دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است

دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است

مهرخبرگزاری مهر |
تبریز- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان شرقی گفت: این دانشگاه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق ‏تولید داخلی، خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است.‏

به گزارش خبرنگار مهر، فرزان قالیچی ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار داشت: وظیفه اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی در راستای آموزش مهارت محور است به خصوص در شرایط کنونی کشور که بارها مقام معظم رهبری نیز بر روی اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی تاکید کرده‌اند، لزوم کسب مهارت بیشتر خودنمایی می‌کند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم تولید داخلی با کیفیت داشته باشیم، نیاز به افرادی با مهارت بالا داریم که متاسفانه مراکز علمی در بخشیدن این توانایی به دانشجویان موفق نبوده‌اند که دانشگاه علمی کاربردی سعی در ایجاد این نوع مهارت‌ها به جوانان دارد.

قالیچی کیفیت بخشی به فرآیند آموزشی را از اهداف مهم دانشگاه دانسته و گفت: برگزاری صحیح امتحانات و جلوگیری از بروز هر گونه ابهام در آن از جمله اقدامات در راستای کیفیت بخشی به فرایند آموزشی بوده به گونه‌ای که تا قبل از سال ۹۵، بازدید از حوزه‌های امتحانی در طول یک سال ۲۲ مورد بوده اما در سال گذشته این تعداد به ۱۵۸ بازدید رسید.

وی درصد قبولی در امتحانات دانشگاه را به میزان ۹۸ درصد دانسته و گفت: در راستای برگزاری با کیفیت دوره‌ها، سعی در حرکت به سمت مهارتی شدن واقعی داریم هر چند با کمال جرات معترف هستیم که دانشگاه در راستای ماموریت اصلی، از هدف و نتیجه قابل قبول فاصله دارند که باید در پی پر کردن خلاهای موجود باشیم.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان ادامه داد: این دانشگاه از بابت شیوه تدریس و اساسنامه در کشور در درجه بالایی قرار دارد و اگر کم و کاستی وجود دارد به دلیل درست عمل نکردن به قوانین و اسانامه موجود است.

توجیه مدیران دانشگاه برای مهارت بخشی به فرآیند آموزشی

وی با بیان اینکه در این دانشگاه در کنار مباحث نظری، بحث‌های مهارتی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: بحث مهارتی برای دانشگاه اهمیت بالایی دارد و اگر این بخش مهارتی در دانشگاه وجود نداشته باشد مثل سایر دانشگاه‌های کشور خواهیم بود که در این راستا تمامی مدیران مراکز آموزشی توجیه شده‌اند.

قالیچی ادامه داد: تعداد مراکز این دانشگاه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و هم اکنون به ۱۸ مورد رسیده تا نظارت بر روی آن‌ها بیش از پیش انجام شود.

دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است - 9

وجود ۲۱۸ کد رشته محل در دانشگاه علمی کاربردی استان

وی با اشاره‌ای به تعداد کد رشته محل‌های دانشگاه گفت: در مقطع کاردانی ۷۸ و در مقطع کارشناسی ۱۴۰ کد رشته محل داریم که جمع آن‌ها به ۲۱۸ مورد می‌رسد.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با اشاره‌ای به تعداد دانشجویان دانشگاه گفت: در مقطع کاردانی سه هزار و ۴۷۶، در کارشناسی دو هزار و ۷۹۲ و مجموعا شش هزار و ۲۶۸ دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تحصیل می‌کنند.

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی در خصوص تعداد دانش آموختگان دانشگاه نیز گفت: در مقطع کاردانی ۴۴ هزار و ۷۵۴، کارشناسی ۲۶ هزار و ۳۲، در کارشناسی ارشد ۴۸ و مجموعا ۷۰ هزار و ۸۳۴ نفر دانش آموخته این دانشگاه هستند.

۱۰۶۵ مدرس فعال در دانشگاه

قالیچی همچنین تعداد مدرسان فعال دانشگاه را هزار و ۶۵ نفر دانست.

وی ادامه داد: از آن جایی که دانش آموزان نظام آموزشی جدید از امسال وارد دانشگاه‌ها خواهند شد، پیش بینی می‌شود امسال تعداد دانشجویان دانشگاه افزایش داشته و همچنین سن دانشجویان ورودی کاهش داشته باشد.

دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است - 18

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گفت: نسبت تعداد دانشجویان کاردانی به تعداد دانشجویان کارشناسی در دانشگاه باید ۷۰ به ۳۰ باشد اما در شرایط فعلی ۶۰ به ۴۰ هستیم.

فعالیت شش مرکز در شهرستان‌های استان

وی تعداد مراکز شهرستانی این دانشگاه را شش مرکز دانسته و گفت: بقیه مراکز در خود تبریز قرار دارند.

قالیچی، دانشگاه جامع علمی کاربردی استان را دبیر منطقه سه کشوری در منطقه شمالغرب دانسته و گفت: برای دومین سال متوالی، منطقه سه به عنوان منطقه نمونه کشوری انتخاب شده است.

وی در خصوص جذب مدرسان این دانشگاه نیز گفت: دومین دوره جذب مدرس سال قبل در شهریور ماه برگزار شد تا نویدی بر انتخاب اساتیدی با صلاحیت علمی بالا باشد.

اجرای طرح پالایش مدرسان دانشگاه

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان ادامه داد: برای بالا بردن کیفیت آموزشی در دانشگاه طرح پالایش مدرسان دانشگاه عملی شده و ۲۰۰ نفر از اساتید تعدیل شدند، از سوی دیگر هم اکنون ۱۴ درصد از مدرسان این دانشگاه از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با مدرک استادیاری به بالا هستند.

دانشگاه علمی کاربردی خیز محکمی برای آموزش مهارت محور برداشته است - 26

وی افزود: با توجه به اعلام دانشگاه مبنی بر طرح ساماندهی مدرسان، افرادی که در راستای این اعلان، مراجعه و پیگیری‌های لازم را انجام نداده‌اند از مهر ماه ۹۸ از ادامه تدریس منع می‌شوند.

قالیچی بر لزوم فرهنگ سازی مناسب برای جامعه و خانواده‌ها برای تشویق دانش آموزان به سمت آموزش‌ها و دانشگاه‌های مهارتی گفت: سالانه افراد زیادی در رشته‌های نظری به خصوص تجربی پشت کنکور می‌مانند در حالی که اگر این افراد به دنبال رشته‌های مهارتی باشند، می‌توانند اشتغال خود را نیز تضمین کنند.

وی این دانشگاه را دارای بیشترین سهم اشتغال به کار در بین دانشگاه‌ها دانسته و گفت: ۴۰ درصد دانشجویان دانشگاه در رشته خود شاغل شده که البته اگر بحث اشتغال در رشته تخصصی مطرح نباشد، می‌توان گفت ۷۵ درصد دانش آموختگان شاغل هستند.

قالیچی افزود: دانشگاه اخیرا درخواست تشکیل انجمن دانش آموختگان در تمامی مراکز را کرده تا بدین وسیله وضعیت دانش آموختگان رصد شود که تاکنون این انجمن در پنج مرکز به راه افتاده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موجموج11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی والیبال ایران و استرالیا در رقابت‌‌های فینال والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف هم خواهند رفت. گفتنی است؛ این دیدار به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «متأسفیم که این مشکل هنوز در سینمای ایران حل نشده و مسئولان سینمایی حاضر به پاسخگویی و اقدامی قاطعانه برای جلوگیری از قاچاق ادامه‌دار محصولات سینمایی نیستند؛ اتفاقی ناگوار که تاکنون به تعداد زیادی از کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای ایران آسیب زده و این‌بار فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته جناب آقای احمدرضا درویش کارگردان برجسته سینما را نشانه گرفته است. کانون کارگردانان سینمای ایران امیدوار است مسئولان سینمایی با توجه به قاچاق فیلم «رستاخیز» شرایطی را فراهم بیاورند تا این فیلم بتواند پس از هفت سال بر روی پرده سینماهای کشور به نمایش دربیاید.» منبع: سینماسینما
برنابرنا12 ساعت قبل
نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه کنندگی رامبد جوان روی صحنه رفت. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ شامگاه پنجشنبه ٢٨ شهریور، پانته آ بهرام، نرگس آبیار، روح‌الله آبیار، هوشنگ گلمکانی، محمد فرنود، نادر مشایخی، امیرحسین رستمی، محمدعلی آهنگران، نگار عابدی، محمود شهریاری، دیبا زاهدی، حسن هندی، مهرزاد دانش، افسانه کمالی، میثم یوسفی، حسین غیاثی، محمدرضا مقدسیان، مازیار رضاخانی، مصطفی قدیری و جمعی از همکاران حوزه رسانه و منتقدان سینمایی در پردیس تئاتر شهرزاد حضور پیدا کردند تا به تماشای نمایش «زیبایی گاهی زن است» به کارگردانی سهراب حسینی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان بنشینند. نمایش «زیبایی گاهی زن است» با بازی هومن برق نورد، بهاره افشاری و ویدا جوان هر شب ساعت ٢٠:٣٠ در سالن ارکیده پردیس تاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود. این تئاتر اثری روانکاوانه در باب مناسبات عاشقانه‌ زن و مردی‌ است که به طور اتفاقی در مسیر زندگی یک‌دیگر قرار می‌گیرند و با تصمیمی ناگهانی از هم جدا می‌شوند.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدر روایات و احادیث آمده است که انجام داده کار‌هایی مانند صله ارحام، صدقه دادن و نیکی به پدر و مادر باعث طول عمر می‌شود. همچنین خواندن دعای طول عمر به نقل از مرحوم فشارکی در اعمال رجب و شعبان بسیار مجرب است و با خواندن این دعا ۱۱ سال بر طول عمر شخص اضافه میشود. برای آشنایی با این دعا و زمان خواندن دعا ما را در سایت نیک صالحی دنبال کنید. اخبار مذهبی - مرحوم ملا محمد باقر فشارکی رساله‌ای در اعمال ماه رجب و شعبان و همچنین اعمال ماه رمضان رمضان تألیف فرموده، در آنجا نقل کرده از بعضی کتب که در روز جمعه آخر ماه رجب هرکس این دعا را بخواند ۱۱ سال بر عمر او اضافه می‌شود. امام صادق (علیه‌ السلام) فرمودند: من رجع من مکه و هو ینوی الحج من قابل زید فی عمره؛ هر کس از مکه بر گردد و تصمیم داشته باشد که سال بعد هم به حج برود، بر عمرش افزوده می‌‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1