گزارش| دیپلماسی فعال یمنی‌ها؛ شروع از ایستگاه ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش| دیپلماسی فعال یمنی‌ها؛ شروع از ایستگاه ایران

گزارش| دیپلماسی فعال یمنی‌ها؛ شروع از ایستگاه ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنرانی شامگاه شنبه ۲۶ مرداد از رویکرد جدید دولت نجات ملی در صنعاء برای تقویت روابط با کشورهای دوست و حامی ملت یمن سخن گفت و همان شب دولت یمن، سفیر جدید خود در تهران را معرفی کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دولت نجات یمن شامگاه شنبه ۲۶ مرداد، «ابراهیم محمد محمد الدیلمی» را به عنوان سفیر فوق العاده جمهوری یمن در جمهوری اسلامی ایران تعیین کرد.

الدلیمی بر اساس فرمان جمهوری شماره ۷۵ سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. این گام در راستای تقویت فعالیت نهاد رسمی در چارچوب شورای عالی سیاسی و دولت نجات یمن برداشته شده است. سفیر فوق العاده بالاترین رتبه یک سفیر از لحاظ دیپلماتیک است که به آن فرستاده ویژه نیز گفته می‌شود.

گزارش| دیپلماسی فعال یمنی‌ها؛ شروع از ایستگاه ایران - 4

دولت مستعفی و فراری منصور هادی با این اقدام دولت نجات ملی در صنعاء مخالفت کرده است، این مخالفت در حالی است که دولت منصور هادی وضعیت مبهم و سرنوشت نامعلومی به ویژه پس از تحولات اخیر عدن دارد، دولتی که رئیس آن به جای اقامت در یمن در یکی از کاخ‌های آل سعود اقامت دارد و هیچ اراده‌ای از خود نداشته و دنباله‌روی کامل سیاست‌ها و دیکته‌های عربستان و متحدانش است و خود زمینه‌ساز جنگ خانمان‌سوز برای ویرانی یمن و کشتار مردم بی‌دفاع این کشور بوده است.

سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله در سخنرانی مهم خود پس از اشاره به تحولات مهم صحنه میدانی یمن از جمله بزرگترین عملیات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی در عمق خاک عربستان که طی آن میدان نفتی و پالایشگاه الشیبه وابسته به آرامکو در عربستان و در فاصله نزدیک به شیخ‌نشین ابوظبی هدف قرار گرفت، از تحول جدید در سیاست خارجی یمن سخن گفت.

الحوثی در اشاره به سفر هیئت‌های دولت یمن به کشورهای دوست به ویژه جمهوری اسلامی ایران، رویکرد یمنی‌ها را گسترش روابط با محیط پیرامونی و کشورهای عربی و اسلامی با وجود تلاش گسترده کشورهای متجاوز برای قطع این روابط اعلام کرد.

گزارش| دیپلماسی فعال یمنی‌ها؛ شروع از ایستگاه ایران - 8

وی در این زمینه موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال یمن از ابتدای جنگ عربستان و متحدانش علیه این کشور فقیر عربی را موضعی شفاف و صریح و در عین حال همبستگی و حمایت ایران از ملت یمن را بی‌نظیر خواند.

رهبر جنبش انصارالله با اعلام روابط رسمی و دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران از کشورهای عربی و اسلامی منطقه خواست روابط رسمی و دیپلماتیک خود با ملت یمن را از سربگیرند.

وی اجرای توافقات امضا شده با جمهوری اسلامی ایران را به نفع ملت یمن دانست و تاکید کرد روابط با ایران بهتر از گذشته خواهد شد.

مواضع مشترک ایران و دولت نجات ملی یمن در صنعاء که مهمترین ویژگی مشترک آنها، ‌حمایت از مسئله فلسطین است، همچنین مخالفت با سلطه‌طلبی آمریکا و مخالفت با رژیم اشغالگر صهیونیستی است، از نگاه رهبر انصارالله به عنوان دلایل برای ضروری بودن تقویت هر چه بیشتر روابط ایران و یمن است.

تاکید الحوثی بر گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران که حمایت‌ها و مواضعش در قبال ملت مظلوم یمن از ابتدای جنگ تحمیلی به آنها بی‌نظیر بوده، در حالی است که هیئتی از سوی جنبش انصارالله از چند روز پیش به ایران سفر کرده و دیدارهای مهمی هم به ویژه با رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران انجام داده است که طی آن دیدار رهبر معظم انقلاب به ملت یمن رهنمودها و بیانات مهمی ایراد کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به ملت مظلوم یمن بشارت دادند به لطف و عنایت و یاری خداوند بر متجاوزان پیروز خواهند شد. ایشان فرمودند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعا پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب خاطر نشان کردد: مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند و به‌لطف خداوند، دولتی قوی را تشکیل خواهند داد و در چارچوب آن دولت، به پیشرفت خواهند رسید.

ایشان با تأکید بر اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها و حامیان آنها که مرتکب جنایات بزرگی در یمن شده‌اند، قطعا به نتیجه نخواهند رسید، خاطرنشان کردند: آنها به‌دنبال تجزیه یمن هستند که باید با قدرت در مقابل این توطئه ایستاد و از یمن یکپارچه، متحد و با تمامیت ارضی حمایت کرد.

یکی از نکات مهم و کلیدی در بیانات رهبر انقلاب اسلامی آنجایی بود که گفتند: حفظ یکپارچگی یمن با توجه به عقاید دینی و قومیت‌های مختلف این کشور نیازمند گفتگوهای یمنی یمنی است.

این بخش از سخنان معظم له یعنی لزوم گفت‌وگوهای یمنی- یمنی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به صراحت خواستار مشارکت همه گروه‌های یمنی در تعیین سرنوشت خود و مدیریت کشورشان به دور از هرگونه دخالت‌های بیگانگانی است که تنها به فکر منافع و سلطه‌طلبی بر یمن هستند و یمن را حیات خلوت و همچون یکی از ایالت‌های خود می‌دانند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

رویکرد جمهوری اسلامی ایران درباره یمن که رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین کردند، یعنی لزوم گفت‌وگوهای یمنی- یمنی در حالی است که ائتلاف متجاوز سعودی و متحدانش طی بیش از چهار سالی که از جنگ علیه یمن می‌گذرد، با هرگونه گفت‌وگوی یمنی- یمنی مخالف بوده و سیاست تشدید تنش و اختلافات و دودستگی میان گروه‌های یمنی و حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب را در پیش گرفته‌اند که این مسئله به وضوح در تحولات اخیر عدن در جنوب یمن نمایان شد که متجاوزان به صراحت از گروه‌های جدایی‌طلب حمایت کردند تا دروغ بزرگشان که به خاطر آن یمن را آماج تجاوزات خود قرار دادند یعنی بازگرداندن دولتی که به زعم خود مشروع و قانونی می‌خواندند یعنی دولت منصور هادی، بر همگان بیشتر آشکار شود.

تقدیر عبدالملک الحوثی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حالی است که محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تأکید بر اینکه مواضع رهبر جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان جهان به‌ویژه مردم یمن، یک موضع دینی و اعتقادی است گفت: مردم یمن که در شرایط بسیار سختی به‌سر می‌برند با دست خالی اما با ایمان و ثبات قدم در مقابل تجاوز هفده دولت ایستاده‌اند و به شما قول می‌دهیم که ملت یمن منسجم و همچون ید واحد به استقامت و ایستادگی خود در مقابل تجاوز ظلم، تا پیروزی کامل ادامه خواهند داد.

این که ایران هرگز در امور ملت‌های منطقه دخالت نمی‌کند و تحرکات منفی انجام نمی‌دهد و صرفا بر اساس احترام و برادری و عدم خدشه وارد کردن به حاکمیت دیگران رفتار می‌کند، اینکه ایران بهترین نمونه در رفتار مبتنی بر احترام با ملت یمن و حمایت از فلسطین و مقاومت است، اینکه ایران هرگز به دیگران دستور نمی‌دهد و چیزی را دیکته نمی‌کند، از مهمترین محورهای سخنان عبدالملک الحوثی درباره چرایی عزم یمنی‌ها برای گسترش روابط با ایران و دیگر کشورهای حامی و دوست ملت یمن است.

الحوثی گفته است ما حاضر هستیم که با تمام کشورهای جهان ولی بر اساس احترام متقابل رابطه برقرار کنیم. ما آزاده هستیم و تصمیماتمان مستقل است و هیچ دیکته یا دستوری از هیچ طرف خارجی دریافت نمی‌کنیم، ما تصمیمی را اتخاذ می‌کنیم که آن را مناسب بدانیم.

رهبر جنبش انصارالله تاکید کرده است: ما در مخالفت با سلطه‌طلبی آمریکا، دشمن با اسرائیل، مخالفت با سیاست‌های فتنه افکنانه، تفرقه افکنانه و سیاست‌های تشدید درگیری‌ها موضع‌گیری می‌کنیم.

نقشه راهی که از سوی عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله در زمینه سیاست خارجی ترسیم شده نشان می‌دهد که یمنی‌ها برقراری روابط با کشورهایی که مخالف سلطه‌طلبی آمریکا و عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و با سیاست‌های جنگ افروزانه عربستان و متحدانش همراهی نشان نداده‌اند و از همان ابتدای جنگ از حقوق مشروع ملت یمن حمایت کرده‌اند، در دستورکار خود قرار داده‌‌اند و جمهوری اسلامی ایران به عنوان ایستگاه نخست برای گسترش روابط دوجانبه مشخص شده است و هیئت بلندپایه انصارالله همچنان به دیدارها و رایزنی‌های دیپلماتیک خود در کشورمان ادامه می‌دهد که علاوه بر دیدار با مقامات بلندپایه کشورمان، نشست مهمی هم به میزبانی وزارت خارجه کشورمان و با حضور سفیران چهار کشور اروپایی برگزار شد که نفس حضور سفیران ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان نشان دهنده اعتراف رسمی این کشورهای مهم اروپایی به جایگاه جنبش انصارالله در صحنه سیاسی یمن و شکستی برای دشمنان ملت یمن به شمار می‌رود که به دنبال انزوای نمایندگان ملت یمن بوده و هستند.

کشورهای متجاوز به یمن با وجود دخالت‌های آشکار و همه جانبه خود در امور داخلی یمن و حمایت از جدایی‌طلبان در کنار ویران کردن کامل زیرساخت‌های این کشوری که یمن بی‌دفاع را آماج تجاوزات خود قرار داده‌اند، جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی یمن متهم می‌کنند، این در حالی است که بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران یعنی مقام معظم رهبری به صراحت بر ضرورت گفت‌وگوی یمنی-یمنی به عنوان تنها راه حل مشکلات ملت یمن به دور از دخالت‌های متجاوزان و کشورهای بیگانه تاکید کرده‌اند، کشورهایی که خیر و صلاح ملت یمن را نمی‌خواهند و فقط به دنبال استمرار قیمومیت و دیکته سیاست‌ها و خواسته‌های خود بر یمنی‌ها هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
پیشنهاد ماتشکیل پلیس قضایی از اختلاف سلیقه‌ ضابطان جلوگیری می‌کند / حفاظت اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره یک موضوع واحد، سه نظر متفاوت دارندعصبانی‌ترین مردم دنیا را داریم/حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها آثار فرهنگی مثبت دارد/ کمتر شاهد نظرات مترقیانه مبتنی بر عنصر زمان و مکان هستیمآتش «آزادی» بر پیکر «سارا» / بدنی که سوخت، قفلی که باز نشداحمدی‌نژاد معتاد به دیده شدن است / مایکل جکسون در رده بندی مطالبات مردمی نیست/ عجیب بودن فرد را مشهور می‌سازد، اما محبوب نه! در برخی نقاط کشور شاهد ۳متر فرونشست هستیم/ پیشروی فرونشست به محدوده‌ فرودگاه امام نگران کننده استبه جای فیلتر فضای مجازی صدا و سیما را آزاد کنید/ می‌توانیم بر اساس قانون اساسی صدا و سیما را از انحصار خارج کنیم / در مقام عمل و توجه به مسائل فرهنگی زیر فرش هستیم/ نمک به زخم اهالی فرهنگ نپاشیم
ایمناایمنا22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اول اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب درصفحه توییتر خود آورده است: «‏به استحضار رهبر می‌رساند ⁧‫صداوسیما‬⁩ به هر که بخواهد هر اتهام و تهمتی را می‌زند و به اتکای انتصاب از طرف ولی‌فقیه از انعکاس جواب آنها، حتی اگر منتخب مردم باشند، خودداری می‌کند. قوه قضائیه نیز به چنین شکایاتی رسیدگی نمی‌کند. پیشنهاد جنابعالی به شاکیان چیست؟»

فیلم/ عزاداری شیعیان اسیر در چنگال آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
یادگار امام (ره) در ایام محرم و عزاداری امام حسین (ع) با حضور در منزل حجت‌الله کسری، ضمن عیادت از این مداح پیشکسوت، از وضعیت جسمانی وی اطلاع یافت. تصاویری از حضور سیدحسن خمینی در منزل حجت‌الله کسری

فلسطینی‌ها یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را منهدم کردند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر