رکورد صادرات برق شکسته شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
رکورد صادرات برق شکسته شد

رکورد صادرات برق شکسته شد

الفخبرگزاری الف |
وزیر نیرو گفت: در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مردادماه حدود ۲.۳میلیارد کیلووات‌ساعت انرژی صادرات برق داشته‌ایم که این میزان بیشترین مقدار صادرات در سال‌های اخیر بوده است.

به گزارش تسنیم، رضا اردکانیان در همایش روابط عمومی‌های وزارت نیرو و نخستین جشنواره ارزیابی روابط‌ عمومی‌های صنعت آب و برق ابراز کرد: سال گذشته در چنین ایامی حدود هشت هزار مگاوات کمبود تولید برای تابستان ۹۸ پیش‌بینی شده بود و براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته مقرر شده بود تا پنج هزار مگاوات از این کمبود با افزایش واحدهای تولیدی و به مدار آمدن نیروگاه‌های جدید و سه هزار مگاوات باقی‌مانده را نیز با اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف در سراسر کشور عملیاتی کنیم تا بتوانیم پیک تابستان ۹۸ را با خاموشی صفر به پایان برسانیم.

وزیر نیرو تأکید کرد: امروز مفتخرم به‌عنوان نماینده کسانی که در چرخه مدیریت توأمان تولید و مصرف در حال فعالیت هستند اعلام کنم که پیک تابستان ۹۸ را با موفقیت کامل برنامه ۰۹۸ و بدون خاموشی سپری کرده‌ایم.

وی افزود: در ۱۲ استان کشور با بهره‌برداری از ۱۵ نیروگاه جدید توانسته‌ایم به رکورد سه هزار و ۲۵۰ مگاواتی افزایش تولید در طول یک سال دست پیدا کنیم که این اتفاق طی سالیان اخیر بی‌سابقه بوده است.

اردکانیان ادامه داد: همچنین با رفع موانع تولید و نوآوری‌ در سیستم‌ نیروگاه‌های موجود حدود ۵۷۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است.

وی تصریح کرد: براین اساس حدود سه هزار و ۸۰۰ مگاوات از هدف‌گذاری پنج هزار مگاواتی افزایش تولید پیک ۹۸ از این طریق محقق شده است و مابقی کمبود در این بخش توسط نیروگاه‌های برق‌آبی به‌ویژه واحدهای استان خوزستان جبران شده است.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه «در تابستان امسال به یک تجربه و اخلاق صحیح مصرفی برای عبور از اوج بار دست پیدا کرده‌ایم»، عنوان کرد: براساس پیش‌بینی صورت‌گرفته مقرر شده بود تا با اعمال ۱۱ برنامه مدیریت حدود سه مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی شود؛ ولی همکاری بسیار مناسب تمامی مشترکان موجب شده است تا در تابستان امسال به رکورد سه هزار و ۸۷۴ مگاوات پیک‌سایی دست پیدا کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی تصریح کرد: این مهم از طریق جابه‌جایی بار صنایع بزرگ و پمپ‌های کشاورزی، نصب کنتور هوشمند، اصلاح تعداد زیادی از کولرهای گازی، اصلاح تعرفه پرمصرف‌ها، تغییر ساعات کار ادارات و … محقق شده است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف و جابه‌جایی ساعت بار صنایع نه‌تنها وقفه‌ای در بخش تولید ایجاد نکرده بلکه امسال شاهد افزایش مصرف انرژی در این بخش نیز بوده‌ایم به‌طوری مصرف برق بخش صنعت نسبت به سال گذشته ۱۵۰ کیلووات‌ساعت انرژی افزایش پیدا کرده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: اگر در تابستان امسال صرفه‌جویی سه هزار و ۸۷۴ مگاواتی محقق نشده بود بایستی برای تأمین این میزان برق حدود پنج هزار و ۳۵۰ مگاوات نیروگاه جدید نصب می‌کردیم که ساخت این تعداد واحد نیازمند سرمایه‌گذاری ۳٫۷ میلیارد یورویی بود.

وی تأکید کرد: این رویه به‌شکل مستمری در سال‌های پیش‌رو در دستور کار خواهد بود تا این صرفه‌جویی قابل ملاحظه برای تأمین برق مورد نیاز در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مرداد صرف بخش‌های به‌مراتب ضروری‌تر برای پایداری صنعت برق و تبدیل ایران به هاب انرژی در منطقه شود.

اردکانیان یادآور شد: طی ۱۰ سال اخیر رشد بار پیک کشور حدود ۵٫۲۲ درصد بوده است اما در تابستان سال جاری بدون اعمال خاموشی و افزایش مصرف برق در بخش صنایع رشد اوج بار تنها حدود یک درصد بوده است.

وزیر نیرو افزود: همچنین به‌سبب امکانات فراهم‌شده و بارش‌های مناسب سال آبی جاری توانسته‌ایم تعهدات صادرات انرژی به همسایگان خود را نیز انجام بدهیم؛ به‌طوری که در بازه زمانی اول خرداد تا ۲۰ مردادماه حدود ۲٫۳ میلیارد کیلووات‌ساعت انرژی صادرات برق داشه‌ایم که این میزان بیشترین مقدار صادرات در سال‌های اخیر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر13 ساعت قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند و قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است. به گزارش تجارت‌نیوز، مهران قربانی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ در نشست خبری خود با خبرنگاران اظهار کزد: قیمت بلیت اتوبوس‌های اربعین نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و اتوبوس‌ها در حال حاضر با همان نرخی که به مقاصد مهران، خسروی، شلمچه یا چزابه سفر می‌کنند، مبالغ را از زائران دریافت خواهند کرد. به گفته وی، قرار است ۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس به زائران اربعین خدمت رسانی کنند؛ ضمن اینکه امسال امکان استفاده از اتوبوس‌ها به عنوان سرویس دربستی وجود ندارد و تنها اقشار دارای شرایط خاص مانند جانبازان و معلولان، می‌توانند از سرویس‌های دربستی دوسره استفاده کنند. معاون سازمان راهداری تصریح کرد: مشکلی در هنگام سفرهای رفت اربعین وجود ندارد و معمولا بیشتر مشکلات به سفرهای بازگشت اختصاص دارد؛ از همین رو امسال صرفا سیستم پایانه معین راه اندازی شده و این سیستم فقط به مرز مهران اختصاص دارد. قربانی افزود: بر این اساس، مسافرانی که از مرز مهران وارد کشور می‌شوند، فقط به یکی از سه پایانه معین در شهرهای کرمانشاه، همدان و اندیمشک اعزام خواهند شد و از آنجا به شهرهای خود برمی‌گردند.
ایبناایبنا2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی در ارتباط تلفنی با بخش خبری ساعت ۲۱، درباره پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان از سوی بانک‌ها، اظهار داشت: براساس آخرین اطلاعات دریافتی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها به بخش‌های مختلفی اقتصادی پرداخت شده که نسبت به ۵ ماهه سال گذشته رشد ۲۰ درصدی داشته این درحالی است که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۶۰ درصد کل تسهیلات سرمایه در گردشی بوده که به صنایع کشور پرداخت شده است. وی افزود: این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت و حدود ۹۰۰ تا هزارهزار میلیارد تومان بالغ خواهد شد. با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از بخش‌های پیشران در کشور که شامل بخش‌های صادراتی، خودروسازان، پتروشیمی، لوازم خانگی و رسته هایی خاص از بخش کشاورزی، ساختمان و مسکن است در اولویت تسهیلات مورد توافق قرار خواهند گرفت. مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به برگزاری دو جلسه در خصوص تسهیلات دهی، ادامه داد: یک جلسه در دفتر معاون اول رییس جمهور با حضور وزرا و مدیران عامل بانک‌ها و جلسه دوم در بانک مرکزی با حضور وزیر نفت و معاونین وی برگزار و مقرر شد تا طرح‌های پالایشگاهی مربوط به وزارت نفت که حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان می‌شود را تا پایان سال از طریق بانک‌ها تامین مالی کنیم و مابقی تا ۱۰۰ هزار ملیلیارد تومان را به بخش‌های پیشران تسهیلات پرداخت کنیم. میرمحمدصادقی درباره نحوه پرداخت و نرخ سود این تسهیلات، گفت: مقرر شد با بانک‌ها در ابتدای هفته آتی جلسه‌ای برگزار و شرایط با هماهنگی ۴ بخش وزارتخانه‌های نفت، مسکن، صمت و کار تعیین و پرداخت انجام خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
این‌ها همان عبارت‌های «فصل کم سفر» و «فصل پر سفر» هستند. در فصل پر سفر که تقاضای گردشگران برای دیدن آن شهر زیاد می‌شود، هزینه پرواز و هتل هم در شهر مقصد افزایش پیدا می‌کند. در واقع مهرماه بین دو فصل کم سفر و فصل پر سفر قرار گرفته. نسبت معکوس دانستن و هزینه کردناین یک قانون است که هرچه بیشتر بدانیم و اطلاعات کافی و خوبی درباره مقصد سفر و سایر حواشی داشته باشیم، هزینه‌های روانی و مادی کمتری می‌پردازیم. وقتی درباره «صرفه‌جویی در هزینه‌ها» و یا سفر ارزان در فصل و ماه مناسب صحبت می‌کنیم، صرفا موضوع بر سر صرفه‌جویی مالی نیست.
همشهریهمشهری1 روز قبل
اگر تا دیروز همه مدافع نصب کارتخوان در مطب پزشکان بودند و از مالیات‌گریزی پزشکان گلایه داشتند، حالا که فرمان جمع شدن کارتخوان‌های قدیمی و جایگزینی کارتخوان‌های مالیاتی صادر شده، انتظار می‌رود برخی اصناف دست به مقاومت بزنند. اما آیا این مقاومت نتیجه می‌دهد؟ رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به برگزاری جلسات هماهنگی و تصمیم‌گیری در سازمان، با حضور نمایندگان اتاق اصناف و وزارت صنعت و سایر مراجع و تشکل‌های صنفی و حرفه‌ای ذیربط، از تعیین فهرست نهایی صاحبان مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش خبر داد. به گزارش همشهری، امید علی پارسا، با اشاره به مفاد آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم مبنی بر تعیین مشاغل مشمول نصب سامانه صندوق فروش اعلام کرد: براساس مصوبه اخیر، مشاغل و حرف در ۱۵گروه مشمول نصب سامانه فروش شده‌اند. به گفته امیدعلی پارسا، صاحبان این مشاغل، از ابتدای سال ۱۳۹۹به استفاده از سامانه صندوق فروش یعنی پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی و صدور صورتحساب فروش یا فاکتور، مطابق مقررات ملزم شده‌اند. آه مالیاتی پزشکان دامن اصناف را گرفت؛ دفاتر وکلا، آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، نمایشگاه‌داران، اغذیه‌فروشان، قنادی‌ها، مشاوران املاک، دفاتر خدمات الکترونیک و میوه فروشان برای نصب کارتخوان‌های مالیاتی به صف شدندفهرست ۱۵ گروه جدید مشمول کارتخوان مالیاتیبراساس اعلام سازمان امور مالیاتی صاحبان مشاغل زیر موظف به جایگزین کردن کارتخوان‌های جدید مورد تأیید این سازمان هستند:

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1