انتقاد رئیس جامعه مدرسین از لوکس سواری برخی مسئولان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سیاسی
انتقاد رئیس جامعه مدرسین از لوکس سواری برخی مسئولان

انتقاد رئیس جامعه مدرسین از لوکس سواری برخی مسئولان

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، آیت الله محمد یزدی در مراسم تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری استان قم که امروز در مرکز آموزش قوه قضاییه برگزار شد، با اشاره به آیه «انما یامرکم ان تعدوا الاماناة الی اهلها» گفت: امانت هر چیزی است که در عرف صدق کند که به آن امانت گفته شود و هیچ حد و حدود معینی برای آن ذکر نشده است. امانت به مادیات اختصاص ندارد و مسئولیت هایی که با نصب محقق می‌شوند نیز جزئی از امانت به شمار می‌آید.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: قضاوت نیز امانتی است که بر عهده قاضی قرار گذاشته شده است. فقیه حق قضاوت در امور میان مسلمانان را دارد و این مساله در اجماع فقها است.

وی اختیارات مسئولان را جزئی از امانت خواند و تصریح کرد: رئیس قوه قضاییه، مجریه، مقننه، استاندار، فرماندار و این سمت‌ها یک امانت و باید توسط آن فرد متصدی مورد محافظت قرار گیرد.

آیت الله یزدی بر لزوم قرار گرفتن امانت به اهل آن تأکید کرد و اظهار داشت: تشخیص اهلیت برای مسئولیت‌ها کار بسیار مشکلی است و اگر بخواهیم رئیس قوه قضاییه و مجریه را انتخاب کرده یا در انتخابات شرکت کنیم تا رئیس یک پست مهمی انتخاب شود، باید توجه فراوانی به اهلیت داشته باشیم.

وی ادامه داد: تا اهلیت این فرد احراز نشود کار بسیار سختی پیش رو داریم. شورای نگهبان بخشی از کار را راحت کرده و افراد دارای صلاحیت را به ما معرفی می‌کنند. استاندار و فرماندار و شهردار و مدیرکل ارگان‌ها باید بدانند اختیاراتی که به آنها واگذار شده است یک امانت محسوب می‌شود.

عضو فقهای شورای نگهبان از دادن پست به آشنایان بدون در نظر گرفتن اهلیت انتقاد کرد و خاطرنشان ساخت: آنها اختیار انتخاب این افراد را دارند اما این اختیار نیز امانتی بر عهده آنان است و نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن اهلیت به انتخاب کسی بپردازید که نمی‌توانند به مردم خدمت کنند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی تأکید کرد که هیچ انسانی معصوم نیست اما در موقع استفاده از اختیار باید اهلیت آن احراز شود و سپس این سمت به او داده شود. ما باید بدانیم اگر دچار تخلف شویم علاوه بر دادگاه قضایی در برابر دادگاه الهی احضار خواهیم شد.

آیت الله یزدی افزود: بسیاری از مسئولان و قاضیان به وظیفه شرعی خود عمل کرده و هنگامی که پست خود را ترک می‌کنند، آسوده بوده و عذاب وجدان ندارند. کسی که یک کتاب یا یک پست و مقام یا یک حکومت را به امانت گرفته باشد، در پیشگاه الهی مسئول است و اگر مسائل جناحی و حزبی و طایفه‌ای را لحاظ کند در پیشگاه الهی پاسخگو خواهد بود.

رئیس جامعه مدرسین ادامه داد: وقتی حکم قضایی را صادر می‌کنند باید عدالت را در نظر بگیرند. عدالت بر اساس نظر شخص نیست بلکه عرف حکم می‌کند که این مساله در راستای عدالت بوده یا خیر؟

وی تأکید کرد: آیا عادلانه است که تا دیروز یک ماشین معمولی سوار شده و هم اکنون ماشین مدل بالا سوار می‌شوید؟ آیا عادلانه است که یک خانه ساده داشتید اما هم اکنون یک خانه بسیار خوبی دارید؟ اگر مردم بگویند این چیز عادلانه است خوشا به حالتان و اگر گفتند ظالمانه است بدا به حالتان.

آیت الله یزدی بیان داشت: بنده یک طلبه بیشتر نیستم و مسئولیتی ندارم و به عنوان فقیه در شورای نگهبان مشغول به فعالیت هستم. فقهای شورای نگهبان بر خلاف نظر ولی فقیه نظری نمی‌دهند.

وی افزود: حکم نوشتن توسط قاضی یک کار بسیار مهم است که واژه‌های استفاده شده نشان دهنده علم و سواد و جایگاه قاضی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.

یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود!

مهرمهر1 روز قبل
‌۲۵ شهریور ۱۳۲۰، سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها بود. رهبر انقلاب در این باره فرمودند: انقلاب آمد کشور را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید.

این موشک‌ها ۱۸۰۰ تا بوده آقای نتانیاهو نه ۱۰۰ تا!

مهرمهر1 روز قبل
مجری از نتانیاهو می‌پرسد: شما می‌گویید حماس تضعیف شده در حالیکه تعداد زیادی موشک‌ در یک سال و نیم گذشته به سمت اسرائیل شلیک شده است. آیا تعداد این موشک‌ها را می‌دانید؟

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها21 ساعت قبل
یک منبع آگاه در دولت آلمان اعلام کرد: دولت مرکل توقف صادرات تسلیحات به عربستان را تمدید خواهد کرد. خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، یک منبع آگاه در دولت آلمان امروز دوشنبه اعلام کرد که توقف صادرات سلاح و تجهیزات نظامی این کشور به عربستان تمدید می‌شود. بر اساس اعلام این خبرگزاری، برلین دلیل این موضوع را «جنگ در یمن» و «مخالفت سوسیال دموکرات‌ها» با لغو مهلت قانونی توقف صادرات سلاح به عربستان اعلام کرد. منبع آگاه مذکور در این خصوص گفت که دولت آنگلا مرکل صدراعظم آلمان توقف صادرات تسلیحات به عربستان را تمدید خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر