غدیر سرتا سر سیاست دینی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
غدیر سرتا سر سیاست دینی است

غدیر سرتا سر سیاست دینی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر این که غدیر سرتاسر سیاست دینی است گفت: خداوند در سه جا پیامبر(ص) را مورد خطاب قرار داده است. یکی در بحث وحی، دوم در مساله توحید و سوم ابلاغ ولایت حضرت علی (ع) است که در این صورت می‌توانیم بگوییم وحی و توحید و ولایت حضرت علی (ع) یکی است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله صدیقی امروز یکشنبه (۲۷ مرداد ماه) در مراسم گرامی‌داشت ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک عید سعید غدیر خم اظهار کرد: این عید تابلویی برای انسانیت است و عیدی است که آیین و شریعت و سبک زندگی در آن ارائه می‌شود. حضرت علی (ع) از آن جهت امیرالمومنین است؛ چرا که حضرت فقط یک شخصیت نیست بلکه یک جریانی است که از آدم تا خاتم و تا زمان امام عصر (عج) ادامه دارد. در آیه‌ مباهله وارد شده است که اشرف مخلوقات رسول اعظم (ص) است و حضرت رسول (ص) به تسری از حضرت علی (ع) تاکید می‌کند.

وی گفت: در وصف حضرت علی (ع) آمده است که فاطمه بنت اسد بعد از سه روز در خانه خدا حضرت علی (ع) را به دنیا می‌آورد. حضرت از بدو طلوع در خانه خدا تا غروب در خانه خدا صدها معجزه و کرامت داشته است. اولین فردی که بر پیامبر قرآن می‌خواند حضرت علی (ع) است که سوره مومنون را قرائت می‌کند. خوراک دل علم و معرفت است و ثمره معرفت محبت است و محبت موتور حرکت انسان به سوی اهداف است. دل بی محبت دل مرده است. محبت حضرت علی (ع) اکسیری است که باعث می‌شود دل از غیر خداوند قطع کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر این موضوع که انسان برای نجات خود باید شناخت نسبت به هستی داشته باشد و مبدا آن شناخت وجود حضرت علی (ع) است گفت: به جز حب به دنیا هیچ چیزی باعث نمی‌شود که انسان حضرت علی (ع) را که رهبری و زمامداری حق است را کنار گذاشته و به غیر از او را انتخاب کنیم. برخی می‌گویند در کلمه «انما» که حضرت رسول (ص) نقل می‌کند. «انما» معنی نصرت و دوستی را دارد اما انما به این معنی نیست چرا که تمام مومنین باید یکدیگر را دوست داشته باشند و ولایت با کلمه انما فراتر از محبت و تعاون است. الذین آمنو فرد نیست بلکه جریان حاکم است و باید از اول مومن باشیم و ارتباط دل را با خلایق تنظیم کنیم.. فرد حاکم باید رونق دهنده و برپا کننده نماز باشد. در پرتو ارتباط با خداوند است که ارتباط با خلق را تنظیم می‌کنیم و گرفتارهای مادی و نیازهای معنوی جامعه را برطرف می‌کنیم. فردی که در حین نماز فقرا را از یاد نمی‌برد این فرد، فرد حاکمی است. حضرت با عشق و محبت نیازهای اطرافیان را رفع می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

صدیقی در ادامه با اشاره به شخصیت علامه طباطبایی و با ارائه کتابی از وی گفت: علامه طباطبایی در کتاب «شیعه در اسلام» به این موضوع اشاره می‌کند که امام دارای سه شان است. اول امامی که خلافت جامعه را در دست دارد و حاکمی عادل است و خلیفه خدا نماینده خدا است و خود این ولایت و عبودیت است. کسی که در ولایت جایگاه دارد، نفر اول در بندگی است و به جز خدا را در خود نمی‌بیند. نکته دوم تبیین و حراست است یعنی اسرار قرآن دروجود او است و خودش قرآن ناطق است و نکته سوم این است که هدایت باطن را بر عهده دارد. همه ما قلب داریم اما وحی بر دلی نازل می‌شود که بستر و آمادگی آن را دارد. برای اتصال با خدا امام نقطه وصل است. غدیر سرتاسر سیاست دینی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه با ارائه نکاتی از حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی گفت: ایشان در جایی می‌گوید خداوند در قرآن در سه مورد با پیامبر (ص) به صورت تهدید صحبت می‌کند. یکی در بحث وحی است که وحی را نباید کم و زیاد کند. مساله دوم توحید است که خداوند فرموده اگر شرک در وجود تو راه پیدا کند ویروسی است که با نفوذ آن تمام اعمالت نابود می‌شود و سوم زمانی است که در روز غدیر می‌فرماید: «یا أیها الرسول بلغ ما أنزل إلیک من ربک …» یعنی وزن وحی، توحید و ولایت امیر المومنین حضرت علی (ع) یکی است. ولایت فقیه ادامه غدیر است که امیدواریم امام زمان (عج) به زودی ظهور کرده و ولایت اصلی را بر عهده بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
برنابرنا1 روز قبل
فرنوش صمدی کارگردان ایرانی داور جشنواره فیلم تیرانا شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، ‎فرنوش صمدی که با چند فیلم اخیرش در فستیوال‌های رده یک دنیا نظیر لوکارنو، کن، ونیز و… حضور داشت و سال گذشته نیز به دعوت آکادمی اسکار جزو اعضای این آکادمی قرار گرفت، داور شانزدهمین دوره بخش مسابقه جشنواره تیرانا کشور آلبانی شد. ‎این جشنواره که از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در شهر تیرانا آلبانی برگزار می‌شود، جزو جشنواره‌های مهم فیلم کوتاه است که برگزیدگان آنها وارد رقابت اسکار بهترین فیلم کوتاه می‌شوند. ‎همچنین در جشنواره تیرانا مروری بر آثار فرنوش صمدی و علی عسگری به همراه یک ورکشاپ فیلمسازی دو روزه توسط این دو برگزار میشود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
مارک تواین، نویسنده مشهور آمریکایی در وصف زیبایی موریس که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا هست، این چنین می‌گوید: «ابتدا موریس آفریده شد و سپس به تقلید از آن بهشت را آفریدند». با رفتن به معابد، کلیساها و فانوس دریایی منطقه که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید، می‌توانید با تاریخ غنی آن آشنا شوید. در سفر به این کشور که یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید، گشت و گذار در خیابان‌ها را از دست ندهید. گوآتمالاگوآتمالا کشوری در آمریکای مرکزی و از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. همچنین وجود چندین آتشفشان فعال در گواتمالا، آبشارهای زیبا و دریاچه آبی به نام Petén Itzá همگی گوآتمالا را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1