زندگینامه: پله (۱۹۴۰
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. ورزشی

زندگینامه: پله (۱۹۴۰

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
رپورتاژ تبلیغی / ادسون آرانتس دوناسیمنتو (Edison Arantes do Nascimento) ملقب به پله در سال ۱۹۴۰ در ترس کوراکوس برزیل به دنیا آمد

پدرش یک فوتبالیست آماتور بود و ادسون کوچک در ۱۱سالگی توسط والد ماردی برتو یکی از مربیان استعدادیاب برزیل کشف شد.

وی در ۱۵ سالگی به باشگاه سانتوس پیوست و در سپتامبر ۱۹۵۶ نخستین بازی خود را مقابل کورینتیانس به انجام رساند و اولین گل خود را در دروازه این تیم جای داد.

پله در دوران بازی‌گری خود سه جام جهانی را کسب کرد و رکوردهای بسیاری را شکست؛ از جمله اولین بازیکنی که ۱۰۰۰گل به ثمر رساند. از القاب دیگر او «او ری» (شاه) و «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) است. از او به عنوان بزرگ‌ترین فوتبالیست تاریخ جهان یاد می‌شود.

برزیل در جام جهانی ۱۹۷۰ با حضور پله، کارلوس آلبرتو، توستائو، جرزینهو، ریوه لینو و … پس از غلبه بر انگلیس مدافع عنوان قهرمانی شکست ناپذیر می‌نمود و ایتالیا هم موفق شد با درخشش ریوا، سینا، ماتزولا و فاکتی تا نیمه نهایی پیش رود.

در دیدار پایانی، پله با ضربه سری دیدنی گل اول برزیل را زد و با هنرمندی تمام کنترل میانه میدان را در دست گرفت تا پایه گذار پیروزی تاریخی ۴-۱ تیمش بر ایتالیا و تصاحب همیشگی جام ژوله ریمه شود. جدیدترین اخبار استقلال را در آبشار ۲۴ بخوانید.

وی مهارت کامل بازی با هر دو پا را داشت. تمام‌کننده‌ای قهار بود، دریبل‌زنی بی‌نظیر و پاسوری به یاد ماندنی. او حتی به عنوان یک فوروارد تکل‌زن قهاری نیز بود. سرعت و قدرت شوت او از مهمترین ویژگی‌هایش بود.

او در دوران حرفه‌ای خود سه جام جهانی را کسب کرد و ۱۲۸۱گل به ثمر رساند. او تمام دوران فوتبال خود را در باشگاه برزیلی سانتوس بازی کرد و تنها در سال‌های آخر به آمریکا رفت تا برای کاسموس بازی کند.

پس از ۱۷ سال حضور در سانتوس، پله در سال ۱۹۷۵ راهی نیویورک شد و ۳ فصل در تیم کاسموس بازی کرد و در طی ۶۴ دیدار برای این تیم ۳۷ گل به ثمر رساند.

پله بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۷۷به عنوان شخصیتی ورزشی فعالیت کرد و مدتی وزیر ورزش برزیل بود.

بنویسد پله، بخوانید خدا. این تیتر روزنامه ساند دی تایمز است بعد از پیروزی برزیل در فینال جام جهانی ۱۹۷۰.

ادنسون آرانتس دوناسیامنتو ملقب به پله بازیکن سابقه تیم ملی بریل است. در سال ۱۹۹۹ فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال او را بهترین بازیکن قرن ۲۰ اعلام کرد. وی همچنین توسط کمیته بین المللی المپیک به عنوان ورزشکار قرن انتخاب شد. نشریه تایمز او را جزو ۱۰۰ نفر موثر در جهان در قرن ۲۰ انتخاب کرد و در سال ۲۰۱۳ تا به حال تنها توپ طلا افتخاری را از دست بلاتر دریافت کرد. فدراسون تاریخ و آمار او را با ۵۴۱ گل گلزن‌ترین بازیکن بازی‌های لیگ در جهان اعلام کرده است. پله در مجموع در ۱۳۶۳ بازی ۱۲۸۱ گل به ثمر رسانده است. او فوتبال را بازی نمی‌کرد، زندگی می‌کرد. او لقب هایی همجون مروارید سیاه، شاه پله و شاه فوتبال را در دوران بازی اش از هوادران گرفت.

پله در ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در تراس کراسوس در برزیل متولد شد. پدرش، داندینو در تیم فلومیننزه بازی می‌کرد. پدر و مادرش چون به توماس ادیسون علاقه داشتند نام او را ادیسون [Edison] گذاشتند ولی تصمیم گرفتند [i] آن را حذف کنند و اسم ادسون را انتخاب کنند. در مدارکی که مربوط به پله می‌شد اسم او به اشتباهی ادیسون نوشته می‌شد. پدر و مادرش به او لقب دیکو را دادند. در مدرسه چون تلفظش سخت بود و خودش علاقه زیادی به دروازبان تیم واسکو دو گاما، بیله داشت. به او لقب پله را دادند. در کتاب آتو بیوگرافی اش گفته است هیچ ایده خاصی درباره اسمش ندارد. در آبشار ۲۴ از تازه‌های اخبار استقلال مطلع شوید.

پله در شهر بائورا در ایالت سائوپائولا در فقر کامل بزرگ شد و برای گذران زندگی در چایی فروشی مشغول به کار شد. وی توسط پدرش با مستطیل سبز برزیلی آشنا شد، ولی اکثر مواقع توپی نداشت و با گردفروت بازی می‌کرد. در جوانی در چند تیمه آماتوری از جمله ستمبرو، سائوپائولینیو، آمرکوئینیا بازی کرد. بعد به تیم بائورا اتلتیک پیوست و سه سال متوالی قهرمان رده‌های سنی شد.

سانتوس

مربی تیم بائورا اتلتیک پله را برای نشان دادن به سرمربی سانتوس با خود به این شهر برد. او به سران باشگاه سانتوس گفت این پسر بهترین بازیکن جهان خواهد شد. مربی سانتوس پله ۱۵ ساله را دید و مجذوب او شد و با پله قراردادی حرفه‌ای امضا کرد. در ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۶ پله اولین بازی اش را برای سانتوس در مقابل کورینتیاس انجام داد. در آن بازی اولین گلش از ۱۲۸۱ گلش را به ثمر رساند. در فصل بعد در ۱۶ سالگی بازیکن اصلی تیم شد و آقای گل لیگ شد. برای جام جهانی ۶۲ به تیم ملی دعوت شد و بعد از آن غول‌های اروپا از جمله منچستر و رئال مادرید و یوونتوس خواهان جذب او شدند اما سران کشور برزیل او را یک سرمایه ملی خواندند و اجازه ندادند پله راهی اروپا شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

در سال ۶۲ با سانتوس قهرمان لیبرتادورس شد و جام بین قاره‌ای با شکست بنفیکا قهرمان شدند. پله تا سال ۶۷ در باشگاه سانتوس به درخشش ادامه داد و گل‌های زیادی به ثمر رساند البته گل هایی خاص. از جمله گلش که بدون لمس توپ به ثمر رسید. پله آنقدر در دنیا معروف شد که در سال ۱۹۶۷ در جنگ داخلی نیجریه به خاطر تماشا بازی او در لائوس در کنار دو جین ستاره دیگر از جمله زیکو و پپه و کوتینیو ۴۸ ساعت آتش بس اعلام شد. او در سانتوس ۱۱۱۵ بازی کرد و ۱۰۸۸ گل به ثمر رساند.

نیویورک کاسموس

در نوزدهیمن سال حضورش در سانتوس تصمیم بر بازنشتگی گرفت و در سال ۷۴ از این تیم برزیلی کناره گیری کرد اما در سال ۷۵ به تیم نیویورک کاسموس پیوست و تا سال ۱۹۷۷ در این تیم بود و کمک زیادی به محبوب‌تر شدن فوتبال نزد آمریکایی‌های بیزار از فوتبال کرد. در ۱ اکتبر سال ۱۹۷۷ بازی خداحافظی برای پله گرفته شد که در آن دو تیم نیویورک کاسموس و سانتوس در نیویورک به مصاف هم رفتند. ورزشگاه بزرگ پر از تماشاچی شد و بازی از تلویزیون پخش شد. پله در نیمه اول برای تیم نیویورکی بازی کرد و در نیمه دوم برای محبوب همیشگی اش سانتوس به میدان رفت. او از روی ضربه ایستگاهی آخرین گل فوتبالی اش را به ثمر رساند و در حضور محمد علی و بابی مور، کاسموس با نتیجه ۲ بر ۱ پیروز شد. او در این تیم ۱۰۷ بازی کرد و ۶۴ گل به ثمر رساند. تازه ترین اخبار استقلال را در آبشار 24 بخوانید.

رده ملی

اولین بازی اش را در ۷ جولای ۱۹۵۷ در ورزشگاه بی نظیر ماراکانا و در مقابل آرژانتین انجام داد. اولین گلش را وقتی ۱۶ سال ۹ ماه داشت به ثمر رساند و از این بابت رکورد دار شد. پله با مصدومیت زانو به جام جهانی ۵۸ سوئد رفت. او جواترین بازیکن تورنمنت بود و جوانترین بازیکن تاریخ جام‌های جهانی. در مرحله یک چهارم اولین و تنها گل بازی را در مقابل ولز به ثمر رساند و به جوانترین زننده گل در جام‌های جهانی با ۱۷ سال ۲۳۹ روز تبدیل شد. برزیل به فینال رسید و پله در فینال هم گل زد به جوانترین گلزن فینال‌های جام جهانی با ۱۷ سال ۳۴۹ روز تبدیل شود. پله در سال ۵۸ پیراهن شماره ۱۰ را پوشید و توسط خبرنگاران به انقلاب جام جهانی ۵۸ تبدیل شد.

در جام جهانی ۶۲ همگان پله را نقطه عطف این جام می‌دانستند. او در بازی اول مقابل مکزیک یگ پاس گل داد و یک گل زد اما در دیدار با چک اسلوواکی مصدوم شد و بقیه تورنمنت را از دست داد. البته با بازیکنانی همچون گارینشا برزیل دوباره قهرمان شد در جام جهانی ۱۹۶۶ در انگلیس برزیل نمایش ضعیفی داشت و با مصدومیت پله در بازی اول نتوانست نمایش خوبی ارائه دهد. هر چند پله به اولین زننده گل در سه جام جهانی تبدیل شد. بعد از آن پله عنوان کرد که، دیگر در جام جهانی بازی نخواهد کرد، تصمیمی که در آینده تغییر کرد.

مهمترین افتخارات پله:

برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین المللی المپیک

بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۷۰

مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی ۱۹۷۳

قهرمان جام جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰

قهرمان جام بین قاره‌ای با سانتوس ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳

رکورددار گلزنی در بازی‌های رسمی با ۱۲۸۱ گل

۹۲ بازی ملی، ۷۷ گل

حضور در جام جهانی: ۴ دوره (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰) - ۱۴ بازی، ۱۲ گل

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمادگی استقلال برای شهرآورد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نودمین بازی استقلال و پرسپولیس با قضاوت موعود بنیادی‌فر یکشنبه هفته آینده ساعت ۱۶ در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. استقلال از ۳ بازی ۲ امتیاز کسب کرده و در جایگاه یازدهم رده‌بندی قرار دارد و تغییرات زیاد را عامل نتیجه نگرفتن در چند بازی اخیر می‌داند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، جیانی اینفانتینو رییس فیفا در بیاینه‌ای رسمی که بر روی وبسایت فدراسیون جهانی فوتبال قرار گرفته در رابطه با ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه اعلام کرد: امیدوارم فدراسیون فوتبال ایران و مسئولان این کشور متوجه خواسته‌های متعدد ما در مورد این وضعیت غیر قابل قبول شده باشند. در چند وقت اخیر، من و بخش اداری فیفا بارها با آن‌ها تماس گرفته‌ایم. ما نمایندگانی از اعضای فیفا را در حال حاضر در ایران داریم و منتظرم اخبار خوبی از آن‌ها بشنوم. موضع ما شفاف و قاطع است؛ زنان در ایران باید اجازه حضور در ورزشگاه‌های فوتبال را داشته باشند. ما متوجه هستیم که پیش از این کار باید قدم‌هایی برداشته شود تا این حضور در مسیری امن و مناسب باشد اما اکنون زمان ایجاد این تغییرات فرا رسیده است و فیفا توقع پیشرفت مثبت در این مسئله را از بازی خانگی تیم ملی فوتبال ایران در ماه اکتبر (ماه آینده) دارد.

والیبال قهرمانی آسیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاگردان کولاکویچ در سه دست توانستند چین تایپه را شکست دهند و برای رسیدن به فینال از ساعت ۱۶ در نیمه نهایی به مصاف کره جنوبی می‌روند.
روزنوروزنو1 روز قبل
امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال درباره آخرین وضعیت پییگری درباره محرومیت فرشید اسماعیلی از دربی اظهار داشت: پیگیر اعتراض باشگاه استقلال درباره رفع محرومیت فرشید اسماعیلی هستیم و از تمام توان خود استفاده خواهیم کرد. انتظار ما کاملا قانونی و منطقی است. امیرحسین فتحی افزود: اگر درباره نگاه عادلانه صحبت می‌کنند، اکنون زمانش رسیده که آن را در عمل نشان دهند. منتظر تجدید نظر کمیته داوران و فدراسیون فوتبال هستیم و امیدواریم به دور از هیاهوها تصمیم مبتنى بر عدالت و انصاف در این مورد اتخاذ شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
نفرات راه یافته به مرحله نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان در اوزان ۷۰، ۷۴، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم مشخص شدند. به گزارش ایسنا، رقابت‌های اوزان ۷۰، ۷۴، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در نورسلطان پایتخت قزاقستان از صبح امروز (جمعه) در حال پیگیری است که در پایان رقابت‌های صبح، اسامی نفرات راه یافته به مرحله نیمه نهایی این ۴ وزن مشخص شد. در میان ۴ نماینده ایران یونس امامی در ۷۰ و علیرضا کریمی در ۹۲ کیلوگرم راهی نیمه نهایی شدند اما یدالله محبی در یک چهارم نهایی مقابل حریف اوکراینی شکست خورد و نتوانست به نیمه نهایی برسد. همچنین رضا افضلی در ۷۴ کیلوگرم با شکست در همان دور نخست حذف شد. رقابت‌های رده بندی و نیمه نهایی اوزان ۵۷ و ۶۵ کیلوگرم نیز امروز بعد از ظهر برگزار می‌شود و رضا اطری در وزن ۵۷ کیلوگرم برای کسب مدال برنز به مصاف حریف هندی خود می‌رود.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
سایت رسمی فوتبالی – طرفداران رئال مادرید دیگر زین‌الدین زیدان را مصون از انتقاد نمی‌بینند. این مربی فرانسوی در حالی به رئال بازگشت که با سه قهرمانی در لیگ قهرمانان توانسته بود اعتبار بسیاری برای خود کسب کند. او در انتهای فصل گذشته در حالی به رئال پیوست که امید داشت بتواند دستاوردی داشته باشد. اما مشکلات رئال در فصل گذشته به این فصل هم سرایت کرد و بدترین شب رئال در این فصل در خانه پاری سن ژرمن رقم خورد. حالا ۵۷ درصد طرفداران در نظرسنجی روزنامه آ اس گفته‌اند که زیدان مقصر اوضاع کنونی است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

کهگیلویه و بویراحمد| پزشکان جهادگر به مناطق محروم لوداب اعزام شدند+تصاویر

تسنیم3 ساعت قبل

وضعیت جمعیت در ایران به مرز هشدار رسیده است/مسئولان غافل هستند

مهر8 ساعت قبل

تعطیلی بخش‌هایی از خطوط مترو در روز ۳۱ شهریور

خبرآنلاین1 روز قبل

خبر خوش برای پرسپولیس؛ شجاع پا به توپ شد (تصاویر)

ایلنا1 روز قبل

پرسپولیسی‌ها استراماچونی را برکنار می‌کنند؟

افکارنیوز8 ساعت قبل

حمایت رئیس فدراسیون کشتی لبنان از ورزشکار این کشور پس از عدم مبارزه با نماینده رژیم صهیونیستی

تسنیم6 ساعت قبل

تقدیم استوارنامه ۵ سفیر جدید به رئیس جمهور ازبکستان + تصاویر

فارس7 ساعت قبل

تزریق روحیۀ به بیرانوند توسط کاپیتان سیدجلال در آستانۀ دربی

افکارنیوز12 ساعت قبل

خطرات انواع پلاستیک و تفلون برای سلامت

سلامت نیوز6 ساعت قبل

لیگ ستارگان قطر؛ پیروزی یاران پورعلی گنجی با درخشش محمد صلاح النیل مقابل الشحانیه و گل بی‌ثمر رامین رضاییان

طرفداری1 روز قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1