آغاز به کار نمایشگاه فرش دستباف؛ ۳ شهریور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

آغاز به کار نمایشگاه فرش دستباف؛ ۳ شهریور

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس مرکز ملی فرش ایران: فرش دستبافت دومین کالای ایرانی است که بعد از نفت تحریم شد، اما باوجود تحریم‌ها صادرات فرش همچنان ادامه دارد

خانم فرشته دست پاک در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره تاثیر تحریم‌ها بر صادرات فرش افزود: حدود ۳۰ درصد صادرات فرش دستبافت کشور روانه امریکا و ۱۲ درصد به آلمان صادر می‌شد که از سال گذشته این سهم از سبد صادرات ما حذف شده است.

وی با تاکید براینکه تحریم‌ها محدودیتی برای صادرات فرش ایران ایجاد نکرده است، گفت: برای جایگزین کردن بازار آمریکا، صادرات به کشور‌های چین و روسیه، کشور‌های عربی و اتحادیه آ سه آن را افزایش داده‌ایم و کشور پاکستان که خود تولیدکننده فرش دستبافت است نیز پارسال از ایران فرش دستبافت خریده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیخانم دست پاک تصریح کرد: هم اکنون به حدود ۷۰ کشور صادرات فرش داریم و این صادرات همچنان درحال انجام است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه بعد از تحریم‌ها در واردات مواد اولیه اختلال بوجود آمده و با بالا رفتن قیمت ارز قیمت تامین مواد اولیه نیز افزایش یافته است، افزود: معاونت تولید مرکز ملی فرش برای ساماندهی مواداولیه داخلی و وارداتی برنامه ریزی انجام داد و اکنون در این زمینه کمترین مشکل وجود دارد، چون در سال گذشته جلوی صادرات پشم گرفته شده تا مواد اولیه تولیدکنندگان فرش تامین شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد صادرات فرش کشورمان شامل فرش‌های ابریشمی است، افزود: مقدار کمی ابریشم وارد می‌کنیم و بقیه ابریشم مورد نیاز نیز از داخل تامین می‌شود.

خانم دست پاک میزان تولید فرش دستبافت در سال را ۳ تا ۳ و نیم مترمربع اعلام کرد و گفت: درحال توسعه این میزان تولید فرش دستبافت هستیم و در صورتی که منابع مالی موردنیاز تامین شود امسال برای ۴۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌کنیم.

وی افزود: در صنعت فرش تنها با ۵ میلیون تومان می‌توانیم شغل ایجاد کنیم درحالیکه براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه برای ایجاد هر شغل در کشور ۴۰۰ میلیون تومان نیاز است.

خانم دست پاک همچنین افزود: در تولید فرش بزرگ پارچه، رقیبی نداریم و امسال نیز قرار است در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستبافت چهار فرش بزرگ پارچه، به نمایش گذاشته شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در شرایط معمول ایران بزرگترین صادرکننده فرش جهان بود و الان در شرایط تحریم تلاش می‌کنیم استارت آپ‌ها و کسب و کار‌های نوین وارد این عرصه شوند و راه‌های فروش فرش دستبافت از طریق کسب و کار اینترنتی رونق گیرد.

خانم دست پاک همچنین درباره پیمان سپاری ارزی افزود: علاوه بر اینکه صادرات کمتر از یک میلیون دلار فرش معاف از پیمان سپاری ارزی است زمان این پیمان نیز از دو ماه به هفت ماه رسیده است و درحال طولانی کردن این زمان هستیم.

آغاز به کار نمایشگاه فرش دستباف؛ ۳ شهریور

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران سوم شهریور آغاز به کار می‌کند.

خانم فرشته دست پاک در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران درباره این نمایشگاه هفت روزه، افزود: هر کدام از روز‌های برگزاری نمایشگاه فرش دستباف ایران نامگذاری شده و روز نخست نمایشگاه به عنوان فرش دستباف و رونق تولید است که بعد از مراسم افتتاحیه، ​رونمایی از سامانه جامع آماری فرش دستباف ایران، رونمایی از سامانه وب و دکوراسیون انواع فرش و تابلوفرش، برپایی غرفه روایت قصه‌های فرش دستباف به دو زبان انگلیسی و فارسی انجام می‌شود.

وی گفت: ارائه یافته‌های علمی در خصوص تاثیر فرش دستباف بر سلامت جسم و روان، اجرای مراحل بافت فرش دستباف به صورت آموزشی به چند زبان، نمایش کتاب‌های نفیس فرش دستباف از جمله برنامه‌های روز نخست نمایشگاه فرش دستباف ایران است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیخانم دست پاک افزود: ارائه آخرین یافته‌های پژوهشی در زمینه فرش دستباف، ارائه آخرین اطلاعات ثبت فرش دستباف در سطح ملی و جهانی و آشنایی با ثبت علائم تجاری - نشان جغرافیایی و نحوه ثبت آثار ادبی و هنری، نیازسنجی اولویت‌های پژوهشی حوزه فرش دستباف و تجلیل از پیشکسوتان هنر صنعت فرش دستباف ایران از دیگر برنامه‌های روز نخست برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران است.

وی با اشاره به اینکه چهارم شهریور با عنوان فرش دستباف، آینده و صلح جهانی نامگذاری شده است، گفت: نشست تخصصی و کارگاه ملی توانمندسازی محیط مالکیت معنوی برای تقویت رقابت پذیری محیط کسب و کار، بیمه و تضمین صادرات فرش ایران، کارگاه آموزشی با عنوان نحوه حضور موثر در نمایشگاه‌های فرش خارجی و داخلی و نشست با تجار خارجی از برنامه‌های این روز است.

خانم دست پاک افزود: پنجم شهریور روز فرش دستباف و هویت تاریخی نامگذاری شده است که در این روز نشست تخصصی و کارگاه ملی توانمندسازی محیط مالکیت معنوی برای تقویت رقابت پذیری محیط کسب و کار، نشست تخصصی نقش تبلیغات و بازاریابی در فضای مجازی و آیین معرفی منتخبین نهمین جشنواره فرش برتر برگزار می‌شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: ششم شهریور فرش دستباف؛ هنر زنان سرزمین مادری نامگذاری شده است که در این روز از بانوان نمونه کارآفرین در حوزه‌های تولید، تجارت و صادرات فرش دستباف با عنوان بانوان سرزمین فرش تجلیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در این روز نشست تخصصی راه‌های برون رفت از تحریم‌ها، مقررات گمرکی و الزامات نحوه بهره برداری از ظرفیت صادرات فرش به ۱۵ کشور همسایه ایران، همچنین برگزاری استارتاپ با موضوع بهبود فناوری در فرآیند تولید مواد اولیه مانند پشم و ابریشم، بهبود مکانیزم‌های پشم چینی و فرآوری ابریشم و برگزاری استارتاپ با موضوع بازنگری و توسعه روش‌های فناورانه برای افزایش تقاضای بازار داخلی فرش دستباف برگزار می‌شود.

خانم دست پاک گفت: هفتم شهریور با نام فرش دستباف و تجارت جهانی نامگذاری شده است که در این روز چند نشست تخصصی با عنوان آشنایی با آخرین تحولات تجارت الکترونیکی فرش دستباف، موانع قانونی در گسترش تجارت فرش دستباف، فرش دستباف اشتغال و توسعه اجتماعی، تاثیر اعزام هیئت تجاری در رونق صادرات فرش دستباف برگزار خواهد شد.

وی افزود: هشتم شهریور روز فرش دستباف، توسعه پایدار نام دارد که در این روز نیز سه نشست تخصصی با عنوان اهمیت باید‌ها و فرآیند قانونی برای شناسنامه دار کردن فرش دستباف با حضور استادان دانشگاه، چالش‌ها و راهکار‌های حقوقی صادرات فرش دستباف در دوران تحریم و تاثیر متقابل دانش نوین طراحی داخلی و دانش تولید فرش برپا می‌شود.

خانم دست پاک گفت: آخرین روز نمایشگاه یعنی نهم شهریور فرش دستباف نگاره‌ای از بهشت نام دارد که در این روز نقش تشکل‌ها در ساماندهی صنعت فرش بررسی می‌شود.

وی افزود: بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با توجه به همزمانی با سال رونق تولید برگزار می‌شود که این امر موجب شده برنامه ریزی متفاوتی با سایر نمایشگاه‌های فرش دستباف داشته باشیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در این نمایشگاه ۸۵۰ غرفه فرش‌های دستباف خود را عرضه می‌کنند.

وی به بیمه بافندگان فرش دستباف اشاره کرد و افزود: با همکاری مجلس، ​بودجه امسال بیمه قالیبافان در مقایسه با سال گذشته سه برابر شده که این موضوع را مجلس به دولت ابلاغ کرده است.

خانم دست پاک افزود: امسال برای بیمه قالیبافان، ۱۸ هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال بودجه در نظر گرفته شده که این رقم در سال گذشته ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی شناسنامه دار کردن فرش‌های ایرانی را یکی از دغدغه‌های جدی مرکز ملی فرش دستباف بر شمرد و گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد فرش دستباف کشور صادر می‌شود قدم‌های جدی برای شناسنامه دار کردن فرش برداشته شده است.

خانم دست پاک درباره جلوگیری از کپی کردن نقشه فرش دستباف کشورمان نیز گفت: نقشه ۲۹ منطقه از کشورمان ثبت جهانی شده و ۱۹ منطقه دیگر باقی مانده که با ثبت جهانی آنها، ​کپی کردن نقشه فرش ممنوع می‌شود و در صورت کپی کردن نقشه، ​ امکان پیگیری جهانی آن وجود دارد.

­رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، ​تفاهمنامه‌ای با سازمان زندانها، کمیته امداد امام خمینی (ره) برای آموزش مددجویان و مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور امضا خواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اشرف عید، این کارگر لوله‌کش فرانسوی می‌گوید که محافظان این شاهزاده او را کتک زدند و محبوس کردند و او را مجبور کردند که پای شاهزاده را ببوسد. شاهزاده بنت سلمان که حکم جلب او صادر شده و تحت پیگرد بین‌المللی قرار گرفته در جلسه دادگاه امروز حضور نداشت. پس از جلسه دادگاه، وکیل فرانسوی حصه بنت سلمان گفت که ادعاهای کارگر لوله‌کش «تخیلی» بوده است و آنها به رای دادگاه اعتراض خواهند کرد. این لوله کش می‌گوید که چند ساعت به او اجازه ندادند که این خانه را ترک کند و او را مجبور کردند که پای حصه را ببوسد. شاهزاده حصه کیست؟ بر اساس آنچه که در رسانه‌های عربستان منتشر شده است، شاهزاده حصه به دلیل کارهای نیکوکارانه و همچنین تلاش برای حقوق زنان مشهور است.
فراروفرارو1 روز قبل
اسدالله عسگراولادی برادر حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار جریان اصولگرایی بود که وی نیز چند سال قبل دارفانی را وداع گفت. اسدالله عسگراولادی که بود؟ شاخص‌ترین رفتار سیاسی اسد الله عسگراولادی در دو مقطع زمانی رخ داد. پس از این دو اتفاق، اسدالله عسگراولادی دو گزینه پیش رویش قرار گرفت. پس از آن تمامی زندگی اسدالله عسگراولادی، خلاصه در تجارت، امور خیریه و گفتگو‌های رسانه‌ای شد. اسدالله عسگراولادی خود را طی تمامی سال‌های گذشته «کاسب جزء» معرفی کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودروبانک؛ در طرح فروش نقدی گروه خودروسازی سایپا ۲ خودروی تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی و آلومینیومی و همچنین خودروی کیا سراتو ۲۰۰۰ در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت که قیمت تعیین شده برای فروش آنان به شرح زیر خواهد بود. - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت فروش نقدی ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت فروش نقدی ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان- کیا سراتو ۲۰۰۰: قیمت فروش نقدی ۲۹۵ میلیون تومانعلاوه بر این، گروه خودروسازی سایپا طرح فروش اعتباری هم برای مشتریان خود در نظر گرفته است که شامل خودروی «سایپا ۱۵۱» و همچنین خودروی «تیبا صندوقدار» با دو رینگ فولادی و آلومینیومی می‌شود که جزییات فروش آنان با شرایط بازپرداخت یکسان ۳ چک چهارماهه به شرح زیر خواهد بود: - تیبا صندوقدار با رینگ‌های فولادی: قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- تیبا صندوقدار با رینگ‌های آلومینیومی: قیمت ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۵ میلیون تومان- سایپا ۱۵۱: قیمت ۴۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان/ مبلغ تسهیلات ۴ میلیون تومان
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حجت‌اله جانبی در این رابطه اظهار کرد: در روزهای گذشته یک خانم باردار ایرانی به دلیل احتمال زایمان زودرس، ابتدا در بخش زایمان بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان بستری شد که پس از عادی شدن شرایط به بخش بستری زنان انتقال یافت اما پس از گذشت یک روز ‌بنا به درخواست وی و با این استدلال که همسرش به عنوان تنها همراه مجبور است بر بالین وی حاضر باشد، با همکاری بیمارستان، تخت بیمار برای رفاه حال وی و همراهش به اتاق دو تخته‌ای که مخصوص بیماران جراحی است، انتقال داده شد. وی افزود: به بیمار اطلاع داده شده بود که با توجه به خالی بودن اتاق، برای همکاری با وی به صورت موقت به این اتاق منتقل شده‌ است و به محض ورود بیمار جراحی‌شده، باید به محل قبلی خود در بخش بستری زنان انتقال یابد. معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پس از گذشت دو روز به دلیل نیاز به این اتاق دو تخته برای دو بیمار جراحی‌شده که یکی از آنان یک زن عراقی بود، از بیمار باردار ایرانی درخواست شد که همانگونه که قبلا هم به وی گفته شده بود، باید به اتاق قبلی منتقل شود تا بیماران جدید در محل خاص خود بستری شوند اما به دلیل درخواست مجدد این بیمار مبنی بر ماندن در این اتاق، تا روز ترخیص با درخواست پرستار بخش از مسئول مربوطه، این زن باردار در همان اتاق دو تخته بستری ماند. جانبی عنوان کرد: بعد از ایجاد شرایط تردد اتباع عراقی در منطقه از سوی منطقه آزاد اروند، طبعا پذیرش بیماران این کشور همسایه در کنار سایر بیماران در بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر اجتناب‌‍‌ناپذیر است و اتفاقی خلاف قانون و عرف انجام نشده است. در حال حاضر نیز بسیاری از این بیماران برای درمان به شهرهایی مانند مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و دیگر شهرها مراجعه می‌کنند و ما نیز از این ظرفیت بهره گرفته‌ایم و با درآمدزایی از مقوله گردشگری سلامت، به دنبال ارتقای کیفیت خدمات به هموطنان هستیم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: برابر این آیین نامه داشتن بیمه سلامت برای آحاد مردم جنبه اجباری پیدا کرده و باید هر فردی حداقل دارای یک بیمه باشد. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: تکلیف قانونی ما نیز این است که برای افرادی که فاقد پوشش بیمه هستند پوشش بیمه‌ای را فراهم کنیم که این شرایط فراهم شده و در آینده نزدیک فردی در ایران وجود نخواهد داشت که فاقد پوشش بیمه‌ای برای درمان باشد. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی یادآور شد: متقاضیان باید در بازه زمانی که برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده مراجعه و بیمه خود را تعیین تکلیف کنند. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی به طرح الکترونیکی شدن نسخ اشاره و تصریح کرد: در این راستا تاکنون گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است. مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی اظهار داشت: سطح یک روستاییان تا پایان تیرماه به صورت علی الحساب پرداخت شده که میزان پرداختی حدود ۷ میلیارد تومان بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر