جلوگیری از خونریزی بیشتر این گونه حیات‌وحش که جوان و سرزنده بود، اما حالا با خون از دست رفته و زجر فراوان دنده‌هایش هم قابل شمارش شده بود، بی‌نتیجه ماند.

بدین‌ترتیب از جمعیت گورخرهای ایرانی که در فهرست گونه‌های در معرض انقراض حیات وحش ایران قرار دارند، یک رأس دیگر کم شد. این عدد را به تعداد ۵گورخری که سال گذشته در مسیر انتقال به هوش نیامدند و تلف شدند هم اضافه کنید تا فهرست تلفات این گونه در معرض انقراض ایران ظرف چندماه به ۶رأس برسد.

رخنه شکارچیان به پارک ملی توران

آنچه حدود ۲هفته قبل برای یکی از گورخرهای پارک ملی توران رخ داد، در هیچ رسانه‌ای مطرح نشد. حالا احمد عجمی، همان محیط‌بان بازنشسته‌ای که کاملا اتفاقی، گورخر آسیب‌دیده پارک ملی توران را یافت، به همشهری می‌گوید: گورخر را با دست خالی گرفتیم و سوار یک دستگاه نیسان کردیم. حیوان را به پاسگاه دلبر انتقال دادند. فردای همان ‌روز جراحی شد و ظهر روز پس از جراحی دیگر به هوش نیامد.

گرچه برخی کارشناسان محیط‌زیست در گفت‌وگو با همشهری احتمال تلف‌شدن یکی دیگر از جمعیت گورهای ایرانی را در پروسه بیهوش‌کردن حیوان مانند همان اتفاقی که سال گذشته و در ماجرای انتقال ۵ گورخر ایرانی به پارک ملی کویر رخ داد، مطرح می‌کنند، اما عجمی و امیر آهنی، همکار او و از دیگر محیط‌بانان قدیمی و مشهور کشور ‌معتقدند که آنچه گورخر پارک ملی توران را از بین برد، خونریزی شدید در پی تلاش برای رها‌شدن از تله شکارچیان بود که دلیل اصلی آن نیز نبود گشت‌های به‌موقع یگان حفاظت محیط‌زیست است. هر‌دو محیط‌بان به همشهری گفته‌اند: هر روزباید در پارک، گشت‌زنی کرد. اگر این کار انجام می‌شد، گورخر تلف نمی‌شد.

احمد عجمی، از محیط‌بانان پیشکسوت کشور البته بر این موضوع تأکید دارد که ۴پهنه پارک ملی توران دارای ایستگاه محیط‌بانی است و باید هر روز تمام قسمت‌ها با دقت رصد شوند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

جدای از تلف‌شدن یک رأس گورخر ایرانی که در فهرست گونه‌های در معرض انقراض کشور قرار دارد، نحوه آسیب‌دیدگی و جراحت نیز جای بحث دارد. اگرچه احمد رادمان، رئیس پارک ملی توران به همشهری می‌گوید: «‌این اتفاقات در منطقه طبیعی است. ممکن است این اتفاق در درگیری با حیوانات دیگر یا در هنگام فرار گورخر رخ داده باشد.» اما، آنچه مسلم است، تله‌گذاری برای شکار در پارک ملی توران که یک منطقه حفاظت‌شده است، امری غیرعادی است.

امیر آهنی، محیط‌بان پیشکسوت کشور در این ارتباط به همشهری می‌گوید: «شکارچیان محلی از تله‌ها برای شکار قوچ، میش، ‌کل و بز استفاده می‌کنند.»

احمد عجمی همان محیط‌بانی که گور زخمی را یافت نیز با تأکید بر اینکه پارک‌های ملی همانند مناطق نظامی، مکان‌های حفاظت‌شده هستند، می‌‌گوید: «وقتی می‌گوییم حفاظت ضعیف است، یعنی همین. شرایط اقتصادی و گذران معیشت نیز سخت شده است و بعضی شکارچیان محلی با شکار کل و بز و حتی آهو و گورخر ایرانی روزگار می‌گذرانند.»

او البته تأکید می‌کند که هم تعداد محیط‌بانان اندک است و هم خودرو و تجهیزات کافی برای گشت‌زنی مستمر در منطقه در اختیار محیط‌بان‌ها قرار ندارد. اما جدای از تمامی این موارد، محیط‌بانان قدیمی و حتی بازنشسته معتقدند آنچه حفاظت از طبیعت و محیط‌زیست ایران به آن نیازمند است، دلسوزی است.

تلف‌شدن ۶گورخر در ۱۰‌ماه

اگر تعداد گورخرهای ایران آنگونه که اعلام می‌شود ۱۵۰رأس باشد، از سال گذشته تاکنون این ششمین رأس از این گونه است که جان خود را از دست داد. هرچند محیط‌بانان قدیمی و کارشناسان معتقدند تعداد واقعی گورخر ایرانی که گونه در معرض انقراض نیز هست، بسیار کمتر از ۱۵۰رأس است.

اکبر همدانیان، کارشناس باسابقه حیات وحش که سال‌ها مطالعه در حوزه گورخر ایرانی را در پیشینه کاری خود دارد، می‌گوید: براساس سرشماری سال۷۴ حدود ۶۰۰گورخر ایرانی در کل کشور وجود داشت.

درحالی‌که در فاصله سال‌های ۵۵ و ۵۶ نیز بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰رأس گورخر ایرانی در منطقه بهرام گور در استان فارس، ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰رأس در پارک ملی کویر و ۲۰۰۰رأس در پارک ملی توران حضور داشتند. به‌عبارتی دیگر حدود ۴۰سال قبل، دست‌کم ۳۸۰۰رأس گورخر ایرانی در کشور وجود داشت.

همدانیان به همشهری می‌گوید: ‌ «گورخر، دشمن طبیعی ندارد و تاکنون گزارشی مبنی بر حمله گرگ، پلنگ یا حیوانات دیگر به این گونه از حیات وحش مخابره نشده است. دشمن درجه یک گورخرها، تنها انسان‌ها هستند که این گونه را براساس این باور غلط که روغن گورخر برای کاهش دردهای مفصلی مناسب است، شکار می‌کنند. گورخر تلف‌شده پارک ملی توران نیز بسیار جوان بود و شانس آن‌را داشت که مانند جمعیت گور ایرانی تا ۴۰سال عمر کند.» ‌

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
خودارضایی و اضطرابدر برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی‌ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی‌های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید. بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی استمناء را ترک می‌کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می‌شوید اما این حالت موقتیست. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه‌تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می‌کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: محققان آمریکایی بر اساس بررسی‌های خود مشاهده کردند: خوراکی‌های سرشار از آهن می‌توانند بر خاصیت ضدسرطانی گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد. لیکوپن از کاروتنوئیدها به حساب می‌آید که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و در گوجه فرنگی یافت می‌شود. گوجه فرنگی حاوی خواص متعددی برای سلامت است که می‌توان به تاثیر آن در جلوگیری از ابتلا به سرطان و فشار خون و کمک به حفظ سلامت قلب، پوست و چشم‌ها اشاره کرد. به گفته محققان، بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های سرشار از آهن ممکن است خاصیت لیکوپن را به نصف کاهش دهد. به گزارش مدیکال نیوزتودی، محققان اظهار داشتند: مصرف وعده‌های غذایی حاوی آهن می‌تواند با گذشت زمان بر میزان جذب لیکوپن موجود در گوجه فرنگی تاثیر منفی داشته باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آن‌ها از پیاز برای پرداخت هزینه‌های اساسی خود مثل اجاره خانه استفاده می‌کردند و حتی پیاز را هدیه می‌دادند. از پیاز برای تمیز کردن اشیای فلزی استفاده می‌کردنداگر می‌خواهید ظروف نقره یا سایر ظروف فلزی خانه خود را تمیز کنید، پیاز به شما کمک می‌کند. پیاز زخم را درمان و گردش خون را تقویت می‌کندعوامل و بیماری‌های زیادی باعث تضعیف گردش خون می‌شود. پیاز نه تنها به جریان خون کمک می‌کند، بلکه ثابت شده با زخم‌های جزئی نیز مبارزه می‌کند. حتی یک بار ژنرال گرانت برای وزارت جنگ در واشنگتن نامه نوشت: «من سربازهایم را بدون پیاز حرکت نخواهم داد.» پیاز ورقه شده سمی نیستافراد زیادی فکر می‌کنند که پیاز خام برش خورده باکتری جذب می‌کند، بنابراین پیاز باقی مانده بسیار سمی است.
الفالف1 روز قبل
وی درباره اثرات زالو بر بدن گفت: زالو می‌تواند اثرات مفیدی بر بدن داشته باشد، بیماری‌هایی همچون زخم معده، کولیت روده، پرستات، امراض ریوی، التهابات کبد، کیسه صفرا و بواسیر را تا حدودی می‌تواند رفع کند. اکبری متذکر شد: زالو می‌تواند تاثیر خوبی بر گردش خون داشته باشد و جریان خون را در بدن بهبود بخشد و با این عمل موجب تقویت و تغذیه مو و مانع بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. وی بیان کرد: امروزه نسبت به گذشته از این راه درمانی بیشتر استفاده می‌شود، زیرا در زمان قدیم اطلاعات کافی درباره زالو درمانی وجود نداشته است. اما به دلیل مطالعات کافی در این باره و اثرات آن به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌تواند یک راه درمانی مناسبی باشد. اکبری تاکید کرد: قبل از زالو درمانی حتما درباره مشکلاتتان با پزشک مشورت و صحبت کنید تا درست راهنمایی شوید که زالو درمانی مناسب است یا راه دیگری را باید پیش بگیرید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1