چرا تب عقد آریایی به‌وجود آمد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
چرا تب عقد آریایی به‌وجود آمد؟

چرا تب عقد آریایی به‌وجود آمد؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
چند سالی است که عقد آریایی در کنار عقد محضری به تبی برای برخی جوانان تبدیل شده است. برخی از زوج‌های جوان مایل هستند که بعد از عقد محضری، عقد آریایی نیز برای آن‌ها خوانده شود، اغلب این زوج‌های جوان معتقدند که می‌خواهند با این کار، با زبان مادری به همسرشان ابراز عشق کنند؛ حتی در خیلی از این مراسم‌ها عروس و داماد هنگام گفتن جملات احساساتی می‌شوند و گریه می‌کنند. اما روز گذشته علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق گفته است: «ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیرمجاز هستند.»

>عقد آریایی اعجاب‌انگیز

«من تورا برگزیدم از میان همه خوبان، میان این گواهان بر لب آرم این سخن با تو، برای زیستن با تو، وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این چنین هستی که من با تو؟» این‌ها بخشی از کلام عقد آریایی توسط عروس و داماد خوانده می‌شود، اگر چه برگزاری عقد آریایی کاملا اختیاری است اما برخی از زوج‌های جوان برای ثبت کردن این لحظات اقدام به برگزاری عقد آریایی جداگانه و به صورت اختصاصی در باغ یا مکانی خاص می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آفتاب یزد، حتی در برخی موارد هزینه زیادی نیز برای این کار پرداخت می‌شود. موضوع حائز اهمیت که سبب شده طی این سال‌ها برخی در آمدهای گزافی را از مراسم‌های عروسی کسب کنند این است که هر شخصی می‌تواند برگزاری عقد آریایی را بر عهده بگیرد و به عنوان وکیل در مراسم حاضر شود، فقط کافی است که جملاتی را حفظ کند و در مراسم آن‌ها را تکرار کند. اما وجود برخی موارد در عقد آریایی الزامی به شمار می‌آید و از جمله آن‌ها می‌توان به سه مورد اشاره کرد که در همه کلیپ‌های منتشر شده در عقد‌های آریایی به چشم می‌خورد، محیط آرام با نور کم، شمع‌آرایی سفره عقد و مه.

مه معمولا طوری است که اطراف عروس و داماد را می‌گیرد، بعد عروس و داماد رو به روی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می‌گیرند و وکیل طرفین شروع به خواندن کلام عقد آریایی می‌کند. هر جمله‌ای که از طرف وکیل گفته می‌شود را عروس و داماد باید تکرار کنند. جملات ابتدا به صورت پرسشی از طرف داماد با شعر آغاز می‌شود و بعد از آن، نوبت به عروس است که جواب داماد را با یک شعر زیبای دیگر بدهد. در انتها که جملات عروس و داماد به پایان رسید، حال نوبت به مهمانان حاضر در مراسم می‌رسد که با جمله «همایون باد این پیمان، همایون باد این پیوند، گرامی باد این سوگند، همایون باد» مراسم را به اتمام می‌رسانند.

>عقد آریایی قانونی نیست

اما روز گذشته علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج‌های جوان تاکید کرد: «ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیرمجاز هستند. در تابلوی سردر دفاتر رسمی ازدواج و طلاق کدی درج شده است در صورتی که اگر شهروندان به تابلوی سردر دفاتر ازدواجی که در آن‌ها مراسم‌ غیرمتعارف برگزار می‌شود دقت کنند هیچ کدی درج نشده است. عقدی که در دفاتر ازدواج غیرمجاز انجام می‌شود در هیچ جا ثبت نمی‌شود و در آینده برای زوجین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.»

او همچنین درباره گسترش دفاتر ازدواج و طلاق‌های غیررسمی و با نما‌های شبیه به کلیسا در برخی شهرها اظهار کرد: «دریافت مجوز دفاتر ازدواج و طلاق محدودیت‌ها و معذوریت‌های قانونی دارد، به همین دلیل اخیرا شاهد هستیم افرادی اقدام به تاسیس دفاتر غیرقانونی ازدواج و طلاق با عنوان «دفتر ازداوج شیک» کرده‌اند که هیچ مجوز قانونی ندارد. در دفاتر رسمی ازدواج باید مسائلی مانند حجاب اسلامی و پخش موسیقی رعایت شود، همچنین دفاتر رسمی ازدواج مجاز به تبلیغات نیستند، اما اخیرا مشاهده شده است افرادی اقدام به تاسیس دفاتر غیرمجاز ازدواج کرده‌اند که در این دفاتر مراسم عقد به صورت مختلط برگزار می‌شود و مسائل شرعی در این اماکن رعایت نمی‌شود. در تهران نزدیک به ۳۰ دفتر غیرمجاز ازدواج تاسیس شده است و در شهرهایی مانند مشهد، شیراز، اصفهان و کرج نیز گزارش تاسیس این گونه دفاتر را دریافت کرده‌ایم که با اقدامات انجام شده تمام دفاتر غیر مجاز در کرج پلمب شدند. کانون سرفتران ازدواج و طلاق از موسسان دفاتر غیرمجاز شکایت کرده است که پرونده در شعبه ۸ بازپرسی دادسرای سعادت‌آباد با عنوان اتهامی جعل عنوان در حال رسیدگی است.»

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

>هویت ملی‌مان را گم کردیم

تا پیش از این کمتر جشن عروسی را پیدا می‌کردید که عقد آریایی در آن برگزار نشود، اما واقعا چرا تب عقد آریایی تا این اندازه طی سال‌های اخیر فراگیر شده است؟ امیر محمود حریرچی، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی درباره این موضوع می‌گوید: «برخی از مردم به اشکال مختلف هویت ملی‌شان را از دست داده‌اند. در حالی که در همه کشورهای دنیا مهم‌ترین موضوع هویت ملی است. حالا این هویت ملی به دلایل مختلف از ما گرفته شده و هر کس هم که بخواهد از ایرانی بودن خودش صحبت کند و به آن افتخار کند انگ نژادپرستی به او می‌زنند! در حالی که اصلا چنین نیست. امروز تنها چیزی که از هویت ملی برای ما باقی مانده است همان عید نوروز است که البته خیلی سطحی و بدون اطلاع دقیق برگزار می‌شود؛ همین نادیده گرفتن‌های هویت ملی سبب شده تا امروز برخی از مسائل از طرف جامعه جوان کشور با افراط و تفریط مواجه شود، در نتیجه آن هم امروز شاهدیم که اسم‌های کهن ایرانی را روی فرزندانشان می‌گذارند یا اینکه عقد آریایی برگزار می‌کنند. همه این‌ها به دلیل احساس خلایی است که با نادیده گرفتن هویت ملی‌مان در جوانان ایجاد کردیم و حالا جوانان سعی دارند که با چنین رویکردهایی خلا درونیشان را پر کنند.»

او در ادامه افزود: «ما هیچ تلاشی برای حفظ و حراست از هویت ملی‌مان نکرده‌ایم، به همین دلیل هم این هویت را گم کرده‌ایم. این در حالی است که ما حتی در دینمان هم داریم که عشق به وطن از ایمان آدم‌ها سرچشمه می‌گیرد. به نظر من جوانان ما صرفا به دنبال هویت ملی خودشان هستند، به همین دلیل هم این روزها می‌بینیم که حتی به جای ولنتاین که از کشورهای خارجی آمده، یک روز عشاق با محوریت ایرانی پیدا کرده‌اند. اگر به هویت ملی توجه نکنیم جوانان راه‌های مختلفی برای این خلا پیدا می‌کنند که نتیجه آن هم می‌شود چیزی که امروز شاهد آن هستیم. این آسیب نیست یک واقعیتی است که در خلل نبود هویت ملی، جوانان به دنبال آن هستند، ما باید پیش از این‌ها راه حل مناسبی برای آن پیدا می‌کردیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
چرخانچرخان1 روز قبل
کاهش نوسانات بازار و به تبع آن متعادل شدن معاملات موجود در آن باعث شده تا فروش خودروسازان نیز کاهش پیدا کند که می‌توان به عدم فروش سراتو در سری محصولات سایپا اشاره کرد. در همین راستا و پس از مدتی وقفه در اعلام قیمت رسمی محصولات، این بار سایپا در اطلاعیه‌ای لیست تعرفه‌اش را بروز کرد. این رو هم بخون: قیمت جدید و شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا اعلام شدبه گزارش چرخان، گروه خودروسازی سایپا که این روزها فعال‌ترین شرکت در زمینه عرضه شرایط فروش نقد و اقساط خودرو به شمار می‌رود، در اطلاعیه‌ای از جدیدترین قیمت خودروهای خود رونمایی کرد که مشتریان متقاضی خرید این محصولات می‌توانند با توجه به شرایط فروش اعلامی سایپا اقدام به ثبت سفارش نمایند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، لباس صورتی پاتریک شوارتزنگر، پسر آرنولد تبدیل به سوژه‌ای داغ برای شبکه‌های اجتماعی شده است. پاتریک که در مراسم NYFW show این لباس را بر تن کرده بود، سبب شد تا توجه کاربران به او جلب شود. بسیاری از کاربران عنوان کردند که حداقل پسر آرنولد نباید از این لباس که رنگی دخترانه دارد، استفاده می‌کرد. به گزارش اسپوتنیک، عده‌ای از کاربران نیز عنوان کردند که اگر شلوار او بلندتر می‌بود ظاهر او بهتر می‌شد و تیپ او اصلا جذاب نیست. در مقابل عده‌ای ای دیگر از کاربران ظاهر او را پسندیدند و معتقدند که او مستقل از پدرش می‌باشد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مرتضی شفیعی در مراسم رونمایی از این دو محصول جدید افزود: به غیر از موتور و گیربکس، بقیه مجموعه‌های این دو محصول از جمله قوای محرکه، مجموعه بدنه، مجموعه دسته سیم و سیستم تعلیق داخلی است که بنا داریم این میزان داخلی سازی را نیز افزایش دهیم. آقای شفیعی افزود: هم اکنون بیش از ۸۴ هزار خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور مربوط به گروه خودرو سازی بهمن دیزل است. وی اضافه کرد: ظرفیت تولید ماهانه هزار کامیونت و مینی بوس شیلر را داریم، اما تقاضا در کشور هم اکنون ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه است که پیش بینی می‌کنیم به ماهانه ۱۵۰ دستگاه نیز افزایش یابد. مجموعه‌های اصلی این دو محصول شامل بدنه و تریم خودرو، سیستم‌تعلیق، رینگ، تایر دسته سیم و سیستم تهویه مطبوع، داخلی سازی شده است و با توجه به مالک مالکیت معنوی این محصول بهمن دیزل، ایجاد تغییرات مهندسی و طراحی مدل‌های جدید برای یک خانواده از این محصول امکان پذیر است و به این ترتیب برای صادرات آن محدودیتی وجود نخواهد داشت. همچنین کامیونت شیلر ۶ هم مطابق با استاندارد‌های آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵ و دارای ترمز چهار چرخ دیسکی abs است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1