سهم ۲۶ درصدی روستاییان در تولید ملی/ ۹۰ هزار اشتغال‌زایی در روستاها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
سهم ۲۶ درصدی روستاییان در تولید ملی/ ۹۰ هزار اشتغال‌زایی در روستاها

سهم ۲۶ درصدی روستاییان در تولید ملی/ ۹۰ هزار اشتغال‌زایی در روستاها

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت گفت: امسال در قالب 30 هزار طرح اشتغال‌زایی 90 هزار نفر مشغول به کار می‌شوند و امیدواریم در 10 سال آینده مهاجرت معکوس به روستاها را داشته باشیم.

اعتمادآنلاین|محمود عسگری‌آزاد در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای روستائیان وعشایر اظهار داشت: یکی از دلایل عدم توزیع مناسب درآمد در سطح کشور پایین بودن درآمد بخشی از اقشار در روستاها است.

وی ادامه داد: روستائیان علیرغم تمامی پتانسیل‌هایی که دارند ولی ۴۰ درصد سهم درآمدشان کمتر از شهر نشین‌ها است.

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت بیان داشت: در حال حاضر ۲۶ درصد از تولید ملی کشورمان از طریق روستاها تامین می‌شود و روستاها در بخش صنعت و خدمات می‌توانند تاثیرگذار باشند.

عسگری‌آزاد یادآور شد: توسعه زیرساخت‌ها و اقدامات اساسی از سوی دولت در روستاها صورت گرفته ولی چون اشتغال در دامپروری و کشاورزی منوط شده است خیلی از جوانان روستایی از روستاها به سمت شهرها مهاجرت می‌کنند و در حال حاضر رشد جمعیت روستاهای ما منفی ۷ دهم شده است.

وی افزود: ‌در حال حاضر ۲۶ درصد جمعیت کشورمان را روستایی‌ها تشکیل می‌دهند و ما برای حل مشکل مهاجرت از روستاها به شهرها به دنبال افزایش درآمدزایی در روستاها هستیم و این افزایش درآمد با حرف زدن امکان پذیر نیست و باید میزان تولید را افزایش دهیم.

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت افزود: ما سرمایه‌های زیادی را در روستاها داریم که از جمله آن سرمایه انسانی، جوانان، سرمایه‌های اجتماعی، سرمایه‌های طبیعی، امکانات و سرمایه‌های فیزیکی و سرمایه‌های مالی است.

عسگری‌آزاد افزود: ‌بنیاد برکت این سرمایه‌ها را با یکدیگر تلفیق کرد و به سمت اشتغال پایدار در روستاها پیش رفت و در همین راستا سه طرح اشتغالزایی آسمان، آفتاب و سحاب را اجرایی کرد که در هر یک از این قالب طرح‌ها روستائیان می‌توانند مشاغل خود را اجرایی کنند.

وی یادآور شد: احیای مشاغل روستایی و صادرات تولیدات آنها از اقدامات مهم بنیاد برکت بوده و تاکنون ۱۹ هزار طرح اشتغالزایی در ۳ هزار روستا اجرایی شده و امسال در ۶ هزار روستا طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت اجرایی می‌شود و ۱۷۵ شهرستان نیز در ۲۸ استان درگیر طرح‌های اشتغالزایی خواهند شد.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت بیان داشت: ‌عمده طرح‌های اشتغالزایی ما در روستاهای بیش از ۵۰ خانوار اجرایی می‌شود که البته ۲۰ درصد روستاهای ما زیر ۵۰ خانوار ساکن هستند که طرح‌هایی نیز برای این روستاها در نظر گرفته شده است.

عسگری‌آزاد بیان داشت: ‌در قالب طرح‌های اشتغالزایی تسهیلاتی به روستائیان ارائه می‌شود و ما نیز حدود ۴۰۰ تسهیل‌گر آموزش داده‌ایم و به مناطق روستایی اعزام شدند تا به روند توسعه اشتغال نظارت داشته باشند.

وی افزود: تسهیل‌گران بنیاد برکت در روستاها دارای تحصیلات لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هستند که هیچ رابطه استخدامی مستقیم با بنیاد برکت ندارند و به ازای عملکردشان به آنها حقوق پرداخت می‌شود.

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت افزود: وام‌هایی که ما به روستائیان برای اشتغالزایی پرداخت کردیم کمتر از یک درصد تاخیر در بازپرداخت آنها وجود داشته است و آن نیز به این دلیل است که تسهیل‌گر با وام گیرنده همراهی می‌کند.

عسگری‌آزاد گفت: امسال ۳۰ هزار طرح اشتغالزایی را با اشتغال ۹۰ هزار نفر در سراسر کشور اجرایی کرده‌ایم و البته ما ظرفیت ایجاد یک صد هزار طرح اشتغالزایی در کشور را داریم که نیاز است دولت همکاری و همراهی بیشتری در این زمینه با ما داشته باشد و بخشی از منابع را از صندوق توسعه به بنیاد برکت برای اشتغالزایی اختصاص دهد.

وی یادآور شد: اگر بتوانیم یک صد طرح اشتغال را اجرایی کنیم قطعا ۱۵۰ هزار نفر مشکل اشتغالشان حل خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت گفت: اگر طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت طی مدت ۱۰ سال اجرایی شود دیگر مشکل مهاجرت معکوس از روستاها به شهرها را نخواهیم داشت و حتی مهاجرت معکوس نیز اتفاق می‌افتد.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو12 ساعت قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

فیلم لحظه آتش زدن خودروی فوق لاکچری مدیر آبادانی توسط مرد نقابدار+جزییات

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، ساعت ۵ صبح چهارشنبه ۲۷ شهریور امسال ماموران کلانتری ۱۵ احمدآباد در جریان آتش سوزی عمدی یک خودرو در منطقه کارون ۷ قرار گرفتند و خیلی زود تیم‌های امدادی آتش نشانی و پلیس در محل حاضر شدند. ماموران پس از مهار آتش خودروی لوکس به بررسی دوربین‌های مداربسته پرداختند و مشخص شد که خودروی برای یک ی از مدیران شهر آبادان است که مرد جوانی با پوشاندن صورتش وارد کوچه شده و پس از شکستن شیشه خودرو اقدام به آتش زن خودرو کرده است. این مدیر شهری به خبرنگار رکنا گفت: با هیچ کسی دشمنی نداشته و ندارم و علت این آتش افروزی از سوی پسر جوان برای خودم یک معما شده است و دوست دارم بدانم عامل این کار با چه انگیزه‌ای دست به آتش زدن خودرویم کرده است. بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیس برای دستگیری عامل این آتش افروزی ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حرف اهالی ماهان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

بلبرینگ‌های جعلی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ در کوچه پس کوچه‌های خیابان امیرکبیر تهران در کارگاهی زیرزمینی، شما فقط کافیست نام کشور سازنده و نوع برند را بگوئیدف زحمت بقیه‌اش را متقلب‌ها می‌کشند.

فیلم/ اربعین بین المللی شد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل

تا پرواز

همشهریهمشهری11 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1