آیت الله علم الهدی: علیه موسیقی روایت نداریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. فرهنگ
آیت الله علم الهدی: علیه موسیقی روایت نداریم

آیت الله علم الهدی: علیه موسیقی روایت نداریم

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت:کسی که در مورد مسئله غنا تحقیق می کند، نیازمند نظریات درسنامه غناء و موسیقی مقام معظم رهبری است.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در آیین رونمایی درسنامه غناء و موسیقی تألیف آیت‌الله خامنه‌ای گفت: به‌طور معمول کتابی پرده‌برداری می‌شود که مورد شناخت نباشد، اما در این کتاب مفادی است که باید ذکر شود و موضوعیت دارد.

او با اشاره به این که موضوع غنا از گذشته مورد بحث بوده است، تصریح کرد: مسائلی که به‌عنوان موضوع فقهی در طول تاریخ فقه مطرح شده، غیر از پیشرفت خود فقه در این موضوع از جهت دیگری نیز پیشرفت‌هایشان قابل تأمل داشته است، گاهی اوقات موقعیت‌های اجتماعی و سیاسی باعث می‌شده که فق‌ها با نگرش وسیع‌تری موضوعات را بررسی و تحقیق کنند.

امام جمعه مشهد افزود: گاهی اوقات مسئله موسیقی و غنا به‌عنوان ابزار لهو به‌گونه‌ای توسعه پیدا می‌کرد که از این طریق جامعه شیعه دچار آلودگی‌هایی می‌شد، در نتیجه فق‌ها مجبور بودند به نکات موشکافانه‌تری توجه کنند و با دقت آن را بررسی کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: جدا از شخصیت علمی و فقاهتی مقام معظم رهبری، شخصیت اجتماعی و احاطه فرهنگی ایشان نیز مورد توجه است، در طول تاریخ بزرگانی که مسئله غنا را بررسی کرده‌اند، از نظر احاطه قوی بر جریان‌های فرهنگی جامعه و بخش موضوعی مسئله در موقعیت رهبری نبوده‌اند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: اگر کسی امروز قصد داشته باشد در مورد مسئله غنا تحقیق کند، نمی‌تواند از نظریات این کتاب بی‌نیاز باشد و حتی فق‌ها و مراجع تقلید نیز اگر قصد داشته باشند در این موضوع دوباره تحقیق را شروع کنند، بی‌نیاز نیستند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

او ادامه داد: رهبری هنگام بحث به‌صورت باز و گسترده بحث می‌کنند، اما هنگام فتوا و اظهار نظر بسیار دقیق و با احتیاط نظر می‌دهند، شخصی با این دقت و اشراف اطلاعاتی نسبت به جامعه هنگامی که در مورد مسئله‌ای اظهار نظر کند، قطعا قابل استفاده است.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: موسیقی و غنا دو بحث جدا هستند، غنا صوتی است که از دهان خارج می‌شود، اما موسیقی ابزار است و دلایل حرمت غنا را نمی‌توانیم به‌عنوان دلایل حرمت موسیقی قرار دهیم.

نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: ما غنای حلال و حرام داریم، اگر غنایی لهو نبود نمی‌توانیم بگوییم حرام است، روایات این کتاب به پنج دسته تقسیم شده‌اند و موضوع غنا را از موسیقی کاملا جدا می‌دانند.

او تصریح کرد: ما بر علیه موسیقی روایت نداریم، اما در مورد حرمت استعمال ابزار موسیقی روایت داریم، دلیل ما فقط در مورد ابزاری است که موسیقی از آن صادر می‌شود، در زمان ائمه موسیقی استعمالی جز لهو نداشته است.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: از فرزدق که شاعر بزرگی بود، استفاده می‌شد و در مسائل مختلف برای ترویج دین کمک می‌کرد، اما هیچ‌گاه از ابوالعطائیه که استاد زبردست موسیقی بود استفاده نشد، به‌علت اینکه در آن زمان موسیقی به‌عنوان لهو مطرح بوده و موسیقی مصرفی جز لهو نداشته است، طبیعی است که ابزاری که برای حرام استفاده می‌شود، ضدارزش است و مورد قبول جامعه نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو1 روز قبل

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل1 نظر
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! تهیه‌کننده «ستایش»: ستایش به آرامش رسیده! وی درباره جوان‌تر شدن «ستایش» نسبت به فصل دوم بیان کرد: این انتقاد‌ها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.

فیلم/ عزاداری شیعیان اسیر در چنگال آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر