گزارش|۲۰ سال پس از زلزله شمال غرب ترکیه؛ هشدار خطرات زلزله به قوت خود باقی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش|۲۰ سال پس از زلزله شمال غرب ترکیه؛ هشدار خطرات زلزله به قوت خود باقی است

گزارش|۲۰ سال پس از زلزله شمال غرب ترکیه؛ هشدار خطرات زلزله به قوت خود باقی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
بیست سال پیش وقوع زمین لرزه ای در منطقه مرمره در شمال غرب ترکیه ویرانی‌های گسترده‌ای به جا گذاشت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ترکیه روز شنبه ۱۷ آگوست بیستمین سالگرد وقوع زمین لرزه ویرانگر در سال ۱۹۹۹ در منطقه مرمره را برگزار کرد. در این زمین لرزه حدود ۱۷ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

در ساعت سه و یک دقیقه (به وقت محلی)، روز سه شنبه ۱۷ آگوست ۱۹۹۹ برابر با ۲۶ مرداد ۱۳۷۸، زمین لرزه ویرانگری در نزدیکی شهر ازمیت رخ داد. بزرگی زمین لرزه در حدود ۷٫۶ درجه در مقیاس ریشتر بود. این زلزله استان‌های یالووا، کوجاائلی، ساکاریا و استانبول واقع در منطقه مرمره ترکیه را لرزاند. مرکز وقوع این زمین لرزه شهرستان گولجوک استان کوجاائلی بود. زمین لرزه حدود ۵۰-۴۰ ثانیه به طول انجامید. با مطالعه زمین لرزه‌های قرن بیستم ترکیه می‌توان گفت که این زلزله، ویرانگرترین آنها بود. ۱۷ هزار و ۴۸۰ نفر براثر این زلزله جان خود را از دست دادند و ۴۳ هزار و ۹۳۵ تن نیز در استان‌های شمال غربی ترکیه مجروح شدند. این زلزله باعث شد حدود نیم میلیون نفر نیز بی‌خانمان شوند.

از نظر تاریخی، زلزله جزئی از زندگی مردم ترکیه بوده است. از سال ۱۹۳۹ تا هنگام زمین لرزه ازمیت، در این منطقه ۱۱ زلزله رخ داده بود. آخرین زمین لرزه منطقه مرمره که شهر ازمیت را دربرگرفت، در سال ۱۹۶۷ میلادی رخ داده بود.

بیست سال قبل از این سانحه، ترکیه تلاش گسترده‌ای را برای رشد اقتصادی – اجتماعی آغاز کرده بود تا در سایه آن و با رسیدن به شاخص‌های توسعه، از سطح کشورهای در حال توسعه به جرگه کشورهای پیشرفته بپیوندد، اما زلزله، آمار بالای جان باختگان، بی خانمان شدن مردم و … خسارات جبران ناپذیری را باعث شد.

کنفدراسیون تجارت و کارآفرینی ترکیه به همراه برنامه توسعه سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند که زلزله ۱۹۹۹ در منطقه مرمره، خسارت‌های اقتصادی بزرگی را موجب شد و در نتیجه آن به ۳۰ هزار شغل ضربه خورد و حدود ۲۰۰ میلیارد لیر معادل ۳۶ میلیارد دلار خسارت بر دست این کشور باقی گذاشت (۱).

هالوک اوزنر مدیر رصدخانه دانشگاه بغازیچی و موسسه زلزله نگاری استانبول معتقد است که فاجعه زلزله ۱۹۹۹ باعث افزایش آگاهی‌ها در زمینه اقدامات احتیاطی در برابر بلایای طبیعی آتی شد. وی اعلام کرد که در حال حاضر زلزله سنج هایی در بستر دریا در عمق ۱۲۰۰ متری (۰٫۶۴ مایل دریایی) قرار دارند و به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته مشغول رصد اوضاع هستند. اوزنر اظهار داشت: «ما می‌دانیم که یک زلزله بالقوه چقدر قدرتمند خواهد بود. ممکن است که یک یا چند زلزله با بزرگی بیش از ۷ ریشتر را تجربه کنیم اما زمان دقیق آن را نمی‌دانیم. در منطقه مرمره ۲۴۰ ایستگاه لرزه نگاری وجود دارد و بیش از ۴۵۰ شبکه زلزله نگاری در سراسر کشور مشغول له فعالیت هستند. منطقه مرمره از این نظر که مرکزیت اقتصادی داشته و جمعیت در آن بسیار متراکم است، اهمیت بیش‌تری دارد. استانبول به عنوان یکی از شهرهای منطقه مرمره، شهری است با ۱۶ میلیون نفر جمعیت و حدود ۷-۸ استان آن را احاطه کرده‌اند. این کلان شهر به شدت در مقابل زمین لرزه‌های احتمالی در دریای مرمره آسیب پذیر است». رئیس موسسه زلزله نگاری استانبول تاکید کرد که خط گسل در سراسر دریای مرمره در سال‌های اخیر غیر همگن مشاهده می‌شود. وی گفت: «ما می‌بینیم که این خط گسل از یک ساختار پراکنده تشکیل شده است که برخی از آنها از نظر لرزه‌ای فعال‌تر هستند، برخی از آنها آرام‌تر هستند، برخی از آنها باعث ایجاد زمین لرزه‌های بیش‌تر و برخی قسمت‌ها باعث ایجاد زمین لرزه‌های عمیق‌تر می‌شوند. زمین لرزه‌ها به بزرگی ۷٫۲ تا ۷٫۳ ریشتر می‌توانند از نظر انرژی برای دانشمندان تفاوت زیادی داشته باشند و هر زمین لرزه‌ای با قدرت بالاتر از بزرگی ۷ می‌تواند ویران کننده باشد» (۲).

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

جلال کول اوغلو از اتحادیه کارفرمایان صنایع ساختمانی ترکیه نیز اظهار داشت که هنوز میلیون‌ها ساختمان نا امن در ترکیه وجود دارد. وی تاکید کرد که بیش از ۹۰ درصد از اراضی ترکیه در معرض خطر زمین لرزه قرار دارد و شهرهای بزرگ و اصلی این کشور در مناطق زلزله خیز درجه یک و درجه دو قرار دارند. کول اوغلو با اشاره به این که باید نسبت به خطر زلزله در جامعه آگاهی‌ها را افزایش داد، خاطر نشان کرد که می‌بایست نقشه‌های خطر تهیه شود تا خطرات ناشی از زلزله‌ها به حداقل برسد (۳).

عاملی که باعث شد این زلزله از نظر تلفات و خسارت‌ها از زلزله‌های قبلی فاجعه آمیزتر باشد، این نکته است که منطقه‌ای که به خاطر خاک حاصلخیز رسوبی، برای کشاورزی مناسب و برای ساخت و ساز سست بود، با ساخت و سازهای نامرغوب، به شهری پرجمعیت تبدیل شد. پس از وقوع زلزله، کارشناسان خارجی که به منطقه آمده بودند، با مشاهده خرابی‌ها تصور کردند که ترکیه فاقد قوانین، ضوابط و استانداردهای ساختمانی است.

مراد بوز مسئول انجمن جستجو و نجات ترکیه از عدم آگاهی کافی مردم ترکیه نسبت به خطرات زلزله و انجام اقدامات اساسی احتیاطی شکایت می‌کند و معتقد است قبل از وقوع حوادث باید اقدامات ضروری را انجام داد. وی اظهار داشت که بر اساس آمارها حدود ۶۳ درصد از مردم ترکیه از زلزله، آتش سوری و سیل می‌ترسند و حتی ۵۵ درصد از جامعه آکادگی لازم برای زلزله را ندارند (۴).

ابتکار ارتباط کارآفرینان ترکیه (CBi) به مناسبت بیستمین سالگرد وقوع زلزله مرمره گزارشی منتشر کرد و در آن به شرکت‌های کوچک و متوسط درباره خطرات زلزله هشدار داد و اطلاعاتی برای آگاهی آن‌ها درباره اولویت‌های این امر ارائه داد. بر اساس این گزارش، زمین لرزه ۱۹۹۹ مرمره نه تنها کارخانه‌های بزرگ بلکه کسب و کارهای کوچک و متوسط را که پشتوانه اقتصاد کشور هستند را تحت تاثیر قرار داد. ابتکار ارتباط کارآفرینان ترکیه اعلام کرد که هدف از این گزارش کاهش خطرات و صدمات ناشی از بلایای طبیعی به اقتصاد این کشور است. هدف دیگر نیز سرعت بخشیدن به روند و زمان بازیابی در برابر خطرات احتمالی در صورت بروز زمین لرزه می‌باشد؛ چرا که کسب و کارهای کوچک و متوسط بیش‌تر در زمینه تاسیسات، تجهیزات، نیروی کار، زنجریه تامین منابع و خدمات زیرساختی آسیب می‌بینند (۵).

بر اساس گزارش کمیته تحقیق پارلمان ترکیه درباره زلزله مرمره که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، در مجموع ۱۷۴۸۰ در اثر این زلزله جان خود را از دست دادند و حدود ۴۵ هزار نفر نیز زخمی شدند. این گزارش اشاره داشت که زلزله ۱۹۹۹ مرمره با ۳۶ میلیارد خسارت ششمین سقوط اقتصادی ترکیه در بازه زمانی ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۹ را باعث گردید.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی پیامی به ‌مناسبت سالگرد زلزله مرمره بار دیگر به خانواده‌های قربانیان این حادثه تسلیت گفت. وی افزود هرگز تلفات این فاجعه را فراموش نخواهیم کرد. برای جلوگیری از چنین حوادثی اتخاذ تمهیدات لازم را ادامه خواهیم داد.

۱. https: //www. yeniakit. com. tr/haber/depremin-maliyeti-۲۰۰-milyar-lira-۸۹۰۳۹۵. html

۲. https: //www. aa. com. tr/tr/turkiye/marmara-denizindeki-fayi-۷-gun-۲۴-saat-izliyoruz/۱۵۵۷۷۰۶

۳. http: //www. haberdurus. com/haber/depremin-yaralari-hl-sarilamadi-۳۶۸۵۷. html

۴. http: //a. msn. com/۰۱/tr-tr/AAFTeSK

۵. http: //www. turkonfed. org/tr/detay/۲۰۸۳/cbi-turkiye-turkiye-ekonomisi-buyudukce-depremin-ekonomi-uzerindeki-riski-de-buyuyor/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

:: معصومی نژاد- افزایش مصرف مواد مخدر در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ آمارها نشان می‌دهد مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان ایتالیایی در مدارس در ۲ سال گذشته به میزان ۳۹ درصد افزایش یافته است‎ ایتالیا به دومین کشور اروپایی از لحاظ مصرف مواد مخدر در میان افراد زیر ۱۸ سال تبدیل شده است. کوکائین و هروئین از پرمصرفت‌ترین مواد مخدر در ایتالیا هستند.

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

:: عبدالملکی- افزایش جریمه‌ها در هند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس سازمان غیردولتی ایمنی جاده هند در بخشی از سخنانش از نبود زیرساخت‌های مناسب حمل ونقل در هند انتقاد کرد و افزود: دولت باید به همراه افزایش جریمه‌های رانندگی در ارتقای سطح ایمنی جاده‌ها و خیابان‌ها نیز تلاش کند. برخی جریمه‌های نقض قونین ترافیک در هند: رانندگی بدون گواهینامه که قبلا پانصد روپیه بود اکنون پنج هزار روپیه شد. جریمه برای نداشتن گواهی نامه آلوده زا نبودن وسیله نقلیه از یک هزار روپیه اکنون به ده هزار روپیه افزایش یافت. جریمه برای عبور چراغ قرمز که قبلا بین یکصد تا سیصد روپیه بود اکنون به یک هزار روپیه افزایش یافته است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند افزایش چشمگیر جریمه‌های رانندگی در دهلی به کاهش دست کم ۱۰درصد تلفات ناشی حوادث رانندگی منجر شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1