برگزاری پرونده متهمین پتروشیمی با ۱۷ متهم حقیقی و ۷ متهم حقوقی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
برگزاری پرونده متهمین پتروشیمی با ۱۷ متهم حقیقی و ۷ متهم حقوقی

برگزاری پرونده متهمین پتروشیمی با ۱۷ متهم حقیقی و ۷ متهم حقوقی

برناخبرگزاری برنا |
امروز انجام شد؛

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا؛ در ابتدای جلسه، حسینی نماینده دادستان برای قرائت ادامه کیفرخواست در جایگاه حاضر شد.

حسینی قرائت کرد: حامد مقدم متهم ردیف هفتم است. وی با لیست بارنامه‌هایی که در آنها مداخله داشته، ۱۵۰۰ تن را به فروش رسانده و مبلغ ۲ تا ۲ و نیم میلیارد تومان سود منتفع شده است.

حسینی افزود: حامد مقدم مسئولیت امور بازرگانی داخلی و خارجی چهار شرکت در قم را بر عهده داشته است. وی سهمیه این شرکت‌ها را اخذ می‌کرده و مواد اولیه را در بازار آزاد به فروش می‌رسانده است.

نماینده دادستان در تشریح تخلفات ۴ شرکت مذکور اظهار کرد: شرکت کیمیا پلی استر قم ۳۴۸۱ تن، پت را از بورس کالا خریداری کرده است. با ۵۳ بارنامه به وزن ۱۰۵۲ تن از مسیر خود منحرف شده و در شهرهای دیگر به فروش رسیده است.

وی ادامه داد: شرکت کارا صنعت زبده قم ۱۶۱۶ تن پت خریداری کرده که با ۵۰ فقره بارنامه به وزن ۹۴۱ تن از مسیر خود منحرف شده و به شهرهای دیگر ارسال شده است.

حسینی گفت: شرکت کسرا پلاست پیشرو قم ۴۹۸ تن پت از بورس کالا خریداری کرده، که با ۱۵ فقره بارنامه به وزن ۲۹۷ تن از مسیر خود خارج شده است.

وی افزود: شرکت کوشا رنگدانه قم ۲۹۶ تن پت از بورس کالا خریداری کرده که با ۲ فقره از بارنامه‌ها از مسیر خود منحرف شده است.

حسینی با بیان اینکه متهم ۲۳۱۴ تن از این ۴ شرکت را به محلی غیر از شرکت‌های فوق حمل کرده است، بیان کرد: ۱۰۰۰ تن برای تامین نقدینگی شرکت‌ها به فروش رسیده است. از قاضی پرونده درخواست صدور حکم را دارم.

قاضی مسعودی مقام از حامد مقدم درخواست کرد که در جایگاه حاضر شود و سپس اتهامات وی را قرائت کرد و گفت: متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق فروش مواد اولیه پتروشیمی به میزان ۲۳۱۴ تن و مبلغ ۲۰۸ میلیارد ریال هستید.

حامد مقدم ضمن رد اتهامات خود در دفاع از خود بیان کرد: علت فروش ۱۰۵۶ تن مواد اولیه را ذکر خواهم کرد. افزایش قیمت پت چندین دلیل داشته است اولین دلیل آن افزایش نرخ ارز در ۸ ماه اول سال ۹۷ است. همچنین در فصول گرم تقاضا برای مواد اولیه بسته‌بندی بیشتر می‌شود و افزایش تقاضا افزایش قیمت‌ها را در پی دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

وی افزود: تنها تولید کننده محصولات پت پتروشیمی شهید تندگویان است. همه پتروشیمی‌ها می‌بایست عرضه تولیدات خود را ۲۰ درصد افزایش می‌دادند که در ۶ ماه اول با ۲۰ درصد کاهش مواجه بودیم.

مقدم ادامه داد: در کیفرخواست آمده است که دلیل کاهش قیمت این محصولات دستگیری متخلفین بوده است. سوال اینجاست که چرا با وجود اینکه متخلفین در زندان بودند باز هم افزایش قیمت داشتیم.

وی با رد اتهامش مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور بیان کرد: من تنها ۱۱/۸ درصد از مواد اولیه‌ام را فروختم که معادل ۲/۵ درصد سهمیه‌ام بوده است. در کیفرخواست آمده که گران نمایی کردیم و مالیات بر ارزش افزوده را نپرداختیم و شرکت‌های ما صوری بوده است.

متهم ردیف ۷ این اتهامات را رد کرد و گفت: باید مشخص شود کدام شرکت‌ها مالیات بر ارزش افزوده نداده‌اند. ما در تولید زحمت کشیدیم، شرکت‌های ما صوری نیستند، ضابط پرونده صراحتا اعلام کرده است که شرکت‌های ما فعال بوده‌اند.

حامد مقدم با بیان اینکه در هیچ جای کیفرخواست به اخلال عمده اشاره نشده است، اظهار کرد: در کیفرخواست آمده که ما علم موثر بودن در نظام این کار را کرده‌ایم، مقابله با نظام اتهام بزرگی است و با کار ما سنخیت ندارد.

نماینده دادستان برای ارائه پاره‌ای از توضیحات درباره دفاعیات متهم در جایگاه حاضر شد و گفت: علت اصلی افزایش قیمت پت به دلیل اختلاف قیمت‌ها در بورس و بازار آزاد بوده است. اتهام متهمان این نیست که موجب افزایش قیمت شده‌اند بلکه اتهام آنها فروش مواد اولیه در بازار آزاد و اخلال در نظام بازار آزاد است.

وی افزود: بر اساس محاسبات ما ایشان یک چهارم سهمیه‌شان را در بازار آزاد فروخته‌اند.

متهم گفت: علت فروش سهمیه در بازار آزاد این بوده که بتوانیم هزینه‌های جاری را پرداخت کنیم.

دادستان در پاسخ گفت: اگر شما مدعی هستید که ۱ تن در ۱ ساعت تولید می‌کرده‌اید پس چرا سهمیه را فروختید؟ چرا تولید نکردید؟

حسینی افزود: ایرادت شما به مقدمات کیفرخواست بود در حالی که ما مشروح آن را در کیفرخواست نوشته‌ایم. وقتی شما سهمیه گرفته‌اید و به جای استفاده برای تولید کالا آن را در بازار آزاد فروخته‌اید، فردی از خرید مواد اولیه در بورس محروم و مجبور شده که از بازار آزاد خرید کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه جامع انبارها بعد از شش سال

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما برای تامین به موقع کالا در بازار باید اطلاعات کالا‌ها در انبار‌ها و همچنین ورود و خروج آن‌ها بصورت برخط در دسترسی باشد. سامانه جامع انبار‌ها برای دستیابی به همین هدف آغاز به کار کرد. امروز هم ما از پانصدهزار انبار ثبت شده اطلاعات تنها هشت هزار انبار بصورت برخط در دسترس است.

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.

دلار چگونه چاپ می‌شود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر