پنهان ساختن این واقعیت که رسانه ملی مدتی است به راهی خطرناک میرود به نفع هیچکس نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
پنهان ساختن این واقعیت که رسانه ملی مدتی است به راهی خطرناک میرود به نفع هیچکس نیست

پنهان ساختن این واقعیت که رسانه ملی مدتی است به راهی خطرناک میرود به نفع هیچکس نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: پنهان ساختن این واقعیت که رسانه ملی مدتی است به راهی می‌رود که خطرناک و نگران‌کننده است، به نفع هیچکس نیست.

در این یادداشت آمده است:

قبل از اختراع رادیو و تلویزیون، این کارها با ابزارهای متداول آن زمان که مطبوعات، سخنرانی‌ها و محافل سیاسی حزبی بودند انجام می‌شد. اثرگذاری تبلیغات با پیدایش رادیو و تلویزیون بسیار وسیع‌تر شد و با به صحنه آمدن فضای مجازی و امکانات ارتباطات جدید، دامنه اثرگذاری تبلیغات در مقیاسی غیرقابل باور و مقایسه با گذشته وسیع‌تر شد.

نکته مهم اینست که رقابت شدید گروه‌های قدرت در عرصه سیاسی کشورها و منطقه و جهان از طریق فضای مجازی و امکانات ارتباطی جدید بسیار پردامنه و حتی بی‌انتهاست و چون از طریق این ابزارها امکان جعل و تزویر و دروغ، بسیار زیاد است، ارزش فرمانروائی بر قلب‌ها بیش از هر زمان دیگری نمایان‌تر می‌شود. علت اینست که مردم از تبلیغات نادرست بسیار زود خسته می‌شوند و هیچکس و هیچ گروه هرقدر هم که از امکانات بالای تبلیغاتی برخوردار باشد نمی‌تواند مردم را برای مدت زیادی فریب بدهد و در اختیار خود داشته باشد. درنهایت، برنده آن کسی است که بر واقعیت‌ها تکیه کند و با قلب‌ها ارتباط برقرار نماید. فرمانروائی بر قلب‌ها به این معنی نیست که او می‌خواهد فرمانروا باشد، بلکه به این معناست که قلب‌ها متوجه او می‌شوند و درصدد برمی‌آیند خواسته‌های او را پیدا کنند و به آنها جامه عمل بپوشانند بدون اینکه خود او تلاشی در این زمینه نماید.

در یک جامعه دینی مثل ایران امروز که با نظام حکومتی اسلامی اداره می‌شود، فرمانروائی بر قلب‌ها ضروری‌ترین اهرمی است که حاکمان باید در اختیار داشته باشند. توسل به عناصری که تملق می‌گویند، معجزه‌سازی‌های مضحک می‌کنند، به عوام‌الناس می‌گویند عزاداری تاسوعا و عاشورای آینده را در حسینیه کاخ سفید واشنگتن برگزار می‌کنیم، مسئولین دولت را آدم‌های آمریکا می‌دانند که آمریکا برای ترور نشدن آنها حاضر است پول خرج کند و برای کوبیدن شخصیت‌های بزرگ انقلابی و دینی تئوری‌بافی‌های خلاف قرآن می‌کنند، راه به جائی نمی‌برد. اینها همچون کپسول‌های آنتی‌بیوتیک ممکن است برای چند روزی چرک‌های تولید شده از «حکمرانی بد» را خشک کنند ولی از ریشه‌کن شدن بیماری پدید آمده از آن عاجز خواهند بود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

امروز نظام جمهوری اسلامی بیش از هر زمان دیگری به وحدت جناح‌ها و فعالان سیاسی نیازمند است. مسئولان، چه دولتی و چه غیردولتی، نباید با اقدام یا سخن خود به راهی بروند که با فرمانروائی بر قلب‌ها فاصله داشته باشد. ماندن جناح حاکم در قدرت اگر به قیمت یک دروغ یا یک تهمت یا یک فریب تمام شود علاوه بر آنکه پشیزی ارزش ندارد، لطمات شدیدی به اساس نظام حکومتی اسلامی که باید مبتنی بر اعتقاد مردم باشد وارد می‌کند. تلاش جناح رقیب برای خارج ساختن قدرت از دست دولتمردان موجود نیز اگر با توسل به چیزی غیر از حق باشد، آنهم همین لطمه و ضربه را به اساس این نظام وارد می‌کند.

از میان ابزارهای تبلیغاتی امروز، هرچند فضای مجازی پیشتاز است، ولی رادیو و تلویزیون برای مردم و نظام جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. این امکان مهم تبلیغاتی اگر درست عمل کند می‌تواند برای مسئولین نظام زمینه فرمانروائی بر قلب‌ها را فراهم کند و اگر برعکس عمل کند اعتبار خود را از دست داده و نظام را از چنین ابزار مهمی محروم خواهد کرد. روش دوم، بسیار خطرناک است و نباید اتفاق بیفتد.

پنهان ساختن این واقعیت که رسانه ملی مدتی است به راهی می‌رود که خطرناک و نگران‌کننده است، به نفع هیچکس نیست. مواردی از قبیل گزارش چگونگی فروش نفت به چین، مصاحبه با برادر شهید رکن‌آبادی علیه مسئولین سازمان حج و زیارت، پخش مجموعه‌ها یا مستندهای بشدت اختلاف‌برانگیز و خلاف واقع، یکطرفه عمل کردن در پخش اخبار و استفاده از عناصر کم‌اطلاع، سطحی و افراطی برای نقد عملکرد بزرگان انقلاب و نظام با نظریه‌بافی‌های فاقد پشتوانه علمی، در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، رسانه ملی را بشدت بی‌اعتبار کرده است. اگر فکری برای سامان دادن به اینهمه بی‌سروسامانی در رسانه ملی نشود، نمی‌توان به فرمانروائی بر قلب‌ها امیدی داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا16 ساعت قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.

ویدئو/ قیام علیه رییس صداوسیما؟!

انتخابانتخاب1 روز قبل
به گفته جلیلی: «ملیجک‌ها برای لبخند زدن قدرت، منتقدان حسین محمدی، ضرغامی و علی‌عسگری را با ابن‌ملجم برابر می‌کنند». به نظر می‌آید، جریان فروغی و بازوان رسانه‌ای اش، بدنبال عبور از اصولگرایی و دریافت قدرتی تمام عیار در صداوسیما هستند. برخی نیز این جریان را پشت پرده حمله به حسین محمدی معاون دفتر رهبری می‌دانند. شاید یکی از واضح‌ترین دلایل این ادعا، مصاحبه سراسیمه شب گذشته سایت نسیم با فروغی مدیر شبکه سه هست. فروغی در این مصاحبه گفته است: «تمام توفیقات احتمالی شبکه سه، به لحاظ کلان مدیریتی، همگی ثمره حمایت و راهبری آقای علی عسگری است».
مازن آنلاینمازن آنلاین14 ساعت قبل
امام جمعه موقت ساری: پیام مازند - ساری - امام جمعه موقت ساری با اشاره توانمندی ایران اسلامی پس از انقلاب اسلامی گفت: دفاع مقدس تمام نقشه‌های دشمنان را نقش برآب کرد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد قاسمی در خطبه‌های نمازجمعه ساری با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و شهدای والامقام این دوران اظهار داشت: در دفاع مقدس یک وجب از خاک کشور را از دست ندادیم و این دوران تمام نقشه‌های دشمنان را نقش برآب کرده است. وی با اظهار اینکه امروز شاهد بیداری اسلامی در کشورهای منطقه هستیم تصریح کرد: ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس برابر مستکبران جهان ایستاد و امروز به جایی رسید که پهپاد پیشرفته آمریما را موشک ایرانی نابود می‌کند. امام جمعه موقت ساری، تربیت دانش آموزان را امری مهم دانست و خواستار تربیت اسلامی و انقلابی در مدارس و دانشگاه‌ها شد و گفت: مطالب آموزنده و تربیتی باید در کتاب‌های درسی گنجانده شود. امام جمعه موقت ساری با گرامیداشت ایام محرم از امام حسین (ع) به عنوان چراغ هدایت و کشتی نجات آزادیخواهان و مسمانان یاد کرد و گفت: اگر امام حسین (ع) نبود انسانیت و جهاد در راه خدا خبری نبود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1